سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 8:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

صديقه مقدس پور

 

حماسه سياسي و حماسه اقتصادي

 

تعيين نام براي هر سال ، پي گيري و تأکيد بر آن، از ابتکارات رهبر معظم انقلاب است که هر ساله در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال نو اعلام مي شود . سخنراني معظم له در اولين روز سال جديد که معمولاً در کنار بارگاه ملکوتي حضرت ثامن الحجج (ع) و در ديدار با زائران و مجاوران امام رضا (ع) از همه اقشار و گروه هاي مردم سراسر کشور ايراد مي گردد ، نيز فرصتي است براي تحليل و تبيين چرايي آن نامگذاري توسط مقام معظم رهبري.

تعيين نام براي هر سال

ابتکار نامگذاري هر سال از سوي رهبر معظم انقلاب داراي حکمت ها ، آثار و اهداف مهمي است . ايجاد نشاط و حرکت ، همدلي و وحدت در جامعه ، آگاهي بخشي نسبت به خطرات و تهديدات پيش رو ، آماده سازي نظام و مردم براي مقابله با دشمنان همه و همه از موضوعاتي است که بايد با توجه به نيازهاي اساسي جامعه و متناسب با شرايط و اقتضائات سال جديد و دغدغه ها و اولويت هاي نظام اسلامي باشد.

تلاش دستگاه هاي فرهنگي و توجه مسئولين نظام در جهت هدايت آگاهانه آحاد جامعه از فرمايشات رهبري ، اثرگذاري ضرورت ها و اهداف را افزايش داده و تجربه پيامدهاي مثبت مترتب بر آنها در طول سال هاي گذشته، فرهنگ جديدي تحت عنوان انتظار شعار سال را در کشورمان نهادينه کرده است و هر ساله گفتمان ويژه اي را در کشور چه در بين نخبگان وچه در بين اقشار مردم سامان مي دهد.

امسال نيز اين اتفاق رخ داد و نامي که براي سال 92 برگزيده شد، حماسه سياسي و حماسه اقتصادي است.

خلق اين حماسه ها در سال ۱۳۹۲ توسط مردم شريف و ولايتمدار ايران اسلامي که مد نظر رهبر معظم انقلاب
مي باشد را بايد مرحله اي مهم در تاريخ اين مرز و بوم دانست که مي تواند ايران و ايرانيان را در مقابل دسيسه ها و حوادث سال هاي آينده ، بيمه كرده و از آسيب هاي احتمالي دشمنان در امان بدارد.

در نظر گرفتن ضرورت ها و اولويت ها

بررسي شعارها و نام هاي انتخاب شده طي سال هاي گذشته نشانگر آن است که هر يک از شعارها ريشه در
ضرورت هاي آن سال داشته است.

اولويت اوّل و موضوع راهبردي مورد نياز کشور در شعار سال منعکس شده و نام برگزيده ، مهم ترين ضرورت و نياز کشور بوده است به عنوان مثال نام هايي مانند همت مضاعف، کار مضاعف؛ اصلاح الگوي مصرف؛جهاد اقتصادي؛ توليد ملي ، حمايت از کار و سرمايه ايراني ، راهبردي ترين و مهم ترين نياز کشور بوده است.

هنگامي که آسيب پذيري ما، ضعف در تلاش و کار است، ايجاد تحرک و نشاط آفريني در ملت با طرح شعار همت و كار مضاعف خواهد بود.

زماني که اقتصاد کشور مورد هجمه انواع توطئه ها و تهديدات دشمنان انقلاب اسلامي است، پاسخ متناسب ، جهاد اقتصادي است.

در برخورد با جنگ نرم اقتصادي که از بين بردن اقتصاد و ظرفيت هاي اقتصادي نظام را دنبال مي کند، جهاد اقتصادي و اقتصاد مقاومتي راه گشا خواهد بود و در شرايطي که نياز به فعال سازي ظرفيت هاي اقتصادي باشد ، حمايت از توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني ،  دغدغه و اولويت اول نظام مي شود.

و البته تمام اين نام ها و شعارها در يک زنجيره پيوسته و مرتبط با هم، پيگيري مسير تعالي و پيشرفت ايران و راه عبور از گردنه هاي سخت را براي نظام اسلامي آشکار مي سازد.

ضرورت سال 92 نيز تأکيدي بر حماسه سازي در دو عرصه سياست و اقتصاد است. همچنان که رهبر معظم انقلاب نيز در پيام نوروزي خويش فرمودند:

«سال ۹۲ برابر چشم‌انداز اميدوارانه‌اي که به لطف پروردگار و همت مردم مسلمان براي ما ترسيم شده است، سال پيشرفت و تحرک و ورزيدگي ملت ايران خواهد بود؛ نه به اين معنا که دشمنيِ دشمنان کاسته خواهد شد، بلکه به اين معنا که آمادگي ملت ايران بيشتر و حضور او مؤثرتر و سازندگي آينده‌ اين ملت به دست خودشان و با همتِ با کفايت خودشان ان‌شاءالله بهتر و اميدبخش‌تر خواهد شد.

البته آنچه را که ما در سال ۹۲ در پيشِ‌ رو داريم، باز عمدتاً در دو عرصه‌ مهم اقتصاد و سياست است. در عرصه‌ اقتصاد، به توليد ملي بايد توجه شود؛ همچنان که در شعار سال گذشته بود. البته کارهايي هم انجام گرفت ، منتها ترويج توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه‌ ايراني، يک مسئله‌ بلند‌مدت است و در يک سال به سرانجام نمي رسد. خوشبختانه در نيمه‌ دوم سال ۹۱ سياست هاي توليد ملي تصويب شد و ابلاغ شد ــ يعني در واقع اين کار ريل‌گذاري شد ــ که بر اساس آن، مجلس و دولت مي توانند برنامه‌ريزي کنند و حرکت خوبي را آغاز کنند و ان‌شاءالله با همت بلند و با پشتکار پيش بروند.

در زمينه‌ امور سياسي، کار بزرگ سال ۹۲، انتخابات رياست جمهوري است که در واقع مقدرات اجرايي و سياسي و به يک معنا مقدرات عمومي کشور را براي چهار سال آينده برنامه‌ريزي مي کند. ان‌شاءالله مردم با حضور خودشان در اين ميدان هم خواهند توانست آينده‌ نيکي را براي کشور و براي خودشان رقم بزنند. البته لازم است هم در زمينه‌ اقتصاد، هم در زمينه‌ سياست، حضور مردم حضور جهادي باشد. با حماسه و با شور بايد وارد شد، با همت بلند و نگاه اميدوارانه بايد وارد شد، با دل پر اميد و پر نشاط بايد وارد ميدان ها شد و با حماسه‌آفريني بايد به اهداف خود رسيد.

با اين نگاه، سال ۹۲ را به عنوان ( سال حماسه سازي سياسي و اقتصادي ) نامگذاري مي کنيم و اميدواريم به فضل پروردگار، حماسه‌ اقتصادي و حماسه‌ سياسي در اين سال به دست مردم عزيزمان و مسئولان دلسوز کشور تحقق پيدا کند.»

تحليل واقعي از شرايط و نيازهاي کشور

نقش ضرورت ها و نيازها در انتخاب شعار سال را بيان کرديم . حال نکته اي که توجه به آن لازم است اين است که انتخاب يک نام براي سال بر اساس يک تحليل جامع و واقع بينانه از تحولات و رخدادهاي کشور انجام گرفته است .

داشتن تحليل صحيح از حوادث و دانستن واقعيت آنچنان که هست و نه آنچنانکه دشمنان مي خواهند والقاء مي کنند ، در دستيابي انسان به تصميم و تشخيص صحيح بسيار تعيين کننده است .

يک سو نگري و جامع نبودن تحليل، نگاه خرد و جزئي داشتن به مسائل، مسائل فرعي را اصلي ديدن و يا موضوعات اصلي را فرعي انگاشتن ، دخالت دادن حبّ و بغض ها در تحليل وقايع ، نديدن دشمن و دشمني هاي او ، به فراموشي سپردن اهداف ، آرمان ها و ارزش ها ، غفلت از توانمندي ها ، باور نداشتن به عنايت خدا و وعده نصرت الهي ، بي توجهي به سهم و اندازه ضعف ها و قوت ها و هر گونه اشتباهي در محاسبات ،به خصوص اگر دشمنان آگاه يا دوستان بي تدبير و تنگ نظر را به محاسبات غلط بکشانند ، منجر به بيراهه رفتن و خسارت سنگين خواهد شد .

نکته مهم در تعيين شعارهاي سال ، قبول اين واقعيت است که منطقي بودن نام ها در کنار جذابيت و قابل فهم بودن آنها ، براي همگان آشکار است . شعار حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نيز بر اساس يک تحليل واقع بينانه از اوضاع و شرايط شکل گرفته است .

رهبر معظم انقلاب در سخنراني روز اول فروردين امسال در جمع زائران و مجاوران بارگاه علي بن موسي الرضا (عليه السلام) ، ضمن اشاره به اينکه ملت ايران بايد نگاهي کلان و واقع بينانه و ارزيابي صحيحي از شرايط کشور داشته باشند ، فرمودند :

«ارزيابي شرايط کشور با نگاه صرف به مسائلي همچون گراني ها ، کاهش توليد در برخي واحدهاي توليدي و فشارهاي اقتصادي ارزيابي ناقص و نادرست بوده ونگاه صحيح آن است که در ميدان عظيم پر چالش ملت ايران در کنار نقاط ضعف و مشکلات ،پيشرفت ها و دستاوردهاي بزرگ نيز ديده شوند که در اين صورت نتيجه چنين ارزيابي کلاني سر بلندي وقهرماني ملت ايران است .»

نقش آموزه هاي ديني در نامگذاري سال ها

شعارهاي مطرح شده در سال هاي گذشته بر اساس مفاهيم ديني و بر گرفته از آيات و روايات بوده و دليل آن نيز کاملاً مشخص است. در جامعه اسلامي با وجود يک رهبري ديني که رويکرد فقاهتي را در اداره و تنظيم امور جامعه اتخاذ مي كند ، شيوه هاي هدايت بن مايه ديني داشته و براساس مباني وتفکر برگرفته از دين قابل توجيه وتفسير است .

از اين رو با واکاوي نام هاي تعيين شده در آموزه هاي ديني مي توان پشتوانه هاي عظيم معرفتي را در مجموعه اعتقادات، اخلاقيات و احکام اسلامي براي آنها ارائه کرد.

به عنوان مثال براي شعار حماسه سازي سياسي و اقتصادي که شعار سال 92 مي باشد، مي توان در آيات قرآن ، تأمل کرد.

خداوند متعال در سوره صف ، راه رهايي و نجات مؤمنان در دنيا و آخرت از گرفتاري ها و عذاب سخت را ايمان و جهاد با مال و جان بر شمرده و مي فرمايد:

«يا ايها الذين آمنوا هل ادلّکم علي تجاره تنجيکم من عذاب اليم؛ تومنون بالله رسوله وتجاهدون في سبيل الله باموالکم وانفسکم ذلکم خيرلکم ان کنتم تعملون؛ اي کساني که ايمان آورده ايد آيا شما را به تجارتي که رهايي بخش از عذاب سخت است رهنمون شوم. به خدا و رسول او ايمان آوريد و در راه خدا با اموال و جان هاي خود جهاد نماييد که اگر بدانيد اين براي شما بهترين است.» (سوره صف ، آيات 11و10)

در اين آيه از مؤمنان تقاضاي ايمان شده است يعني پايداري و استقامت در ايمان و جهت دادن همه تلاش هاي جسمي و مالي در راه خدا و در واقع تجارت سود بخش مؤمنان، پايبندي به ايمان و استمرار آن ( فعل مضارع تؤمنون ) و همچنين مجاهدت همه جانبه با جان و مال و خستگي ناپذيري مستمر و همگاني (تجاهدون ) معرفي گرديده است .

ايمان (جهاد با مال و جهاد با جان) ،همه عرصه ها از جمله عرصه سياست و اقتصاد را در بر مي گيرد و اين گونه ايمان و جهاد ، نه تنها جبران ضعف ها و اشکالات گذشته را مي کند، بلکه از جمله دستاوردهاي آن ، تحقق اهداف و
خواسته هاي امت اسلامي است، يعني پيروزي قريب الوقوع بر دشمنان ، فائق آمدن بر گرفتاري ها و مشکلات ، و اين وعده قطعي و بشارت آميز پروردگار است : «و اخري تحبونها نصر من الله وفتح قريب و بشّر المؤمنين »(سوره صف،‌آيه 13)

روح حماسي كه در آيات اين سوره مشاهده مي شود: حماسه عمل به شعارها ، جهاد در صف واحد ، حماسه وحدت ، حضور و همراهي با رهبران الهي ، حماسه غلبه جهاني دين خدا ، حماسه ناکامي و شکست مشرکان و کافران ، حماسه استقامت در ايمان ، حماسه جهاد اقتصادي ، حماسه جهاد نظامي ، حماسه نصرت خدا و حماسه پيروزي و غلبه بر دشمنان.

ارتباط سياست و اقتصاد به يکديگر

ارتباط و تعامل سياست و اقتصاد غير قابل انکار است. سياست هميشه بر اقتصاد تأثير تعيين کنننده دارد و البته از آن به شدت اثر پذير است.

مبارزه انبياء الهي از يک سو با فقر و محروميت و از سوي ديگر با تکاثر و افزون طلبي و سرمايه داري ، در کنار مبارزه با طاغوت ها ، حماسه هاي سياسي و اقتصادي فراواني را در تاريخ مبارزات انبياء به يادگار گذاشته است .

اين ارتباط به گونه اي است که استقلال سياسي بدون استقلال اقتصادي و بالعکس حداقل در تجربه تاريخي وجود ندارد. بلکه در هم تنيدگي سياست و اقتصاد در قرون اخير به شدت افزايش يافته و هيچ سياستي بدون ابعاد اقتصادي و هيچ اقتصادي بدون ابعاد سياسي يافت نمي شود . نظام سلطه ، اقتصاد را اهرم سياست و فرهنگ را دام هر دو و توان نظامي را پشتوانه اهداف سياسي ،اقتصادي و فرهنگي خود قرار داده است. امروزه سياسي ترين موضوعات ،
اقتصادي ترين آنهاست، چنانکه در مورد انرژي هسته اي شاهد آن هستيم . حتي بر علم و فرهنگ و رسانه نيز رويکرد سياسي ، اقتصادي حاکم گرديده است .

از مجموع مطالب گفته شده نتيجه مي‏گيريم که با توجه به شرايط کنوني ، بايد به عرصه اقتصادي و بهبود معيشت مردم با تمام قوا ورود کنيم؛ اين ورود بايد ويژگي‏هايي داشته باشد که مهم‏ترين آنها جهاد‏گونه، آگاهانه، مردمي، عدالت محور و در تماس نزديک بودن با اقشار ضعيف جامعه و به عبارتي همراه بودن با عشق و ايمان، بصيرت و همت است.

فراموش نكنيم مرکز ثقل هر حماسه و حرکتي، رهبري آن مي باشد. رهبر معظم نظام مقدس اسلامي، با تدبيري به جا و شايسته سال 1392 را سال « حماسه سياسي و حماسه اقتصادي » اعلام نمودند و مطمئن هستيم که مردم به تبعيت از آن امام و مقتداي خويش، حماسه اي ديگر مي آفرينند تا الگويي براي ديگر کشور ها و حتي آيندگان در مبارزه با استعمار و استثمار باشند و فتح بابي شوند براي پيمودن و فتح قله هاي رفيع سعادت و کمال.

به فضل الهي ، دست در دست يكديگر ، با وحدت و همدلي، حماسه هايي به ياد ماندني خلق خواهيم كرد. انشاالله

 

 

سه‌شنبه 20 فروردين 1392 - 11:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری