يكشنبه 22 تير 1399 - 21:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

آغاز فعاليت رسمي بنياد سعدي

 

با حضور دکتر غلامعلي حداد عادل به عنوان رئيس بنياد صورت گرفت

 

طي مراسمي بنياد سعدي با حضور دکتر غلامعلي حداد عادل به عنوان رئيس بنياد و جمعي از مسئولان فرهنگي کشور فعاليت خود را رسماً آغاز کرد. در بخش از اين مراسم، دکتر حداد عادل گفت:«سعدي پرآوازه‌ترين شاعر زبان فارسي و آموزگار و استاد هميشگي زبان فارسي است. در عظمت سعدي در عرصه زبان و ادبيات فارسي، همين بس که از روزي که در سال 656 گلستان تأليف شد، تا امروز ، هرکسي خواسته فارسي را درست و شيرين بياموزد ، با گلستان آغاز کرده است.»
رئيس بنياد سعدي افزود: سعدي در داخل و خارج از ايران با گلستان خود آموزگار زبان فارسي بوده است. ما خوشحاليم که امروز مي‌توانيم با تکيه بر الطاف الهي، آغاز به کار بنياد سعدي را در روز سعدي اعلام کنيم.»

دکتر غلامعلي حداد عادل گفت: «از آنجايي که طبق اصل 15 قانون اساسي زبان و خط رسمي کشور، فارسي است و در همه سطوح درسي و سياسي زبان فارسي رعايت مي‌شود، تاکيد برنگهباني زبان فارسي و گسترش اين زبان در داخل و خارج کشور ، از سياست‌هاي راهبردي جمهوري اسلامي ايران از زبان‌هاي قومي و محلي هم حمايت مي‌کند.»
وي در ادامه اظهار داشت:«از ابتداي انقلاب براي آموزش زبان فارسي به خارج از کشور و غيرايرانيان فعاليت‌هاي گسترده‌اي صورت گرفته که عمدتاً از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بوده است. مطالعات سال‌هاي اخيرنشان داده است که عرصه زبان فارسي در خارج از کشور نياز به ساختار قوي‌تري در داخل کشور دارد.»
دکتر حداد عادل افزود:«بنيادهايي همچون انستيتو گوته که کار تدريس در گسترش زبان آلماني را در دنيا بر عهده دارد يا بنياد سروانتس که از گسترش زبان اسپانيايي حمايت مي‌کند، همگي حکايت از اين مي‌کرد که ما بايد ساختار نيرومند‌تري براي آموزش زبان فارسي در خارج از کشور و در داخل ايجاد کنيم تا کار اصولي‌تري هم صورت بگيرد. نهايتاً اساسنامه بنياد سعدي به تصويب رسيد هيات امنا تشکيل شد. و مقدمات کار آماده شده است و در سال 92 رسماً کار خود را آغاز مي‌کند.»
رئيس بنياد سعدي در ادامه گفت: «در آينده با شروع کار بنياد سعدي، وظايف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به بنياد سعدي محول خواهد شد. ما در سياست‌هاي کلي فرهنگي در خارج کشور با اين سازمان همکاري خواهيم داشت. هم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت علوم و هر موسسه دولتي ديگري در خارج از کشور که براي فعاليت‌هاي زبان‌آموزي به غيرفارسي‌زبانان بودجه‌اي مي‌گرفتند،وظايف آن‌ها به بنياد سعدي محول خواهد شد.»
وي همچنين در حاشيه مراسم و در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چه کشورهايي را براي شروع فعاليت‌هاي خود در نظر گرفته‌اند و چه برنامه‌ريزي‌براي کشورهايي همچون تاجيکستان دارند که فارسي زبان هستند اما خواندن از روي خط فارسي را نمي‌دانند، گفت: «در يک نگاه کلي همه کشورهاي جهان قلمرو فعاليت بنياد سعدي محسوب مي‌شوند، اما طبعاً وضع زبان فارسي در کشورهاي مختلف يکسان نيست. کشورهايي مثل افغانستان و تاجيکستان که مردم آن‌ها به فارسي تکلم مي‌کنند، براي ما اولويت بيشتري دارند. موضوع زبان و خط در تاجيکستان موضوع مهمي است. دولت تاجيکستان سال‌هاست آموزش خط فارسي را در کنار خط سيريليک آغاز کرده است و ما اميدواريم با آشنايي نسل آينده تاجيکستان به هر دو خط، امکان استفاده اين مردم از مکتوبات خط فارسي را فراهيم کنيم. زبان فارسي کليدي براي دستيابي به گنجينه‌ بزرگي از معارف بشري است. اين زبان در مدت 1200 سال به وجود آمده است و از سويي ديگر اين زبان وسيله‌اي براي ارتباط با ايران امروز است.»
وي در پايان متذکر شد:«من يادآوري مي‌کنم که بنياد ما، سعدي شناسي نيست. اين بنياد به احترام سعدي و به اعتبار آنکه سعدي چهره‌ پرآوازه و درخشان زبان فارسي است، نام سعدي را براي خود انتخاب کرده است. بيش از 300 سال از ترجمه آثار سعدي به زبان‌هاي ديگر مي‌گذرد. حتي در شهر پاريس چهار خيابان به نام سعدي وجود دارد و نام يکي از رئيس‌جمهوري‌هاي قبلي فرانسه هم سعدي بوده است. اين بنياد مخاطب خود را فقط غير ايرانيان نمي‌داند بلکه ايرانيان خارج کشور و نسل دوم و سومي که خارج از کشور متولد مي‌شوند هم جزو مخاطبان ما هستند.»
بنياد سعدي ، اول ارديبهشت، به مناسبت روز سعدي زير نظر رئيس‌جمهوري و با رياست دکتر غلامعلي حداد عادل فعاليت خود را رسماً آغاز کرد. 
رئيس هيات امناي اين موسسه معاون اول رئيس‌جمهور خواهد بود و دکتر حجت‌الله ايوبي ، سمت قائم مقامي بنياد سعدي را خواهد داشت.

 

 

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1392 - 10:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری