پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 6:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

روحانيت در قاب سينما

 

گزارشي از نشست رسانه‌اي نخستين جشنواره «روحاني در قاب سينما»

 

 

نشست رسانه‌اي نخستين جشنواره «روحاني در قاب سينما» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين علي سرلک دبير جشنواره، جعفر گودرزي مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي و اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات بنياد سينمايي فارابي برگزار شد.

حجت‌الاسلام سرلک دبير جشنواره روحاني در قاب سينما در ابتداي اين نشست گفت: «طبيعتاً اتفاقاتي که در سينما رخ مي‌دهد جزو برجسته‌ترين اتفاقات است که فينال آن در جشنواره فيلم فجر مشاهده مي‌شود و چيزي که ما به آن توجه کرديم روحاني و سينما بوده چون اين انقلاب با کودتا به‌وجود نيامده و سردمدار آن حضرت امام خميني(ره) بوده است.»

وي افزود: «نپرداختن درست به موضوع روحانيت باعث ايجاد سوءتفاهم شده است.»

سرلک با اشاره به مسير راه‌اندازي اين جشنواره گفت: «طرح اين مسئله از اسفندماه سال90 به ذهن ما خطور کرده که رفته‌رفته اين موضوع را بررسي کرديم و به اين نتيجه رسيديم که اين موضوع را در قالب همايش - جشنواره به جريان بيندازيم.»

حجت‌الاسلام سرلک افزود: «ابهام رابطه سينما و روحاني باعث آسيب جدي به کل جامعه مي‌شود. نبايد به موضوع روحاني در سينما بي‌توجهي شود. بايد در اين زمينه ابهام‌زدايي صورت گيرد تا خوب به اين مسئله پرداخته شود. وي با اشاره به سخنان اميرالمؤمنين(ع) گفت: جايي که ابهام وجود داشته باشد، شيطان در آنجا تخم‌ريزي خواهد کرد و بايد در اين زمينه ابهام‌زدايي صورت گيرد.»

وي در ادامه به اعلام آثار ارسالي به اين جشنواره پرداخت و گفت: «ما پوسترهاي کمي پخش کرديم و تيزر تبليغاتي تلويزيوني نداشتيم ولي با استقبال بسيار خوبي روبه‌رو شديم. 140 اثر به دست ما رسيده و توسط هيأت انتخاب و هيأت داوران شامل حجج اسلام کريمان، مجد و آقايان محمدرضا عرب و... بررسي شد. پس از بررسي به 15 مستند و هشت فيلم کوتاه دست پيدا کرديم و شش اثر ارسال شده در بخش خارج از مسابقه جاي گرفته است که مجموعاً 29 فيلم در بخش اصلي به نمايش در مي‌آيد.»

وي افزود: «همچنين جايزه ويژه هيأت داوران به يکي از بخش‌هاي ويژه دانشجويي اهدا خواهد شد.»

 حجت‌الاسلام سرلک درخصوص جوايز اين جشنواره گفت: «جوايز نقدي همراه با تنديس جشنواره به برگزيدگان اهدا خواهد شد و سه جايزه در هر بخش به فيلم‌ها مي‌رسد که شامل شش تنديس و دو جايزه ويژه است.»

 در ادامه اين نشست گودرزي مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي گفت: «اين جشنواره افتتاحيه ندارد و از 10ارديبهشت در سينما فلسطين آغاز به کار مي‌کند. هيأت داوري جشنواره از سه شنبه اين هفته کار خود را روي آثار ارسالي آغاز مي‌کند.»

 در ادامه اين نشست سرلک گفت: «هيأت انتخاب از افراد سرشناس و شناخته شده سينمايي تشکيل شده است. هيأت انتخابمان را ‌طوري انتخاب کرديم که نظر قاطع خود را اعلام کند و خط قرمزي براي اين موضوع تعيين نکرديم چون ما مسئول فرهنگسازي هستيم.»

وي افزود: «ما متکفل خط قرمز نيستيم و موارد را بررسي مي‌کنيم.»

 وي درخصوص محدوديت زماني فيلم‌ها براي شرکت در جشنواره گفت: «چون اين جشنواره از دو بخش جنبي تشکيل شده است به همين دليل محدوديت زماني نداريم.»

 سرلک در پاسخ به اين سؤال که آيا از دفتر حوزه علميه حمايتي انجام نشده است، گفت: «ما با حوزه علميه قم جلساتي داشتيم که مسئولان حوزه گفتند هر کاري از دست ما ساخته باشد براي بهتر برگزار شدن اين جشنواره انجام مي‌دهيم که حجت‌الاسلام نقوي در جريان کامل اين موضوع قرار گرفته‌اند؛ همچنين با علماي بزرگ از جمله آيات عظام مکارم شيرازي و جوادي آملي مسئله را در ميان گذاشتيم.»

سرلک در ادامه گفت: «تمامي آثار ارسالي به‌صورت مستقل به دست ما رسيده است.»

 حجت‌الاسلام سرلک در ادامه افزود: «ان‌شاءالله بتوانيم با کمترين بودجه اين جشنواره را به بهترين نحو ممکن برگزار کنيم.» وي درخصوص تفکيک آثار در اين جشنواره گفت: «اکثر آثار متعلق به شهرستان است و بسته‌هايي که از شهرستان به دست من مي‌رسيد بسيار جالب بود.»

 سرلک درخصوص کارگرداني و توليد روحانيون در اين آثار گفت: «حدود 20 نفر روحاني براي اين جشنواره فيلم ساخته‌‌اند.»

معرفي اعضاي هيئت داوران

پس از رايزني گسترده دبير و مديران جشنواره با چهره‌هاي مختلف هنري و فرهنگي، اعضاي هيئت داوري بخش رقابتي جشنواره انتخاب و معرفي شدند.

جمال شورجه، مهدي همايون فر، احمدرضا معتمدي، حجت الاسلام سجاد كريمان مجد و حجت الاسلام محمدتقي انصاري اعضاي هيئت داوري اين جشنواره هستند كه آثار منتخب حاضر در بخش رقابتي اين جشنواره (فيلم‌هاي كوتاه و مستند) را بررسي و برگزيدگان را معرفي خواهند كرد.

جمال شورجه كارگردان خوشنام سينماي ايران و از فعالان عرصه هنر ارزش مدار متولد 1333 زنجان است كه آثار موفقي همچون شب دهم، حماسه مجنون، وعده ديدار، 33 روز و ... را در كارنامه خود دارد.

مهدي همايون فر متولد 1339 گرمسار تهيه كننده خوشنام سينما و تلويزيون است كه از همراهان هميشگي شهيد آويني در مجموعه روايت فتح بوده، وي در سال‌هاي اخير تهيه آثاري همچون اتوبوس شب، هيام، 33 روز، آن كه دريا مي‌رود و ... را در سينماي ايران انجام داده است.

احمدرضا معتمدي كارگردان آثار معناگرا و خاص سينماي ايران متولد 1340 تهران است كه آثاري همچون زشت و زيبا،‌ قاعده بازي، ديوانه از قفس پريد، آلزايمر و ... را در كارنامه كاري خود دارد.

حجت الاسلام محمد تقي انصاري نيز از جمله مديران و تهيه كنندگان فعال در سازمان صدا و سيما و عضور شوراي برون مرزي اين سازمان است كه در حال حاضر تهيه فيلمي سينمايي را در كشور لبنان با موضوع حماسه‌هاي حزب الله عهده دار است.

حجت الاسلام سجاد كريمان مجد متولد 1360 ساري، قائم مقام دبير جشنواره روحاني در قاب سينما از جمله روحانيون فعال در حوزه فرهنگ است. از جمله فعاليت‌هاي اخير وي مي‌توان به ساخت فيلم كوتاه روسري‌هاي رنگي ما اشاره كرد كه در جشنواره فيلم فجر مورد تقدير قرار گرفت و جوايز متعددي را نيز از جشنواره هاي معتبر كسب كرد.

وي همچنين به عنوان تهيه كننده در توليد بيش از 20 فيلم مستند، انيميشن و كوتاه حضور داشته و در جشنواره‌هاي فجر و كودك و نوجوان به عنوان داور در بخش تجلي اراده ملي و جلوه‌گاه اميد شركت كرده است.

اعلام برنامه نشست‌هاي تخصصي:

با برنامه‌ريزي‌هاي مفصل انجام گرفته و با دعوت از اساتيد و هنرمندان اهل فن نشست‌هاي تخصصي با محوريت بررسي تعامل سينما و روحانيت در بخش همايش اين جشنواره برگزار خواهد شد.

اين نشست‌ها همزمان با بخش رقابتي جشنواره يعني از دهم تا دوازدهم ارديبهشت ماه در تالار دكتر شريعتي دانشكده علوم اجتماعي تهران (واقع در بزرگراه آل احمد/ پل گيشا) برگزار مي‌شود.

برنامه و مدعوين اين نشست‌ها به شرح ذيل است:

بازنمايي روحاني در سينما و تلويزيون ايران/ مدعوين: دكتر كوثري، دكتر سليماني و حجت‌الاسلام جعفري (سه‌شنبه 10 ارديبهشت، ساعت 13:30 تا 15)

نقد حضور روحاني در سينما و تلويزيون/ مدعوين: دكتر منتظر قائم – دكتر شهاب اسفندياري ـ دكتر ناصر فكوهي(سه شنبه 10 ارديبهشت، ساعت 15 تا 16:30)

اقتضائات حضور روحاني در سينما و تلويزيون/ مدعوين: حجت الاسلام دكتر آقاتهراني ـ حجت الاسلام محمدرضا زائري و دكتر حسام الدين آشنا ( اين نشست شامل گفتگوي مدعوين نيز خواهد بود). (سه‌شنبه 10 ارديبهشت، ساعت 16:30 تا 18)

مطالعات مقايسه‌اي روحاني در سينما و تلويزيون ايران و غرب/ مدعوين: دكتر محمدهادي همايون، دكتر عبدالله بيچرانلو و دكتر محمدرضا جوادي يگانه(چهارشنبه 11 ارديبهشت، ساعت 14 تا 15:30)

آينده نگاري نسبت روحاني و سينما / مدعوين: دكتر گيويان، حجت الاسلام دكتر رهدار و دكتر ابراهيم فياض (اين نشست شامل گفتگوي مدعوين نيز خواهد بود.)(چهارشنبه 11 ارديبهشت، ساعت 15:30 تا 17)

 

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1392 - 10:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری