سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 9:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تجديد ميثاق هنرمندان با شهيد آويني

 

مراسم تجديد ميثاق هنرمندان کشور با آرمان‌هاي والاي شهيدان انقلاب اسلامي در سالگرد شهادت سيد مرتضي آويني با حضور  هنرمندان در بهشت زهرا(س) برگزار شد.

اين مراسم با نوحه‌خواني و ذکر مصيبت به مناسبت شهادت فاطمه زهرا(س) آغاز شد. سپس احمد ميرعلايي، مديرعامل بنياد سينماي فارابي در سخناني گفت: صحبت در مورد شهدا و کساني که اهل عمل بودند سخت است. آنها راه آرماني خود را پيدا کردند و در آن مسير قدم گذاشتند اميدواريم طوري عمل کنيم که در روز قيامت شفيع ما شوند.

در ادامه جعفر گودرزي، مجري اين برنامه، از ابراهيم حاتمي‌کيا، دعوت کرد که براي صحبت به روي سن بيايد ولي حاتمي‌کيا دعوت را رد کرد و پس از او علي‌شاه‌حاتمي، به روي صحنه رفت.

 

شاه حاتمي: خيلي‌ها از نام آويني به نفع خود استفاده کرده‌اند

 شاه حاتمي در صحبت‌هاي خود گفت: چيزي که مرا پيش از هر صحبتي آزار داده است استفاده از نام شهدا به خصوص شهيد آويني بوده است. سال‌هاست مي‌دانم با نام او کارهاي زيادي انجام مي‌شود و موسساتي تاسيس مي‌شود که هيچ کدام نه در شأن ايشان کار مي‌کنند و نه انديشه‌هاي او را دارند. ما برعکس شهدا عمل نمي‌کنيم بلکه مسولان فرهنگي ما هستند که اين کار را مي‌کنند و اگر کسي اينجا آمده فقط به خاطر اسم مرتضي آويني است که پس از او از نامش هرگونه استفاده‌اي شده است.

او با اشاره به اينکه اين بزرگداشت با اين شکل و شمايل براي اولين بار است که پس از 20 سال اتفاق مي‌افتد گفت: اين غفلت ما است که هنرمندان با تاخيري 20 ساله اين گونه جمع شوند متاسفانه عملکرد مسوولان فرهنگي هميشه برعکس عملکرد شهداست و اين را بدانيد که شهيد را در قلب خود دارد هيچ تغييري در کار خود نمي‌دهد همانگونه که وقتي کسي بخواهد با نام شهيد کاسبي کند هيچ فرقي برايش ندارد.

 

شاه حسيني: ماموريتي از طرف آويني

شاه حسيني، ديگر سخنران اين مراسم بود که با ذکر خاطره‌اي از دوران فيلمسازي از دوره تفحص گفت: چند سال پيش در فکه، مقتل شهيدآويني ديدم که 10 اتوبوس دانشجو به آنجا آمدند پس از رفتن آنها متوجه يک عينک طبي شدم و در دل به خود گفتم: براي اينکه اين دانشجويان خاطره بهتري از شهدا داشته باشند بروم اين عينک را به دست صاحبش برسانم. به اتوبوس‌ها رسيدم و عينک را به صاحبش رساندم. سال گذشته وقتي داشتم نوشته‌هاي شهيد آويني را مي خواندم اين حس به من دست داد که خود شهدا مرا مامور رساندن اين عينک کرده بودند و خوشحالم که بالاخره به اين بصيرت رسيدم و آفتاب حقيقت که همان شهيد است هرگز زير ابر نمي‌ماند.

 

توکلي: امروز خاکريزها در دست هنرمندان است

مهندس توکلي مدير سازمان بهشت زهرا، ديگر سخنران اين برنامه بود که گفت: رزمنده‌ها در جبهه‌ها کار بزرگي کردند و مزدشان شهادت بود، اما کار بزرگتر را هنرمندان کردند که قصه‌هاي جبهه را مصور کردند من هميشه براي حفظ کردن لذت جنگ که خودم هم در آن نقش داشتم روايت فتح را مي‌بينم و اين عقيده را در دل دارم که خاکريزها ديروز در دست بسيجي‌ها بود که کارهاي بزرگي کردند و حالا خاکريز را به دست ما دادند که آنرا به سلامت به نسل بعدي برسانيم.

 

قاسمعلي: آوريني تئوريسين بزرگ سينماي ايران بود

جابر قاسمعلي، ديگر سخنران بود که گفت: آويني تئوريسين بزرگ سينما بود و حرف زدن برابر يک تئوريسين سخت است. جمله‌اي از او به ياد دارم که گفت: من خانه‌ام را کنار آتشفشان بنا مي‌کنم؛ جمله‌اي عجيب که نياز است به آن فکر کنيم چون يک روشن‌فکر ديني بود و به داشته‌ها و نداشته‌هاي خود کاملا واقف بود. اين جمله او تلنگري به ما و مسوولان است که بايد در کنار آتشفشان زندگي کنيم.

 

ميرعلايي: شهادت آويني هديه الهي براي او بود

احمد ميرعلايي مدير عامل بنياد سينماي فارابي در سخناني ديگر با بيان اين مسأله که بايد به خاطر شهدا هميشه شاکر خداوند باشيم گفت: سينماگر هم به نوعي مسئول حساب مي‌شود که بايد سينماگران در استفاده از نام شهدا در آثارشان با دقت عمل کنند چون اين روزها اسم شهيد همچون شعار شده و بسياري که بدون شناخت سينما از آن حرف مي‌زنند به آن لطمه زده و در حال دور کردن ما از ارزش‌هاي واقعي سينما هستند ارزش شهيد آويني به اين بود که خدا خواست او را شهيد کند و او را که يادگاري از قافله شهدا بود دوباره به جمع شهدا برساند.

وي افزود: ما بايد آنگونه که سينماي دنيا نياز دارد با سينماي ارزشمند خود مفاهيم بزرگ به مردم دنيا برسانيم چون اهداف ايران اسلامي ما مي‌تواند تاثيرات زيادي بر مردم دنيا به خصوص جمع مردم ارزش‌مدار داشته باشد. دشمن ما مسلح است و ما ساده‌انگار. کساني که در جبهه جان داده‌اند هرگز نگران تشييع جنازه خود نبوده‌اند و به فرداي خود و خانواده‌شان نمي‌انديشيدند شهيدان از خود يادگارهايي گذاشتند تا جامعه اسير افراط و تفريط خود را هدايت کنند. ما و امثال شهيد آويني که پرچم دار شهدا بود نياز داريم.

وي در ادامه با اشاره به اينکه هميشه شيطان ارزش‌ها را مورد حمله قرار مي‌دهد گفت: نسل قبلي شهدا با شيطان جنگيدند و ما بايد با عمل خود جوابگوي خدا باشيم و چه خوب است شهدا مي توانند حقيقت را به ما نشان دهند

وي با اشاره به حملاتي که به سينماي مي‌شود گفت: عده‌اي روشن‌فکرنما به سينما حمله مي‌کنند و از آن سو  عده‌اي هم با نگاه مذهبي سينما را زير سوال مي‌برند نبايد هر کسي با هر نگاه و جايگاه مذهبي درباره سينما صحبت کند اين است که وضع سينما را خراب کرده به عقيده من اهل دين بايد با ديدگاه شهيدآويني به سينما نزديک شود سينمايي که با وجود تاکيد مقام معمظم رهبري به اهميت آن، هنوز بسيار مظلوم است.

 

رويين تن: از افسانه شدن مي‌ترسيد

علي رويين‌تن، کارگردان سينما با ذکر خاطره‌اي گفت: آخرين باري که او را ديدم در مورد ماجراي پيدا کردن سالم جنازه شهيد يحيي با او صحبت مي‌کردم و مي‌خواستم فيلمي در مورد آن بسازم فيلم سينمايي باور پذير نيست بايد مستند باشد وگرنه اين داستان افسانه مي‌شود.

وي افزود: او از اين افسانه شدن مي‌ترسيد اما حالا خودش شبيه به يک افسانه شده است. اين روزها همه به هم انگ مي‌زنيم و خود را بزرگ مي‌کنيم و حرف دلمان را نمي‌زنيم و مي‌خواهيم با تهيه آثار همه را از خود راضي کنيم چه خوب است ما بزرگاني را ديدم که حالا افسانه‌اند.

 

توحيدي: آويني مسيرهاي سنگلاخ را هموار کرد

در ادامه فرهاد توحيدي، فيلم نامه‌نويس درباره شأن سينمايي شهيد مرتضي آويني گفت: او مستندساز بزرگي بود اما خلايي را در سينما پر کرد که اگر نبود تا حالا آن خلاء باقي بود. فرقه روشن‌فکري است که او را در مقام يک نظريه‌پرداز سينما بزرگ کرده بود. و مجموعه مقالاتش و نظريات در کتب مختلف بسياري را فراهم کرد که زمينه نظري سينماي دفاع مقدس تبيين و تقويت شود. او جايي ايستاد که قبل از او جاي کسي نبود. او کار زيرساختي کرد مسيرهاي سنگلاخ را هموار کرد و هميشه مخاطبانش را شگفت زده کرد.

توحيدي افزود: او سينمايي را که وامدار رييسي نيست دستش در جيب ملت است بند نافش به فکر مردم متصل است و به ذات انديشه و درک و دريافت هنرمند اتصال دارد را مي‌خواست و هميشه آن سينما را تبليغ مي‌کرد.

 کار مهم ديگر او اين بود که در يکي از اختتاميه‌هاي جشنواره فيلم فجر از بحران فيلمنامه حرف زد پس از شهادت او حوزه هنري مدرسه کارگاهي فيلمنامه‌نويسي را تاسيس کرد که 10سال بعد از تاسيس آن، فيلم سينمايي «آژانس شيشه‌اي» در آنجا توليد شد و در قله‌هاي افتخار سينماي دفاع مقدس قرار گرفت. فيلمنامه‌هاي زيادي در اين مدرسه ساخته شد. او به سينماي ما عزت داد و شهادتش نشان افتخاري بر سينماي ايران است.

در اين مراسم مديران و هنرمنداني چون هادي منبتي، محمد احمدي، پژمان لشکري پور، حسينعلي ليالستاني، عبدالله باکيده، محمد نجاريان، پناه برخدا رضايي، اکبر حر، محمدرضا عرب، مسعود اتيابي، مهدي عظيمي ميرآبادي، انسيه شاه حسيني، سعيد سيدزاده، وحيد موساييان، داريوش باباييان شرکت داشتند.

بازديد از مقبره شهداي گمنام و قطعه هنرمندان پايان بخش اين مراسم بود.

 

چهارشنبه 21 فروردين 1392 - 10:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری