شنبه 21 تير 1399 - 13:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

تشريح روند هشتمين دوره طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم

 

نشست خبري با موضوع روند برگزاري هشتمين دوره آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم با حضور يوسف افراش معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقران کريم، محمدمهدي بحرالعلوم معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکريم و جواد تجليان مدير امور ارتباطات سازمان برگزار شد.

يوسف افراش در نشست خبري طرح "اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم" که صبح روز دوشنبه در محل سازمان دارالقرآن‌الکريم برگزار شد، گفت: حفظ قرآن به عنوان يک وسيله انس با آن از اساسي‌ترين دستورات ديني است که در روايات نيز به آن توجه ويژه‌اي شده است.

وي افزود:‌ در نظام جمهوري اسلامي ايران نيز بر اساس تاکيدات مقام معظم رهبري در اين زمينه بسيار پرداخته مي‌شود بنابراين دستگاه‌هاي مختلف متولي در اين عرصه بايد برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي در اين عرصه داشته باشند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الکريم گفت: از اهداف اين سازمان، ‌قانون‌مند و ضابطه‌مند کردن فعاليت‌هاي مختلفي است که در عرصه آموزش قرآن کريم در سطح کشور اجرا مي‌شود و در اين زمينه مي‌توان به طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم از سوي سازمان دارالقرآن‌الکريم اشاره کرد که از سال 84 پس از مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي هفت دوره آن تاکنون برگزار شده و در سال جاري نيز هشتمين دوره آن برگزار خواهد شد.

افراش اظهار کرد: در مجموع هفت دوره گذشته برگزار شده آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم 22737 نفر شرکت کرده‌اند که 82 درصد اين تعداد را خواهران و قريب 18 درصد آن را برادران به خود اختصاص داده‌اند.

وي گفت: در مجموع دوره‌هاي برگزار شده طرح ياد شده دو هزار و 128 نفر از شرکت‌کنندگان در آنها موفق شدند که يکي از مدارج پنج‌گانه آن را دريافت کنند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الکريم با بيان اين‌که «مدارج پنج‌گانه طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم، تنها مدرک رسمي و قانوني در کشور است که به حفاظ قرآن کريم ارائه مي‌شود» اظهار کرد: آرزو داريم تمامي نهادها و دستگاه‌هاي متولي در عرصه فعاليت‌هاي قرآني کشور هر چه بيشتر در اين عرصه فعاليت‌هاي خود را گسترش داده و کميت و کيفيت آن را ارتقا دهند.

افراش گفت: در زمينه برگزاري هشتمين دوره طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم بر اساس ارزيابي‌هاي به عمل آمده و مشکلات اجرايي خاص برگزاري اين طرح تغيير زمان برگزاري اين آزمون در دستور کار شوراي کارشناسي آن قرار گرفت و بر اين اساس قرار شد که مرحله اول اين آزمون در ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شود.

وي با بيان اين‌که «با توجه به استقبال علاقه‌مندان از اين طرح، زمان ثبت‌نام در آن تا پايان ساعات اداري در تاريخ 4/ 2/ 92 تمديد شد» افزود: بر اين اساس در تاريخ 20 ارديبهشت ماه مرحله اول آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم از سوي ادارات کل تبليغات اسلامي سراسر کشور به صورت هماهنگ برگزار مي‌شود.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الکريم افزود: پس از برگزاري مرحله اول اين طرح، کساني که حد نصاب لازم را جهت شرکت در مرحله دوم آن کسب کنند بايد در آزموني شفاهي که در مرداد و شهريور ماه سال جاري برگزار مي‌شود شرکت کنند و در مرحله سوم نيز که در آبان ماه 92 برگزار مي‌شود ترجمه و مفردات آيات قرآن کريم از حافظان کل خواسته مي‌شود و همچنين پس از برگزاري مراسم سوم، منتخبان اين مرحله جهت پرسش از تفسير و مفاهيم به مرحله چهارم راه خواهند يافت که اين مرحله به جهت تاييد صلاحيت اين منتخبان شش ماه پس از برگزاري مرحله سوم برگزار خواهد شد.

افراش اظهار کرد: هشتمين دوره آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم نيز مانند دوره‌هاي گذشته در سه بخش حافظان 10 و 20 جزء و حافظان کل قرآن کريم برگزار مي‌شود و بخشي با عنوان حفظ پنج جزء خواهيم داشت که شرکت‌کنندگان در آن مدرک رسمي سازمان دارالقرآن‌الکريم در اين رابطه را دريافت خواهند کرد، ولي مدرک آنها داراي مزاياي مدرک طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم را دارا نيست.

 

وي با بيان اين‌که «تاکنون در اين دوره از طرح ياد شده بيش از سه هزار نفر شرکت کرده‌اند» گفت: البته بايد دانست که تعداد کثيري از علاقه‌مندان همواره در ايام پاياني مهلت ياد شده اقدام به ثبت‌نام در اين طرح مي‌کنند.

در ادامه اين نشست، جواد تجليان گفت: نکته‌اي که بايد در مورد مدرک طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم به آن توجه داشت اين است که پس از پيگيري‌هاي سازمان دارالقرآن‌الکريم بعد از گذشت حدود پنج سال اين مزايا که در مهرماه سال 85 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده بود از طريق معاونت رياست‌جمهوري پيگيري شد و اين مدرک را به ترتيب هم‌تراز با مدارج پنج‌گانه دانشگاهي دانستند که بر اين اساس مدرک درجه يک اين آزمون معادل مدرک دکتري قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: البته بايد دانست که بر اساس آنچه که عمل مي‌شود اين مدرک تخصصي حفاظ قرآن کريم ارزش علمي ندارد و تنها ارزش استخدامي دارد و تاکنون برخي ديگر از مزاياي اين مدرک از سوي برخي از دستگاه‌ها معطل باقي مانده و بعضا يا نسبت به آن اطلاع نداشته و يا آن را در مورد حفاظ قرآن کريم در نظر نمي‌گيرند.

مدير امور ارتباطات سازمان دارالقرآن‌الکريم ادامه داد: همچنين بحث ديگري که در رابطه با اين مدرک تخصصي بايد نسبت به آن توجه داشت اين است که هنوز تکليف شناسايي دارندگان مدرک درجه 1 و 2 طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم به عنوان نخبه و استعداد برتر از سوي بنياد ملي نخبگان مشخص نيست.

تجليان همچنين اظهار کرد: در دو سال گذشته بحث تحصيل رايگان حافظان کل قرآن کريم از سوي مجلس شوراي اسلامي ابلاغ شده بود، ولي تاکنون در سال 92 چنين اتفاقي رخ نداده است که بايد در اين زمينه رسانه‌ها پيگير باشند.

بنا بر اين گزارش، مهدي بحرالعلوم با بيان اين‌که «ميزان قبولي شرکت‌کنندگان در طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن‌کريم در دوره‌هاي گذشته 10 درصد کل جمعيت شرکت‌کنندگان در آن بوده است» ادامه داد: بر اين اساس ما به آسيب‌شناسي اين موضوع پرداختيم که از جمله موارد آن مي‌توانيم به ضعف فعاليت‌هاي قرآني کشور ما در بخش‌هايي چون آموزش حفظ، تلاوت و مفاهيم قرآن کريم اشاره کرد.

وي ادامه داد: بر اساس آسيب‌شناسي به عمل آمده ما درصدد رفع اين مشکلات بر آمديم و در همين زمينه دوره‌هايي را براي حفظ نيم و يک جزء از قرآن کريم و نيز تربيت مربيان مطلوب بر اساس طرح اعطاي مدرک به حفاظ قرآن کريم برگزار مي‌کنيم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکريم گفت: همچنين بسته‌هايي آموزشي جهت رفع مشکلات ياد شده آماده کرده‌ايم و به علاقه‌مندان به بهره‌مندي از آنها ارائه کرديم.

بحرالعلوم با تاکيد بر رويکرد سازمان دارالقرآن‌الکريم بر ورود به آموزش مجازي دوره‌هاي مختلف قرآن کريم، گفت: از جمله اين موارد مي‌توان به اهتمام اين سازمان در برگزاري آموزش مجازي آمادگي شرکت در آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم اشاره کرد.

وي در ادامه با بيان اين‌که «ما با وجود تاکيد بر حفظ روش‌هاي سنتي به سوي ايجاد مسيرهاي مجازي جهت انجام فعاليت‌هاي مختلف قرآني هستيم» افزود: از فردا نيز دوره مجازي آمادگي شرکت در آزمون اعطاي مدرک تخصصي آغاز مي‌شود.

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکريم اظهار کرد: اين دوره‌ها با بهره‌مندي از استادان طراح سوال آزمون طرح اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ قرآن کريم و از طريق اينترنت انجام مي‌شوند که در اين زمينه بايد گفت که ما مشکلاتي چون سرعت اينترنت در کشورمان را در پيش‌روي خود داريم.

 

سه‌شنبه 27 فروردين 1392 - 9:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر