پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تقدير از شاعر انقلاب

 

مراسم شب شعر انقلاب و بزرگداشت عليرضا قزوه عصر دوشنبه 26 فروردين در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

در اين مراسم محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمد علي نجفي معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مهدي حميدي معاون وزير ارشاد، مجتبي رحماندوست نماينده مجلس شوراي اسلامي، حجت الاسلام دعايي مدير موسسه اطلاعات، يوسف علي ميرشكاك، حجت السلام محمدرضا زائري، مجيد مصلحي مدير كل امور استان ها، جواد محقق، كمال شفيعي، ناصرفيض، سعيدي راد، دكتر محمدرضا سنگري، استاد موسي بيدج، استادآهي، اميرحسين فردي، محسن پرويز، حسين اسرافيلي، سهراب حميدي ،حافظ ايماني، مرتضي سرهنگي، عليرضا كمري، خسرو زينال پور مدير مركز پژوهش، اسماعيلي،  بوشهريان، علي محمد مودب، مهدي حبيبي و جمعي از شعرا، نويسندگان، هنرمندان،  مديران و اصحاب رسانه حضور داشتند.

مومني شريف: قزوه نمونه خوبي از هنرمند انقلابي است

محسن مومني شريف رييس حوزه هنري در ابتداي مراسم گفت: خوشحاليم كه برادر عزيزمان جناب آقاي قزوه به ميهن بازگشتند.مقدم ايشان را گرامي مي داريم.هر چند ايشان در هند هم نسبت به مسايل داخل فعالتر از خيلي از ما بودند،اما جاي خالي ايشان براي شعر و ادب انقلاب مشهود بود.لذا اين مجلس به همين مناسبت برگزار شده است هم تشكر و تكريمي باشد بابت فعاليت هاي خستگي ناپذيرش در ديار هندوستان وهم خير مقدم بابت بازگشتشان.

 وي ادامه داد: تيمي را كه اين دوستان داشته اند به گونه اي بود كه اتفاقات مهمي در آن جا افتاد. با توجه به اينكه كارهايي در آن جا مي شد و جاي خالي ايشان خيلي محسوس است از اين جهت هم ناخرسند هستيم و اميدواريم به زودي شخص مناسبي جايگزين ايشان شود تا كارهاي ارزشمندي كه در آنجا بنيان گذاشته شده بود ادامه پيدا كند.

 اين مقام مسئول افزود:بعد از سال ها كوتاهي هايي كه در شبه قاره شده است كه قطعا به دسيسه هاي دشمن بر مي گردد،ادبيات فارسي در آن جا شهرت و آوازه اي داشته كه فراموش شده است. آقاي قزوه زماني كه در آن جا به اتفاق همكارانشان همچون دكتر نجفي حضور داشتند موفق شدند تا كارهايي انجام دهند و دوباره اميد به دل ها برگشت.هنوز هم در هندوستان زبان فارسي خواهان دارد.

 رييس حوزه هنري بيان كرد:اين جلسه،جلسه تكريم براي قزوه است كه در آن ايام توانستند به عنوان يك عنصر فرهنگي و نماينده اي از هنرمندان به شايستگي مديريت كنند .جناب قزوه گفته بودند كه بزرگداشتي نباشد به اين دليل كه ايشان معتقدند تا زماني كه هنوز از بزرگان و پيشكسوتان و نسل قبل از ايشان تقدير مناسبي نشده است،براي متولدين دهه چهل به اين ور زود است مراسم نكوداشت گرفته شود.كه اين هم از ويژگي هاي خوب ايشان است كه هميشه شان ومنزلت آنان را پاس نگه مي دارند.

 مومني شريف خاطرنشان كرد:بنده در اين بيست و پنج سالي كه افتخار دوستي با ايشان را دارم و مخصوصا در ده،دوازده سال اخير به مناسبت كاري ارتباطمان خيلي بيشتر شده است،هرگز نديده ام كه آقاي قزوه پشت سر بزرگان بي احترامي كرده باشند .قزوه پشت سر آدم ها همان چيزهايي را مي گويد كه جلو رويشان مي گويد.يكي ديگر از ويژگي هاي ايشان اين است كه در حق كساني هم كه به ايشان جفا مي كنند،هم نيكي مي كند.

 وي با اشاره به اينكه كلام قزوه بر دل ها مي نشيند اظهار كرد:سراغ ندارم آقاي قزوه براي شهرت،دست و پا زده باشد و حتي مثلا اين طور كه اين روزها رايج شده،نقش اپوزيسيون بازي كند.با اين همه بيشتر مردم و عموم علاقمندان ادبيات معاصر او را مي شناسند وبه جايگاه ممتاز او اذعان دارند ولو با اعتقادات وآرمان هاي او مشكل داشته باشند.

 رييس حوزه هنري ادامه داد:اتفاقا آقاي قزوه نمونه خوبي از هنرمند انقلابي است.راجع به آن چه كه مربوط به انقلاب است،مسامحه نمي كنند آن جا كه لازم باشد،سخن مي گوينداگر در مسير انقلاب شاهد انحرافات وكژي باشند،فرياد مي زنند.البته مرزها را نگه مي دارند و سخن دشمن را از زبان اينان نمي شنويم.

 مومني شريف در پايان گفت:همه مردم ما با شجاعت و غيرت ورزي جناب آقاي قزوه در روزهاي سرنوشت ساز آشنا هستند.وجود آقاي قزوه هميشه مايه وحدت و همدلي دوستان هنرمند و مخصوصا شاعران عزيز بوده است.براي ايشان عمر پربركت و توام با عزت آرزو مي كنيم.

 

حسين اسرافيلي: قزوه دلسوزي و تعهد خاصي نسبت به ادبيات فارسي دارد

در اين مراسم حسين اسرافيلي گفت: من از آقاي قزوه چيزي جز صداقت و پاكي در كار و تلاش نديدم. بسياري از دوستان هم شاعر و هم مدير فرهنگي هستند آما دلسوزي كه من از آقاي قزوه در كارها شاهد بودم، بسيار بي نظير است.

 اين شاعر كشورمان ادامه داد: قزوه دلسوزي و تعهد خاصي نسبت به ادبيات فارسي دارد و بخشي از اين تلاش ، دلسوزي و تعهد او را در هند و تاجيكستان شاهد بودم .

 وي با بيان اينكه بزرگي به عقل است نه به سن ، افزود: بسياري از شاعران جوان تر و مسن تر از وي از او تاثير گرفتند و من هم او را به استادي خود قبول دارم و تا به حال از او ياد گرفته و ياد خواهم گرفت. اين مردانگي، فتوت و دلسوزي او نسبت به ادبيات زبانزد خاص و عام است و كمتر كسي اين طور متعهدانه كار كرده و اثر آفريده است.

 اسرافيلي در پايان گفت: عليرضا قزوه در كارش هم تعهد و هم اعتراض وجود دارد، اعتراض او از حنجره خودي و ناشي از دلسوزي، تعهد و كم رنگ شدن ارزشهاست.

 يادآور مي شود حسين اسرافيلي سخنان خود را در پايان با شعري از حضرت زهرا(س) به پايان رساند.

محمدرضا عبدالملكيان: قزوه در بيشتر لحظات زندگي شاعر است

محمدرضا عبد الملكيان يكي از شاعران پيشكسوت درباره وي گفت: قزوه به سبب خلاقيت، متفاوت بودن  و اثر گذاري يكي از شاعران برجسته ايران در چند دهه اخير است و اگر قرار باشد چند شاعر متفاوت را نام ببرم، يكي از آنها قزوه خواهد بود.

   عبدالملكيان با بيان اينكه يكي از ويژگي هاي قزوه قلم روان اوست، افزود: بسياري از شاعران و جماعت اهل قلم تنها در برخي از لحظات زندگي شاعر هستند، اما آنچه از قزوه سراغ دارم شاعر بودن در اكثر لحظات زندگيش است. وي به راحتي و كمترين ويرايش مي سرايد و در كنار شعر، نثر وي هم ارزشمند است.

 اين شاعر پيشكسوت خاطرنشان كرد: آنچه كه مي خواستم به آن بپردازم شخصيت فرهنگي قزوه است و اگر من بخواهم در بخش فعاليت هاي فرهنگي از شاعري نام ببرم تنها از عليرضا قزوه ياد مي كنم. وي در طول دوران دفاع مقدس در جبهه فعاليت هاي چشمگيري داشت و محور و محل پيوند جماعت دانشگاهي، شاعر و نويسنده با جبهه و فرهنگ آن بود.

 وي ادامه داد: كنگره ها و شب هاي شعري كه در مناطق مختلف جنگي بواسطه پيگيري قزوه و شهيد زارعي شاعر شهيدي كه همراه او بود، از فعاليت هاي متفاوت فرهنگي محسوب مي شود.

 وي درخصوص فعاليت هاي فرهنگي عليرضا قزوه بيان كرد: فعاليت هاي بين المللي او به عنوان كارشناس و رايزن فرهنگي در تاجيكستان و هند اتفاق ارزشمندي بود و زمينه اي فراهم آمد تا بسياري از دوستان شاعر با فارسي زبانان تاجيك و هندي آشنا شوند كه اين از نكات مثبت فعاليت هاي قزوه محسوب مي شود.

  وي در پايان خاطر نشان كرد: صفحه "بشنو از ني" كه در روزنامه اطلاعات بواسطه آقاي قزوه به چاپ مي رسد اتفاق فرهنگي مهمي بود كه بسياري از شاعران با اين صفحه معرفي شدند كساني كه از پايتخت دور بودند اما به جامعه معرفي شدند.

 

محمد علي نجفي: قزوه تمام وقت خود را براي ادبيات انقلاب صرف كرد

 محمد علي نجفي معاون سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مراسم بزرگداشت عليرضا قزوه شاعر انقلابي گفت: قبل از هر چيز لازم است ازآقاي مومني شريف رييس حوزه هنري تشكر مي كنم كه اين جلسه بزرگداشت را براي تقدير از شاعر متعهدي كه دوست و همكار صميمي هم براي من محسوب مي شود، تشكيل داد.

 نجفي به دوران فعاليت خود با قزوه در دهلي اشاره كرد و گفت: من بيش از 4 سال دردهلي در كنار قزوه و در فعاليت هاي فرهنگي و علمي با او همكاري مي كردم و ويژگي هاي ارزشمندي كه دوستان از وي گفتند من، آنها را از نزديك ديده و لمس كردم.

 معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: قزوه شخصيتي است كه تمام وقت خودش را براي ادبيات انقلاب صرف كرد و باوركردني نيست كه در حلقه مشتركي كه در دهلي حضور داشتيم، آقاي قزوه تا پاسي از شب و گاهي تا اذان صبح در دفترش به طور مستمر كار مي كرد.

 وي ادامه داد: قزوه تمام وجود خود را براي معرفي ادبيات انقلاب كه در واقع انقلاب مرهون اين ادبيات غني بود گذاشت.

وي افزود: در دوره اي كه زبان فارسي به دليل سياست انگليسي در هنر رو به ضعف گذاشت، قزوه به  روحيه دادن به دانشجويان پرداخت و آنها را تشويق به گفتن شعر نمود كه اين همان گفته مقام معظم رهبري است كه فرمود:" بايد زبان رساي هنر را به كار گيريم".

نجفي با اظهار تشكر از همسر عليرضا قزوه افزود: خانم قزوه كه خود نيز شاعره است صبر و حوصله زيادي در زمان حضور قزوه در دهلي از خود به خرج داد و در موفقيت او سهم قابل توجهي داشت زيرا وي همواره با شاعران و مهمانان همراه بودند.

اين مقام مسئول خاطر نشان كرد: حركتي كه قزوه در هند انجام داد، معرفي انقلاب اسلامي در آنجا بود زيرا در زمان حضور او 100 نفر از شاعران انقلابي به هند آمدند و ادبيات انقلابي با حضور اين شاعران توسط قزوه معرفي شدند،تا آنجا كه برخي از آثار اين شخصيت ها به عنوان تز دانشگاهي در هند انتخاب شدند.من از ابتداي انقلاب در هند كسي را نديدم كه در جايگاه مديريت فرهنگي آنقدر منشا اثر باشدو اين جوش و خروش بود كه در هنر تاثير گذار شد.

نجفي اضافه كرد: قزوه مراسم بزرگداشت براي اديبان و شاعراني كه در هند ناشناخته بودند برگزار كرد. شخصيت بيدل دهلوي در هند آنقدر شناخته شده نبود اما در مدت حضور قزوه در آنجا انجمن ادبي بيدل تشكيل و شعبه هاي مختلف آن  در كلكته، پنتا و ... تاسيس گرديدو توانست شور انقلابي در جوانان هندي به وجود آورد.

وي در پايان گفت: كساني دست به قلم نمي بردند اما با تشويق هاي او دست به نگارش بردند و اين باعث افتخار من است و اميدوارم چنين جلسه اي كه براي بزرگداشت آقاي قزوه گرفته شد، فتح بابي براي ديگر شعرا گردد تا زحمات آنها را ارج بنهيم.

 

حسيني: قزوه در كنار بزرگان و مشوق جوانان است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم بر لزوم تكريم و بزرگداشت افراد تاثيرگزار جامعه تاكيد كرد.

سيد محمد حسيني با بيان اين كه نفس برگزاري برنامه هاي بزرگداشت لازم است، گفت: برگزاري چنين برنامه ايي توسط حوزه هنري جاي تقدير و تشكر دارد.

 وي ادامه داد: برخي زماني كه قرار است از فردي تاثيرگزار تقدير و تجليل به عمل بيايد تشكيك مي كنند و حتي نسبت به شخصي مانند ابن سينا نيز ترديد مي كنند و به نوع برگزاري نكوداشت يا پرداخته شدن به مساله اي خاص در شخص مورد نكوداشت انتقاد مي كنند.

 وي اظهار كرد: با چنين نگاه سخت گيرانه ايي فقط مي توان براي انبياء و اوليا بزرگداشت برگزار كرد و اين گونه برخورد كردن با برنامه هاي نكوداشت و بزرگداشت صحيح نيست. بايد براي تمام كساني كه با مردم بوده اند و با درد مردم آشنا هستند و مورد توجه قرار گرفته اند، بزرگداشت گرفته شود.

 حسيني گفت: برخي حتي ايراد مي گيرند كه فردي كه برايش بزرگداشت مي گيريم ممكن است در آينده حرف هاي مخالف بزند و تغيير كند و اين گونه سخنان صحيح نيست و بايد اين گونه برنامه ها را با قدرت بيشتر در حوزه هاي مختلف پي گيري كرد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاكيد بر اين كه بزرگان عرصه هاي مختلف جامعه نيازي به بزرگداشت ها ندارند، عنوان كرد: اما اين گونه برنامه ها براي جواناني كه در عرصه هاي مختلف فعاليت مي كنند دلگرم كننده است و باعث مي شود بدانند از زحماتشان قدرداني مي شود و البته براي خود افراد نيز بي تاثير نيست و با برگزاري بزرگداشت ها احساس تكليف و تعهد بيشتري نسبت به جامعه مي كنند و براي فعاليت هايشان انگيزه بيشتري مي گيرند.

 وي با اشاره به شخصيت فرهنگي و هنري عليرضا قزوه، عنوان كرد: قزوه در تاجيكستان و هند به عنوان رايزن فرهنگي حضور داشته است و فعاليت هاي مهم و مفيدي در كشورهاي مختلف انجام داده است و حال اهالي ادبيات و شعر اين كشورها با نام اين شخصيت ادبي كشورمان آشنا هستند.

 او با بيان اين كه قزوه جنگ تحميلي را پشت سر گذاشته است، عنوان كرد: كسي كه در آن شرايط حاضر شود به ميدان بيايد و وارد گود شود ارزشمند است تا كسي كه حاضر نيست كوچكترين فداكاري كند. كسي كه در لحظات حساس و سرنوشت ساز به صحنه مي آيد و از خود گذشتگي مي كند با ارزش است تا كسي كه صبر مي كند كه آب ها از آسياب بيفتد و بعد عكس العملي نشان مي دهد.

 حسيني افزود: زحمات فراوان قزوه فراموش نمي شود، وي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي همواره در كنار بزرگان شعر اين ديار خدمت كرده و خودش نيز مشوق جوانان بوده است. برخي افراد نخبه ايي هستند اما تاثيرگزاري شان اندك است و برخي مانند عليرضا قزوه افراد با ذوقي هستند ، توانمندي ها و استعدادهايي دارند و اين توانمندي ها را به ديگران نيز منتقل مي كنند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين كه قزوه در دوره هاي مختلف متناسب با نياز جامعه اشعاري گفته است، عنوان كرد: اين شاعر در طول زمان اشعاري سروده است كه مردم با آن ارتباط برقرار كنند و اين كه بتواند مخاطب را متوجه خود كند و متناسب با نياز جامعه شعر بسرايد نكته بسيار مهمي است.

 وي در پايان سخنانش شعري درباره اين كه "دعا كنيم تا علم و هنر براي جامعه مفيد باشد" خواند.

 

رحماندوست: قزوه آن موجي ست كه آرامش ندارد

مجتبي رحماندوست نماينده مجلس شوراي اسلامي، شاعر و نويسنده با بيان اين كه سخن گفتن درباره عليرضا قزوه كاري سخت و دشوار است، عنوان كرد: تلقي من از قزوه آن شعري است كه مي گويد "من آن موجم كه آرامش ندارم به آساني سر سازش ندارم".

 وي ادامه داد: حضور قزوه در كشورهاي ديگر به عنوان رايزن فرهنگي موثر بوده است و تعدادي از شعراي هندي به فارسي روي آورده اند و درباره پيامبر و اميرالمومنين اشعار خود را سروده اند. خستگي ناپذيري و اميدوار بودن از خصيصه هاي قزوه است و موسي بيدج جمله خوبي گفت كه هر گاه قزوه مي رسد انگار از سر زمين آمده است. اين روحيه را خيلي از ما نداريم و ايشان خودش منشاء حركت است.

 رحماندوست از ديگر فعاليت هاي خوب قزوه طي سال هاي حضورش در هند را دعوت شاعران به اين كشور عنوان كرد و افزود: مردم داري قزوه از ديگر ويژگي هاي اين شاعر بود و مي توانست با افراد با تفكرهاي مختلف تعامل داشته باشد و شايد اين ويژگي گاهي خيلي هم خوب نباشد اما از ويژگي هاي بارز قزوه بود.

 اين نماينده مجلس  با تاكيد بر اين كه عليرضا قزوه مورد اعتماد و احترام  رهبر معظم انقلاب اسلامي است، گفت: قزوه صادق است و ظاهر و باطنش يكي است. او براي كساني كه متخصص نق زدن هستند حجت و الگو است تا بدانند كه مي شود تلاش كرد و پيشرفت كرد.

 وي با اشاره به موفقيت هاي قزوه در كشورهاي ديگر اظهار كرد: من به قزوه پيشنهاد كردم كه پس از هند كشور ديگري را هم انتخاب كند تا ادبيات و فرهنگ كشورمان را به آنجا منتقل كند چرا كه چنين كاري آسان نيست و او چند بار موفق شده است كه البته او قبول نكرد و گفت مي خواهد در كشورش خدمت كند.

ميرشكاك: قزوه زماني طلوع كرد كه ظهور شاعر دشوار بود

يوسفعلي ميرشكاك شاعر درباره شخصيت ادبي قزوه گفت: عليرضا قزوه زماني طلوع كرد كه ظهور شاعر و هنرمند در اين سرزمين خيلي دشوار بود، اندك اندك برآمد تا در رديف نخست شاعران انقلاب قرار گرفت.

 وي ادامه داد: مهمترين ويژگي اين جوان كه حالا ديگر پير شده اين است كه مجموعه به مجموعه بهتر مي شود و مرا وادار مي كند تجديد نظر كنم. مهمترين ويژگي قزوه اين است كه شعر را در دايره فعاليت خودش قرار داده است و آن را دنبال مي كند.

 اين شاعر و پژوهشگر ادبي گفت: اگر زنده ماندم قول مي دهم اين سير پيشرفت قزوه را از ته به سر بررسي كنم چرا كه به او بدهكارم.

 ميرشكاك ديني و آييني بودن را از وجوه شعر قزوه دانست و افزود: عمده كارش اين است كه مدام رو به بالا مي رود و اميدوارم حسابي پير شدن قزوه را ببينم و اميدوارم هيچگاه دلمشغولي پيدا نكند كه باعث شود از شعر فاصله بگيرد.

موسي بيدج: قزوه ساده و بي ادعا است

موسي بيدج شاعر و مترجم ادبيات عرب با بيان اين كه هر كس در اين روزگار كاري انجام دهد دوستان و دشمناني پيدا خواهد كرد، گفت: در مورد عليرضا قزوه استثنايي هم وجود دارد كه برخي از دوستانش دوستش ندارند.

 وي ادامه داد: با عليرضا قزوه از سال 65 آشنا شده ام، زماني كه ويلا نداشت و البته هنوز هم ويلا ندارد، من مطمئنم. در آن دوران در روزنامه اطلاعات با حمايت حجت الاسلام محمود دعايي مشغول به كار شد.

 بيدج با اشاره به اين كه سفرهاي زيادي با قزوه داشته است، اظهار كرد: بيشترين كارهايي كه در همايش ها و جشنواره هاي ادبي صورت گرفته است با حمايت هاي قزوه بود. مجموعه شعري از عليرضا قزوه در لبنان منتشر كرده ام و اميدوارم باز هم اين اتفاق بيفتد.

 اين شاعر با بيان اين كه با عليرضا قزوه خاطرات خوش و ناخوش بسياري دارد ، گفت: آقاي قزوه هر وقت به جمعي مي رسد انگار همين الان با بيل اش از سر زمين آمده است، اين را به خاطر سادگي و بي ادعايي اش مي گويم و اين كه هميشه در حال تكاپو تلاش است.

 وي به ذكر خاطره ايي كه با قزوه در عراق داشت پرداخت و در پايان شعري از مظفر نواب شاعر عراقي خواند.

دعايي: قزوه به اطلاعات ارزش و اعتبار داد

سيد محمود دعايي مدير مسوول موسسه اطلاعات درباره شخصيت عليرضا قزوه گفت: فرصتي به دست آمد تا بتوانم از چهره ارجمندي كه با حضورش به موسسه ما ارزش و اعتبار داد تشكر كنم.

 وي ادامه داد: صحبت هاي موسي بيدج شيريني داشت كه در برخي جاها گزنده بود و اين به خاطر لطافت بيان و حس شاعرانگي او است. طي سال هاي پس از انقلاب اسلامي چندين نفر رفته اند كه جايشان پر نمي شود و يكي از همين ستون ها "بشنو از ني" عليرضا قزوه و ستون ديگر براي مرحوم كيومرث صابري فومني بود.

 دعايي افزود: مرحوم طاهره صفارزاده نيز اگر شعري مي سرود يا اثري را براي انتشار آماده مي كرد صرفا به روزنامه اطلاعات مي سپرد. همچنين بايد بگويم آقاي قزوه و بيدج در روزنامه اطلاعات علاوه بر كار فرهنگي كار ديگري هم كردند و آن ازدواج بود.

 مدير مسوول موسسه اطلاعات ويژگي هاي اخلاقي قزوه را اينگونه برشمرد و گفت: از ويژگي هاي قزوه جامعه نگري و مستضعف گرايي بود. در اعتقاد و پايبندي به ولايت و وليعصر (عج) نيز ايشان شهره است. در اين مسير علارغم همه تلاطم ها و هر چه كه به او متلك گفتند ايستاد و پايبند ولايت بود و نه تنها در ايران بلكه در جهان خارج از اسلام هم توانست خوش بدرخشد.

 وي در پايان گفت: اگر عليرضا قزوه در ايران ماند و ديگر به هندوستان بازنگشت اين قول را به ما بدهد كه مجددا صفحه يا ستوني را در روزنامه اطلاعات راه اندازي كند.

حسيني جاني: بگذار مولا ويلا نداشت شناسنامه شما شود

 

 ابوالقاسم حسيني جاني پدر همسر عليرضا قزوه و از اهالي ادبيات كشورمان در مراسم نكوداشت قزوه در حوزه هنري خطاب به اين شاعر انقلابي گفت: بگذار مولا ويلا نداشت شناسنامه شما شود و هيچ گاه از روي شما برداشته نشود.

ابوالقاسم حسيني جاني با بيان اين كه بزرگداشت ها را مي توان تعظيم دانست، اظهار كرد: تعظيم بزرگ شمردن و با عظمت دانستن است.

 وي ادامه داد: خداوند آدم را بزرگ داشت و تمام كساني كه آدم و انسان را تحقير مي كنند هيچ گاه هيچ نسبتي با خدا ندارند.

 حسيني جاني در پايان سخنان كوتاهش تاكيد كرد: بگذار مولا ويلا نداشت شناسنامه شما شود و هيچ گاه از روي شما برداشته نشود.

محسن پرويز: قزوه گاهي مورد بي مهري قرار مي گرفت

 همچنين در اين مراسم محسن پرويز شاعر و نويسنده و پژوهشگر به ذكر خاطراتي از قزوه پرداخت و عنوان كرد: از دور و نزديك شاهد رشد و بالندگي قزوه بودم و روزهايي كه گاهي مورد بي مهري يا كم مهري قرار مي گرفت.

 وي افزود: امروز كه قزوه شاعري بين المللي است، به عنوان كسي كه شاهد شرايط اوج گيري و بالارفتن اش بودم مي ديدم كه با خلوص نيت توانست به اين جايگاه برسد كه مطرح شود و فكر مي كنم كه اين توان و پتانسيل را در بسياري از شاعران جوانمان هم داريم.

 پرويز با بيان اين كه بايد اجازه رشد به اسعدادهاي جوان داده شود، اظهار كرد: در شهرستان ها و تهران شاعران مستعد بسياري وجود دارند و عليرضا قزوه براي اين شاعران مي تواند الگويي باشد كه انسان مي تواند در كنار سادگي و آزادگي، حرف خودش را هم بزند و نيازي به چاپلوسي هم نباشد.

 

قزوه: اگر چيزي دارم از شاعران انقلاب است/در طول زندگي ام خيلي ها براي من معلم بودند

عليرضا قزوه شاعر انقلاب و رايزن سابق فرهنگي ايران در كشورهاي هند و تاجيكستان در مراسم بزرگداشتي كه توسط حوزه هنري و در خلال ويژه برنامه هاي روز هنر انقلاب اسلامي براي وي برگزار شد، عنوان كرد: تصور نمي كردم برنامه ايي با اين وسعت برگزار شود و از همه تشكر مي كنم.

 وي گفت: حجت الاسلام دعايي در حق من پدري كردند و از ابولقاسم حسين جاني نيز چيزهاي زيادي آموخته ام و همواره براي من موضوعات تازه داشته است. همچنين همسرم براي من زحمات فراواني كشيده است. معلم ديگر من خانم صفارزاده شاعره انقلابي كشورمان بوده است. بزرگ زني كه در زندگي قناعت داشت و وقتي ستاد چهره هاي ماندگار من را واسطه كرد تا او را راضي كنم كه به مراسم بيايد به من تشر زد و گفت: وقتي مردم كشورم در چنين وضعيت اقتصادي هستند آيا رواست كه من جايزه بگيرم.

 قزوه افزود: در طول زندگي ام خيلي ها براي من معلم بودند از جمله علامه حسن زاده آملي. يادم هست يك بار كه براي برگزاري مراسم بزرگداشت‌شان به خدمت ايشان مي رسيديم 20 كيلومتر مانده به آمل به استقبال من و دوستانم آمدند و امروز  اگر مي خواستم با همان نيت جلو بروم و شاگرد آن مكتب باقي بمانم بايد دست همه حاضران اين مراسم را مي بوسيديم.

 اين شاعر اظهار كرد: مرحوم سيد حسن حسيني در زمان جنگ تحميلي به من مي گفت از اسمم خجالت مي كشم چون هميشه از من جلوتر است پس بايد خودم هم با او بروم؛ اين جمله هميشه در گوشم زنگ مي زند و يا زماني كه شنيدم مرحوم قيصر امين پور با وجود بيماري، در كنار يك شاعر جوان ماند تا شعرش را بشنود. ما با اين ها همنفس بوده ام و اگر چيزي دارم از اين شاعران است. يكي از حرف هايي كه در گوش من هست حرفي است كه ابولقاسم حسين جاني به من گفت كه برخي در موردم قلو مي كنند و برخي هم سعي مي كنند كوچكم كنند و من نه آنم و نه اين و واقعا مي دانم كه كاري نكرده ام و گمنامان بسياري هستند كه بيشتر از من كاري كرده اند و در اوج سختي نه نان داشتند و نه نام.

 در پايان اين مراسم از عليرضا قزوه به پاس تلاش هاي فرهنگي و ادبي اش در شعر و هنر انقلاب اسلامي با حضور محسن مومني شريف، سيد محمد حسيني، عليرضا قزوه و همسرش، ابولقاسم حسيني جاني، محمد علي نجفي معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مهدي حميدي معاون وزير ارشاد، مجتبي رحماندوست نماينده مجلس شوراي اسلامي، حجت الاسلام دعايي مدير موسسه اطلاعات، جواد محقق، دكتر محمدرضا سنگري، موسي بيدج، اميرحسين فردي، محسن پرويز، علي محمد مودب بر روي سن و اهداي هدايا و لوح هاي تقدير به اين شاعر انقلابي تقدير و تجليل به عمل آمد.

لازم به ذكر است عليرضا قزوه، سي سال است که در زمينه شعر انقلاب و دفاع مقدس به خلق اثر مي پردازد. سردبيري در نشريات مختلف و سردبيري صفحه شعر روزنامه اطلاعات از فعاليت هاي مطبوعاتي اوست . عليرضا قزوه در طول اين چندسال 40 کتاب شعر منتشر کرده است . عمده شهرت او به خاطر سرودن غزل است اما در زمينه شعر سپيد هم آثار ماندگاري دارد که براساس آن ها سرودها و ترانه هاي زيادي ساخته و منتشر شده است .

 

چهارشنبه 28 فروردين 1392 - 10:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری