جمعه 9 خرداد 1399 - 10:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تجليل از مرحوم عمراني در اختتاميه دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر

 

اختتاميه دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر يكشنبه 8 ارديبهشت با حضور اهالي فرهنگ و ادب و شاعران پيشكسوت و جوان متعهد و آييني كشورمان برگزار شد.

 

سايت جامع شهيد مطهري، 15 ارديبهشت افتتاح مي شود

جعفري جلوه معاون بنياد استاد شهيد مرتضي مطهري در مراسم اختتاميه دومين جشنواره گل واژه هاي مطهر گفت: پس از دو سال با پيگيري و برنامه ريزي هاي مستمر و پيوسته سايت جامع شهيد مطهري در 15 ارديبهشت امسال و در نمايشگاه كتاب در سراي اهل قلم رونمايي مي شود.

 محمدرضا جعفري جلوه معاون بنياد استاد شهيد مرتضي مطهري در مراسم اختتاميه دومين جشنواره گل واژه هاي مطهر گفت: اينجا جاي سخن نيست جز اينكه عرض خير مقدم به صالحان طريقت و هنر و اهالي عرصه قريحه و هنر و شاعران پيشكسوت و جوان داشته باشم و خوش آمد بگويم به آيين ستايش استادي كه دردانه كلام و بيان و سخن و معلم بي بديل دوران و عالم بود. همان كه اخلاق و جامعيت و شكل دادن به نحله هاي فقهي، كلامي و .. مهمترين رمز ماندگاري اوست.

 وي ادامه داد: به درستي كه استاد شهيد مرتضي مطهري حكيمانه، كاري خداگونه كرد و اين محفل برآمده هنر براي ماندگاري بيشتر استاد ماندگار برگزار شده است.

 معاون بنياد استاد شهيد مرتضي مطهري اظهار داشت: هيچ انديشه اي جز برآمده از هنر ماندگار نيست و شعر به مثابه اصيل ترين عرصه و جلوه هنر در دومين آيين گل واژه هاي مطهر پيشتاز بوده است. شاعران باز به صحنه آمدند براي جمع كردن صورت و معناي مطهر در گل واژه هاي مطهر، تجلي آرا و انديشه هاي استاد مطهري در شعر. استادي كه پهلوان شگرف جمع آوري صورت و معنا بود و اين اگرچه عجيب است اما ناشدني نبوده و نيست و در قامت رساي مطهري خود را نشان داد و همينطور در تلاش هاي ارزشمند شما شاعران نيز نمودار گشته و خواهد گرديد.

 جعفري جلوه در خصوص بنياد علمي فرهنگي شهيد مطهري گفت: اين بنياد بر اساس مصوبه سال 85 انقلاب فرهنگي مبني بر شكل گيري نهاد موثر بر بسط و نشر انديشه هاي شهيد مطهري تاسيس شد و در اين سالهاي اخير به آرامي نقش هاي خودرا در عرصه هاي علمي، پژوهشي، آموزشي، عرصه مجازي، بين الملل، فرهنگي و هنري به منصه ظهور رساند.

 وي خاطر نشان كرد: پژوهش درباره شهيد مطهري، ترجمه آثار او ، بسط انديشه ها و نقد متين افكار او از اهداف مركز معاونت پژوهشي اين بنياد است كه عهده دار اين معاونت به عهده محمد مطهري فرزند استاد شهيد است. فعاليت هاي آموزشي ميان اقشار مختلف و براي مخاطبين گوناگون در حوزه معاونت آموزشي  دنبال مي شود.

 معاون بنياد استاد شهيد مرتضي مطهري در خصوص معاونت فرهنگي بنياد شهيد مطهري گفت: خلق آثار و آفرينش آثار هنري  فرهنگي و طيف وسيعي از اين گونه فعاليت ها كه طرح كننده آراي استاد مطهري است بر عهده معاونت فرهنگي مي باشد.

 وي به مديريت فضاي مجازي و فن آوري اطلاعات اشاره كرد و افزود: تلاش در عرصه رسانه هاي جديد در دستور كار است و اكنون پس از دو سال با پيگيري و برنامه ريزي هاي مستمر و پيوسته سايت جامع شهيد مطهري در 15 ارديبهشت امسال و در نمايشگاه كتاب در سراي اهل قلم رونمايي مي شود.

 جعفري جلوه درخصوص فعاليت هاي بين المللي بنياد شهيد مطهري گفت: در عرصه بين المللي فعاليت جدي براي علاقمندان به شهيد مطهري اين انديشمند پاسخگو به نيازهاي انسان و زمان در حال شكل گيري است. در شرق دور، كشورهاي اسلامي، عربي ، آفريقايي، حوزه بالكان و كشورهاي همسايه موسساتي به نمايندگي اين بنيادو در تعامل با آن فعاليت كرده و توسط اين مركز مورد حمايت قرار مي گيرد.

 وي در پايان تاكيد كرد: اميدواريم حركت بنياد شهيد مطهري در عرصه هاي مختلف بويژه در عرصه فعاليت هاي فرهنگي و هنري توام با موفقيت باشد كه اين محفل نشانگر آن است  و باعث دلگرمي براي ادامه راه ما خواهد بود.

  

شهيد مطهري ارتباط تنگاتنگي با شعر و شاعران داشت

مصطفي محدثي خراساني دبير دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر با گرامي داشتن ياد و خاطره مرحوم خليل عمراني شاعر انقلاب، گفت: اين شاعر پيشكسوت بناي دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر را نهاد كه متاسفانه به ديار باقي شتافت و ادامه راه برگزاري جشنواره به عهده من قرار داده شد.

 وي ادامه داد: برگزاري اين جشنواره اين حقيقت را آشكار كرد كه شهيد مطهري در زمان حياتش تاثير لازم را در تفكر اسلامي و جهان اسلام گذاشته است و تاثيرهاي فراواني را در طول حيات پس از مرگش بر كشورمان گذاشت و اين جشنواره قصد داشت پيوند بين هنر و ادبيات انقلاب و تفكر شهيد مطهري را طراوت تازه ايي بدهد.

 محدثي گفت: استقبال از اين جشنواره بسيار گرم و پر شور بود و 400 شاعر در آن شركت كردند و حدود 800 شعر به دستمان رسيد و به قدري آثار ارزنده بود كه هيات داوران تصميم گرفتند كتابي با عنوان همين جشنواره و متشكل از اشعار برگزيده چاپ و منتشر شود كه اين كتاب در مراسم اختتاميه رونمايي مي شود.

 در اين برنامه همچنين حجت الاسلام زكريا اخلاقي شاعر آييني كشورمان با بيان اين كه اهالي فرهنگ در هر زمينه ايي كه فعاليت مي كنند نيم نگاهي هم به شعر داشته اند، عنوان كرد: شهيد مطهري ارتباط تنگاتنگي با شعر و شاعران داشته است و در جاي جاي آثارشان بسيار با احساس با شعر برخورد كرده اند.

 وي با اشاره به اين كه مطهري در آثارش نكاتي درباره شعر و شاعري گفته است، عنوان كرد: نخستين نكته ايي كه مطهري مطرح مي كند اين است كه انسان فطرتا به دنبال زيبايي و هنر است و زيبايي دوستي از جمله گرايش هاي فطري بشر است.

 اخلاقي همچنين گفت: ابداع و خلاقيت و نوآوري از ديگر ويژگي هاي شعر است و شعر الهام بخش همه جوشش ها در طول تاريخ بوده است. مطهري مي گويد شعر لطيف از روح لطيف سرچشمه مي گيرد و اگر مي بينيم بزرگاني مثل سعدي و حافظ شعرهايشان تا اين اندازه لطافت دارد به اين دليل است كه روح لطيفي داشته اند.

 اين شاعر ادامه داد: در همين زمينه مطهري معتقد است كه به همان اندازه كه پيشينيان ما ذوق و قريحه شعري داشته اند و دارند معاصران ما نيز دارند اما باز مي بينيم كه از شاعران معاصر كسي همچون مولانا و حافظ بر نمي خيزد، به اين دليل كه روح ها و جان ها در مسير ديگري است و مسير گذشتگان را طي نمي كند.

 وي ذوق، قدرت خلاقه فكري و لطافت روح را از ويژگي هاي شاعران بزرگ دانست و افزود: شهيد مطهري در آثارش مي گويد كه امروز لطافت روح در ميان ما نيست و من نيز معتقدم قدرت خلاقه فكري نيز كمرنگ شده است. در كشورهاي ديگر رمان نويسان معمولا از فيلسوفان، روان شناسان و جامعه شناسان هستند كه براي رساندن پيام خود اين قالب را انتخاب كرده اند اما ما شاعران و نويسندگانمان صرفا ذوق ادبي دارند و به اندازه ايي كه بايد از انديشه بالا برخوردار نيستند.

 اخلاقي با بيان اين كه شهيد مطهري در كتاب "تماشاگه راز" خود مي گويد حافظ را كسي كه تنها اديب باشد نمي تواند شرح كند، خاطرنشان كرد: به اعتقاد مطهري كسي مي تواند حافظ را شرح كند كه هم ادبيات و همر عرفان و معنويت داشته باشد و به همين دليل است كه مي بينيم هنوز شرح جامعه ايي از غزليات حافظ در كشورمان وجود ندارد.

 وي گفت: مطهري در اثر "اصول فلسفه و روش رئاليسم" تاثير ادبيات را از علم بيشتر مي داند و مي گويد كه كتاب هاي فلسفي و علمي در محدوده خاصي مي توانند تاثيرگذار باشند اما ادبيات فراگير است قالب تحولات و انقلاب هاي علمي و صنعتي جهان با انقلاب ادبي در جامعه شكل مي گيرد.

 او افزود: مطهري در جايي ديگر تاكيد مي كند كه قرآن بخش عظيمي از اعجازش را مرحون بلاغت و شيوايي كلامش است و خداوند مخلوقش را مي شناخت و به همين جهت با اين زبان و اين قالب قرآن را نازل كرد. در دوره آغازين شعر فارسي تاثير چنداني از قرآن نمي بينيم اما از زمان فردوسي به بعد اين تاثير در اشعار شاعران فارسي زبان بيشتر مي شود و تا به مولانا مي رسد كه مطهري معتقد است اشعار مولانا تفسير قرآن است.

 اين شاعر اظهار كرد: شاعر آييني نيز ضمن اين كه بخشي از اشعارش سوگ است در عين حال نبايد شعرش عاطفي محض باشد و انديشه را در هيچ شعري به خصوص شعر آييني نبايد فراموش كرد.

در اين مراسم شاعراني همچون حسين اسرافيلي، محمد جواد محبت، علي فردوسي، حجت الاسلام انصاري نژاد، مهدي نظارتي زاده، عاليه مهرابي و ديگر شاعران آييني در وصف مقام شهيد مرتضي مطهري به شعر خواني پرداختند.

در پايان اين مراسم از مرحوم خليل عمراني با حضور فرزندش تجليل به عمل آمد و برگزيدگان نيز جوايز و لوح تقدير دريافت كردند.

برگزيدگان به شرح زير معرفي شدند:

 سميرا پيرزاده از اردبيل، اميد خسروي از شهرستان خمين، ارمغان بهداروند از شهرستان انديمشك در بخش شعر سپيد و نيمايي مورد تقدير قرار گرفتند. همچنين حميد هنر جو از تهران و بهروز اقبالي درخشان از همدان به طور مشترك رتبه سوم را كسب كردند.

 مهدي نظارتي از اصفهان نيز رتبه دوم را در بخش شعر سپيد و نيمايي دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر كسب كرد و اين بخش نفر اول نداشت.

 در بخش شعر كلاسيك نيز علي فردوسي به عنوان نفر اول و محمد حسين ملكيان از اصفهان نفر دوم جشنواره معرفي شدند.

 رتبه سوم نيز به طور مشترك به عاليه مهرابي از يزد و محمدحسين انصاري نژاد از دشتستان اختصاص يافت.

 رتبه تقديري نيز به شاعراني همچون محسن كاوياني، شيما مظهري صفات، ذبيح الله ذبيحي، علي سليماني، احمد رضا قديريان، وحيده افضلي، عبدالرضا كوهان جهرمي، غلامرضا سليماني، فاطمه ناظري و حسين عبدي گرگاني رسيد.

 

بيانيه داوران جشنواره گل واژه هاي مطهر قرائت شد

 بيانيه هيئت داوران جشنواره گل واژه هاي مطهر در زير آمده است:

 فروغ منبر حكمت خطيب آيه هاي فضل/ صدا در حنجر تو راستي را ديد عشق را فهميد

 آثار رسيده به دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر كه قريب اكثر به اتفاق صاحبان آنها را نسل جوان تشكيل مي دادند، بيانگر اين واقعيت بود كه انديشه هاي علامه شهيد مرتضي مطهري كه مبناي بسياري از اصول انقلاب اسلامي است نه تنها در بين پيشگامان انقلاب اسلامي، جاندار و پر فروغ در درخشش است كه محبت و انديشه او در دل دو نسل بعد هم در سنين جواني آن نسل، شعله ور و پرتو افشان است. استقبال فوق انتظار شاعران جوان از فراخوان اين جشنواره از طرفي و پشتوانه نگاه تحليل كه آثار خلق شده توسط اين شاعران را حمايت مي كرداز طرف ديگر، اين حقيقت را بر هيات داوران آشكار كرد كه تا چه حد برگزاري جشنواره هايي از اين دست مي تواند افق هاي تازه و ريشه هداري را فراروي اين نسل و هنر و ادبيات معاصر بگشايد، باشد تا برگزاري اين جشنواره ونتايج ارزشمند و حاصل افتخار آفرين آن، انگيزه و توشه اي باشد براي برداشتن گام هاي بلندتر و فراگير تر در عرصه هنر و ادبيات برامده از آموزه هاي انقلاب اسلامي و سرچشمه هاي زلال آن.

 يادآور مي شود هيات داوران دومين جشنواره شعر گل واژه هاي مطهر را رضا اسماعيلي، عبد الرحيم سعيدي راد، مصطفي محدثي خراساني، فاطمه طارمي و سيروس مرادي تشكيل دادند.

 

سه‌شنبه 10 ارديبهشت 1392 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری