پنجشنبه 19 تير 1399 - 9:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

جايزه«معماري و شهرسازي دکتر منوچهر مزيني» برگزيدگانش را شناخت

 

 

 مراسم دومين«جايزه دوسالانه کتاب معماري و شهرسازي دکتر منوچهر مزيني با حضور استادان، پژوهشگران، نويسندگان، مولفان، مترجمان و علاقه‌مندان به اين حوزه در تالار فرخي يزدي باغ‌موزه قصر برگزار شد. در آغاز اين مراسم حسين ذبيحي، پژوهشگر حوزه شهرسازي و معماري با ارايه زندگينامه‌اي از زنده‌ياد منوچهر مزيني گفت: کتاب‌ها و مقاله‌هاي بسياري در حوزه‌هاي معماري و شهرسازي از مزيني به يادگار مانده است. وي همچنين بنيانگذار گروه دکتراي شهرسازي و معماري در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات است؛ مکاني که کتابخانه وي اکنون در آن‌جا نگهداري مي‌شود. استاديار دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: کتاب‌هايي مانند «از زمان و معماري»، «مديريت شهري و روستايي در ايران»،‌ «ساختار مديريت شهري در ايران»، «شهر در وراي دو بُعد»، «مطالعه کالبد شهر تهران از نظر بصري و زيبايي‌شناسي» و «مطالعه فرا دوبُعدي بزرگراه رسالت تهران» از منابع اصلي تدريس در دانشگاه‌هاي ايران در اين حوزه‌ها به‌شمار مي‌روند. اين پژوهشگر شهرسازي و معماري بيان کرد: کتاب «تاريخ هنر و معماري شهر تهران» از آثار مزيني، هم‌اکنون زير چاپ رفته است. وي ترجمه‌ها و مقاله‌هاي بسياري نيز داشت که مي‌توان به ترجمه کتاب «فضا، زمان و معماري» نوشته «زيگفريد گيديون» و «سيماي شهر» اثر «کوين لينچ» اشاره کرد. مزيني نظريه‌اي ارايه کرده بود که کامل‌کننده نظريه لينچ به‌شمار مي‌رفت.

سپس شهلا اعزازي، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علامه‌طباطبايي به‌مناسبت روز جهاني کتاب درباره کتاب و کتابخواني در ايران سخن گفت. وي اظهار کرد: در سال‌هاي اخير آمارهاي متفاوتي از سرانه کتابخواني ايرانيان اعلام شده است که متاسفانه هيچ‌کدام قابل استناد نيستند. آمارگيري به آن‌چه سنجش مي‌شود بستگي دارد. اين مترجم و پژوهشگر با اشاره به آمار موجود در وبگاه همشهري آنلاين، گفت: از سال 90، عنوان کتاب‌ها از 35هزار به 60هزار افزايش پيدا کرده است. اين تعداد کتاب را سه‌هزار ناشر تهراني و شهرستاني منتشر مي‌کنند که بيش از 40 درصد از کتاب‌ها چاپ نخست و 56 درصد تجديدچاپ به‌شمار مي‌روند. اعزازي ادامه داد: 20 درصد از کتاب‌ها (نزديک به هفت‌هزار عنوان) در حوزه دين و پس از آن کتاب‌هاي ادبيات به‌ويژه رمان‌هاي عامه‌پسند در درجه بعدي قرار دارند. حوزه علوم اجتماعي با دوهزار عنوان کتاب منتشر شده و پس از آن کتاب‌هاي گروه هنر با يک‌هزار و 13 عنوان بيشترين درصدهاي انتشار کتاب را به‌خود اختصاص داده‌اند. همچنين کتاب‌هاي عامه‌پسند روانشناسي و مانند آن نيز از پرفروش‌ترين کتاب‌ها به‌شمار مي‌روند. در اين آمار، رشد نويسنده‌هاي زن، پنج‌برابر نويسندگان مرد بوده است و خوانندگان کتاب‌هاي عامه‌پسند را نيز ساکنان شهرهاي کوچک، پادگان‌ها، خوابگاه‌هاي دانشجويان و دختران جوان تشکيل  مي‌دهند. استاد دانشگاه علامه‌طباطبايي افزود: هزينه‌هاي بالا، مميزي، کتابسازي، در دسترس نبودن برخي منابع، نبودن محتواي مناسب و مفيد در کتاب‌ها، همچنين پايين بودن سرانه مطالعه را بايد از مسايلي دانست که انتشار و مطالعه کتاب در ايران را دشوار کرده است. وي در پايان با اشاره به نکته‌هاي مثبت وضعيت کتاب در جامعه بيان کرد: حضور زنان در عرصه نويسندگي و ايجاد شيوه‌اي جديد در نوشتن درباره زندگي خانوادگي از مسايل مهم جامعه نشر به‌شمار مي‌رود. از سوي ديگر جامعه به موضوع‌هاي مهم به‌ويژه در حوزه‌هاي علوم اجتماعي روي آورده است، همچنين عمده‌ترين کتاب‌ها به تاريخ شفاهي دوران قاجار اختصاص دارد که اين نشان از نگاهي جديد به تاريخ از درون جامعه است. بايد اميدوار بود که با بهبود روند پيشرفت‌هاي فناوري و استفاده از فضاي مجازي در انتشار کتاب‌ها و مقاله‌ها، روند مطالعه و سرانه آن در ايران روزبه‌روز افزايش يابد. اسماعيل جنتي، نويسنده، شاعر و مجري مراسم «جايزه دوسالانه کتاب معماري و شهرسازي دکتر منوچهر مزيني» نيز گفت: کتاب‌هاي ترجمه اين روزها از تاليف پيشي گرفتند و بيشتر منتشر مي‌شوند و کتاب‌هاي تخصصي را نيز تنها برخي ناشران به‌چاپ مي‌رسانند. وي افزود: براي بهبود وضعيت سرانه مطالعه در کشور بايد از کودکان و مدارس شروع کرد. حتي بايد درسي با عنوان کتابخواني در مدرسه‌ها ايجاد شود تا کودکان به مطالعه تشويق شوند. چنين افرادي معتاد به مطالعه مي‌شوند و آگاهي در جامعه بالا خواهد رفت. سيد عليرضا قهاري، رييس انجمن مفاخر معماري ايران، سخنران بعدي مراسم بود، وي ضمن اعلام آماري از کتاب‌هاي ارسالي به دبيرخانه اين جايزه گفت: 162 اثر به دبيرخانه فرستاده شد که در اين مرحله 74 اثر انتخاب و به مرحله بعدي راه يافتند. از اين ميان 32 اثر تاليف و ترجمه در حوزه‌ها و گرايش‌هاي معماري و شهرسازي برگزيده و از سوي هيات داوران شايسته لوح ويژه، لوح افتحار، لوح برتر، تنديس سيمين و زرين شدند. همچنين هفت نهاد ناشر نيز لوح سپاس دريافت کردند.

 

برگزيدگان

از سوي هيات داوران اين جايزه، 32 اثر تاليف و ترجمه در حوزه‌ها و گرايش‌هاي معماري و شهرسازي برگزيده و شايسته لوح ويژه، لوح افتحار، لوح برتر، تنديس قلم سيمين و زرين شدند. همچنين هفت نهاد ناشر نيز لوح سپاس دريافت کردند.

ناشران برتر:

«انتشارات پژوهش‌هاي فرهنگي» به مديريت محمدحسن خوشنويس

«انتشارات طحان» به‌مديريت ابوالفضل چراغلو

«نشر هنر معماري قرن» به‌مديريت شهريار خاني‌زاد

«انتشارات بنياد مسکن انقلاب اسلامي» با مسووليت حسن رضايي

«انتشارات آرمانشهر» به‌مديريت سيدحسن هوشمند

«انتشارات يزدا» به‌مديريت محمدحسين دهقان

«انتشارات کريمخان زند» به‌مديريت اميد کريم‌خان زند

 

برگزيدگان کتاب

لوح ويژه:

گيتي اعتماد، ماني معمار صادقي و بهار درني‌ همداني براي ترجمه کتاب «ايجاد فضاي شهري (ساخت و ساز املاک و برنامه ريزي شهري)»

محمدمهدي محمودي براي کتاب «طراحي فضاهاي آموزشي با رويکرد انعطاف‌پذيري»

غلامرضا پاسبان‌حضرت براي کتاب «باغ‌پارک و طراحي پرديس شهري»

حسين ذبيحي براي کتاب «کنکاش در نظريه‌ها، تئوري‌ها و اقدامات شهرسازي و معرفي برنامه‌ريزي شهري فازي»

محمدرضا پورجعفر و مهدي منتظر‌الحجه براي کتاب «نشانه‌هاي شهري تعاريف، گونه‌شناسي، مکان‌يابي، برنامه‌ريزي و طراحي»

فاطمه ظفرنژاد براي کتاب «توسعه پايدار و مديريت آب»

 ملک طباطبايي براي کتاب «جداره‌هاي شهري و نقش آنها در کيفيت محيط (معيارهاي نماسازي در فضاي شهري)»

عليرضا بندرآباد براي کتاب «شهر زيست‌پذير: از مباني تا معاني»

علي خيابانيان براي کتاب «خلاقيت در فرآيند طراحي معماري»

ايرج شهروز طهراني و حشمت‌الله عبدالوهابي براي ترجمه کتاب «شهرها»

مريم قاسمي سيچاني براي کتاب «خانه‌هاي اصفهان»

 

لوح افتخار:

اسماعيل آزادي براي کتاب «از تبار تلاش»

عاطفه عيسي نظر فومني براي کتاب «فرهنگ مصور معماران منظر معاصر»

غلامرضا لطيفي براي کتاب «مباني و اصول برنامه‌ريزي شهري»

محمدرضا بمانيان، آرين اميرخاني و محمدرضا ليليان براي کتاب «نظم و بي‌نظمي در معماري»

سيد مناف هاشمي براي کتاب «مباني و روش‌هاي طراحي شهري»

شهرام جليليان براي کتاب «بيستون»

سيد منصور سيدسجادي براي کتاب «شهر سوخته»

کاظم ملازاده براي کتاب «نوشيجان (بناهاي بزرگ دوره ماد)»

فرهاد تهراني و مجيد راسخي براي کتاب «باغ‌هاي ايراني ـ اسلامي»

پيروز حناچي و محمود پورسراجيان براي کتاب «احياي بافت شهري تاريخي (با رويکرد مشارکت)»

انوشه پيرباديان براي کتاب «کاروانسراهاي ايران» (مجموعه عکس)

سيدعلي حسين‌پور و محدثه نجفي براي کتاب «طراحي مهدکودک با نگاهي به تقدس در معماري ايراني»

 

لوح برتر:

محمود گلابچي، کتايون تقي‌زاده و احسان سروش‌نيا براي کتاب «نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان»

جهانشاه پاکزاد و حميده بزرگ براي کتاب «الفباي روانشناسي محيط براي طراحان»

 

شاهين ايلکا و شهاب ايلکا براي کتاب «تجسم انديشه آييني در معماري و منظرپردازي ايران»

محسن وفامهر براي کتاب «تعامل معماري و تکنولوژي»

اسکندر مختاري طالقاني براي کتاب «ميراث معماري مدرن ايران»

سيد موسي ديباج براي کتاب «ماهيت معماري»

سيد محسن حبيبي و زهرا اهري براي کتاب «مکتب اصفهان (زبان طراحي شهري در شهرهاي کهن)»

آبتين گلکار براي کتاب «هزار سال معماري جهان»

حسين سلطان‌زاده براي کتاب «تاريخ مختصر شهر و شهرنشيني در ايران»

 

تنديس قلم سيمين:

محمدرضا سلطان‌دوست براي کتاب«اقليم، معماري، تهويه مطبوع»

مهناز محمودي زرندي براي کتاب «خرد جاويد»

مجتبي آقائي سربرزه براي کتاب «روستاهاي تاريخي ايران»

 

تنديس قلم زرين:

کامبيز حاجي‌قاسمي و کامبيز نوائي براي کتاب «خشت و خيال: شرح معماري اسلامي ايران»

اين برندگان در گرايش‌هاي تأليف و ترجمه در دومين دوره جايزه دوسالانه کتاب معماري و شهرسازي منتخب شدند. گرايش‌هاي اين جايزه عبارتند از نوسازي و مرمت، انديشه‌پژوهي و نظريه‌پردازي، طراحي منظر، محيط‌زيست، تاريخ شفاهي و اتوبيوگرافي، تاريخ معماري و شهرسازي، روستاشناسي و روستاپژوهي، برنامه‌ريزي شهري و منطقه‌اي، تکنولوژي ساخت، مستندنگاري، علوم و آموزش کاربردي، ايرانشناسي، شهرشناسي، مونوگرافي شهري، برنامه‌ريزي معماري، طراحي شهري، گرافيک شهري، معماري داخلي و دکوراسيون.

جايزه دوسالانه کتاب معماري و شهرسازي به‌همت «موسسه مطالعاتي فرزان» و «انجمن مفاخر معماري ايران» از سال 1388 بنيان نهاده شده است و به کتاب‌هاي تاليفي و ترجمه در حوزه معماري و شهرسازي و علوم وابسته تعلق مي‌گيرد. هدف اين جايزه بهره‌وري و بهره‌يابي از دانش بزرگان، صاحب‌نظران و بالا بردن سطح کيفي تاليف و ترجمه کتاب‌هاي معماري و شهرسازي، همچنين گسترش مخاطبان اين نوع آثار در فرهنگ کشور است. از سوي ديگر تشويق و ترغيب پژوهشگران، معماران و شهرسازان جوان به پژوهش همگام با ارتقاي حرفه است. دکتر منوچهر مزيني متولد 1313 در شهر ساري و داراي دکتراي شهرسازي از دانشگاه فني مونيخ بود. وي از برجسته‌ترين صاحب‌نظران در حوزه مباحث شهرسازي و معماري به ويژه با نگاه برنامه‌ريزي شهري بوده و مطالعات و تأليفات بسياري در اين حوزه‌ها انجام داده است. مزيني در سال 1381 دار فاني را وداع گفت. اين جايزه در گراميداشت اين شخصيت به برترين‌هاي حوزه کتاب معماري و شهرسازي اهدا مي‌شود.

 

 

 

دوشنبه 9 ارديبهشت 1392 - 12:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری