سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 18:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

رونمايي از کتاب صوتي«يک عاشقانه آرام»

 

در سالروز تولد نادر ابراهيمي در خانه هنرمندان صورت گرفت

 

مراسم رونمايي کتاب صوتي«يک عاشقانه آرام»اثر نادر ابراهيمي به مناسبت زادروز وي در خانه هنرمندان با حضور جمعي از هنرمندان، ادبيان و علاقه‌مندان به نادر ابراهيمي برگزار شد. در ابتداي مراسم الميرا دادور استاد دانشگاه، نويسنده و مترجم درباره نقش زن در آثار نادر ابراهيمي سخناني را ارائه کرد که در بخشي از اين سخنان گفت:«زن‌ ستايي و زن ستيزي از ابتدا وجود داشته است و موضوع جديدي نيست که امروز بخواهيم درباره آن حرف بزنيم. درباره نادر ابراهيمي هم در اين مجال فرصتي نداريم که نگاهي به تمام آثار کنيم و به طور خلاصه در چند محور اين موارد را بيان کنيم.» وي افزود:«نادر ابراهيمي زماني دست به قلم برد پشتوانه‌اي در ادبيات معاصر داشتيم و در اين عرصه نگاه‌هايي هم به زن وجود داشت. صادق هدايت تا جايي از زن سخن مي‌گويد که از بند اسيري آن مي‌گريزد. علي دشتي هم زن را به جز فتنه نمي‌بيند و صادق آل احمد هم درباره «زن زيادي» سخن مي‌گويد که چطور دسيسه‌هاي قومي خانوادگي آن را به زيادي بودن تبديل مي‌کند و اين مشکلات تا به جايي فشار مي‌آورد که مجبور به رها کردن فرزندش مي‌شود اما در آثار نادر ابراهيمي مي‌بينيم که در داستانهاي کودکانه که براي مخاطب بزرگسال در نظر مي‌گيرد مانند کتاب «خانه‌اي براي شب» شخصيت اصلي را دو دختر ايفا مي‌کند. در کتاب «راه خانه‌ام را بلد نيستم» هم که براي مخاطب خردسال نوشته شده است شخصيت اصلي را دختر کوچکي ايفا مي‌کند که با به ياد آوردن سفارشات مادرش به سلامت به منزل مي‌رسد.»اين نويسنده با بيان اينکه در قصه‌هاي کودکان و قصص حيوانات هم موضوع جفت ديده مي‌شود تصريح کرد:«حتي دراين قصه‌ها صحبتهاي بزرگانه‌اي ارائه مي‌شود که شاهد و گفتگوي جفت است و تأکيد بر آن دارد که يک نفر نبايد تنها بماند.»

وي در ادامه بخش‌هاي از داستانهاي نادر ابراهيمي را خاص و بر نگاه کمال‌گرا و آرمان‌گراي وي تأکيد کرد. دادور درباره داستانهاي اجتماعي ابراهيمي نيز گفت:«در کتاب انسان، جنايت و احتمال نگاه ابراهيمي در پي نشان‌ دادن مظلوميت زن است و در اولين عاشقانه وي که سال 45 منتشر شد از يک عشق شکست خورده سخن مي‌گويد که دختر مورد علاقه‌اش پايداري نکرده است اما آنچه در اين چارچوب جالب توجه است اين است که اين جوان دختر مورد علاقه را به معناي واقعي ملامت نکرد و هيچ گاه از محکوميت او سخن نمي‌گويد.» اين استاد دانشگاه با اشاره به کتاب 40 نامه به همسرم که نادر ابراهيمي در دهه هفتاد آن را مي‌نويسد اعلام کرد:«وي به عنوان يک معلم و پيشکسوت، دستورالعمل‌هايي را براي جوانان در نظر مي‌گيرد که چگونه با همسران خود صحبت کند تا زندگي‌شان قوام داشته باشد تا اينکه در کتاب «عاشقانه آرام» نويسندگي به پختگي مي‌رسد و داستانهاي پخته‌اي را ارائه مي‌دهد که شاهد نقض باورهاي عامي هستيم.» وي افزود:«کارهاي آرمان‌گرايانه انقلابي هم بحث ديگري از فعاليت‌هاي نادر ابراهيمي است پس از انقلاب افراد زيادي به انقلاب روي آوردند و در اين دوره داستانهايي مانند نامه به فاطمه و داستان جواب نامه به فاطمه را مي‌بينيم که در نهايت آرمان‌گرايي هستند.» دادور با اشاره به کتاب «آتش بدون دود» پيش از سال 57 منتشر شده است گفت:«آرمان‌گرايي والايي قومي را در اين اثر به خوبي شاهد هستيم که در 7 جلد اين کتاب منتشر مي‌شود. ابراهيمي با نگاه به ترکمن صحرا از واژه‌ها و اسامي استفاده مي‌کند که بسيار جاي فکر کردن دارد به طور نمونه زن را کعبه مي‌نامد. تغيير اسامي و بيان جملات نشاندهنده شدت نگاه آرمان‌گرايانه و منزلتي است که وي براي زن قائل است.» در ادامه اين مراسم فيلم کوتاهي از صحبتهاي نادر ابراهيمي با فرشته طائرپور و خوانش بخش هايي از کتاب «يک عاشقانه آرام» با صداي نادر ابراهيمي پخش شد.

در ادامه فاطمه محمدي مدير مسئول مؤسسه نوين کتاب گويا که اين کتاب صوتي را تهيه کرده است گفت:«از آنجا که مي‌دانستيم اثر «يک عاشقانه آرام» علاقه‌مندان خاصي را دارد تصميم به انجام اين کار گرفتيم. در ابتدا با خانم ابراهيمي تماس گرفتم که ايشان موافقت نکردند تا اينکه گفتم روزي اين کار صورت خواهد گرفت و بگذاريد در زماني باشد که خودتان هم حضور داريد تا اينکه پس از دو روز به انجام اين کار رضايت دادند.» وي افزود:«اين کار دشواري‌هاي زيادي داشت و اگر لطف دوستان و پيام دهکردي کارگردان و راوي يک «عاشقانه آرام» نبود اين اتفاق نمي‌افتاد انجام اين کتاب دو سال به طول انجاميده است.» در بخش ديگري از اين مراسم پيام دهکردي گفت:«من تصميم ندارم سخن خاصي را بگويم چون در 510 دقيقه با کريستوف رضايي در کتاب صوتي «يک عاشقانه آرام» حرف زدم. اساساً نگاهي که به کتاب شنيداري دارد از ذيل خود کتاب بوده است. اين کتابها هم پشتوانه‌اي قابل رجوع هستند و در هر بزنگاه مي‌توان به يک «عاشقانه آرام» رجوع کرد و بارها و بارها آن را خواند.» وي افزود:«براي اينکه به خوانش مناسب براي انجام اين اثر برسم حدود 7 ماه تمرين کردم و بايد از زحمات دوستان ديگري که در اين اثر من را همراهي کردند سپاسگزاري کنم چون يک اثر زماني است ماندگار مي‌شود که تمام افرادي که در کنار هم قرار مي‌گيرند به خوبي از عهده‌ انجام کار بر بيايند.»

کارگردان و راوي يک «عاشقانه آرام» در پايان گفت:«اميدوارم اين اثر مانا بماند چون در اين بزنگاه شگفت‌انگيز به همراه جهلت خيلي خوشحالم که به يک کتاب فکر مي‌کنيم و آن هم يک «عاشقانه آرام» است.» در بخش ديگري از اين مراسم نمايشي تحت عنوان «قلب کوچکم را» از روزهاي با نادر ابراهيمي بودن و آثار وي پخش شد که در اين اثر شعرهاي عزيزالله حاج مشهدي درباره ابراهيمي خوانده مي‌شود.همچنين مهري رحماني نويسنده و شاعر در مراسم رونمايي از کتاب صوتي «يک عاشقانه آرام»به اين مسئله از منظر روان‌شناسي پرداخت و گفت:«از ميان همه کتاب‌هايي که تاکنون مطالعه کردم بهره‌هاي زيادي بردم اما آثار نادر ابراهيمي و سهراب سپهري براي من نقطه عطفي بودند که نظرات من را تغيير دادند. اثرگذاري نويسنده بهترين هدفي است که بايد در کار او بگنجد. کساني که ادبيات را بررسي مي‌کنند گاه راحت از کنار نادر ابراهيمي مي‌گذرند در حالي که ادبيات نادر ابراهيمي فرهنگ‌ساز است.» وي با بيان اينکه ادبيات دو شاخه دارد گفت:«يک شاخه از ادبيات محض است و ادبيات براي ادبيات است که شاخه ديگر ادبيات فرهنگ‌ساز است و آثار ابراهيمي در اين شاخه قرار مي‌گيرد. در ادبيات فرهنگ‌ساز ويژگي‌هايي مي‌بينيم که در ادبيات محض نمي‌گنجد و راوي قدرتمندي وجود دارد که خود را کنار نمي‌کشد و نصيحت مي‌کند. مرگ مؤلف در ادبيات فرهنگ‌ساز نداريم نادر ابراهيمي هم مستدل نصيحت مي‌کند و حکم مستجل مي‌دهد و نوآوري‌هاي زيادي در آثارش مشاهده مي‌شود.» وي ادامه داد:«در عرصه‌اي که جوانان درگير مدهاي جهاني مانند مد تفکر، مد روش انديشيدن، مد روش ارتباط و ... شده‌اند نادر ابراهيمي نويسنده ديني است که بيشتر از هر کسي به درد ما مي‌خورد.»اين نويسنده با اشاره به اينکه ادبيات از دل نظريه‌هاي ادبي در نمي‌آيد گفت:«اين نظريات ادبي هستند که از دل ادبيات بر مي‌آيند و نويسنده نبايد شيوه خاصي از نظريه ادبي را انتخاب کند و سعي کند که بر حسب آنها بنويسد بلکه بايد بينامتنيت داشت.» وي درباره جايگاه زن در آثار ابراهيمي هم گفت:«مردان بزرگي هستند که زنان را در ادبيات تحقير کردند و در برابر آن گارد گرفتند و مي‌توان به سعدي و نيچه اشاره کرد اما نادر ابراهيمي از زن به نيکي ياد مي‌کند چون از منظر جامعه‌شناسي زنان بزرگي در اطراف نادر بودند که تأثيري اينگونه در وي گذاشتند. در آثار ابراهيمي از عشق تند ليلي‌گونه خبري نيست و با زن و مردي روبرو هستيم که عاشقي را مي‌سازند و در کنار هم عشق را بارور مي‌کنند و گسترش مي‌دهند.»

در ادامه اين مراسم پدرام اکبري مستندساز پژوهشگر با بيان اينکه نادر ابراهيمي نويسنده‌اي آرمان‌گرا گفت:«نادر نويسنده‌اي سياسي انديش بود و هست اندکي تأمل ما را به اين عصر راهنمايي مي‌کند چگونه يک نويسنده سياسي‌انديش مي‌شود. در کتاب «يک عاشقانه آرام» در نخستين صفحه پلي ميان واقعيت و تخيل مي‌زند و مه را انتخاب مي‌کند. مه سبک، سپيد، پرتحرک و اهل گذر است که مي‌توان خود را در آن گم کرد اما اين پايدار نيست.  در سطر آغازين به روشني مي‌گويد که مي‌توان در مه قدم زد و ديد.»

وي افزود:«اثر ابراهيمي برگرفته از تجارب علمي و مطالعاتي است که در همه کتابهاي وي موج مي‌زند. ايمان به زندگي، ايمان به باور، به سازندگي، به محض زمين، به مادر، به زنان توانمند، به خاک و به گفته نادر به آذري محبوب در آثار ابراهيمي موج مي‌زند که سرشار از سخناني ساده و به ظاهر فلسفي درباره زندگي است. بخشي از کتاب «يک عاشقانه آرام» به اتفاقات پيش از سال 57 است که اشاره به اتفاقاتي دارد که در آن دوره شاهد بوديم.» در بخش ديگري از اين مراسم، سرود سفرها با صداي زنده‌ياد محمد نوري که در مراسم گراميداشت نادر ابراهيمي در سال 84 تهيه شده بود پخش شد و در ادامه سينا بهمنش يکي از شاعران و هنرمندان که از مسئولان انجمن ادبي غزل است گفت:«جريان آشنايي من و نادر ابراهيمي به هجده سالگي‌ام برمي‌گردد که دوستم کتاب «شهري که دوست دارم» را به من داد و از اينجا به وي آشنا شدم اما وقتي که مي‌خواستم کتاب را در کتابخانه بگذارم ديدم از 8 سالگي با آثار وي آشنا بودم و نادر ابراهيمي دريچه‌اي نو براي من باز کرد و شيوه جديد نوشتن را به من نشان داد. از اينجا اولين شعرم را به وي تقديم کردم.» وي افزود:«اولين باري که وي را ديدم در کوه بود وي براي من قله‌اي بلند و دست‌نيافتني و ديدني بود که حتي نتوانستم به وي نزديک شوم تا اينکه در مجموعه جلسات شعر فرصت ديدن و همراه شدن با وي را پيدا کردم. در يکي از همان جلسات اولين کتابم را تقديمش کردم و شعري را که براي او سروده بودم خواندم. او که تمام کتاب را مطالعه کرد و در جلسات بعدي نظرات خود را ارائه داد از اينجا بود که به سمت شعر کوتاه رفتم و شعرهايم عاشقانه‌تر شد و 15 سال طول کشيد تا کتاب دوم من مجوز بگيرد.» وي درباره کتاب «يک عاشقانه آرام» گفت:«کتاب «يک عاشقانه آرام» يک رمان شعر است که تعبيرهاي عاشقانه خاصي دارد. در يک مه‌نوردي در عصر بي‌اعتقادي به روح مي‌رسد. ابراهيمي در زماني اين کتاب را مي‌نويسد که در روي قله‌هاي ميان‌سالي ايستاده است.»در ادامه اين مراسم از پديدآورندگان کتاب صوتي يک عاشقانه آرام تجليل شد.

 

چهارشنبه 28 فروردين 1392 - 13:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری