شنبه 10 خرداد 1399 - 2:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

کتابخواني زائران کاروان هاي زيارتي راهيان نور

 

گزارشي از برپايي نمايشگاه هاي كتاب در مناطق يادماني جنوب کشور

 

هر سال با نزديک شدن به روزهاي پاياني سال، حال و هواي مناطق عملياتي و يادماني دفاع مقدس در جنوب کشور هم مانند طبيعت بهاري دگرگون مي شود و هزاران نفر از مشتاقان کاروان هاي راهيان نور از سراسر کشور خود را به مناطق عملياتي و يادماني دفاع مقدس در جنوب کشور مي رسانند تا در ايام تعطيلات عيد نوروز در کنار يادمان هاي دوران دفاع مقدس باشند. براي اين منظور، امسال هم کاروان هاي متعددي از سراسر کشور عازم مناطق عملياتي و يادماني دفاع مقدس در جنوب کشور هستند و يکي از برنامه هاي ويژه اي که براي اعضاي اين کاروان ها تدارک ديده شده، برپايي نمايشگاه هاي کتاب در مسير و به ويژه مقصد اين کاروان هاست. شواهد موجود در اين خصوص از تدارک بزرگ در اين زمينه خبر مي دهد. از جمله اين که امسال مناطق عملياتي و يادماني دفاع مقدس در جنوب کشور، ميزبان برپايي يازده نمايشگاه كتاب به همت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه خواهد بود. اين نمايشگاه‌ها ويژه زائران کاروان‌هاي راهيان‌ نور است و مخاطبان مي‌توانند كتاب‌ها را با تخفيف 20 تا 30 درصد خريداري كنند. امير بيك‌محمدي، مسئول برپايي نمايشگاه‌هاي كتاب سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه در اين خصوص از برپايي يازده نمايشگاه كتاب ويژه راهيان نور در مناطق عملياتي جنوب كشور خبر داد و گفته است:«اين نمايشگا‌ه‌ها در اردوگاه‌هاي «شهيد مسعوديان»، «شهيد حبيب‌اللهي»، «اروند كنار»، «شرق كارون»، «ثامن‌الائمه (ع)»، «يادمان شرهاني»، «يادمان مرصاد»، «ميثاق»، «شلمچه» و « شهداي اصفهان» برپا مي‌شود.»

به گفته وي، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه براي سهولت خريد کتاب از اين نمايشگاه‌ها بن‌هاي كتاب را در اختيار مسئولان كاروان‌هاي راهيان نور قرار داده است.

 در اين نمايشگاه‌ها علاوه بر كتاب، نرم‌ افزار‌هايي با موضوع دفاع‌مقدس ارايه مي‌شود و علاقه‌مندان مي‌توانند با تخفيف 20 تا 30 درصد آثار را خريداري كنند.

بيك‌محمدي اين را هم گفته است که در نمايشگاه‌هاي کتاب مناطق عملياتي و يادماني دفاع مقدس 150 عنوان اثر از ناشراني مانند صرير، فاتحان، قدر ولايت، فرهنگ‌ گستر، روايت فتح، شاهد، پاليزان، خورشيد باران و ستارگان درخشان عرضه مي‌‌شود.

مسئول برپايي نمايشگاه‌هاي كتاب سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه، اولويت ارايه اين كتاب‌ها را با موضوع دفاع‌مقدس دانسته و درباره زمان برپايي اين نمايشگاه‌ها هم گفته است:«زائران کاروان‌هاي راهيان نور مي‌توانند از 25 اسفند 91 تا 13 فروردين ماه 1392 از اين نمايشگاه‌ها بازديد كنند.» در ايام تعطيلات نوروز 92 برنامه هاي ديگري هم با موضوع کتاب در مناطق مرزي کشور تدارک ديده شده است. از جمله راه اندازي کتابخانه‌هاي سيار ارتش که به اين وسيله، کتاب‌ها به دست مرزداران مي‌رسد. در کنار اين اقدام فرهنگي ويژه ايام نوروز، برگزاري مسابقه‌هاي کتابخواني، ارايه کتاب به نظاميان حاضر در مرز‌ها و گشوده بودن کتابخانه‌هاي سازماني، پادگاني و قرارگاهي به روي کتابخوانان ارتشي، از ديگر اقدامات کتابخانه‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در طول نوروز 1392 خواهد بود. مدير کتابخانه‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در اين خصوص، از برگزاري مسابقه‌هاي کتابخواني در اردوگاه‌ها و تفريح‌گاه‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در طول نوروز 1392 هم خبر داده است. سرهنگ فرامرز اعتمادي گفته است:«در طول روز‌هاي تعطيل نوروز مسابقه‌هاي کتابخواني با هدف پرثمر کردن تعطيلات نوروزي خانواده‌هاي ارتشي در اردوگاه‌ها و تفريح‌گاه‌هاي اين نيرو برگزار مي‌شود.» شرکت کنندگان تا پايان نوروز 92 براي پاسخگويي به سوال هاي اين مسابقه‌ها فرصت دارند. وي همچنين از اهداي بسته فرهنگي به زائران کاروان هاي راهيان نور در ايام نوروز خبر داده و گفته است:«در اين بسته‌هاي فرهنگي جزوه‌ها و لوح‌هاي فشرده‌اي درباره زندگينامه شهيدان گنجانده شده است.» مدير کتابخانه‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به فعاليت سربازان و نظاميان در مرز‌ها و مناطق عملياتي افزوده است:«در روز‌هاي تعطيل نوروز، در قالب کتابخانه‌هاي سيار کتاب‌هايي با موضوع‌هاي گوناگون به صورت اماني به اين قشر از نظاميان ارتش ارايه خواهد شد.» به گفته وي، به جز کتابخانه‌هاي دانشگاهي، تمامي کتابخانه‌هاي سازماني، پادگاني و قرارگاهي زير پوشش ارتش جمهوري اسلامي ايران به غير از روز‌هاي تعطيل رسمي، به روي کتابخوانان باز خواهد بود. در بخش محافل ادبي هم اعضاي حلقه كتابخوانان حضرت ماه در نوروز امسال آثار دفاع‌مقدس را مي‌خوانند. اعضاي اين حلقه ادبي در سال 1391، بيشتر كتاب‌هاي منتشر شده با موضوع دفاع‌مقدس را مطالعه كردند. اين حلقه 30 نفره در ايام نوروز كتاب‌هاي «به روايت همت»، «لحظه‌هاي انقلاب» و «جمجه‌ات را قرض بده برادر» را مطالعه مي‌كنند.

ميثم رشيدي، موسس حلقه كتابخوانان حضرت ماه درباره پيشينه فعاليت هاي اين حلقه ادبي مرتبط با موضوع ادبيات دفاع مقدس گفته است:«اين حلقه در ابتداي سال 1391 با هدف گسترش فرهنگ كتابخواني در كل كشور راه‌اندازي شد. اعضاي عضو حلقه هر هفته كتابي را انتخاب و پس از مطالعه در نشستي صميمي به تعريف موضوع كتاب و نقد‌هاي وارده بر آن مي‌پرداختند.»

وي يادآوري کرده است، در طول سال جاري چهل جلسه حلقه كتابخوانان حضرت ماه با حضور تعدادي از نويسندگان، ناشران و خبرنگاران برگزار شده و نتيجه آن تشويق اعضاي اين حلقه به نگارش داستان بر اساس نظر‌ها و راهنمايي‌هاي نويسندگان ميهمان و چاپ آن‌ها توسط ناشران بوده است.

رشيدي درباره انتخاب كتاب‌ها در اين حلقه هم گفته است:«موضوع خاصي مورد نظر نبود، ولي استقبال جامعه ادبي از كتاب‌هاي دفاع‌مقدس باعث شد تا كتاب‌هاي پرفروش سال مانند«نورالدين پسر ايران» و «پايي كه جاماند» و «از معراج برگشتگان» مورد توجه قرار بگيرد.»

وي با اشاره به 30 كتابخوان عضو حلقه كتابخوانان حضرت ماه افزوده است:«اين افراد از طريق وبلاگ حلقه در اين گروه ثبت نام كردند و در هر جلسه كتاب‌هاي پرمحتوا را به دوستان خود هديه مي‌دهند. كتاب‌هاي پيشنهادي حلقه براي مطالعه در ايام نوروز«به روايت همت» اثر حسين بهزاد، «لحظه‌هاي انقلاب» اثر مرحوم محمود گلابدره‌‌اي و «جمجه‌ات را قرض بده برادر» نوشته محمدرضا كربلايي‌لو است.»

 

 

 

يكشنبه 18 فروردين 1392 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری