يكشنبه 3 مرداد 1400 - 11:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

آماده سازي مقدمات نمايشگاه بين المللي کتاب تهران

 

 

گزارشي از فعاليت هاي انجام شده براي برپايي بيست و ششمين نمايشگاه کتاب

 

با نزديک شدن به زمان افتتاحيه بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران که 11 تا 21 ارديبهشت ماه در مصلاي امام خميني (ره) شهر تهران برگزار مي‌شود، فعاليت هاي جنبي براي برپايي هرچه باشکوه تر اين رويداد بزرگ فرهنگي هم افزابش يافته و هر روز خبرهاي تازه اي از نحوه آماده سازي فضاي نمايشگاه بيست و ششم در رسانه هاي مختلف منعکس مي شود. در تازه ترين خبرهاي منتشره در اين زمينه، عضو هيات مديره انجمن ناشران دانشگاهي از چپدمان ناشران دانشگاهي در فضايي 7 هزار و 300 متري خبر داده و با اشاره به پايان مرحله نخست چيدمان غرفه‌هاي بخش دانشگاهي بيست ‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفته است: بيش از 16 هزار مترمربع از سوي ناشران دانشگاهي براي حضور در نمايشگاه درخواست شده بود که تنها هفت هزار و 300 مترمربع فضا در اختيار ناشران دانشگاهي قرار گرفت. شهروز گهواره‌اي افزوده است: مسئولان نمايشگاه محدوديت فضاي مصلاي امام خميني (ره) را دليل عدم واگذاري اين متراژ اعلام کردند و اميدواريم ناشران بتوانند از اين فضا به خوبي استفاده کنند. به گفته وي، اين متراژ‌ها در قالب 9 سالن، جديدترين دستاوردهاي نشر دانشگاهي را به نمايش مي‌گذارند. گهواره‌اي با بيان اين‌که براي هر سالن نيز امکانات مختلفي پيش‌بيني شده، توضيح داده است: در هر سالن، غرفه‌هاي اطلاع‌رساني کتاب‌هاي دانشگاهي، آتش‌نشاني و بانک پيش‌بيني شده است. وي با بيان اين‌که غرفه‌هاي اطلاع‌رساني با هدف دسترسي بهتر و آسان‌تر مخاطبان در هر سالن پيش‌بيني شده‌اند، گفته است: با تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، چيدمان نهايي غرفه‌ها از يکم ارديبهشت ماه به ناشران ابلاغ مي‌شود. گهواره‌اي در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به واگذاري مسئوليت به انجمن‌ها و تشکل‌هاي صنفي، عنوان کرده است: چنين اقدامي باعث کاهش حجم کاري مسئولان دولتي مي‌شود، از سوي ديگر زيرساخت‌هاي تشکل‌ها را تقويت مي‌کند. به گفته وي، در سال‌هاي اخير انجمن ناشران دانشگاهي مراحل مختلف ثبت‌نام، چيدمان و جانمايي ناشران بخش دانشگاهي را به عهده داشته است و چون با صنف خود آشناست، توانسته به خوبي درباره متراژ و فضاهاي مختلف با ناشران عضو انجمن تعامل داشته باشد. وي همچنين درباره تغيير جاي ناشران دانشگاهي در نمايشگاه بيست‌وششم، يادآور شده است: پيش از اين دسترسي به ناشران دانشگاهي از خيابان قنبرزاده امکان‌پذير بود اما در سال جاري دسترسي به اين بخش از در خيابان شهيد بهشتي فراهم شده است. گهواره‌اي اظهار کرده است: ناشران دانشگاهي تاکنون اعلام کرده‌اند حدود 52 هزار عنوان کتاب با موضوع‌ها و حوزه‌هاي مختلف دانشگاهي و پژوهشي به نمايشگاه مي‌آورند.

از سوي ديگر، رئيس کميته نظارت محتوايي بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران از پايان بررسي آثار ناشران متقاضي شرکت در اين نمايشگاه خبر داده و گفته است: فعاليت اين کميته همچنان در طول ايام برپايي نمايشگاه کتاب ادامه خواهد داشت. به گفته مجيد حميدزاده، تاکنون هيچ‌يک از آثار بررسي‌شده از ناشران داخلي با مشکل مواجه نبوده است.

او درباره وضعيت نظارت محتوايي بر کتاب‌هاي خارجي هم گفته است: عناوين آثار بررسي‌شده در بخش ناشران بين‌الملل تفاوت چنداني با دوره قبل نداشت و از اين جهت، از نظر محتوايي نيز تأييد شده‌اند. رئيس کميته نظارت محتوايي بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران در ادامه خاطرنشان کرده است: فعاليت کميته نظارت محتوايي در طول ايام برپايي نمايشگاه کتاب نيز ادامه خواهد داشت. مجيد حميدزاده نکته ديگري را هم يادآوري کرده و گفته است: کتاب‌هايي که برخلاف چارچوب تماميت ارضي کشور يا زمينه‌ساز ايجاد اختلافات قومي و هرج و مرج در کشور باشند، در بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران عرضه نمي‌شوند و با آن‌ها برخورد خواهد شد. رئيس هيأت تجديدنظر رسيدگي به تخلفات ناشران هم در اين باره گفته است: تمام سعي ما اين است که بتوانيم تا جايي که امکان داشته باشد، مشکلات ناشراني را که امکان حضورشان در نمايشگاه کتاب فراهم نيست، حل کنيم؛ اما اين موضوع به اقتضائات ما هم بستگي دارد. همايون اميرزاده درباره‌ ناشران تعليقي براي حضور در بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفته است: در حال حاضر تخلفات ناشران در هيأت بررسي روال معمول خود را طي مي‌کند. تلاش ما اين است تا در صورت اقتضا، جلسات اين هيأت را برگزار کنيم؛ اما اولويت ما در حال حاضر برگزاري هرچه باشکوه‌تر نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران است. او درباره‌ي برگزاري جلسات هيأت تجديدنظر رسيدگي به تخلفات ناشران هم توضيح داده و گفته است: در اين هيأت تخلفات ناشران در سه حيطه تعريف شده است. ما براي بررسي شکاياتي که به ارشاد ارسال مي‌شود، يک شوراي حل اختلاف داريم که در آن سعي مي‌کنيم بخشي از شکايت‌هاي مطرح را در جلسات به صورت حضوري حل‌و فصل کنيم تا اين‌گونه شکايت‌ها به مراجع قضايي نرسند و با تعامل بين طرفين حل شوند. در بخش ديگر هيأت بدوي و در مرحله آخر هيأت تجديدنظر داريم که فعاليت‌هاي هيأت به شکل معمول در حال انجام است.

معاون علمي و فرهنگي نمايشگاه کتاب تهران در ادامه درباره‌ روند کارهاي اجرايي نمايشگاه کتاب تهران و با اشاره به اين‌که کارهاي اجراي نمايشگاه تا به حال پيشرفت خوبي داشته افزوده است: در حوزه‌ محتوايي بخش‌هايي که شوراي سياست‌گذاري به ما محول کرده، شامل بخش سبک زندگي، زندگي شهيد مطهري، سالن ياس، بانوي نور و ترنم کلمات است که در حاشيه‌ي نمايشگاه و در قالب شب شعرها در طول برگزاري نمايشگاه برپا مي‌شود و زمان آن‌ها اعلام خواهد شد.

او سپس از برگزاري نزديک به 200 نشست فرهنگي در سراي اهل قلم نمايشگاه کتاب تهران در طول ايام برپايي نمايشگاه خبر داده و گفته است: اين نشست‌ها تخصصي هستند که حول محور کتاب، کتاب‌خواني، موضوعات فرهنگي و هنري ، شعار سال و مباحثي که امروز در جامعه ادبي ما مطرح است، برگزار مي‌شوند.

 

 

 

دوشنبه 2 ارديبهشت 1392 - 13:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری