چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مباني فقهي روابط بين‌الملل

 

 

 

 مباني فقهي روابط‌ بين‌الملل

نويسنده : سيدمحمود علوي

چاپ و شمارگان : هشتم  89- 3000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

كتاب حاضر از چهار بخش با عناوين كليات مباني فقهي در روابط‌ بين‌الملل ، قاعده لزوم و نقش آن در روابط‌ بين‌الملل قاعده نفي سبيل در روابط بين‌الملل و همچنين قاعده نفي عسر و حرج و كاربرد آن در روابط‌ بين‌الملل تشكيل شده است. كاربردي بودن موضوع ،‌ديدگاهها در روابط‌ بين‌الملل ، نظام و مكتب‌هاي روابط‌ بين‌الملل ،‌ روابط با كشورهاي اسلامي ، رابطه با اهل كتاب ،‌خطر تهاجم فرهنگي ، رابطه با محور و مشتركات فرهنگي ،‌ جمع‌بندي آيات ، اسلام و قراردادها ،‌يك مقايسه ، مفاد قاعده لزوم ،‌عرف بين‌الملل ،‌نصوص قرآني ، آيه و عموم زماني ، مفسران و عقد و عهد ،‌امام خميني و واژه‌شناسي عقد و عهد ،‌ وفاي به عقد ،‌دلات آيه برقاعده اصاله‌اللزوم در بيان فقها ،‌طرح چند اشكال ،‌ واژه‌شناسي ،‌  نگرش مفسدان ، نصوص روايي ، نقل حديث ، بررسي سند و رجال حديث ، طرح يك شبهه و پاسخ آن ،‌ متن حديث در مجاميع روايي ،‌ ارزيابي ، واژه‌شناسي مفردات حديث ،‌شيخ انصاري و واژه‌ » شرط » ، فقه‌الحديث ،‌متن حديث در مجاميع روايي ،‌ ارزيابي سند حديث ،‌دلالت حديث تسليط ، اصول علمي – استصاب ،‌منشور مدينه ،‌عهدنامه به سيره پيامبر اسلام ،‌منشور مدينه ، انواع قراردادهاي دولت ،‌اسلام و معاهدات بين‌المللي ،‌مروري بر گونه‌هاي قراردادهاي بين‌المللي ،‌دارالحرب ،  دارالبغي ،‌ پيمان ترك مخاصمه در روايات ،‌مستندات قاعده ،‌ دلايل قرآني ، دلالت آيه ، دلالت حديث ،‌ديدگاه فقها ،‌ مناسبات حكم وموضوع ،‌مفاد و مضمون قاعده « نفي سبيل » ، جايگاه قاعده نفي سبيل در قانون اساسي ، گذري بر دو نمونه عيني ، بررسي  واژگان ،‌ واژه‌شناسي عسر و حرج ، ‌قاعده لاحرج در اخبار ،‌ قاعده « نفي حرج » و دلالت عقل ، مواردي از تطبيق قاعده ، ضروت احتياط در تطبيق قاعده و نتيجه‌گيري از جمله موضوعاتي هستند كه توسط نويسنده در كتاب حاضر مورد بررسي و كنكاش نظر قرار مي‌گيرد.

نويسنده در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه موضوع اين اثر آندسته از قواعد فقهي است كه جنبه زيربنايي براي روابط بين‌الملل دارد و شكل و جهت و اهداف روابط خارجي حكومت اسلامي را ترسيم مي‌كند و دولت اسلامي بايد سياست خارجي خود را برمبناي آنها تنظيم كند.  سيدمحمود علوي ادامه مي‌دهد كه از جمله محورها ،‌ محور سياست خارجي در تنظيم روابط‌بين‌الملل حكومت اسلامي است . ضرورت دارد كه در اين عرصه ، مباحث كارشناسانه فقه ارائه گردد ،‌ و اين اثر تلاشي است در آغازين راه ، و بديهي است كه چون آغازگر اين راه است با كاستي‌هايي همراه باشد ولي با بحث‌ها و كاوش‌ها و نقادي ارباب نظر راه كمال را خواهد پيمود . وي يادآور مي‌شد اهميت و ضرورت اين بحث نيز روشن است  ، چرا كه در دوراني زندگي مي‌كنيم كه ارتباطات ، جهان را به صورت دهكده‌اي درآورده ، و بسياري از مرزها را خاصيت و تاثير انداخته و فاصل‌هاي جغرافيايي را كم رنگ ساخته و روابط‌سياسي ،‌ فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي را به صورت يك واقعيت گريزناپذير براي ملت‌ها و كشورها ، از جمله جمهوري اسلامي ايران درآورده است.

نويسنده در پيشگفتار خود يادآور مي‌شود كه ما – خواه ناخواه – با كشورهاي دنيا روابطي داريم و اسلام نيز بعنوان دين جهاني ،‌ ما را به حضور در صحنه سياست جهاني امر مي‌كند و انزواگرايي و رهبانيت را نه مي‌پسندد و نه مي‌پذيرد. بنابراين بايد پوياترين و كارآمدترين روابط را با كشورهاي مختلف دنيا برقرار سازيم ،‌روابطي كه اضافه بر حفظ حضورمان در صحنه سياست جهاني ،‌استقلال ،‌ عزت و منافع ملي را تضمين كند. چنين روابطي با چنان دستاوردهايي جز بر پايه تعليم انسان‌ساز اسلام ،‌ و ملاك‌ها و معيارهاي عزت‌آفرين آن ،‌ميسر نخواهد شده كه ولله العزه ولرسوله و للمومنين ؛‌« عزت تنها و تنها از آن خدا و پيامبرش و مومنان است . »

نويسنده در بخش امام راحل و قانون كاپيتولاسيون مي‌نويسد :

هنگامي كه شاه منفور اين قانون را در سال 1343 شمسي براي اتباع آمريكا و به درخواست سفارت آن كشور در مجلس شوراي ملي به تصويب رساند ،‌علما بزرگ و در راس آنان امام خميني ( ره ) به مقابله با آن پرداختند و با خيزش پرخروش خود طوفاني عليه آنان به پا كردند. استناد امام راحل و علماي اعلام در اين خيزش به همين قاعده نفي سبيل بود. چند روز پس از احياء و تصويب رژيم كاپيتولاسيون ،  مجله داخلي مجلس شوراي ملي ، كه متن كامل سخنراني‌ها و گفت و گوهاي نمايندگان آن مجلس فرمايشي و نيز نخست‌وزير را دربرداشت ،‌ بدست حضرت امام رسيد ،‌ و ايشان با مطالعه آن دريافت كه رژيم شاه بارديگر ضربه‌اي خانمان‌سوز بر پايه استقلال كشور زده و خيانت بزرگي به ملت شريف و آزاده ايران اسلامي كرده است.

مباني فقهي روابط‌ بين‌الملل به قلم سيدمحمود علوي در چاپ هشتم خود با قيمت 45000 ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

يكشنبه 18 فروردين 1392 - 13:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری