چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 17:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام علي خادمي
مدير كل تبليغات اسلامي استان لرستان

 

اشاره ايي به جايگاه حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام )

 


اگر چه تاريخ زن همانند خود زن همواره مظلوم بوده و مور توجه قرار نگرفته در ايران متمدن قبل از اسلام ، زن موجودي بي اراده و مطيع بي چون و چراي شوهر به حساب مي آمده و پس از وفات شوهرحق ازدواج نداشته در حالي که مرد محدوديتي نداشته ، زن در ميان اعراب وضع تاسف باري داشت و با وي برخوردي وحشيانه صورت مي گرفته و اساسا" او را مخالف حيثيت و آبروي خويش تصور ميکردند و در اکثر موارد دختران خويش را زنده به گور ميکردند ، قرآن از چنين افکار غير انساني پرده برداشته و چنين ميفرمايد :

واذا بشراحدهم بالانثي ظل وجهه مسودا و هو عظيم * يتواري من القوم من سوء ما بشر به ايمسکه علي هون ام يد سه في التراب الا ساء ما يحکمون . ( سوره نحل / 58/59 )

هر گاه به يکي از آنان تولد دختري را خبر ميدادند صورتش از شدت ناراحتي سياه ميشد ( بخاطر بشارت بدي که به او داده شده بود ) از قوم و قبيله خويش کنار مي کشيد و چنين مي انديشيد که او را همراه با خواري و زبوني نگه دارد يا در خاک پنهانش کند ، چه تصوير بدي !


اسلام با ظهورش به زنان تولدي جديد بخشيد و قانون متساوي زن و مرد را در ارزشهاي  الهي و اجتماعي اعلان کرد و معيار برتري را در تقوي و پرهيزکاري دانست .  

يا ايها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثي و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفو ان اکرمکم عند الله اتقکم ان الله عليم خبير . ( سوره حجرات / 13)

و حقوق هر يک را محترم شمرد و هر گونه تبعيض و تفوق نژادي و جنسي را محکوم کرد و با فرياد بلند اعلام کرد . و لهن مثل الذي عليهن بالمعروف و للرجال عليهن درجه و الله  عزيز حکيم  ( سوره بقره / 228)

و نيز در کمال يابي و کمال جوئي براي زنان ميدان وسيعي قائل شد و هيچ محدوديتي براي آن ترسيم نکرد ، لذا زن در خودسازي و کمال جوئي آنچنان ميتواند پيبش برود که حتي پيامبري را از ميزان رشد و قربش متعجب سازد و نشان دهد که زن موجودي با ارزش و انساني فعال ، کامل ، قابل رشد و منشاء آثار خير است .


 امام صادق (ع) به همين نکته اشاره دارد و مي فرمايد :
اکثر الخير في النساء : بيشترين خيرها در وجود زنان متصور است .
اگر خداوند متعال در ميان امت اسلامي چهارده نفر حجت معصوم آفريده بدون ترديد فاطمه زهرا سلام الله عليها جزو بر ترين آنان است و پس از رسول خدا (ص) اميرالمومنين ( عليه السلام ) سومين شخصيت عالم هستي  به  حساب مي آيد و حتي پرتوي مقام او برتمام پيامبران و حضرات ائمه غير از علي بن ابيطالب (عليه السلام ) ثابت است .
حضرت فاطمه الزهرا (عليها السلام ) تنها زن معصوم اسلام است که عصمت او ريشه  قرآني و حديثي دارد . و تاريخ زندگي پر افتخارش شاهد بزرگ ديگري است .
حضرت امام باقر (ع) در عظمت مادرش فاطمه ( عليها السلام ) مي فرمايد :
لقد کانت عليها السلام مفروضه الطاعه علي جميع من خلق الله من الجن والانس والطير والوحش والانبياء والملائکه –
اطاعت فاطمه عليها السلام بر تمام بندگان حتي جن و انس ، پرندگان و حيوانات ، پيامبران و ملائکه واجب است .
اگر چه اين اطاعت اطاعت تشريعي نيست بلکه منظور از آن اطاعت تکويني است ولي تقدم او را بر انبياء نشان ميدهد .

در روايت ديگر از امام عسگري  عليه السلام آمده
نحن حجج الله و فاطمه حجه عليها -  حجت خدا و فاطمه ( عليها السلام ) حجت ما ميباشد .
اين دو حديث و احاديثي از اين دست نشان ميدهد حضرت فاطمه زهراء ( عليها السلام ) يکي از حجت هاي خداوند است و جنبه الگوئي و رهبري دارد و حضرات ائمه اطهار ( عليه السلام ) او را بر خود مقدم اعمال و رفتار وي را سر مقششان قرار مي دادند .
 فاطمه الزهرا ( عليها السلام ) از ديدگاه الهي آن چنان مقرب بوده و هست که بدون وجود او جهان خلقت به وجود نمي آمده – هر چه بوده وهست و خواهد بود به يمن و برکت آن وجود اطهر است .
حضرت فاطمه عليها السلام که برترين زن جهان خلقت از اولين و آخرين است ، بارها با ملائک و از جمله پيک وحي سخن گفت و با وي انس گرفت .
حضرت امام صادق (ع) در اين باره مي فرمايد : حضرت فاطمه عليها السلام پس از رسول خدا هفتاد و پنج روز زندگي نمود و در طول اين ايام فوق العاده در حزن و اندوه بسر ميبرد ند ،جبرئيل به حضور وي رسيد و آن حضرت را در عزاي پدرش تسلي مي داد و با وي شريک غم مي گشت و از وضع رسول خدا و جايگه عظيم او در پيش خدا سخن مي گفت و همچنين از سرنوشت تک تک فرزندانش بعد از شهادت فاطمه عليها السلام او را در جريان مي گذاشت و علي عليه السلام نيز همه اينها ر ا مي نوشت .
ودر حديث ديگري داريم که هنگام وفات فاطمه و قبض ر وح ملک الموت از آن حضرت جناب جبرئيل در حضور زهرا ء  بود و حضرت خطاب به هر دو آنان فرمود سلام برجبرئيل ، سلام بر ملک الموت ، حتي حضور ساير ملائک نيز در کنار حضرت فاطمه عليها السلام محسوس بود ، و اين يکي از امتيازات بزرگ فاطمه زهراء بوده که وي با ملائک سخن مي گفت و اخبار آينده و گذشته جهان را مستقيما" از طريق پيک وحي جناب جبرئيل دريافت ميداشت و اين موضوع از نظر قرآن و احاديث ثابت است . 

 

 

سه‌شنبه 20 فروردين 1392 - 12:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری