چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

همايش بزرگداشت روز هنر انقلاب اسلامي با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

 

همايش بزرگداشت روز هنر انقلاب اسلامي چهارشنبه 21 فروردين ماه با حضور سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد شاه آبادي معاون هنري وزارت  ارشاد ، سعيد کشن فلاح ، حسين مسافر آستانه ، ولي الله مومني ، علي معلم دامغاني، کوروش زارعي، قادر آشنا مدير کل مرکز هنرهاي نمايشي ، علي نصيريان هنرمند تئاتر و سينماي کشور و همچنين محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و محمدرضا باهنر نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در تالار وحدت برگزار شد.

قلم به هنر امثال شهيد آويني دهان عجز باز مي کند

سيد محمدحسيني در مراسم گراميداشت شهيد مرتضي آويني و تجليل از هنرمندان پيشکسوت هنر انقلاب اسلامي گفت: هنر انقلاب در باور انقلابي امثال شهيد آويني تجلي يافت که چون دراي کاروان نهضت، فرمان حرکت داد، در هر کجاي زمين و زمان و آويخته بر هر ريسمان و هر نقطه از ترديد و عرفان، به قافله سالار آن پيوستند و با حضرتش پيمان وفاداري بستند و نگسستند؛ يا به خيل شهيدان پيوستند و يا هنوز پابند عهدشان هستند.

حسيني افزود:انسان هاي فرهيخته و آگاه و مردان خدامحور و دين پناه، مقربان درگاه و آيات الله فراوان بوده و هستند که قلم به هنر ايشان، دهان به عجز باز مي کند و بر کرامت نوشته، ناز مي کند ليک چه مي شود که چون آويني به مرکب خون، نگارينه هايش را آرايش مي نمايد و بر مرکب خون به ميدان سبقت، تازش! باران رحمت اعتبار، بر سرش بارش مي يابد و آنقدر در طي طريق عشق مي شتابد که ماندن را نيز در رفتن مي بيند!

عضو شوراي عالي فرهنگي ادامه داد: شهيد اهل قلم، علم بر زمين افتاده اي را برداشت که بر نسل هنرمندان مسلمان و متعهد، درفش کاوياني هنر مبارزه با ضحاکي هاي زمانه شد و بر سينه دشمن و دشمني با دين و اين سرزمين نشانه شد.

حسيني يادآورشد: آويني بدين حبل متين، دستي چنان محکم بياويزد، و از رفتن به جز در وادي اين باور روشن بپرهيزد که از يادش هنوز اي دوستان، حب ولايت، بوي توفيق هدايت، عطر خوشبوي شهادت بر مشام دوست مي ريزد و بشنو! از کلامش شعله هاي غيرت و عرق و شرف، همواره مي خيزد؛ ˈهنر آن است که بميري، پيش از آنکه بميراندت؛ مبدأ و منشاء حيات آنانند که چنين مرده اند.

 وي در ادامه يادداشتي را درباره شهيد آويني با استناد به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي قرائت کرد.

ارزشهاي انقلاب اسلامي با زبان هنر بيان شود

در بخش ديگري از اين مراسم حميد شاه آبادي معاون هنري وزير اظهار داشت: حوزه هنر انقلاب و در طول 34 سال اقدامات زيادي انجام شده و جريان هنر در اين ساليان فراز و نشيب داشته و هنر به عنوان ابزاري بي بديل نقش آفريني گوناگوني در عرصه انقلاب داشته است.

وي ادامه داد: تفاوت هنر ديني از هنر غربي دارا بودن هدف در هنر متعالي است آنچه امروز ما را در کنار هم جمع مي کند سالروز شهادت سيد شهيدان اهل قلم است که ديدگاه هاي متفاوتي در مورد او وجود دارد و امروز در کنار هم جمع شده ايم تا يادآوري کنيم در حوزه انقلاب چه کرديم و چه بايد انجام دهيم.

شاه آبادي يادآور شد: فراموش نمي کنيم انتظاراتي را که امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري از جريان هنر در کشور داشته اند. تا چه حد توانسته ايم اين انتظارات را برآورده کنيم و تا چه حد مسير هنر ما هم طراز با انقلاب اسلامي است. اين سوالي است که بايد از خودمان بپرسيم.

معاون وزير ارشاد ادامه داد:چشم انداز افق آينده را بايد ترسيم کرد و اين همايش ها شايد فرصتي باشد که اين موضوع را گوشزد کنيم تا آن طور که امام خميني (ره) گفتند تنها بايد به هنري پرداخت که راه ستيز با جهان خواران شرق و غرب باشد و امام بين هنر و مبارزه ميثاق قايل هستند، اما امروز در کجا هستيم و چقدر با اين موضوع فاصله داريم.

شاه آبادي تاکيد کرد: از نظر آويني هنر و احساسات جدا از اعتقادات نيست. آيا مي شود احساس را مستقل از اعتقاد بيان کرد. آيا نبايد به دنبال مهارت افزايي در اين حوزه باشيم؟

وي افزود: اگر امروز به داشته ها و ظرفيت هاي بزرگ انقلاب اسلامي نگاه مي کنيم به قله هاي بزرگي مي رسيم که کارهاي هنري ارزشمند در اين سال ها کم نبوده اما صحبت از نمونه اي از فعاليت نيست بلکه از جريان هنري صحبت مي کنم که نگاه انقلاب اسلامي را بيان کند.

شاه آبادي تاکيد کرد:اگر مي خواهيم در حوزه هنر انقلاب حرفي براي گفتن داشته باشيم بايد به سرمايه گذاري در اين حوزه بپردازيم. براي مثال آويني يکي از آنهاست که نسل جوان از نوشته هاي او بهره مند مي شوند و از او مي آموزند اما همه اينها مستلزم ايجاد بستري براي کارشناسان است.

وي با بيان اينکه در گذشته مديران در زمان بحران ها به تشکيل جلسه براي رفع مشکل مي پرداختند گفت: حاصل بعضي از اين جلسات تاسيس دانشگاه امام صادق (ع)بود که خودش اساتيد زيادي به جامعه تحويل داد.

شاه آبادي افزود: ما هم به دانشگاهي براي هنرهاي اسلامي نيازمنديم و براي اينکه به هدف غايي چنين همايش هايي دسترسي پيدا کنيم بايد تمام ظرفيت خود را براي تربيت نيروهاي متخصص به کارگيريم لذا براي رسيدن به هدف متعالي بايد هدف معين داشت.

در اين همايش از کاظم چليپا در حوزه نقاشي ، علي نصيريان، سيد مسعود شجاعي طباطبايي در حوزه کاريکاتور، سيد عباسي ميرهاشمي در حوزه عکاسي، احمد راغب در حوزه موسيقي ، علي معلم دامغاني در حوزه شعر و موسيقي  و محمد علي گلريز، اسفنديار قره باغي و سيد حسام الدين سراج در حوزه موسيقي و خوانندگي تقدير شد.

همچنين از مرتضي اسدي در حوزه هنرهاي تجسمي و نقاشي تجليل شد.

 در حوزه هنرهاي نمايشي از فعاليت هاي علي نصيريان هنرمند پيشکسوت سينما، تئاتر و تلويزيون و همچنين از هنرمنداني چون سعيد کشن فلاح، نصرالله قادري،  حسين مسافر آستانه، کوروش زارعي، حسين فدايي حسين، و مالک حدپور سراج تجليل شد.

 محمود حميدي از آزادگان سال دفاع مقدس و نويسنده نيز مورد تقدير و سپاس قرار گرفت.

 علي نصيريان در هنگام دريافت لوح سپاس خود عنوان کرد: اگر درطول فعاليتم توانسته باشم خدمتي به مردم بکنم باعث خرسندي ام است اما معتقدم که بايد به داد جوانهايمان برسيم. مملکت ما مملکت جوانهاست. تربيت، تعلم و هدايت آنها به عهده بخش عمومي مملکت است.

 وي تصريح کرد: متاسفم که اعتبارات مادي نسبت به فرهنگ و هنر خيلي ضعيف است. فارغ التحصيلان هنرهاي نمايشي بايد حمايت شوند تا استعدادهايشان شکوفا شود اما متاسفانه امکانات و اعتبارات در بخش فرهنگ و هنر ضعيف است.

 نصيريان در بخش پاياني صحبت هايش با اشاره به خاطره اي از مولانا عنوان کرد: هنر از هزاران سال قبل ماندگار است. ما هزار سال است که شاهنامه داريم و کتاب مولانا نيز جزء پرتيراژترين کتابها در همه کشورهاي دنيا به حساب مي آيد پس بايد براي حفظ ماندگاري هنر سرزمينمان تلاش کنيم.

 رونمايي از آلبوم موسيقايي "ديدار دوست" ساخته مهدي نظري که از اشعار امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران بهره گرفته شده از ديگر بخش هاي برنامه بود.

 اين همايش به همت معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و موسسه فرهنگي هنري توسعه هنرهاي معاصر و با گراميداشت ياد و خاطره شهيد سيد مرتضي آويني برگزار شد.

 

دوشنبه 26 فروردين 1392 - 9:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری