جمعه 16 خرداد 1399 - 10:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

تکريم چهره‌هاي قرآني موتور محرکه‌اي براي فعاليت اساتيد قرآني است

 

گفتگو با استاد محمود لطفي نيا پيشکسوت قرآني که در هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني كه در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، تجليل شد.

وي از 10 سالگي فعاليت قرآني خود را آغاز کرد و با پيروزي انقلاب اسلامي که فضاي بازتري براي انجام فعاليت‌هاي قرآني در کشور ايجاد شد، برنامه‌هاي قرآني خود را توسه داد و آموزش قرآن به قرآن‌آموزان را نيز از سال 61 با برگزاري جلسات مختلف آغاز کرد.

اين استاد پيشکسوت قرآني با بيان اينکه از سال 61 تا 78 فعاليت‌هاي گسترده آموزشي در کاشان و استان گيلان داشته‌ام، گفت: از سال 1375 داوري مسابقات کشوري قرآن را بر عهده گرفتم و بيشترين داوري که انجام دادم در رشته‌هاي صوت و لحن بود و در کنار آن داوري رشته تجويد و... مسابقات قرآن را نيز بر عهده مي‌گرفتم.

همايش تکريم چهره‌هاي قرآني موجب دلگرمي در اساتيد و چهره‌هاي قرآني مي‌شود

وي با اشاره به برگزاري هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني، عنوان کرد: مقام معظم رهبري طي سال‌هاي گذشته نسبت به تکريم چهره‌هاي قرآني و قهرمانان قرآني امر فرمودند و برگزاري همايش تکريم چهره‌هاي قرآني نيز در همين راستا صورت گرفت و البته اهميت برگزاري اين همايش به قدري است که اگر اهرم تکريم و تجليل از چهره‌هاي قرآني وجود نداشته باشد، جامعه قرآني ما احساس دلگرمي نمي‌کنند و به عبارتي برگزاري اين همايش موجب ايجاد دلگرمي در اساتيد و چهره‌هاي قرآني کشور مي‌شود.

لطفي‌نيا با عنوان اين مطلب که برگزاري همايش تکريم چهره‌هاي قرآني موتور محرکه‌اي است براي افزايش توان اساتيد و نيروهاي قرآني تا بتوانند با قوت و دلگرمي بيشتري به فعاليت‌هاي قرآني بپردازند، افزود: هرچند که برگزاري اين همايش به تنهايي کافي نيست و جامعه قرآني کشور نيازمند توجه بيشتري از سوي مسئولان فرهنگي و قرآني هستند اما به هر حال برگزاري همين همايش نيز از اهميت بالايي برخوردار است و البته لازم است که در کنار برگزاري چنين همايش‌هايي، فضا و بستري به منظور استقبال از جلسات و برنامه‌هاي قرآني در سطح کشور فراهم شود و زماني که يک مسابقه قرآني يا فعاليت قرآني در سطح استان‌ها و يا در سطح ملي برگزار مي‌شود، سالن برگزاري اين مسابقات و برنامه‌ها مملو از جمعيت علاقه‌مند به فعاليت قرآني و يادگيري قرآن باشد.

مديران و نيروهاي سازمان دارالقرآن‌الکريم از بهترين نيروهاي قرآني کشور هستند

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به فعاليت‌هاي بسيار خوبي که از سوي مديران سازمان دارالقرآن‌الکريم در جهت تکريم چهره‌هاي قرآني انجام مي‌شود، ادامه داد: هرچند که از نحوه برگزاري اين همايش در سال‌هاي گذشته اطلاع چنداني ندارم اما بر اين نکته واقف هستم که هم‌اکنون نيروهاي قرآني که در سازمان دارالقرآن‌الکريم مشغول فعاليت و خدمت به جامعه قرآني کشور هستند از بهترين نيروهاي قرآني بوده و سالهاست که در اين زمينه فعاليت دارند و همين مسئله نيز موجب توسعه فضاي قرآني در کشور خواهد شد.

اين استاد پيشکسوت قرآني در بخش ديگري از سخنان خود به ارائه پيشنهاداتي به منظور توجه بيشتر به چهره‌هاي قرآني کشور پرداخت و گفت: به طور مثال مي‌توانيم يک تشکيلاتي براي همفکري، همگرايي و همدلي بين اساتيد قرآني کل کشور راه‌اندازي کنيم زيرا اين همدلي و همگرايي موجب مي‌شود تا موتور محرکه فعاليت‌هاي قرآني با قوت بيشتر و با برنامه‌ريزي مناسب‌تري در سطح کشور ادامه پيدا کند.

اساتيد قرآني کشور بايد در فعاليت‌هاي قرآني حال و آينده کشور حضور فعال داشته باشند

وي در ادامه با اشاره به روايتي از حضرت علي(ع) که فرموده‌اند: «فرزندان زمان خويشتن باشيد» عنوان کرد: جامعه قراني کشور بايد متناسب با شئونات زمان خود پيش برود و اساتيد قرآني کشور بايد در فعاليت‌هاي قرآني حال و آينده کشور حضور فعال داشته و از حيث علمي نيز فعاليت‌هاي خود را گسترش دهند.

لطفي‌نيا با تأکيد بر اين نکته که اساتيد قرآني دلشان به حمايت‌هاي مردمي گرم است، اظهار کرد: اگر فضاي کشور از حيث سياست‌گذاري‌هاي فرهنگي به سمتي پيش نرود که گرايش مردم به سمت قرآن بيشتر شود، تمامي مسئولان فرهنگي و قرآني کشور بايد پاسخگو باشند؛ هرچند که اساتيد قرآني پيش از اين نيز به صورت مستقيم با مردم سروکار داشته‌اند اما لازم است تا تمهيداتي در نظر گرفته شود که ارتباط مردم با جامعه قرآني بيشتر شده و فعاليت‌هاي قرآني کشور با استقبال بيشتر مردم قرآني کشور دنبال شود.

وي با عنوان اين مطلب که اساتيد قرآني در انجام فعاليت‌هاي قرآني خود خيلي به دنبال تکريم و تجليل نيستند و همين که توفيق و لياقت انس با قرآن و قرار گرفتن در ساحت قرآن کريم را دارند برايشان کافي است، ادامه داد: هرچند که فعالان و چهره‌هاي قرآني اعتقادي به تکريم و تجليل ندارند اما به هر حال افرادي که موتور محرکه فعاليت‌هاي قرآني را در بدنه اجرايي کشور برنامه‌ريزي مي‌کنند در اين زمينه مسئوليت سنگيني بر عهده دارند و بايد زمينه لازم براي تکريم چهره‌هاي قرآني کشور را فراهم کرده و اساتيد قرآني را به جامعه معرفي کنند.

مدرس قرآن کريم در بخش ديگري از سخنان خود با عنوان اين مطلب که فضاي قرآني کشور بايد پاک و مطهر باشد، گفت: فضاي قرآني کشور بايد به قدري پاک و مطهر باشد تا زماني که مردم در مراسم و محافل قرآني حضور پيدا مي‌کنند رغبت بيشتري براي حضور در جمع قرآنيان داشته باشند و همچنين فرزندان خود را نيز تحت تعليمات قرآني و ديني قرار دهند.

حرکت‌هاي قرآني کشور نيازمند رشد و توسعه بيشتري است

وي با تأکيد بر اينکه مردم انقلابي ما مي‌دانند که تنها راه نجات فرزندانشان، تمسک به قرآن و اهل بيت(ع) است، عنوان کرد: سفره قرآني و فعاليت‌هاي قرآني بايد براي همه جامعه باز باشد و مردم ما از هر قشر و گروهي که باشند، بتوانند از فعاليت‌هاي قرآني بهره گرفته و با قرآن انس بگيرند که البته تاکنون حرکت‌هاي خوبي براي گسترش فرهنگ قرآني در سطح جامعه انجام شده که اين حرکت‌ها نيازمند رشد و توسعه بيشتر است.

وي در پايان يادآور شد: ما بايد رويکرد قرآني را در فضاي هنري کشور و در نظام تعليم و تربيت و ساير بخش‌ها توسعه دهيم و براي رسيدن به يک جامعه قرآني به برنامه‌هاي کوتاه‌مدت و نسنجيده اکتفا نکنيم بلکه لازم است که يک برنامه قرآني بلندمدت داشته و در اين مسير از نظرات اساتيد و صاحب‌نظران قرآني نيز بهره بگيريم.

گفتني است، هفتمين همايش تکريم چهره‌هاي قرآني کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجليل از 34 پيشکسوت و چهره برتر قرآني با حضور مسئولان کشوري در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

چهارشنبه 28 فروردين 1392 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر