شنبه 15 آذر 1399 - 6:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

فيلمي درباره معضل طلاق

 

نگاهي به گروه فيلمسازي تله فيلم«حس تنهايي»(مجيد حسين شيرودي) به مناسبت پخش از شبکه اول سيما

 

غلامرضا ميرزاصادقي مجري طرح تله‌فيلم حس تنهايي مي گويد: «حس تنهايي يک اثر ملودرام است و اوج و فرودهاي حادثه‌اي در آن وجود ندارد اما في نفسه داراي جذابيت و کشش لازم براي مخاطب است.»

محمدكلاسي بهار آهنگساز فيلم تلويزيوني حس تنهايي مي گويد: «حس تنهايي با توجه به مضمونش نيازمند خلق فضايي وهم انگيز در موسيقي متن بود و من تلاش كردم اين فضا را ايجاد كنم. شيوه كار من در موسيقي متن معمولا آكوستيك است و حتي اگر بخواهم از صداهاي الكترونيك استفاده كنم نيز حتما يك ساز زنده همچون فلوت يا پيانو نيز فضا را همراهي خواهد كرد كما اينكه ساز خودم ويولون است و به عنوان امضاي كار در همه آثارم از آن استفاده مي كنم.

وي درباره ساخت موسيقي براي تله فيلم ها مي گويد: «بحث موسيقي در مقوله تله فيلم چندان جدي گرفته نمي شود اما خوشبختانه چون آثار توليد شده در مركز سيمافيلم با نظارت و دقت بيشتري ساخته و ارائه مي شوند آهنگسازان نيز تلاش مي كنند از تمام توان خود استفاده كنند و من در همكاري هاي مداومي كه با اين مركز داشته ام از تمام توان خود براي ارائه اثري ماندگار استفاده كرده ام.»

اين آهنگساز درباره ساخت موسيقي حس تنهايي مي افزايد: «تم اصلي فيلم با ساز پيانو شكل گرفته است و در واقع پيانو بستر اصلي ملودي ساخته شده است و با روحيات شخصيت زن داستان با بازي سارا خوئيني ها همخواني دارد.»

تصويربرداري اين تله‌فيلم با نام قبلي جاده سرد در زمستان 1390 و در 23 جلسه انجام شده است.

از بازيگران اين فيلم تلويزيوني مي‌توان به سارا خوئيني‏ها، بهزاد خداويسي، علي اسکندري، نيلوفر هوشمند، حبيب ثامنيه، حسن شجاعي اشاره کرد.

«حس تنهايي» براساس فيلمنامه‏اي از مجيدحسين شيرودي قصه مهتاب وکيل مستقل و پايه يک دادگستري را روايت مي‌کند که همواره پرونده‌هاي سنگين به او سپرده مي‌شود اين‌بار با موضوع طلاق کسي مواجه مي‌شود که...

به نوشته سايت سيما فيلم حس تماس در نگاه نخست اثري تک لايه و تخت است . اما با غور در مفهوم زيرپوستي فيلم ، جنسي از تلنگر عامدانه به آنچه تعارضات زندگي مدرن مي ناميمش خود نمايي مي کند.

مهتاب و وحيد سالهاست که از يکديگر جدا شده اند و به ظاهر مناقشات مکرر در مناسبات حرفه اي آن دو يکي از علت هاي اصلي اين متارکه بوده است.

اما اتفاقي تامل برانگيز اين دو را بار ديگر در مقابل هم قرار مي دهد. يلدا خواهر وحيد و مسعود برادر مهتاب به درخواست يلدا در آستانه جدايي قرار دارند و از اين رو خواهر و برادر را وکيل خود براي احقاق حقشان برمي گزينند.

مهتاب و وحيد با انگيزه اي مضاعف تمام تلاش خود را براي دفاع از موکلينشان و در حقيقت پيروزي دوباره خود به کار مي گيرند اما در  اين مسير به دريافت هاي جديدي از درون خود ، محيط و آدمهاي اطرافشان مي رسند و تنهايي نامحسوسي را که در آن گرفتار شده اند را براي نخستين بار و به شکلي جدي حس مي کنند.

به نوشته سايت سيما فيلم حس تنهايي اثري تامل برانگيز است که تلاش دارد معضلي فراگير در سطح جامعه را در حد توان خود واشکافي کند.

فيلم ضرباهنگ مناسب و کارگرداني قابل قبولي دارد و تماشاگر را ترغيب به ادامه ماجرا مي کند کما اينکه ضعف چنداني در داستان پردازي به چشم نمي خورد و قصه در خطي روان روايت مي شود.

شايد بتوان تنها نقطه ضعف محسوس فيلم را بازيهاي آن دانست. بازي سارا خوئيني ها به نقش مهتاب و نيلوفر هوشمند در قامت يلدا درست و مقبول است.

اما در يک نگاه کلي دو بازيگر اصلي مرد فيلم به ويژه بهزاد خداويسي بازي يکدستي ندارند و افت و خيز هاي حسي چنداني در مواجهه با فضاهاي مختلف در شيوه اجرايشان مشاهده نمي شود.

در مجموع به دليل هدايت درست کارگردان در مجموع شاهد کارگروهي نسبتا خوبي در اين اثر تلويزيوني هستيم.

نکته قابل توجه ديگر در فيلم تلويزيوني حس تنهايي، عنصر «شهر» است و تاکيد کارگردان بر پديده مدرنيزاسيون در شهرنشيني امروز که شايد زمينه ساز ازدياد پديده تلخ طلاق در ميان خانواده هاست.

آدم هايي که از زندگي و آنچه که در پيرامونشان است تصوري شبيه ميدان جنگ دارند و همين جدال هايي که تقريبا تبديل به روزمرگي شده است نتيجه اي جز «تنهايي درون» ندارد.

عوامل اين فيلم عبارتند از:

نويسنده و کارگردان: مجيد حسين شيرودي، تهيه‌کننده‏: اصغر زائري، مجري طرح: غلامرضا ميرزاصادقي، مدير تصويربرداري: امير قربان‏خاني، صدابردار: رضا کنشلو، تدوين: حسام شريعتمداراحمدي، طراح صحنه و لباس: محمد صادقي.

 

 

دوشنبه 9 ارديبهشت 1392 - 13:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری