دوشنبه 16 تير 1399 - 16:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

دومين همايش تجليل از چهره‌هاي ماندگار تبليغ برگزار شد

 

 

به همت سازمان تبليغات اسلامي استان تهران، دومين همايش تجليل از چهره هاي ماندگار تبليغ، 9 ارديبهشت ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و آيت الله حائري شيرازي و ائمه جمعه استان تهران در اين سازمان برگزار شد.

 در ابتداي اين مراسم بعد از تلاوت قرآن و پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران، «سازگار» مداح اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) اشعاري را در مدح و منقبت بي بي دوعالم قرائت کرد.

 در ادامه اين مراسم حجت الاسلام نصير نيک نژاد، مديرکل تبليغات اسلامي استان تهران ضمن تبريک ميلاد مسعود حضرت زهرا(س) و خوشامدگويي به حضار گفت: سازمان تبليغات اسلامي هر ساله مراسمي اين گونه را برگزار مي کند، البته ممکن است در عناوين متفاوت باشد. بنابراين در واقع اين دومين همايش تجليل از چهره هاي ماندگار تبليغ نيست.

 وي افزود: مبلغاني در سطح استان و کشور هستند که مورد غفلت قرار مي گيرند و سازمان در نظر دارد که از اين افراد تجليل کند. سال گذشته حدود 230 مبلغ مورد تجليل قرار گرفتند و امسال هم همين تعداد شناسايي و دعوت شدند.

 نيک نژاد با بيان اينکه هنوز با پيشرفتهاي ارتباطي و تکنولوژيکي، نقش منبر و تبليغ چهره به چهره بي نظير است، گفت: منبر بر مخاطب تأثيري است که هيچ چيزي اين تأثير را بر مخاطب و شنونده ندارد. من کار تبليغ مبلغان را «شبکه و رسانه تبليغ» مي نامم. هر کدام از شماها مي توانيد شبکه ساز باشيد و در عرصه هاي مختلف از فضاي مجازي تا فضاي واقعي حضور داشته باشد که برخي از شماها اين گونه هستيد.

 وي با اشاره به اهميت مطالبات و نيازهاي جامعه تصريح کرد: ما بايد متناسب با نيازها و مطالبات مخاطبان صحبت کنيم. واعظ نبايد فقط متکلم وحده باشد، بلکه بايد از مخاطب بخواهد سؤال کند و در واقع گفت و گو برقرار شود تا سؤالات و شبهات مطرح و پاسخ داده شوند. نحله ها و فرقه ها و جريانهاي نوظهوري به وجود آمده است که جوانها را جذب مي کنند. غير از روحانيت، چه کسي و چيزي براي پاسخ به اين سؤالات وجود دارد. با توجه به تحصيلات و مطالعات بهتر از شما براي پاسخ به اين سؤالها وجود ندارد.

  در ادامه اين مراسم آيت الله حائري شيرازي به ارائه سخن پرداخت. وي گفت: مقام معظم رهبري اخيرا در ديداري توصيه کردند که به موضوع اسلامي سازي علوم انساني بپردازيم.

 وي با بيان اينکه زماني که نماينده ولي فقيه در استان فارس بودم، نامه استعفايي نوشتم و به مقام معظم رهبري دادم تا به امام بدهند، افزود: آن موقع اواخر دوران رياست جمهور مقام معظم رهبري بود و از ايشان سؤال کردم که شما پس از اتمام دوره رياست‌ جمهوري چه کار خواهيد کرد، ايشان فرمودند به طلبگي خود مي‌ پردازم و اگر امام(ره) دستور دهند که مسئول عقيدتي سياسي ژاندامري يکي از روستاهاي سيستان و بلوچستان شوم ترديدي نمي کنم. بايد روي اين حرف و اينکه اين چه اخلاقي است، چه معنا و چه کاربردي دارد و چرا اينگونه بايد باشد فکر کنيم.

 وي با بيان اينکه مبلغان بايد اصالت و وحدت را در نظر داشته باشند، و نبايد يکي را فداي ديگري کنند، گفت: بعد از فتح مکه عده اي مسلمان شدند. اين افراد با سخنان و استدلال عقلي پيامبر(ص) مسلمان نشده بودند. با اخلاق پيامبر(ص) مسلمان نشدند اما وقتي فتح و نصر مسلمانان را ديدند مسلمان شدند، چون پست و مقام و ... مي خواستند. اين افراد با رحلت پيامبر(ص) هم برگشتند و با اهل بيت(ع) مخالفت کردند.

 وي با بيان اينکه گريه هاي حضرت زهرا(س)، گريه اي سياسي بود نه گريه اي از درد بازو و ...، گفت: گريه براي اين بود که ايشان مي ديد امت اسلام به بيراهه مي روند و سعي و تلاش او براي هدايت مردم فايده اي نداشت. وقتي ديد گريه و فرياد زياد اثري ندارد سفارش کرد تا قبر ايشان مخفي بماند تا علامت سؤالي پيش روي تاريخ باشد تا راه حق را تشخيص دهند. از راه قبر گم شده حضرت زهرا(س) است که امام حسين(ع)، ياران باوفايي دارد و اکنون زيارت کنندگان زيادي براي قبر ائمه(ع) هستند. نگراني حضرت زهرا(س) اين بود که نماز و روزه و حج و قرآن بدون ولايت ملاک نيست.

 وي با بيان داستاني از قتل و جنايات حجاج و مقاومت شيعيان خطاب به وعاظ گفت: ميراث اهل بيت(ع) با وفاداري و مقاومت شيعيان در شرايط سخت تاريخي به دست ما رسيده و ما بايد قدر آنها را بدانيم.

 حائري شيرازي در ادامه سخنانش تصريح کرد: چرا قرآن حروف مقطعه دارد. چون مي خواند نشان دهد که اينها حروف رمزي است که همه از اين موضوع ها خبر ندارند و بايد به دنبال کسي باشيم که از اينها خبر داشته باشد که اينها فقط ائمه(ع) هستند و تاکنون هم کسي مدعي اطلاع از اين معاني نبوده است.

 وي با بيان اينکه کسي که مي داند حروف مقطعه به چه منظوري نازل شده، يعني از اسرار و تأويل و تفسير قرآن با خبر است، تنها او مي داند که خير و سعادت بشر چگونه حاصل مي شود، بيان کرد: همان کسي که مي داند که اسرار قرآن چيست تنها او مي داند که قبر حضرت فاطمه(س) کجاست.

 اين خطيب در ادامه سخنانش با اشاره به اينکه اسلام همانند يک عدد جبري است يعني تنها عدد مهم نيست بلکه منها يا مثبت آن هم مهم است، گفت: نگراني حضرت فاطمه زهرا(س) اين بود که نماز و روزه و حج و ... تنها عدد است و آن چيزي که مثبت يا منفي آنرا مشخص مي کند ولايت است.

 وي در پايان سخنانش تأکيد کرد: توصيه مي‌کنم وعاظ بحث تبري و تولي را توأمان در عمق وجودشان حفظ کنند و با ظرافت در منابر آن را مطرح کنند و به خانواده هاي خود بياموزند.

 در ادامه برنامه حجت الاسلام والمسلمين عليرضا پناهيان به ارائه سخن پرداخت. وي ضمن بيان اين خبر گفت: رشته تخصصي تبليغ در حوزه علميه قم تدريس مي شود و طلاب علاقه مند بعد از دوره سطح، مي توانند وارد اين رشته شوند و دروس مختلفي را در مقاطع تحصيلي مختلف بگذرانند و چندي است که تا سطح چهارم هم ادامه دارد.

 وي افزود: رشته تخصصي تبليغ در تهران هم راه اندازي شده است و مجوزهاي لازم أخذ شده است و دو کلاس هم شروع شده اما تاکنون به طور رسمي اعلام نشده است.

 وي با بيان اينکه امروزه تبليغ با اصطلاحاتي که همراه آن بيان مي شود مانند جنگ رواني و مهارتهاي تبليغي و ... که انواع رسانه ها آنرا برعهده مي گيرند به کار حساس و مهمي تبديل شده است، اظهار داشت: حيف است که روحانيون از فنون و مهارتها و مباني جديد آن بي بهره باشند، اگرچه در آيات و روايات و منابع اسلامي اين مباحث و مسائل موجود است اما تاکنون کسي نيامده اينها را تئوريزه کند.

 پناهيان در ادامه سخنانش تصريح کرد: در حوزه هاي علميه دو نوع علم به سهولت و فراواني توليد مي شود: يکي علم براي عمل و ديگري علم براي علم. مصداق علم براي علم در رشته هايي مانند فلسفه و کلام است که در مقام تعريف اين نوع علوم بحثي، از دين در برابر شبهه ها پاسخ داده مي شود. علم براي عمل هم علومي است که توليد و به مکلفين ارائه مي شود.

 وي تأکيد کرد: مقام معظم رهبري(حفظه الله) فرمودند که فلسفه مدتهاست که در حوزه براي تثبيت علوم ديني مورد استفاده قرار مي گيرد اگرچه علم براي علم در حوزه کمتر ديده مي شود اما يک نوع علم در حوزه ها وجود ندارد و آن علم براي تقويت انگيزه و ايمان است.

 وي با تأکيد بر اينکه بايد مهارت داشته باشيم و براي تقويت انگيزه علم توليد کنيم، بيان کرد: ريشه اين علوم در روايات ما وجود دارد. آيت الله العظمي وحيد خراساني فرمودند: اکثر روايات ما در مورد اين علوم است اما تاکنون دست نخورده باقي مانده است. اين علم به انسان شناسي، روان شناسي، روان شناسي اجتماعي و کار فقاهتي نيازمند است.

 پناهيان در ادامه سخنانش در مثالي در مورد اين علم گفت: اينکه زنها بايد حجاب داشته باشند مربوط به علم براي عمل است، اما اينکه چه کار کنيم تا خانمها براي حجاب با انگيزه شوند، مربوط به علم براي تقويت انگيزه و ايمان است.

 وي اذعان کرد: اينکه خانمها فعالانه باحجاب شوند يا منفعلانه باحجاب شوند با هم متفاوت است. در قرآن هم به اين دو مورد اشاره شده است. مثلا در جايي آمده که براي اينکه آسيب نخوريد باحجاب باشيد و در جاي ديگر گفته که در صحبت کردن صداي خود را نازک نکنيد تا کسي که در قلبش مرض است ...، پس زن مظهر قدرت است و قدرت او بيشتر از قدرت مرد است که مي تواند مقاومت بيشتري از مرد داشته باشد. چون زن مظهر قدرت است خداوند به او حجاب داده است.

 وي در پايان سخنانش تصريح کرد: براي ايجاد انگيزه و توليد ايمان نياز به توليد گزاره هايي داريم که مبناي انسان شناسي و فقهي داشته باشد که بايد بر روي آنها کار شود و لازم است اين علوم گسترش يابد.

 حجت الاسلام والمسلمين ناصر نقويان ديگر سخنران اين مراسم بود. وي در سخنان کوتاهي واجد بودن تقوا، عقل و سواد را براي وعاظ مهم دانست و گفت: نداشتن هر کدام از اينها دردسرهاي زيادي را براي ما به عنوان واعظ ايجاد مي کند و ما بايد به اين صفات آراسته باشيم.

 در ادامه اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين سيد مهدي خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي به ارائه سخن پرداخت و گفت: هر سال با همکاري نهادهاي مختلف در تلاش هستيم که از نظر کمي و کيفي فعاليتهاي تبليغ را گسترده کنيم و اين موفقيت جز با تلاش شما حاصل نشده است.

 وي با بيان اينکه شما نظام الگويي کشور هستيد، افزود: مجموعه روضه هايي از افراد و کارشناسان برجسته مانند مرحوم «فلسفي» تهيه شده که مورد توجه وعاظ قرار گرفته است. براي استفاده امروزين نسل جوان بايد منبرهاي ويژه در رسانه ها مطرح شود تا مخاطبان بيشتري را در بر بگيرد.

 دكترخاموشي با اشاره به اينکه انقلاب اسلامي حقيقتي است که نبايد با آن، «لا به شرط» عمل کنيم، اظهار داشت: يعني نبايد از انقلاب اسلامي و فعاليتها و اتفاق هاي آن بي خبر باشيم و از آن در سخنرانيهاي خودمان استفاده نکنيم. ضريب نفوذ انقلاب اسلامي در جهان افزايش يافته است.

  وي با تأکيد بر اينکه ما بايد به شخصيت حضرت امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري(حفظه الله) بپردازيم، تصريح کرد: تقاضايم اين است که حقيقت اسلام و ولي فقيه و رهبر انقلاب که با تمام نظام سلطه درگير شده و موفق است و دارد به پيش مي رود را وارد مباحث خود کنيد و مبلغان بايد به اينها بپردازند. در جامعه مي بينيم که اگر مقام معظم رهبري(دامت برکاته) حمايت خود را از روي کسي بردارد، چه اتفاقي مي افتد. اينها نشان دهنده جايگاه رهبري در کشور است.

 وي تأکيد کرد: ما که هنر تبليغ داريم بايد خطابه و منبر از ولي فقيه و رهبر خود داشته باشيم. تقاضايم اين است که ما رسالت داريم و به اين رسالت اهتمام کنيم و از آن نگذريم. بايد از نظر حُسن فاعلي و محتوا و هدف به تبليغ درست بپردازيد.

 در پايان اين مراسم با حضور نيک نژاد، روحاني نژاد، دكترخاموشي و ابراهيمي از مبلغين برتر شهر تهران و مبلغين برتر ادارات تابعه تبليغات اسلامي استان تهران تجليل به عمل آمد.

 حجج اسلام مسعود عالي، ناصر نقويان، عليرضا پناهيان، شهاب مرادي، سيد مهدي حائري زاده و سيد حسين خادميان از مبلغين برتر شهر تهران بودند که با اهداي هدايايي از آنها تجليل شد.

 همچنين حجج اسلام محمدمهدي غفوري، سيد مسعود سيدزاده تهراني، سيدحسين ميرطالبي، اسدالله مقدم، مهدي واعظي، عبدالعلي ابراهيمي و علي جسيني نيا اشکوري و محود رجبي، رحمان شيرکوند، مهدي علي ياري، سيد موسي حسيني، جعفر رحيمي، محمد علاء الديني و علي اسفنديار و حجت اسماعيلي به ترتيب از  ادارات تابعه شميرانات، شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب، جنوب شرق، شهر ري، اسلام شهر، بهارستان، ورامين، پاکدشت، پيشوا، شهريار، دماوند، فيروزکوه و قرچک از تجليل شدگان برتر ادارات تابعه تبليغات اسلامي استان تهران بودند.

 

 

سه‌شنبه 10 ارديبهشت 1392 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری