جمعه 20 تير 1399 - 2:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

استقبال از برنامه‌هاي تبليغات اسلامي در قم

 


اداره كل تبليغات اسلامي استان قم به عنوان مهم‌ترين نهاد حوزه فرهنگ دين در استان با وجود اينكه در محدوديت شديد مالي قرار دارد، در ايام تعطيلات نوروزي خدمات خوبي از خود بر جاي گذاشت.


به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم، در اين فعاليت‌ها كه مورد استقبال گسترده زائران و مسافران نوروزي قرار گرفت، علاوه بر مسيرهاي پرتردد و مكان‌هايي كه بيشترين حضور زائران را تجربه كرده بود، شهرهاي تابعه استان هم تحت پوشش تبليغات اسلامي اين سازمان قرار گرفته است.
امسال در يك برنامه‌ريزي منسجم، تمامي روحانيون مستقر روستاهاي استان در ايام تعطيلات نوروزي در محل‌هاي تبليغي خود حضور داشتند تا از آنجايي كه در اين ايام بسياري از شهروندان و مسافران براي ديد و بازديد و تفريح به روستاهاي استان رفتند، از برنامه‌هاي فرهنگي و تبليغي روحانيون مستقر بهره مند شدند.
در اين زمينه حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اسكندري مديركل تبليغات اسلامي استان قم مهم‌ترين هدف از اجراي اين فعاليت‌ها را تلاش براي ارتقاي فرهنگ و بينش ديني مسافران نوروزي و مجاوران كريمه اهل بيت(ع) ذكر كرد و افزود: در اين ايام كه هزاران مسافر وارد قم شده بودند، بهترين فرصت براي ترويج ارزش‌هاي ديني و اسلامي فراهم شده و ما سعي كرديم از اين فرصت با اجراي برنامه‌هاي متنوع استفاده كنيم.
يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم در ايام تعطيلات نوروزي، ايجاد پايگاه‌هاي پاسخ به سئوالات اعتقادي، شرعي و مشاوره ديني در مكان‌هاي پرتردد بوده كه با استقبال گسترده مسافران و زائران مواجه شده است.
حجت‌الاسلام اسكندري با بيان اينكه بيشتر مراجعه كنندگان به اين پايگاه‌ها را جوانان تشكيل مي‌دادند، به تلاش گسترده دشمنان براي دين گريزي جوانان اشاره کرد و استقبال از اين پايگاه‌ها را نشان از مقاومت تحسين برانگيز مردم و مقابله با توطئه‌هاي دشمنان از طريق ارتقاي فرهنگ ديني و رفع شبهات و سئوالات اعتقادي و اخلاقي دانست.
از آنجايي كه اين پايگاه‌ها در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمكران، پاركسوارها، ورودي‌هاي قم، بوستان‌هاي شهري و مكان‌هاي پرتردد زائران و مسافران نوروزي ايجاد شده بود مراجعه به برخي از اين پايگاه‌ها به گونه‌اي بود كه چندين نفر در نوبت دريافت مشاوره ديني قرار مي‌گرفتند.
در اين پايگاه‌ها علاوه بر پاسخ به سئوالات اعتقادي و شرعي و مشاوره ديني و تربيتي، بسته‌هاي فرهنگي در بين زائران و مسافران توزيع شده و روحانيون در صورت مشاهده منكرات، به عاملان آنها تذكر لساني مي‌دادند.
اما اين غرفه‌ها در برخي مواقع با حضور كودكان و نوجوانان رونق و جلوه خاصي داشت. دليل آن جذابيت برنامه‌هاي قرآني و نقاشي بود كه كودكان و نوجوانان در ازاي قرائت سوره‌هايي از قرآن كريم و رقابت در برنامه‌هاي فرهنگي و مسابقات متنوع، جوايزي دريافت مي‌كردند.
همچنين آموزش تصحيح قرائت نماز از ديگر برنامه‌هاي روحانيون در اين پايگاه‌ها بود كه مورد استقبال مسافران نوروزي قرار گرفته بود.
گسترش فرهنگ نماز و تذكر لساني
فرهنگ سازي براي اقامه نماز جماعت در اول وقت يكي ديگر از برنامه‌هاي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم در ايام تعطيلات نوروزي بود كه براي رفاه حال شهروندان، هماهنگي لازم با شهرداري انجام شده تا زمينه برپايي نماز جماعت در بوستان‌ها و مكان‌هاي روباز و پرتردد زائران و مسافران نوروزي فراهم شود، از اين رو نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء در بوستان‌هاي مهم شهري از جمله بنيادي، فدك، علوي و... كه شناخته شده‌تر هستند و حضور مسافران در آنها پررنگ‌تر بوده، اقامه شده است.
به گفته مديركل تبليغات اسلامي استان قم، با مسئولان واحدهاي بين راهي براي ساماندهي و نظافت نمازخانه‌ها هماهنگي لازم انجام شده تا در دسترسي بهتر زائران به اين مكان‌ها تسهيل شود.
اين اظهارات حجت‌الاسلام اسكندري در حالي است كه اداره كل تبليغات اسلامي در سال گذشته اقدام به تجهيز ده‌ها مسجد و نمازخانه‌هاي بين‌راهي به قرآن، مفاتيح، جانماز، مهر و تسبيح، كتابخانه و... كرده است.
حجت‌الاسلام اسكندري در عين حال كه تذكر لساني را وظيفه همگاني مي‌داند از تلاش اين اداره كل براي گسترش فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر در اين ايام خبر داد و گفت: در تعطيلات نوروزي اكيپ‌هاي تذكر لساني سازماندهي شده تا با حضور در مكان‌هاي پرتردد، نسبت به تذكر لساني انجام وظيفه كنند.
وي ادامه داد: اين اقدام در اصلاح رفتار مسافراني كه از نظر رعايت حجاب اسلامي و شئونات ديني مشكلاتي داشتند تاثير قابل توجهي داشته است.
علاوه بر اينها، با توجه به اينكه تعطيلات نوروزي امسال با ايام سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) همزمان شده بود، بخش قابل توجهي از توان اداره كل تبليغات اسلامي براي بهره گيري زائران و مجاوران كريمه اهل بيت(ع) از فضاي معنوي ايام فاطميه جهت دهي شده و در اين زمينه علاوه بر نصب بنرها و پلاكادرها و تبليغات گسترده محيطي و كمك به برپايي ايستگاه‌هاي صلواتي، برنامه‌هاي متعددي توسط هيئات مذهبي و تشكل‌هاي مردمي حوزه دين در مساجد و حسينيه‌ها اجرا شد.
مديركل تبليغات اسلامي استان قم در پايان ضمن تشكر از نهادها و تشكل‌هاي ديني كه در اجراي اين برنامه‌ها با اداره كل تبليغات اسلامي همكاري داشتند، به ويژه تشکل مردمي بشير و حجت‌الاسلام بيک‌زاده مسئول پرتلاش اين تشکل که در اجراي اين برنامه‌ها همکاري تنگاتنگي داشت، از كمبود اعتبارات برنامه‌هاي فرهنگي و ديني انتقاد كرد و افزود: ظرفيت لازم براي اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و ديني در اداره كل تبليغات اسلامي استان وجود دارد و اگر مسئولان از اين اداره كل حمايت کنند زمينه براي فعاليت بيشتر فراهم است.

 

سه‌شنبه 20 فروردين 1392 - 9:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری