سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

سال هاي بي قراري جواد منصوري رونمايي شد

 

مراسم رونمايي از كتاب سال هاي بي قراري خاطرات جواد منصوري به نگارش محسن كاظمي با حضور محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، حجت الاسلام فخرزاده، محسن كاظمي، مرتضي سرهنگي، هدايت الله بهبودي، جواد منصوري، عزت شاهي، دكتر شيباني، و ديگر مبارزان دوران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

 

 حجت الاسلام جعفريان: در تاريخ شفاهي نبايد به سمت قصه گويي برويم

در اين مراسم حجت الاسلام جعفريان استاد تاريخ و كتابشناسي با بيان اين كه طي سال هاي گذشته از مشتريان دائمي آثار تاريخ شفاهي بوده است، عنوان كرد: در طول دو دهه گذشته شاهد شكل گيري دانش جديدي بوده ايم كه با عنوان تاريخ شفاهي مطرح شده است.

 وي ادامه داد: بعد از آن كه انقلاب اسلامي به پيروزي رسيد، داستان ها و خاطرات آن دوران براي مردم جذابيت پيدا كرد. در علم تاريخ تا امروز شاهد شكل گرفتن علم جديدي بوده ايم كه به آن تاريخ نگاري مي گوييم و علمي كه امروز در اختيار ما است در گذشته از كشورهاي ديگر وارد كشورمان شده است و آن را آگاهانه تاسيس نكرديم.

 اين محقق و پژوهشگر با تاكيد بر اين كه بايد سعي شود تا پايه هاي تاريخ شفاهي به درستي بنا شود، عنوان كرد: بايد به تاريخ شفاهي به عنوان علم و دانش نگاه كنيم و هدفمان از آن علمي باشد چرا كه علم نور است و اطرافش را هم روشن مي كند.

 جعفريان با بيان اين كه بايد به جنبه علمي تاريخ شفاهي متعهد باشيم، تصريح كرد: بخش عمده ايي از عقب ماندگي كشورمان به دليل اين است كه علوممان را از جنبه علمي نگاه نمي كنيم و تصور مي كنيم كه تنها علم بايد در خدمت ما باشد.

 وي افزود: تاريخ نگاري هاي ما پر از بخش هايي است كه به سمت قصه مي رود و در تاريخ شفاهي نبايد به سمت قصه گويي برويم و از بحث اصلي خارج شويم. برخي خاطراتي كه در حال حاضر از برخي علماي قم نقل و منتشر مي شود مستند نيست و خود علما هم آن ها را تكذيب مي كنند. اگر آثاري كه امروز منتشر مي كنيم را درست و علمي به دست آيندگانمان برسانيم از ما ممنون خواهند بود.

 او گفت: اگر گردآورندگان آثار مصلحت مي دانند برخي بخش هاي اثر و خاطره منتشر نشود بهتر است آن بخش ها را در موسسه ايي نگهداري كنند تا براي محققان و پژوهشگران و آيندگان باقي بماند. همچنين كار سياسي با كار علمي و پژوهشي متفاوت است و نبايد توجه اول به مسائل سياسي باشد ، بلكه خاطرات شفاهي بايد تا حدي كه مي شود از سياست دور باشد.

 جعفريان با اشاره به اين كه جواد منصوري دوره هاي مختلفي را تا پيروزي انقلاب اسلامي تجربه كرده است، گفت: وي توانايي قدرت بيان صحيح و دقيق خاطراتش را دارد و از لحاظ شخصي هم نگاه معتدلي دارد و جزء در يك يا دو مورد كه احساس كردم با عشق و علاقه برخي مسائل را مطرح مي كند در كل نگاه معتدلي داشته است.

 وي با بيان اين كه محسن كاظمي نيز در نگارش خاطرات شفاهي فردي حرفه ايي است، عنوان كرد: كاظمي در نگارش خاطرات از آدم هاي دانشگاهي استفاده مي كند و در عين حال البته كار نگارش را به طور شخصي انجام مي دهد.

 اين محقق و پژوهشگر همچنين در نقد كتاب "سال هاي بي قراري" گفت: يكي از بهترين بخش هاي كتاب حواشي آن است كه در پايان هر بخش نوشته شده و البته دوست داشتم كه تمام حواشي فهرست وار در پايان كتاب گنجانده شوند. همچنين ارادت جواد منصوري به دكتر علي شريعتي بيش از حد در كتاب نمايان است و باعث شده در قسمت هايي به مخالفان و منتقدان شريعتي توهين شود. از خاطره گو انتظار مي رود خاطراتش را بگويد نه اين كه تحليل هايش را نيز ذكر كند.

 وي با بيان اين كه كتاب خاطرات هوشنگ ابتهاج از لحاظ نوع خاطره نويسي قابل توجه و يادگيري است، عنوان كرد: در اين كتاب لحن مصاحبه شوند در متن (داخل پرانتز) آورده شده است كه باعث جذابيت بيشتر اثر و ارتباط برقرار كردن مخاطب با راوي اثر مي شود.

 در ادامه اين مراسم مجتبي رحماندوست – نماينده مجلس شوراي اسلامي- با اشاره به حضور بزرگان و مبارزان دوران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و خانواده شهدا گفت: انقلاب پيروز نمي شد مگر با حضور ، ايثار و از خودگذشتگي بزرگاني همچون شما.

 وي گفت: با آن كه مطالبي آماده كرده بودم اما در جاي ديگر كه فضايي در حد و اندازه من داشت ارائه خواهم كرد.

 

محمود فاضلي: مبارزات منصوري با مبارزاني همچون احمد احمد و عزت شاهي هم جهت است

 محمود فاضلي كاردار سابق ايران در يونان در مراسم رونمايي از كتاب سالهاي بي قرار با بيان اين مطلب كه احترام عميق و قلبي خود را به مبارزات سياسي جواد منصوري تقديم مي كنم و تبريك مي گويم به محسن كاظمي براي انتشار اين كتاب، گفت: طي بيش از سه دهه گذشته آثار برخورد تحريمي، انتقادي با تاريخ معاصر ايران روبه پيشرفته و شاخص ترين آن هم رواج خاطره نويسي از سوي رجال و چهره هاي سياسي است كه مورد اقبال جامعه نيز قرار گرفته است. بي شك اطلاعات مندرج در خاطرات اين عزيزان به انباشت تجربه هاي ملي كمك مي كند و مراحل مقدماتي تدوين تاريخ معاصر ايران را فراهم خواهد كرد.

 وي افزود: نكته سنجي و تامل در موضوعات متنوع و كسب تجربه هاي مستقيم در صحنه هاي مبارزات سياسي، دقت در مشاهدات و ارتباط منصوري با ساير مبارزين هم عصر خود و مصاحبت با آنان ذهن و فكر او را چنان پرورده كه يادداشت هاي او مي تواند به تشريح اوضاع سياسي و اجتماعي و روشن ساختن طرز فكرو عمل جريان هاي سياسي آن دوران كمك كند.

 فاضلي با اشاره به اينكه كتاب هاي اسناد و خاطراتي كه از سوي مراكز اسنادي و پژوهشي در اين دو دهه منتشر شده فقط ناظر به بخشي از پرسش ها درباره علل انقلاب هستند، گفت: انتشار هر كتاب تاريخي به ويژه خاطرات سياسي فرصتي است تا از خاطرات و پيشينيان خود بيشتر بدانيم چرا كه به گفته سقراط حكيم مي دانم كه هيچ نمي دانم.

 وي با بيان اينكه منصوري از جمله مبارزاني است كه در جريان رويارويي با رژيم شاه از زير شكنجه هاي جسمي و روحي ساواك جان به در برده و در بهمن 57 خود را به سيل جمعيت مبارز مي رساند، گفت: خاطرات او،تاريخ دو دهه مبارزه با رژيم پهلوي ، سرگذشت جريان هاي سياسي قهر آميز و  گروههاي مبارز مسلح است. خاطرات او مانند كساني كه با تاخير داشته هاي خود را مكتوب مي كنند و به دليل دور شدن از حوادث و رويدادها،حافظه شان آنها را ياري نكرده؛بعضا دچار فراموشي و كم گويي مي شوند.

 كاردار سابق ايران در يونان درباره تدوين كتاب سالهاي بي قرار گفت: تدوين كننده در كتاب مجبور بوده در كنار پرداختن به خاطرات مبارزان مسلمان ، نام هاي ديگري را در حاشيه ها و پا نوشت ها بياورد. تدوين كننده در مسير پر نشيب و فراز كتاب خود انسان هايي را ديده كه براي اعتلاي مرز و بوم خويش و ايجاد آينده اي درخشان براي فرزندان اين سرزمين ،با هر عقيده و فكري  و از هر طريقي كه صلاح مي دانستند زحمت كشيدند اما در تاريخ نامي از آنها برده نشده است اما در اين كتاب سعي شده يادي از آنها هرچند كوتاه برده شود.

 وي خاطر نشان كرد: هرچند تدوين كننده تلاش كرده در كتاب از چند چهره و خدمات آنها ياد كند اما در كتاب هنوز همفكراني از منصوري هستند كه بسيار گذرا از آنها نام برده شده است و باز هم چنين فرصتي از دست رفته است. در مدت 14 سالي كه از انتشار اولين كتاب خاطرات جواد منصوري مي گذرد، كتاب هاي خاطرات بسياري منتشر شده و برخي از مراكز و سازمان هاي اسنادي با انتشار بخشي از اسناد و مدارك منتطبق با اهداف و سليقه هاي خود به روايت انقلاب پرداخته اند اما تدوين كننده تلاش دارد به برخي نواقص اشاره كند.

 وي درباره خط مشي جواد منصوري گفت: مبارزات منصوري به لحاظ خط مشي ايدئولوژيك و چه از نظر وابستگي گروهي و سازماني با مبارزاني همچون احمد احمد و عزت شاهي هم جهت است.

 فاضلي مدت نگارش اين كتاب را  16 ماه اعلام كرد و افزود: متن اصلي كتاب شامل گزارشات و خاطرات و تحليل هاي منصوري است. تركيبي از يادداشت هاي او در زماني كه در سفارت ايران در شهراسلام آباد بود. 12 ساعت مصاحبه يادداشت هاي او را تشكيل داده است. چارچوب اصلي همان يادداشت هاي اسلام آباد است وكتاب نسبت به كتاب خاطرات قبلي او 70 درصد تغيير داشته و اساسا هويت جديد پيدا كرده است.

 كاردار سابق ايران در يونان به فصل هاي كتاب اشاره كرد و گفت: كتاب در ده فصل و هر فصل بيانگر خاطرات مقطعي از زندگي جواد منصوري است. سرفصل هاي اصلي كتاب شامل: 55 نفر، پشت پنجره، تلاشي تازه، دويدن بي امان، زخم هاي گرم،پشت ديوارهاي بلند،عصر مجاهدين، تبعيد، بي قراري ها و آزادي هستند. عكس هاي  منتشر شده از منصوري و ساير مبارزين و همچنين آرم سازمان هاي سياسي نيز از جمله ابتكاراتي است كه بر جذابيت كتاب سالهاي بي قرار افزوده است و ما را به فضاي دهه اول انقلاب مي برد. مولف در ورودي هر فصل از زبان راوي مطلبي را آورده كه اين نيز به جذابيت كتاب مي افزايد.

 وي با بيان اينكه زندگي جواد منصوري جزيي از دنياي زمان اوست كه مي تواند با شرح آن نه فقط هويت مذهبي خود بلكه دنيايي كه در آن زندگي كرده را بشناساند، خاطر نشان كرد: اميدوارم در كتاب سال هاي بي قرار نويسنده درصدد نشان دادن صادقانه رويدادهاي سياسي زمان خود باشد و خاطرات او سرنخ هايي را  براي تحليل سياسي اجتماعي براي پژوهشگران به همراه داشته باشد.

 فاضلي ادامه داد:  نويسنده در خاطرات خود قصد تسويه حساب با رقيبان خود نداشته و اظهاراتش كاملا صادقانه بيان شده است. اما در پاره اي موارد قضاوت هاي او درباره حوادث ممكن است با برداشت خوانندگان كتاب همسو نباشد.

 وي خاطر نشان كرد: منصوري در بخش عصر مجاهدين و در گفتگو با يكي از اعضاي سازمان با هدف اتمام حجت در رساندن واقعيات ، مطالب خود را در 12 محور مشخص مي كند كه اين بخش تا حدودي از خاطره گويي خارج شده و به طرح مواضع سياسي وي تبديل شده است. درست است كه منصوري مشاهدات خود را مرهون ديد شخصي و نحوه حضور درعرصه كشمكش ها بنا نهاده ولي مطالعه توصيف احوال كساني كه با او ارتباط داشتند و نيزبيان روابطي كه ميان او و افراد موجود است بخش متنابهي از صفحات كتاب را در برگرفته و منبعي از خلقيات و روحيات گوناگون افراد عصر او را به دست مي آورد.

  كاردار سابق ايران در يونان گفت: منصوري اگر در كتاب خود از همفكران عصر خود دفاع مي كند، انتظار مي رود آن دفاع بدون ملاحظات شرايط تاريخي آن زمان باشد زيرا اگر افراد در زمانه خويش مورد نقد قرار مي دهد بايد آنها را در همان زمان خود و با خدمات آن دوران تطبيق دهد.

 

كمالوندي: منصوري اسوه اي براي وزارت امور خارجه است

كمالوندي كه به نمايندگي از وزارت امور خارجه در مراسم رونمايي از كتاب سالهاي بي قرار حضور داشت ، در ابتدا متن پيام دكتر صالحي وزير امور خارجه كشور كه براي جواد منصوري نوشته شده بود را براي حاضران قرائت كرد.

متن پيام صالحي وزير امور خارجه بدين شرح است:

رونمايي از کتاب ارزنده سال‌هاي بي‌قرار که حاوي خاطرات آقاي جواد منصوري اولين فرماندار سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در شرايطي انجام مي‌شود که در آستانه صدور حکم تاريخي حضرت امام (ره) مبني بر تاسيس نهاد پر برکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي هستيم. و اين همزماني را به فال نيک مي‌گيريم. اين کتاب در بردارنده خاطرات و تجارب ارزنده همکار ولايتمدار، متدين و انقلابي جناب آقاي جواد منصوري در سال‌هاي اسارت در زندان‌هاي مخوف ساواک و کميته مشترک در دوران ستمشاهي است و حاوي درس‌ها و تجارب عيني از تلاش‌هاي خالصانه و مجاهدت‌هاي ارزشمند طيفي از جوانان متدين اين مرز و بوم است که بر اساس احساس تکليف و با دلي مالامال از حب الهي همه سختي‌ها را به جان خريدند، جواناني که وعد «ان تنصرو الله ينصرکم» را از اعماق دل باور داشتند و نهايتا شهد پيروزي را از دستان امام و مقتدايشان، روح‌الله زمان چشيدند  زمينه ساز بيداري اسلامي ملت قهرمان ايران شدند.

 در ادامه اين پيام صالحي اينگونه آورد که: بر اين باورم که حفظ و نشر تاريخ شفاهي انقلاب اسلامي گامي ارزشمند و درست است که مي‌تواند چراغ راهي براي نسل‌هاي آتي بوده و منبعي موثق براي تحقيق و پژوهش مورخين و دانشجويان رشته‌هاي تاريخ، علوم سياسي، جامعه شناسي، و علاقمندان به تاريخ تحولات معاصر ايران و سير تکويني انقلاب اسلامي فراهم نمايد و اين کتاب توانسته است با بياني شيوا، روان و نافذ گامي ارزنده را در اين مسير تحقق ببخشد. با اغتنام از مسئولين حوزه هنري، سازمان تبليغات اسلامي، دفتر ادبيات انقلاب اسلامي که آثار ارزشمندي را در طول سال‌هاي انقلاب تهيه نموده‌اند تشکر مي‌کنم.

 كمالوندي در ادامه در سخناني گفت: آقاي منصوري، شما سالهاي زيادي را در اسارت گذرانده ايد و سالهاي زيادي را در خدمت شما دروسي مربوط به قبل و بعد از انقلاب را آموختم. انقلاب شكوهمندي كه مي رود دنيا را تغيير دهد و امروز يقين داريم اين انقلاب در مرزهاي خود باقي نمانده و منشا بركات زيادي خواهد بود كه آثار آن نيز مشهود است و اين موضوع مسئوليت ما را در وزارت امور خارجه سنگين مي كند.

 وي با بيان اينكه در حدود ده سال با جواد منصوري همراه بوده و درس هاي زيادي از وي آموخته، افزود: من كتاب سالهاي بي قرار را نخواندم  و سخت است كه در مورد آن حرف بزنم اما خود ايشان را خوب خوانده ام و مي شناسم. همه كساني كه از وزارت امور خارجه در اينجا هستند تاكيد مي كنند كه آقاي منصوري در سه حوزه سياسي، فرهنگي و كنسولي پايه گذار بزرگي بوده و هست و هنوز هم از نگرش درست او استفاده مي شود كه هم مفاهيم اصيل ديني و هم نگاه آكادميك را دارد.

 اين كارمند وزارت امور خارجه افزود: كار در وزارت امور خارجه سخت است زيرا هم با نگاه آرمان گرايانه و هم با نگاه روشنفكرانه و واقع گرايانه ، سياست ها مورد انتقاد قرار مي گيرد و لازم است افرادي چون آقاي منصوري حضور داشته باشند تا در عين اينكه نگاه آرمان گرايانه دارند با واقع بيني به مسائل نگاه كنند همانطور كه رهبر انقلاب فرمودند " من آرمان گراي واقع گرا هستم".

 وي ادامه داد: اصرارمنصوري بر اصول ، گاهي اوقات براي ما درس آموز بوده و هنوز هم است . روحيه او روحيه جواني است  و هنگامي كه او مطالب را به گونه اي شوق انگيز و زايد الوصف بيان مي كند بيانگر چيزي جز نگاه اصيل ديني با توجه به گذشته بسيار ارزشمند و درس آموز او نيست كه مي تواند براي جوانان با گرايش عدالت طلبانه قابل توجه باشد.

كمالوندي در پايان سخنان خود گفت: ما آقاي منصوري را از ته دل دوست داريم  و او را اسوه اي براي وزارت امور خارجه مي دانيم ونگاه ارزشمند او در اين مركز طرفداران زيادي دارد و اميدواريم با انتقال تجربيات خود به جوانترها در مسير طوفنده انقلاب سهيم باشيد.

محسن كاظمي: منصوري به من اجازه داد تا آنطور كه مي خواهم در كتاب قلم بزنم

 محسن كاظمي تدوين گر كتاب سالهاي بي قرار در مراسم رونمايي اين كتاب گفت: حضور تك تك حضار بارقه اميدي براي پژوهشگران است كه با دلي محكم وارد حوزه هاي پژوهشي شوند و مسائل مربوط به تاريخ را صيد كرده و در اختيار جامعه قرار دهند.

 كاظمي ادامه داد: يكي از زيباترين قسمت هاي كار من پژوهش هاي ميداني و حاشيه اي  بود كه بهترين نكته آن مربوط به زندگي مرحوم حاج مهدي شالچيلار و حاج محمود هاشميان است. مرحوم شالچيلار در ارديبهشت سال 48 فوت كرده و ما اكنون بعد از اين همه سال براي او مراسم تجليل مي گيريم و اين به دليل گم بودن او در تاريخ ما است. شالچيلار انسان خالصي بود كه نمونه اش در اين زمان بسيار كم است و وظيفه ماست تا اين الگو ها را به جامعه معرفي كنيم تا نمونه هاي بيشتري از اين نوع افراد به جامعه تقديم شوند.

 وي در خصوص خانواده مرحوم شالچيلار گفت: وي از خانواده اي ثروتمند بود كه در قيام شيخ عبدالحسين شركت كرده و توسط رضا شاه در سال 1305 سركوب و به دماوند تبعيد مي شود. بعد از آن پدر شالچيلار از تبريز به تهران مي آيد تا سرپرستي خانواده تبعيدي هاي اين قيام را به عهده بگيرد. مهدي، خليل و مهدي و محسن سه پسر خانواده شالچيلار بودند كه منشا خدمات زيادي براي جامعه شدند.

 تدوينگر كتاب سالهاي بي قرار افزود: حاج مهدي شالچيلار در 19 سالگي به دليل داشتن ثروت زياد به حج مي رود  اما همواره ثروت خود را صرف كارهاي فرهنگي و محرومان مي كرد. وي با شناسايي محتاجان به كمك آنها مي رفت و تمام زندگي خود را صرف اين گونه كارها نمود تا آنجا كه بعد از فوت او چشم ها و دست هايي كه به او چشم دوخته بودند تا چهلم وي جلسات مختلف بزرگداشت براي وي برپا كردند.

 وي خاطر نشان كرد: در جامعه، ما موضوعات را خرج روز مي كنيم و اكنون مي بينيم نامي از حاج مهدي شالچيلار نيست و تصميم گرفتيم در كتاب سالهاي بي قراراو را زنده كنيم و از او تجليل نماييم.

 كاظمي درباره محمود هاشميان كه در كتاب سالهاي بي قرار درباره سخن گفته شده ، اظهار داشت: هاشميان معلمي بود كه بسياري از وزرا و علما در مدرسه علوي از شاگردان او بودند  و ما خواستيم در آستانه هفته معلم به پاس 50 سال تدريس از وي تقدير شود.

 وي اضافه كرد: هاشميان در طول مدت فعاليت خود يك سوم از درآمد خود را صرف خريد كتاب و هديه آن به ديگران مي كرد. او كتاب مي خريد و آن را در مكان هاي عمومي توزيع مي نمود . كاري كه او 50 سال پيش بنيان گذاشت امروزه در اروپا انجام مي گيرد كه هر كسي كتابي را كه مي خواند در مكان عمومي رها كرده تا نفر بعدي  اما اين روش در كشور ما نهادينه نشد.

 كاظمي گفت: حوزه هنري به عنوان يكي از متوليان فرهنگي كشور وظيفه خود مي داند از اين موجود نازنين تقدير كرده و دست او را ببوسد.

 وي در پايان سخنان خود تشكر ويژه اي از جواد منصوري كرد و گفت: از آقاي منصوري سپاسگذارم كه فضايي براي من به وجود آورد به خاطر ذهن انديشمندانه  و در نهايت سعه صدر به من اجازه داد تا در اين كتاب قلم بزنم و مطالبي كه اوبه من امانت داده بود را به اين شكل آراسته كرده و در اختيار شما بگذارم. همچنين از همسرم به خاطر تمام صبوري ها و بردباري هايش سپاسگذارم و مي خواهم اگر در طول اين چند سال توفيقي براي من به خاطر كارهايم محسوب شده ، براي او هم ثبت گردد.

در پايان اين مراسم از حاج محمود ‌هاشميان معلم جواد منصوري در مدرسه علوي که در مدت 50 سال تدريس ، همواره يک سوم از درآمدش را صرف خريد و توزيع کتاب در مناطق محروم کشور کرده است و نيز مرحوم حاج مهدي شالچيلار از خيرين و همراهان گروه‌هاي مبارز در سال‌هاي دهه 40 با اهداي هديه‌اي به برادرش و نيز جواد منصوري راوي کتاب «سال‌هاي بي‌قرار» تجليل به عمل آمد.

 در اين مراسم حوزه هنري، انتشارات سوره مهر، بنياد شهيد وزارت امور خارجه، شركت سايه گستران ايرانيان و كانون زندانيان سياسي مسلمان پيش از انقلاب با اهداء لوح تقدير و هدايايي از ايشان تقدير به عمل آوردند.

 گفتني است خليل شال چيلار برادر مرحوم حاج مهدي شال چيلار در مراسم تقدير از ايشان ضمن دريافت لوح تقدير و هدايا گفت: تشكر مي كنم از مجريان اين طرح و دكتر شيباني كه از سال هاي انقلاب خدمت ايشان بوده ايم.

در پايان اين مراسم دكتر منصوري در سخنراني كوتاهي ضمن تشكر از گرداورندگان اين مراسم گفت: از تك تك حضار شركت كنند در اين مراسم تشكر مي كنم و اميدوارم همه كساني كه نقشي در اين انقلاب داشته اند روزي بتوانند آثار و تحقيقات خود را منتشر كنند.

شايان ذكر است كتاب خاطرات جواد منصوري با عنوان «سال‌هاي بي‌قرار» با نگارش و تدوين محسن كاظمي از سوي انتشارات سوره مهر در 756 صفحه منتشر شده است.

جواد منصوري از مبارزان و فعالان انقلابي است كه به خاطر فعاليت‌هاي مستمر عليه رژيم طاغوت به زندان مي‌افتد. وي در طول مبارزات خود با گروه‌هاي مختلف مبارز سياسي همكاري داشته است و اين كتاب، خاطرات منصوري را از بدو تولد تا پيروزي انقلاب اسلامي دربرمي‌‌گيرد. جواد منصوري پس از پيروزي انقلاب، به عنوان معاون فرهنگي و کنسولي وزارت امور خارجه، سفير ايران در پاکستان، رئيس مرکز اسناد و تاريخ ديپلماسي وزارت امور خارجه، سفير ايران در چين و... حضور داشته و در سال 1388 نيز از وزارت خارجه بازنشسته شده است

 «سال‌هاي بي‌قرار» داراي 10 فصل و هر فصل بيانگر خاطرات مقطعي از زندگي منصوري است. همچنين 500 صفحه ابتدايي اين كتاب به شرح خاطرات و مبارزات، همراه با پانوشت‌ها مي‌پردازد و 200 صفحه آخر نيز به عكس و اسناد اختصاص دارد

 

 

سه‌شنبه 3 ارديبهشت 1392 - 14:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری