چهارشنبه 25 تير 1399 - 22:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

فيلمي با مضمون ورزشي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني «انتقال»(عليرضا بذرافشان) به مناسبت پخش از شبکه سوم سيما:

 

عليرضا بذرافشان متولد 15 مرداد 1355 است. وي فارغ التحصيل از دانشگاه صنعتي اميرکبير(پلي تکنيک تهران)مي باشد. فيلم تلويزيوني«انتقال» دومين تله فيلم عليرضا بذر افشان پس از تله فيلم«تنگنا» (1386) در مقام کارگردان است.

بذرافشان در مقام نويسنده هم با مجموعه‌هايي مثل داستان يك شهر(1379)، خط قرمز (1380)، شب آفتابي (1381)، نقطه چين (1382)، تب سرد (1383) و زيرزمين (1385) همکاري داشته است.

بذر افشان همچنين جزو گروه نويسندگان مجموعه‌هاي تلويزيوني راه بي‌پايان و چارخونه بوده است. او تنديس خانه سينما را براي فيلمنامه فيلم «رقص درغبار» (1381- به همراه اصغرفرهادي) دريافت كرده است.

«انتقال» با الهام از حاشيه هاي جنجالي مربوط به نقل و انتقال فوتباليست هاي نامدار بين باشگاه هاي پرطرفدار ساخته شده است. اين فيلم در جشنواره فيلم هاي ورزشي تلويزيون هم برنده جايزه بهترين فيلم شده است.

بذرافشان درباره اينکه چه شد که از نويسندگي به کارگرداني روي آورد، مي گويد:«...به هر حال اين يک وسوسه بود که احساس کردم در اين زمينه توانايي‌هايي دارم. به نظرم در ايران هر نويسنده‌اي علاقه‌مند است کارهاي خودش را بسازد.

...از شانس خوبم اکثر کارهايي که نوشتم را کارگردان‌هاي قدر و خوب کارگرداني کردند. مثلاً افتخار همکاري با اصغر فرهادي را داشتم يا اينکه اکثر کارهاي من را عليرضا افخمي ساخته است اما در اين ميان کارهايي هم بوده که احساس کردم کارگردان ضعيف کار کرده است. در مجموع دوست داشتم کارهايي که مي‌نويسم را خودم بسازم.»

مصطفي عزيزي(تهيه كننده انتقال) درباره اين فيلم تلويزيوني مي گويد: «تاكنون در تلويزيون خيلي كم به موضوع فوتبال در قالب نمايش پرداخت شده است و از آنجايي كه شبكه سه، شبكه‌اي براي جوانان است، تصميم گرفت فيلم 90 دقيقه‌اي با محوريت فوتبال تهيه كند.»

عزيزي درباره ساخت انتقال هم مي گويد: «يك هفته صرف پيش توليد تله فيلم انتقال شد و براي ساخت آن با پيشكسوتان فوتبال در مرحله نگارش صحبت شد. باتوجه به پرداخت شبكه سه سيما به ورزش، به ويژه فوتبال، عليرضا افخمي و عليرضا بذرافشان اين موضوع را انتخاب كردند و به نگارش فيلمنامه آن پرداختند.»

حميدرضا پگاه(بازيگر «انتقال») متولد 11 دي ماه 1350 در تهران است. پدرش کارمند بازنشسته و مادرش خانه دار است. سه خواهر و يک برادر دارد و خودش فرزند دوم خانواده است.

 پگاه فعاليت حرفه اي خود را از سال 1372 با بازي در مجموعه ضلع ششم به کارگرداني مسعود فروتن آغاز کرد. حميدرضا پگاه در تلويزيون با سريالهاي تفنگ سرپر (در نقش غيبيش) و آخرين گناه و در سينما با بازي در فيلم اين زن حرف نمي زند، مورد توجه قرار گرفت.

 او همچنين در سريال هاي با من بمان و شبي از شبها به ايفاي نقش پرداخته است و بازي در فيلم هاي سينمايي عاشق مترسک، چند تار مو، شبانه، پرونده هاوانا ، صحنه جرم ورود ممنوع، مواجهه و تعدادي فيلم تلويزيوني را در کارنامه دارد.

پگاه درباره اولين بازي اش در مجموعه ضلع ششم مي گويد: «بله اولين بار آقاي فروتن به من پيشنهاد بازي داد آن موقع من در شبکه 2 کار توليدي مي کردم و مستند مي ساختم ابتدا از روي کنجکاوي پذيرفتم در ضلع ششم در کنار بازيگران حرفه اي همچون آقاي مجيد مظفري ، آقاي جعفري و خانم محمدي بود که جدي گرفته شدم من هم بعد از آن بازيگري را جدي گرفتم ، علاقمند شدم و سعي کردم ياد بگيرم.»

پگاه در مورد مقوله بازيگري مي افزايد: «به هر حال در کنار سختي ها جذابيت هايي نيز در آن وجود دارد ولي براي من تجربه اش جذاب بود کاري که بخشي از آن خلاقيت است آدم را علاقمند مي کند، شخصيت هاي جديد، کشف ابعاد مختلف خود آدم مخصوصا در کار با کارگردان هايي که کارشان خيلي خوب است از جمله جذابيت ها بود. من شخصا کار کارمندي و يکنواخت را دوست ندارم تنوعي که در اين کار وجود داشت باعث شد خدا هم کمکم کند و زمينه فراهم شد تا دراين راه قدم بگذارم

...من هميشه دلم مي خواهد اتفاق هاي بهتري در کار بازيگري برايم بيفتد که يه قسمتي از آن برمي گردد به توانايي خودم و قسمتي از آن برمي گردد به شانس و اقبال. بهر حال هميشه اميدوارم نقش هاي خيلي بهتري قسمتم بشود و بازي خوبي ارائه بدهم.

... هميشه دوست داشتم با کارگردان هايي کارکنم که متن هاي خيلي خوبي در اختيار دارند و شخصيت پردازي به خوبي انجام شده باشد، کارگردان خوب باشد و در گروه انگيزه براي ساختن بهترين فيلم وجود داشته باشد. با اين شرايط است که بهترين فيلم ساخته مي شود.»

پگاه درباره کم کاري اش در سينما مي گويد: «...به واقع نمي دانم براي چه و علت اصلي اش را پيدا نکرده ام که چرا پيشنهاد بازي در سينما ندارم شايد يکي از دلايلش باند بازي هاي حاکم در سينما باشد و شايد از بدشانسي ام باشد. دلايل مختلفي وجود دارد که واقعا نمي دانم چه قدر در انتخابم مي تواند تاثير داشته باشد. يعني براي همه بازيگران اين عوامل هست و انتخاب مي شوند ولي براي من هيچ کدامش نيست!»

مشخصات فيلم تلويزيوني «انتقال»:

كارگردان:عليرضا بذر افشان، نويسندگان:عليرضا بذر افشان و عليرضا افخمي، مدير تصوير برداري: جواد حميدي صفا، طراح صحنه و لباس: آيدين ظريف، طراح گريم: هاشم فغاني، روابط عمومي:پيمان شوقي، مجري طرح: سيد اميد عزيزي،تهيه كننده:مصطفي عزيزي

بازيگران : حميدرضا پگاه ،نگار فروزنده ،مجتبي رجبي معمار،امير کاوه آهن جان ، حسين بهدوج ، فرشيد زارعي فرد،افشين نخعي ، رضا کريمي.

با حضور افتخاري علي انصاريان و مهرداد ميناوند.

خلاصه داستان: سعيد فوتباليست سرشناسي است که در يکي از تيم هاي محبوب تهراني بازي مي کند، او که در آستانه انتقال به ديگر تيم معروف اين شهر قرار دارد، با بحراني خانوادگي روبرو مي شود که دامنه حاشيه هاي شغلي اش را به کانون خانواده مي کشاند و زندگي او و همسرش آتوسا را با چالش هاي جدي دچار مي کند.

 

يكشنبه 1 ارديبهشت 1392 - 13:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری