جمعه 16 خرداد 1399 - 6:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

يادها و خاطره‌هاي شهر نجف

 

 

نگاهي به کتاب دو جلدي«خاطرات سال‌هاي نجف»

 

کتاب خاطرات سال‌هاي نجف در دو جلد و مجموع500 صفحه به بازگويي خاطرات 15 نفر از شاگردان امام خميني(ره) مي‌پردازد که عمدتاً در سال‌هاي اقامت اجباري حضرت امام(ره) در نجف افتخار درک محضر ايشان را داشته‌اند. درباره ويژگي هاي اين كتاب، اشاره به چند نكته اساسي خالي از لطف نيست. اول اين كه سال‌هاي حضور حضرت امام خميني (ره) در نجف که بخشي از دوره تبعيد ايشان را شامل مي‌شود، از جمله مقاطع حساس تاريخ معاصر کشورمان است که با مرور وقايع و خاطرات آن دوران مي‌توان با اين بخش از تاريخ سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامي بيشتر آشنا شد. در اين زمينه، کتاب دو جلدي «خاطرات سال‌هاي نجف» اثر قابل توجهي است که بر اساس خاطرات شاگردان حضرت امام(ره) شکل گرفته است. اين اثر بيست و هشتمين کتاب از مجموعه «يادها» است که توسط موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) منتشر شده است.

در ابتداي اثر بر اين نکته تاکيد شده است که گروه تاريخ معاونت پژوهشي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) با اعتقاد به پايه‌گذاري تاريخ‌نويسي انقلاب اسلامي بر ديده‌ها و شنيده‌هاي واقعي حاضران و ناظراني که بار عظيم انقلاب را بر دوش کشيده‌اند و دشواري‌ها و ناملايمات جانفرسايي را در راه پيروزي آن بر جان خريده‌اند، ضبط و ثبت خاطرات اين تاريخ سازان را در شمار برنامه‌هاي اصلي خود گنجانده و بر آن است تا پس از تنظيم و تدوين آن‌ها، با رعايت اصول علمي و امانتداري و بدون هيچ گونه داوري، خيل عظيم مخاطبان را در حال و آينده از جزئيات اين بخش از تاريخ ايران بهره‌مندکند.

در جلد اول حجت الاسلام و المسلمين شيخ محمدحسن اختري از خاطرات خود از هجوم رژيم پهلوي به مدرسه فيضيه آغاز کرده است و در خلال اظهارات خود به حوادث و فراز و نشيب‌هاي مبارزه در محل اقامت خود سمنان، قم و نهايتاً نجف اشاره مي‌کند.

حجت الاسلام و المسلمين سيد اسدالله امامي ميبدي نيز سرفصل‌هايي از زندگي چندساله امام(ره) در نجف را مورد توجه قرار داده که نحوه ورود امام به نجف، نمونه‌هايي از مراودات امام با ساير مراجع آنجا، آداب زيارت و دعاي ايشان و... از آن جمله است.

همچنين آيت‌الله سيدعباس خاتم يزدي درباره نحوه ورود امام به عراق و استقبال از ايشان، ويژگي‌هاي علمي و درس ايشان و ابعاد مختلف شخصيت حضرت امام خاطراتي را نقل کرده است.

در ادامه، آيت‌الله محمود قوچاني که ارتباط نزديکي با امام داشته از مسائل مختلف بيت امام، شخصيت ايشان، نحوه تدريس، چگونگي وصول و هزينه وجوهات و برخي ديدارهاي مهم امام سخن گفته و مراحل آماده‌سازي و انتشار تحريرالوسيله امام را توضيح داده است.

آيت‌الله سيدمحمدباقر مصطفوي هر چند بسيار کوتاه سخن گفته، اما در لابلاي آن سخنان نيز وجوهي از چهره و شخصيت امام قابل فهم و دريافت است. خاطران بعدي متعلق به حجت الاسلام و المسلمين‌هادي مقدس است که شنيدني‌هايي از نحوه اداره حوزه نجف قبل از امام و مشکلات آن، رابطه مراجع با امام، شهريه و برخورد امام با مقامات عراقي به خاطر اخراج ايرانيان از آن کشور را نقل کرده است.

در جلد دوم نيز آيت‌الله سيدمحمد موسوي بجنوردي از نحوه استقبال از امام در عراق، درس امام در نجف و ويژگي‌هاي آن، زيارت عتبات مقدسه، شهادت حاج آقا مصطفي و اخراج ايرانيان از عراق سخن گفته است.

همچنين حجت‌الاسلام و المسلمين سيدرضا برقعي در ارتباط با ويژگي‌هاي اخلاقي حضرت امام نظير توجه به نظرات و پيشنهادات دوستان، توکل به خداوند و توجه به دوستان، توجه به وحدت مسلمين و نظر امام در ارتباط با سازمان مجاهدين خلق و سعدون شاکر در محضر امام اشاره کرده است.

آيت‌الله محمدرضا رحمت پس از بيان سابقه خانوادگي و چگونگي ورودش به حوزه علميه قم، به بررسي شرايط حاکم بر اين حوزه پس از فوت آيت‌الله العظمي بروجردي پرداخته و مسائلي نظير جمع‌آوري هجده هزار امضا در حمايت از حضرت امام، چگونگي دستگيري شهيد‌هاشمي نژاد، هجرت به نجف اشرف، توزيع جزوه‌هاي حکومت اسلامي، ضبط درس‌هاي امام، سنت شکني‌هاي امام در نجف، ممانعت امام از تبليغ مرجعيت خود، ارتباط با گروه‌ها، خاطراتي از حاج آقا مصطفي خميني، مقابله با حکومت بعثي عراق، چگونگي دستگيري در نجف، حرکت‌هاي مسلحانه، تشييع جنازه آيت‌الله سيد مصطفي خميني و مسائل پس از پيروزي انقلاب را بيان کرده است.

آيت‌الله سيدمحمد سجادي نيز به بيان ويژگي‌هاي علمي درس و اخلاقي حضرت امام و خاطراتي از حاج آقا مصطفي خميني پرداخته است. حجت‌الاسلام و المسلمين اسماعيل فردوسي پور نيز مطالبي در ارتباط با تشکيل روحانيت مبارز خارج از کشور، درگذشت دکتر علي شريعتي و پيام امام، شهادت حاج آقا مصطفي و اوج‌گيري انقلاب بيان کرده است. آقاي محمد تقي متقي شنيدني‌هايي از نحوه استقبال از امام در عراق و ويژگي‌هاي اخلاقي ايشان بيان داشته است. آيت‌الله ‌هادي معرفت نيز به بيان ابعادي از شخصيت اخلاقي حضرت امام و ويژگي‌هاي علمي ايشان پرداخته است. حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي و حجت‌الاسلام و المسلمين محمدرضا ناصري نيز خاطراتي از موضع گيري‌ها و مسائل مبارزاتي بيان داشته‌اند.

فهرست آيات و روايات و همچنين فهرست اشخاص و اعلام بخش پاياني اين مجموعه است که مي‌تواند مورد استفاده محققان و علاقه‌مندان قرار گيرد.

کتاب خاطرات سال‌هاي نجف که به کوشش گروه تاريخ معاونت پژوهشي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) تدوين شده است توسط موسسه چاپ و نشر عروج با شمارگان دوهزار نسخه منتشر شد.

 

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1392 - 10:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری