دوشنبه 12 خرداد 1399 - 0:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه روز هنر انقلاب اسلامي برگزار شد

 

  

ويژه برنامه روز هنر انقلاب اسلامي با حضور غلامعلي حداد عادل رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي،محسن مومني شريف رييس حوزه هنري،محمد حمزه زاده، مدير انتشارات سوره مهر، مرتضي گودرزي ديباج رييس مركز تجسمي حوزه هنري، يوسفعلي ميرشكاك، دكتر رجبي، اميرحسين فردي، عليرضا قزوه و جمعي از مديران و هنرمندان حوزه هنري سه شنبه27 فروردين در حوزه هنري برگزار شد.

مومني: شهيدآويني افتخار حوزه هنري است

 در اين مراسم محسن مومني شريف رييس حوزه هنري گفت:خدا را سپاس گذاريم كه اين روز مبارك به ياد و نام شهيد آويني شكل گرفته است.بزرگواري كه افتخار حوزه هنري است.خوشحاليم كه نام روز هنر در كنار نام شهيد آويني است.

 مومني شريف افزود:در اين دو سال اخير گراميداشت روز هنر انقلاب اسلامي را دارشتيم و به آن توجه بيشتري شده است. روز هنر انقلاب در واقع فرصتي است كه در اين روز به كارنامه هنر انقلاب اسلامي بپردازيم كه به گمان من با توجه به سنگلاخ ها و مشكلاتي كه داشته كارنامه درخشاني است.

 اين مقام مسئول ادامه داد:اميدوارم در اين ايام كه ان شاء الله هر سال آن را برگزار مي كنيم،همانطور كه به كارنامه انقلاب توجه داريم  به آسيب هاي هنر انقلاب هم توجه داشته باشيم.متخصصين فن واساتيد در جلسات و نشست هايي كه اين روزها در حوزه برگزار شد به اين موضوع پرداخته اند.

 رييس حوزه هنري خاطرنشان كرد:اين مراسم بايد در روز 20 فروردين برگزار مي شد اما به دليل ايام فاطميه اين مراسم را امروز برگزار كرده ايم.ان شاءالله سال آينده در روز 20 فروردين اين مراسم را برگزار مي كنيم و در اين روز از همه عزيزاني كه در حوزه هاي خود افتخار آفريده اند، تقدير شود.

 

حداد عادل: مردم متدين انقلابي فرزندان خود را وارد صحنه هنر كنند

حداد عادل رييس فرهنگستان زبان و ادبي فارسي ضمن تشكر از حوزه هنري به سبب اهتمام به برپايي ويژه برنامه روز هنر انقلاب اسلامي گفت: هر وقت كه امير حسين مدرس مي خواهد مرا معرفي كند مي گويد "وراي كارهاي سياسي، ايشان آثار ادبي و فعاليت هاي فرهنگي زيادي دارد" كه البته ايشان لطف دارند اما گويي فعاليت هاي سياسي من جرم است. من هر جا كه باشم در يك مسير حركت مي كنم.

 اين استاد دانشگاه با بيان اين كه فرصت همكاري و ارتباط نزديك با شهيد آويني را نداشته است، عنوان كرد: روايت فتح براي ما كه جنگ تحميلي دغدغه اصلي مان بود نماد هنري و سينمايي دفاع مقدس و صداي نجيب شهيد آويني موسيقي متن آن بود.

 عادل ادامه داد: صداي شهيد آويني آرام، خوش آهنگ و فصيح بود و گفتاري كه بر روي فيلم هايش مي گذاشت يكي از هنرهايش بود. از اين جهت به شهيد آويني احترام مي گذارم كه علاوه بر هنر، استقلال فكري داشت و توجه داشت كه بدون داشتن پايگاه قوي فكري نمي توان صحبت از هنر اسلامي كرد.

 وي با اشاره به اين كه زيبايي و هنر امري مادي نيست، اظهار كرد: هر چيزي در دنيا دو جنبه هنري و غير هنري دارد و اين نگاه بايد در ما باشد كه هر كاري مي كنيم هنري آن را هم انجام دهيم.

 رييس فرهنگستان زبان و ادبي فارسي گفت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي خانواده هاي متدين با هنر آن زمان هيچ كاري نداشتند و اگر خانواده متديني مي شنيد كه نوجوانش به سينما رفته است در آن خانه عزا مي شد، چه برسد به اين كه بخواهد فيلمساز و هنرمند شود.

 وي افزود: ما با چنين وضعيتي وارد انقلاب شديم اما بالاخره طبع ذوقي در همه وجود داشت و در راهپيمايي ها نيز مردم آنچه در توان داشتند از هنر به ميدان آوردند. در همان ماه هاي آخر قبل از پيروزي انقلاب اسلامي حس شد كه اگر انقلاب اسلامي به پيروزي برسد بايد تجديد نظري در رابطه با خودمان و هنر داشته باشيم و به همين دليل در جلسه ايي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز در آن حضور داشتند حوزه انديشه و هنر اسلامي تاسسيس شد كه بعدها به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي تغيير نام داد.

 او خاطرنشان كرد: حوزه هنري طي سال هاي فعاليت ش توفيقات فراواني داشته است، هر چند كه در كنار رويش هاي فراوان، ريزش هايي اندكي هم صورت گرفته است. همه ما وظيفه داريم به هنر انقلاب اسلامي و جامعه اسلامي توجه ويژه داشته باشيم، آنچه در دنياي استكبار هنر شناخته مي شود بيشتر بر انگيختن احساسات براي غرايز مادي و هوسراني است و هنر رايج در دنياي استكبار افق تعالي و آسمان علمي در آن پيدا نيست.

 عادل با بيان اين كه بايد احساسات، عواطف، انگيزه ها، شور و هيجان در هنر كشورمان بكار گرفته شود، عنوان كرد: البته اين موضوعات بايد در راه كرامت انساني، آزادگي و آزادي ملت هاي مسلمان باشد. رزمندگان هم در جبهه ها، هنرشان شهادت بود و اين بايد مبناي كار هنرمندان شود.

 اين استاد دانشگاه گفت: بايد هنر را از فرزندانمان شروع كنيم و هيچ مدرسه ايي از فعاليت هنري نبايد خالي باشد و بايد ذهن كودكان را لطيف كنيم و در نهادينه كردن هنر در روح كودكان بايد بسيار كار شود.هنر انقلاب اسلامي شكوفا نخواهد شد مگر آنكه مردم مومن و متدين انقلابي جرات كنند فرزندان خود را وارد صحنه هنر كنند.

 رييس فرهنگستان زبان و ادبي فارسي با اشاره به اين كه بدون وجود هنر در جامعه نمي توان يك كشور را اداره كرد، گفت:بايد يك لشكر عظيم هنرمند تربيت كنيم و خدا هم با نازل كردن قرآن به زيباترين زبان و توصيه به اينكه با زيباترين صوت خوانده شود، توصيه كرده است كه حق و حقيقت در جامعه بايد در فضاي هنر گفته شود.

 

رجبي: آويني در افق ديگري مي زيست

همچنين در اين مراسم دكتر محمد رجبي رئيس كتابخانه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي در سخناني گفت: درباره شهيد آويني بيشتر حق با كساني است كه در تمام حوزه ها با او محشور بوده و مانند وي شهيدي زنده هستند، سخن بگويند.

 اين نويسنده و پژوهشگر با بيان اين مصرع از عليرضا قزوه كه " شهيدان را شهيدان مي شناسند"، گفت: سخن گفتن از آويني كه در افقي ديگر مي زيست براي ما كه در افقي ديگر هستيم مشكل است. اين مسئله افق ديد و افق زيست كه در مسائل هرمنوتيك مطرح مي شود بسيار مهم است زيرا بيان مي كند كه در هر متني و نكته اي از هنر و حكمت، آن نقطه اي كه اثر هنري را شكل داده، چه بوده است.

 اين دوست و همراه شهيد آويني ادامه داد: خدا در قرآن مجيد مي فرمايد" ما به زودي آيات و نشانه هايمان را در افق و جان هاي آنها نشان مي دهيم تا آنجايي كه براي آنان تبيين شود، حقيقت فقط خداوند است. شهيد آويني در افقي قرار داشت كه در آن خدا، حقيقت محسوب مي شد و جز او همه چيز را فاني مي ديد. اين افقي است كه اول و آخر و ظاهر و باطن خداوند است و به اين شكل نگريستن معني همه چيز از جمله كلام انسان، قلم و جهان عوض مي شود.

 اين پژوهشگر با تاكيد بر اين نكته كه هنري كه در اين افق آفريده مي شود بر تمام آفاق اشراف دارد، اضافه كرد: سهل و ممتنع بودن سخنان پيامبران، اولياي الهي و يا حافظ شيرازي به اين دليل است كه هر كس به نوبه خود مي تواند از سخنان آنان بهره بگيرد و اگر معرفت مي داشتيم حافظ،  شخصيت نامكرري محسوب نمي شد.

 وي اظهار داشت: اكنون اين طور رايج شده كه افرادي به سهولت خود را همراه و هم تراز شهيد آويني مي دانند و با مصادره بعضي كلمات، دستور العمل هايي شكل مي گيرد كه با افكار آويني متضاد است. زمان شهادت او افرادي از همه سطوح بودند، و در مدتي اين اختلاف به وجود آمد كه افرادي آويني را در خود منحصر مي ديدند كه البته اشتباه مي كردند.

 رجبي شخصيت شهيد آويني را گره خورده با شخصيت امام خميني (ره) دانست و گفت: شخصيت آويني شخصيتي فراگير بود و همچون پدر همه را مانند اعضاي خانواده خود مي دانست نه اينكه گروهي را از خود براند، اما در عين حال با آنچه كه رنگي از حقيقت نداشت در تضادي غير قابل حل بود.

 وي تاكيد كرد: شهيد آويني سازش با آنچه كه باطل به شمار مي رفت، نداشت و به همين دليل است كه در آثار او هم وجه جاذبه است وهم دافعه براي آنچه كه ضد راستي، نور و عدالت است. به همين دليل شناختن شهيد آويني مشكل است  و نبايد خودمان را از جنس او بدانيم و افق زيست و ديد او را طوري ببينيم كه كلمات آويني در آن معني پيدا كند.

 اين مقام مسئول با تاكيد بر اينكه شهيد آويني  با وجودي كه داراي سمت هاي متعددبود  ولي وابستگي به سمت هاي خود نداشت، بيان كرد: آويني در همين حوزه هنري مسئول بخش تلوزيوني، مطالعات ديني، سردبير مجله سوره ، معاون دكتر داوري در مجله "نامه فرهنگ" و مشغول در صدا و سيما هم بود و در تمام وجوه داراي اعتبار بود. او بدون داشتن نگاه وابسته، آنچه كه فكر مي كرد درست است، انجام مي داد.

 رجبي به بيان خاطره اي از شهيد آويني پرداخت و گفت: دو روز قبل از شهادت آويني با گلايه به او گفتم كه چرا طرح هايي كه در حوزه  پذيرفته شده، اجرايي نمي گردد؟ و او در جواب گفت:" اگر با من مشورت مي كردي به تو مي گفتم كه به اينجا نيايي". من در جواب گفتم " من به خاطر شما به اينجا آمدم " و او پاسخ داد:" من ديگر رفتم" و اين سخن او مرا بسيار نگران كرد تا اينكه بعد ازگذشت دو روز خبر شهادتش را شنيدم.

 وي ادامه داد: آويني با وجود دلبستگي به كارش، وابسته جايي نبود و خداوند هم انقطاع از زندگي دنيوي را براي او رقم زد. ايده آل براي او اين بود كه همه شيفته حق و حقيقت باشيم و  خود را در مقابل حق نبينيم و فنا را با مرگ يكسان ندانيم.

 اين پژوهشگر اضافه كرد: حديثي از امام صادق(ع) بيان شده كه فرمودند: "بيان، همان اسم اعظمي است كه همه چيز بواسطه آن دانسته مي شود" و بيان شهيد آويني ملكوتي و الهي بود.

 رجبي به مصاحبه خانواده شهيد آويني بعد از شهادتش اشاره كرد و گفت: وي با وجود تمام مشغله هاي كاري بيرون از منزل اكثر كارهاي منزل را  خودش انجام مي داد.و اين نشان دهنده پر بركت بودن لحظات زندگي اوست، آويني در عالمي ديگر و زمان و وقت ديگري زندگي مي كرد.

 

يكشنبه 1 ارديبهشت 1392 - 9:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری