شنبه 15 آذر 1399 - 5:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

در جستجوي خواهر گمشده

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني«آلونک»(پرند زاهدي) به مناسبت پخش از شبکه سوم سيما

 

پرند زاهدي با نام اصلي پرند زال زاده در سال 1357 در تهران متولد شد. وي داراي تحصيلات ناتمامي در رشته نمايش در دانشگاه آزاد است.

زاهدي يك دوره دو ساله فيلمسازي در كلن(آلمان) گذرانيده است. او كارگردان فيلم هاي كوتاه هم بوده است. زاهدي همچنين بازي در سينما را از سال 1374 با شيرين و فرهاد به كارگرداني رحيم رحيمي پور آغاز كرد.

فيلم‌هاي پاكباخته و اسكادران عشق از جمله آثاري هستند که زاهدي در آنها به ايفاي نقش پرداخته است. وي در سال 1379 اولين فيلم نيمه بلند خود را با نام هستي كارگرداني كرد. فيلم كوتاه زير خاكستر و مجموعه 26 قسمتي فرزند ايران از ديگر ساخته‌هاي اوست.

پرند زاهدي درباره سابقه فعاليت سينمايي خود مي گويد: «از کودکي عاشق فيلم هاي اکشن و حادثه اي بودم. دغدغه ام حضور در سينما نبود. ورودم به سينما در سال 1373 به طور کاملا تصادفي در زمينه بازيگري اتفاق افتاد اما ورودم به عالم فيلمسازي در سال 1379 به شدت انتخابي و آگاهانه بود.

يکي از دوستان پدرم به من پيشنهاد بازي در فيلمي دادند که متاسفانه نتوانستم در آن بازي کنم اما عکس هايي که از من گرفتند که در دفترشان مانده بود و به همين علت از دفاتر فيلمسازي ديگر پيشنهادهاي زيادي به من شد.

بالاخره يکي از آنها را پذيرفتم که نقش شيرين در فيلم شيرين و فرهاد بود ، چون تعطيلات مدرسه ام بود ، مي توانستم کار کنم. آن موقع  کلاس دوم دبيرستان بودم و به همين راحتي وارد سينما شدم.

اما بازيگري راضي ام نمي کرد و خيلي دوستش نداشتم؛ شايد هم خيلي برايش زحمت نکشيده بودم اما فيلمسازي را خيلي دوست داشتم و واقعا برايش زحمت کشيدم.»

زاهدي درباره چگونگي شروع فيلمسازي اش و وضعيت فيلم هاي اول مي گويد: «سال 79 با فيلم نيمه بلند هستي شروع کردم  و سال 81 با فيلم کوتاه زير خاکستر ادامه دادم که هم در بخش مسابقه و هم در بخش بين الملل جشنواره فجر شرکت کرد. بعد تعدادي مستند ساختم و يک مجموعه مستند تلويزيوني هم در سال هاي 83 و 84 به نام فرزند ايران براي تلويزيون کار کردم.

در گذشته چاره اي نبود جز اين که براي ورود به فيلمسازي حرفه اي، فيلم کوتاه يا دستياري را تجربه کنيم و خوشحالم که امروز، با ساخت تله فيلم مي توانيم آزمون و خطا براي ساخت فيلم بلند را پايين بياوريم.

فيلمسازاني در زمينه فيلم کوتاه هستند که به اندازه فيلم بلند، حرف براي زدن ندارند اما به نظر من، لزوما هرکسي که فيلم بلند مي سازد نبايد با ساخت فيلم کوتاه شروع کرده باشد.»

زاهدي درباره ساخت فيلم تلويزيوني آلونک مي گويد: «كار بسيار سختي بود، در اين كار از تمام تجربيات گذشته استفاده كردم و گروهي حرفه‌اي مرا همراهي كردند. سوژه فيلم بسيار سخت و دشوار بود.

موضوع در ارتباط با قاچاق مواد مخدر از طريق مواد خوراكي توسط كودكان از مرزهاي كشور بود. ما مجبور شديم مرزها ايروان را در جاده قم بازسازي كنيم. كار با وجود بازيگران كودك در فصل سرما بسيار سخت بود اما بالاخره به اتمام رسيد.»

زاهدي با اشاره به سفر تهيه کننده فيلم در طول کار مي گويد: «به دليل اينکه همايون ايزدپناه در ايران نبود، عملا مجري طرح و تهيه کننده فيلم هم خودم بودم.»

بيش از 60 درصد از صحنه‌هاي فيلم، خارجي و در بيابان‌هاي اطراف تهران و در لوكيشن‌هاي مختلف از جمله خانه، بيمارستان، آسايشگاه، آلونك، خيابان‌ها و... تصويربرداري شده است.

گفتني است، فيلم تلويزيوني آلونک در گروه اجتماعي مرکز سيما فيلم تهيه شده و فيلمنامه آن توسط پرند زاهدي و حسن مهدوي‌فر نوشته شده است.

آلونک، زندگي بيتا خاوري، خبرنگار حوادث روزنامه را روايت مي‌کند. او روزي در مواجه با دو دختر بچه متوجه مي شود که يكي از آنها بد حال است؛ بنابراين او را به بيمارستان مي رساند. دخترك بدحال به علت تركيدن مواد مخدر بلعيده شده در معده اش، جان مي سپارد.

بيتا با مشاهده نيمه‌اي از گردنبند (دوتكه)خواهر ناپديد شده اش سارا، در گردن دخترك دومي(باجود هشدارهاي پليس)،تصميم مي گيرد با يافتن نشاني او ، ماجرا را پيگيري كند. اما در اين مسير به گروه كودكاني بر مي خورد كه از سوي قاچاقچيان با بلع مواد مخدر به آن سوي مرز فرستاده مي‌شوند و...

در فيلم تلويزيوني آلونک، نگار نيكخواه آزاد، حسين سحرخيز، امير آقايي، فرزاد حسني، سهيلا رضوي، كتانه افشارنژاد ، مسعود ميرطاهري، داريوش فياضي و.. بازيگران كودك: آرينا حجتي ، آوا منصوري به ايفاي نقش پرداخته اند.

تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم آلونک همكاري داشته اند، عبارتند از:

نويسندگان فيلمنامه: پرند زاهدي، حسن مهدوي‌فر/ كارگردان و مجري طرح: پرند زاهدي/ تهيه‌كننده: همايون ايزدپناه/ مديرتصويربرداري: شهرام نجاريان/ صدابردار: محمد كيان‌ارثي/ طراح صحنه و لباس و چهره پردازي: رحيم مهدي‌خاني/ مديرتوليد: جمشيد حاجي اسحاق/ مديربرنامه ريزي: بيژن كاشاني/ گروه كارگرداني: نينا نفيسي فرد، پيام احمدي‌نيا/ منشي صحنه: مليحه كوروش زاده/ عكاس: مژده لباسچي/ مديرتداركات: مهرزاد چلنگر/ دستياران تداركات: رامين بهزادي، عادل اماني.

 

 

چهارشنبه 21 فروردين 1392 - 10:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری