سه‌شنبه 24 تير 1399 - 5:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

ضرورت ‌توجه بيشتر به كاتبان كلام الهي

 

گزارشي از نظرات يک کاتب قرآن کريم

 

سيد اصغر موسويان اظهار كرد: گاهي يك هنرمند خوشنويس با كتابت آياتي از كلام‌الله در قالب تابلو، خود را كاتب قرآن معرفي مي‌كند، در حالي كه كاتب به كسي اطلاق مي‌شود كه قرآن را به طور كامل نوشته باشد.

سيد اصغر موسويان، كاتب 9 جلد از كلام‌الله مجيد در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) در مورد كتابت قرآن كريم اظهار كرد: «كتابت كلام‌الله مجيد توفيقي مي‌خواهد و بايد لطف خداوند شامل كاتب شود و بجز اين محال است كه قرآن به طور كامل نوشته شود. بحث كتابت قرآن از آغاز تا پايان نيازمند پشتكار فراوان است، زيرا حجم كلام‌الله زياد است و همت زيادي براي پيگيري مي‌طلبد.»

وي افزود: «متأسفانه در دوران كنوني هنرمندان در وضعيت صحيح و به طور عادلانه ارزيابي نمي‌شوند و هنرمندي كه چند تابلوي خوشنويسي آيات قرآن را خلق كرده است در مقام مقايسه با كسي كه ممكن است يك سال يا چندين سال را صرف كتابت كل قرآن مجيد كرده باشد، قرار مي‌گيرد.»

موسويان متذكر شد: «ذكر اين نكته ضروري است كه ميان هنرمند خوشنويس با كسي كه كار كتابت كلام‌الله را انجام مي‌دهد تفاوت عميقي وجود دارد؛ قرآن در جامعه ما مهجور واقع شده است، مخصوصا در حوزه كتابت اين مهجوريت مشهود است زيرا اين ذهنيت در جامعه وجود دارد كه بخش قرآني جامعه تنها شامل حفاظ قرآن و قاريان كلام‌الله است.»

وي ادامه داد: «اين موضوع در رسانه ملي كاملا مشهود است و اغلب حافظان و قاريان قرآن كريم به عنوان فعالان قرآني مورد توجه رسانه‌ها هستند، در حالي كه كسي كه توفيق كتابت قرآن را پيدا مي‌كند كم از قاري قرآن نيست.»

موسويان با گلايه از ادعاي بي‌اساس برخي هنرمندان مبني بر كتابت كلام‌الله اظهار كرد: «بارها ديده شده كه يك هنرمند خوشنويس با كتابت آياتي از كلام‌الله به شكل تابلو، خود را كاتب قرآن معرفي كرده است، در حالي كه كاتب به كسي اطلاق مي‌شود كه قرآن را به طور كامل نوشته باشد.»

وي به معرفي برخي كاتبان كلام‌ وحي در دوران معاصر پرداخت و اظهار كرد: «عليرضا بهداني از جمله كاتباني است كه قرآن‌ كتابت‌ شده خود را به مقام معظم رهبري اهدا كرده و اين خود معياري براي كامل بودن اين قرآن است.

همچنين رائين خانزاده كه كوچك‌ترين قرآن جهان را كتابت كرده است و اثر او در خارج از كشور مورد تائيد مسئولان قرار گرفته ‌است، از جمله كساني است كه كتابت قرآن به صورت كامل از سوي ايشان براي بنده محرز است.»

اين كاتب كلام‌الله عنوان كرد: «اين در شرايطي است كه بنده با هنرمنداني برخورد داشته‌ام كه ادعاي كتابت كلام‌الله داشته‌اند در صورتي كه قرآن را تكميل نكرده‌اند. البته برخي از هنرمندان نيز قصد كتابت قرآن به طور كامل را دارند.

 شما برخي از آنها را در ميانه كار در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي قرآن ملاحظه كرده‌ايد كه آثاري تزئيني، شكيل و پر زحمت خلق مي‌كنند كه هنوز به مراحل پايان قرآن نرسيده است.»

وي مطرح كرد: «من به شخصه رونمايي‌ قرآن‌هاي مكتوب توسط خودم را در محضر مراجع عظام انجام داده‌ام و برخي از آنان بر روي قرآن يادداشت نوشته‌اند كه اين خود سندي بر كامل بودن آن قرآن است زيرا يك مرجع بر اين حوزه حساس است و به شخصه افتخار مي‌كنم كه از هنر خود در مسير قرآن بهره برده‌‌ام.»

موسويان اضافه كرد: «من با نيت كتابت 14 قرآن مجيد فعاليت مي‌كنم و تاكنون 9 قرآن با خطوط مختلف نستعليق، شكست نستعليق، نسخ و ثلث با فلز و خودكار و قلم و دوات به رشته تحرير در آورده‌ام.

5 جلد از آن‌ها به مقام معظم رهبري تقديم و يك جلد نيز به آستان مقدس حضرت معصومه(س) اهدا شده است، همچنين سال گذشته خدمت آيت‌الله العظمي سيستاني در نجف رسيدم و قرآني به ايشان اهدا كردم. اين‌ها خود براي من نوعي سند است.»

وي در پاسخ بر اين سخن كه اهداي قرآن به حضرت آقا و مراجع عظام اگر چه معياري براي تائيد كامل بودن قرآن است اما ممكن است كه در مواردي اين اهدا پيش نيايد. هنرمندي كه قرآن را كتابت كرده چگونه مي‌تواند قرآن خود را مورد تائيد قرار دهد؟ اظهار كرد: «متولي اين قضيه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و من به شخصه در سال‌هاي قبل با دوستان ارشادي اين موضوع را در ميان گذاشتم كه افراد توانمند و علاقه‌مند به فعاليت در حوزه كتابت قرآن وجود دارند كه اگر از اين افراد حمايت نشود و از صحنه كنار بكشند، مسئوليت آن شرعا و عرفا بر عهده اين وزارت‌خانه است و ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي وظيفه دارند از آنان حمايت كنند.»

اين فعال فرهنگي عنوان كرد: «در اين حوزه ما ناداوري‌هايي را هم مشاهده كرده‌ايم كه رسانه‌ها هم به آن دامن زده‌اند. از آنجا كه معياري براي تائيد يا رد ادعاي هنرمندان وجود ندارد، در برخي موارد رسانه‌ها موجبات مطرح شدن كسي شده‌اند كه تنها مدعي كتابت كلام‌الله بوده است.

در حالي كه باخبريم كه چنين ادعايي صحت نداشته است. متولي سامان‌دهي به اين موضوع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و به نظر مي‌رسد در اين زمينه خوب عمل نكرده‌ است.»

وي در پايان تاكيد كرد: «خوب است مركزي اعلام آمادگي كند تا اگر هنرمندي قصد فعاليت در حوزه كتابت قرآن را داشت، از ابتدا با آنجا در ارتباط و از حمايت آنجا برخوردار باشد و از تجربيات آن مركز استفاده كند. در اين راستا مركز طبع و نشر هم‌اكنون بر افرادي كه حائز شرايط هستند سرمايه‌گذاري مي‌كند.»

 

بيوگرافي سيد اصغر موسويان از زبان خودش:

سيد اصغر موسويان هستم، 35 سال سن دارم و فارغ التحصيل كارشناسي ارشد فقه و حقوق از دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج هستم. از سال 72 از ابتداي دانشجويي ام كار كتابت قرآن را شروع نموده ام و شايد يكي از دلايلي كه به نوشتن قرآن راغب شدم، فضاي مذهبي خانوادگي بود زيرا پدرم روحاني مي باشد و وقتي استعداد مرا در اين زمينه ديد، به اين كار تشويقم نمود.

زماني كه مي خواستم اين كار را شروع كنم به نيت چهارده معصوم شروع به كار نمودم كه تا اين لحظه 9 جلداز قرآن را در سبكهاي ثلث، نسخ، نستعليق و شكسته نستعليق با فلز و خودكار و قلم و دوات به رشته تحرير در آورده ام و 6 جلد از آن را به مقام معظم رهبري(مدظله) تقديم نموده و ايشان نيز آن را به آستان قدس رضوي اهدا كردند و يك جلد نيز به آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله عليها اهدا شده است و ...

خوشبختانه اين هنر از عنايات خداوند مي باشد و هيچ گونه آموزشي نديده ام و با قابليت و استعداد خودم شروع به نوشتن قرآن نموده ام و اساتيدي كه تا كنون كارهاي من را ديده اند در حد ممتاز ارزشيابي نموده اند.

اگر عنايت خداوند نباشد حتي اگر شما بهترين خط را نيز داشته باشي هيچ كاري از پيش نمي تواني ببري چه بسا كساني بودند كه يك يا دو سوره را نوشته اند و يا اينكه توانسته اند ديوان اشعار بعضي از شاعران را بنويسند ولي توفيق نوشتن تمام كلام الله مجيد را پيدا ننموده اند.

بنا بر نيت شخصي كه كتابت به نيت چهارده معصوم عليهم السلام داشته ام تا كنون هيچكدام از آن قرآنهارا به منظور چاپ ننوشته ام چون وقتي به مرحله چاپ برسد بحث مالي مطرح مي شود و از جنبه معنويت آن كاسته مي شود ولي دهمين قرآني كه به ياري خدا وقتي نوشتن آن به اتمام رسيد جهت بهره برداري به مسئولين اهدا مي نمايم.

 يك جلد قرآن به صورت دو خط كتابت نمودم كه در خط بالايي تركيبي از خط ثلث و نسخ خطوط قرآن با فلز به نگارش در آمده است.

در خط پايين همان سطر با خط نستعليق نوشته شده است كه كار بسيار زيبايي شده است و كاغذي كه براي اين قرآن استفاده شده است نيم گلاسه مي باشد و زماني كه براي نوشتن اين قرآن صرف شد قريب به سه سال است...

يك كاتب قرآن بايد با اعمال ظرافتها و طنازيهايي خط خوش در نوشتن قرآن مخاطب را مجذوب نوشته هاي قرآني سازد. به عبارتي زيبايي بصري به وجود آورد تا خوانندگان محو خواندن قرآن شوند.

عمده پيشنهادي كه مي شود اين است كه قرآن با خط درشت و روان نوشته شود تا خوانندگان بتوانند از آن استفاده نمايند ولي به طور كلي در نوشتن قرآن سلايق گوناگوني وجود دارد كه بايد همه آنها مد نظر باشد.

 

دوشنبه 2 ارديبهشت 1392 - 10:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری