دوشنبه 6 بهمن 1399 - 18:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان فارس

 

زهراي مرضيه(س) برترين زن جهان

 

 

 

حضرت زهراء(س) در قرآن

آيات مختلفي در قرآن در شأن اهل بيت(ع) به ويژه حضرت زهرا(س) که از مصاديق بارز عنوان اهل بيت است، وارد شده است که يکي از اين آيات، آيه تطهير در سوره احزاب( آيه ۳۳ ) بوده که به صراحت درباره اهل بيت پيامبر وارد شده است و طبق روايات فراواني از شيعه و اهل سنت منظور از اهل بيت اميرالمؤمنين(ع)، حضرت زهرا(س) و حسن و حسين(ع) هستند.

اگرچه اهل سنت واژه «اهل بيت» را به معني خانواده گرفتند و زنان پيامبر را نيز جزو آن دانسته اند اما بايد گفت که روايات نقش مهمي در تفسير مي توانند داشته باشند و خود اهل سنت به ويژه طبري در «تفسير جامع البيان» و سيوطي در «تفسير الدر المنصور» هر يک حدود ۱۶ روايت را مي آورند که همسران پيغمبر شامل آيه تطهير نمي شوند و اين آيه مختص به اين تعدادي است که نام برديم. بنابراين يکي از مهمترين فضائل حضرت زهرا(س) بحث طهارت باطني و مقام عصمت است که از اين آيه شريفه استفاده مي شود که در کنار حضرت علي(ع) و امام حسن و امام حسين(ع) مطرح شده است.

آيات ديگري در شأن حضرت زهرا(س) وجود دارد از جمله آيه مباهله آيه ۵۹ و۶۰ سوره آل عمران است. در اينجا هم اهل سنت به مانند شيعه روايات را نقل کرده اند البته ممکن است برخي اهل سنت مصاديق آيه را چيز ديگري معنا کرده باشند اما نام حضرت زهرا(س) و حضرت علي و حسنين(ع) به عنوان مصاديق آيه در ذيل تفسير اين آيه بيان شده است.

علاوه بر آيات اطعام که در سوره هل اتي آمده است، که يکي از مصاديق ابرار در اين سوره حضرت زهرا(س) است؛ سوره کوثر برجسته ترين سوره قرآن در شأن حضرت زهرا است و فخر رازي از علماي اهل سنت، کوثر را اعجاز قرآن مي داند و مي گويد ما از اين آيه اعجاز مي فهميم چون پيامبر(ص) فرزند پسر نداشت اما دختري داشت که از نسل او هزاران سادات تکثير پيدا کردند و اين اعجاز قرآن است که در زمان پيامبر از خير کثير و نسل حضرت زهرا(س) خبر داده است.

محدثه بودن حضرت زهراء(س)

در مورد محدثه بودن حضرت زهرا(س) نيز بايد گفت که بعد از تمام شدن رسالت نبي مکرم(ص) و ختم نبوت از طريق پيامبر اسلام(ص) و پايان وحي تشريعي آيا ارتباط الهي و پيام دادن خداوند از طريق فرشتگان منقطع مي شود يا همچنان وحي به شکلهاي ديگري بر زمين نازل مي شود؟ در روايات شيعه و اهل سنت اين مطرح است که پس از پيغمبر(ص) کساني هستند که خداوند متعال جبرئيل را مي فرستد که با آنها سخن بگويد و پيامهاي الهي، البته نه پيامهاي رسالتي و شريعتي بلکه پيامهايي در قالب اخبار غيبي و ...را به افرادي برساند که يکي از آنها حضرت زهرا(س) است که بعد از رحلت پيامبر(ص)، جبرئيل بر ايشان وارد مي شد و با حضرت زهرا(س) سخن مي گفت و مطالبي را مي گفت که حضرت علي(ع) آن را مي نوشت که به «مصحف حضرت زهرا» معروف است.

محدثه بودن منحصر به حضرت زهرا(س) نيست و در امتهاي گذشته ما افرادي همچون حضرت مريم(س) را داشتيم که جبرئيل بر ايشان وارد مي شد که ايشان هم به عنوان محدثه مطرح هستند و بر اساس روايات ما ائمه اطهار(ع) " انّ الائمة کلهم محدثون" محدث هستند و جبرئيل بر آنها نازل مي شود و مطالب وحياني را مي آورد اما نه وحي رسالتي و تشريعي بلکه اخبار غيبي و در مورد آينده است.

سيدة النساء العالمين بودن زهراي مرضيه(س)

از ديگر فضايل حضرت زهرا(س) که در ذيل روايات مربوط به آخر سوره تحريم وارد شده است، بحث برتري حضرت زهرا بر زنان عالم است. وقتي قرآن حضرت مريم(س) و آسيه را به عنوان الگو معرفي مي کند، در روايات ذيل اين آيه چهار نفر از ميان زنان به عنوان برترين زنان عالم مطرح هستند يعني حضرت مريم، حضرت آسيه و حضرت زهرا و مادرش حضرت خديجه(س) که در ميان اهل سنت اين روايت مورد تأييد قرار گرفته است که هيچکدام از همسران پيامبر(ص) به جز حضرت خديجه(س) اين فضيلت را ندارند.

در اين زمينه يکي از محققان غربي تحقيقي درباره عايشه ارائه داده که در دايرة المعارف « ليدن» قرآن آمده است. مقاله درباره عايشه است اما آخرين سخن اين مؤلف اين است که اهل سنت تلاش بسياري کردند که عايشه را جزو برترين زنان عالم قرار دهند، اما همچنان حضرت زهرا(س) در صدر قرار دارد و برترين بانوي جهان هستي است و عايشه با دو اشکال روبروست يکي اينکه با حضرت امير(ع) و خليفه زمان خودش درگير شد و ديگر آنکه در قرآن در برخي از مواضع مورد مذمت قرار گرفته است و شيعه همچنان حضرت زهرا(س) را در صدر قرار داده و هيچ ابهامي در زندگي و فضايل حضرت زهرا(س) جود ندارد.

علت پنهان بودن قبر حضرت فاطمه(س)

مخفي بودن قبر حضرت زهرا(س) را يکي از اسرار عالم هستي است و همواره اين سؤال را با خود داريم که چرا تنها بانويي که فرزند رسول خدا(ص) بوده همچنان قبرش پنهان است؟ پاسخهاي مختلفي مي توان بر اساس ايام پاياني عمر حضرت زهرا(س) داد اما آشکار شدن قبر مطهر ايشان تا زمان ظهور حضرت مهدي(عج) به عنوان سرالهي همچنان باقي خواهد ماند.

آن مقاماتي که خداوند متعال به اهل بيت(ع) داده بود در دنيا براي انسانها همچنان پنهان مانده است. يعني آن مقام براي برخي مايه حسادت و براي اکثر مردم کشف نشده و براي عده اي قليلي هم که کشف شده است، وضعيت فعلي به گونه اي است که نمي توانند آن را به طرز کامل ابراز کنند و ما همين سرّ را در غيبت حضرت مهدي(عج) مشاهده مي کنيم ، ارزش وجودي آنها به گونه اي است که عالم هنوز ظرفيت تحمل آنها را ندارد و اينکه قبر حضرت زهرا پنهان شده است به خاطر عدم تحمل مردم کل هستي است. يعني مردم توانايي و ظرفيت ندارند که چنين مقامي را درک کنند و لذا اين قبر همچنان پنهان است و با ظهور حضرت حجت(عج) ان شاء الله آشکار مي شود.

 

نويسنده: حجت الاسلام دکتر علوي مهر

 

چهارشنبه 21 فروردين 1392 - 14:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری