سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

از رسوا کردن اسرائيل تا افشاگري درباره شيطان بزرگ

 

گزارشي از اظهارات افشاگرانه نويسندگان و شاعران دنيا در سال گذشته

 

به گزارش خبرگزاري مهر سال گذشته، نظرات سياسي و بحث‌برانگيز فراواني از سوي نويسندگان و شاعران مطرح دنيا به زبان جاري شد که تأثير و تأثر برخي از آنها از مرزها نيز فراتر رفت و به يک مسئله جهاني تبديل شد.

 نمونه بارز آن، اظهارات گونتر گراس، شاعر سرشناس آلماني درباره رژيم صهيونيستي بود که با واکنش‌هاي تندي از سوي سران اين رژيم اشغالگر روبرو شد.

گونتر گراس: اسراييل قدرت کنترل‌نشده هسته‌‌اي است

گونتر گراس نويسنده و شاعر برجسته آلماني يکي از مهم‌ترين چهره‌هايي بود که با حرف‌هايش پژواکي جهاني برانگيخت و نه فقط جهان کتاب که همه دنيا را متوجه حرف‌هايش کرد.

اين نويسنده برنده جايزه ادبي نوبل اسراييل را خطري براي صلح جهاني خواند و با سرودن شعري با عنوان «آنچه بايد گفته شود» به اين مسئله اعتراض کرد.

او در اين شعر به نيروي هسته‌‌اي اسراييل حمله کرد و گفت اين رژيم مي‌تواند به مردم ايران که در صف اول حمله اسراييل قرار دارند، آسيب جدي برساند.

اين شعر که انعکاس وسيعي داشت، پايان حرف‌هاي گراس نبود و او دو سه روز پس از همه اعتراض‌هاي مقامات صهيونيستي و جرياني که سعي کردند عليه او به راه بيندازند شليکي ديگري به سوي اسراييل کرد و اين کشور را «قدرت هسته‌اي کنترل نشده » و يک «نيروي اشغالگر» ناميد.

گراس با شرکت در يک مصاحبه زنده راديويي گفت «اسراييل يک نيروي اشغالگر است که سرزمين‌هاي ديگران را دزديده، از مردم اين سرزمين‌ها خلع يد کرده و به آنها به چشم انسان‌هاي درجه دو نگاه مي‌کند»

 او حرف‌هايش را با اين جملات تکميل کرد که: «اسراييل به يک حکومت نژادپرست تبديل شده است.»

اين نويسنده که 85 سالگي‌اش هم در ميانه سال جشن گرفته شد، در برابر تلاش صهيونيست‌ها که سعي کردند او را ضديهود بخوانند، گفت ضديهود نيست، بلکه اين رژيم اسراييل است که با رفتارها و سياست‌هايش ضديهود است و دارد جهاني را در برابر يهوديان قرار مي‌دهد.

او گفت: «اين مرا غمگين مي‌کند و اين بايد حتي هر دوست اسراييل را نيز غمگين کند، همانطوري که خيلي از اسراييلي‌ها را نيز غمگين مي‌کند و در اين ميان بايد يک نفر پيدا شود که به خودش اجازه بدهد در اين باره صحبت کند.»

اما گراس که دولت نتانياهو را خطرناک خوانده بود، در اين نقطه هم متوقف نشد و دو ـ سه ماه بعد با سرودن يک شعر ديگر به جنگ هسته‌اي اسراييل رفت.

او در اين شعر از «مردخاي وانونو» جاسوس هسته‌اي اسراييل که با افشاي فعاليت‌هاي هسته‌اي رژيم صهيونيستي به جرم خيانت و افشاي اسرار نظامي به 18 سال زندان محکوم شده بود، ياد کرد و از او به عنوان يک قهرمان ياد کرد.

سپس گونتر گراس همه اين شعرها را سرانجام در قالب يک کتاب شعر روانه بازار کرد.

دويچه‌وله در روز تولد گراس او را يک تابوشکن واقعي ناميد، مردي که با قطبي‌گرايي مقابله مي‌کند و برانگيزاننده احساسات است. منتقدي معمولا خشمگين که از نظر سياسي يک شهروند متعهد و بيش از هر چيز يک نويسنده بزرگ است.

استفن کينگ؛ تلاش براي بالا بردن ماليات و مبارزه با قانون حمل اسلحه در آمريکا

استفن کينگ نويسنده آمريکايي هم با حرف‌هايش به جنگ مقامات سياسي رفت. اين نويسنده مشهور در برابر دو مسئله خيلي مهم آمريکا موضع‌گيري کرد.

يکي از اين دو مورد تلاش براي افزايش ماليات‌ها از ثروتمندان در آمريکا بود که کينگ را اين طور به موضع‌گيري واداشت: من ثروتمندم از من ماليات بگيريد! او تلاش کرد تا با اين کار به ثروتمندان آمريکايي يادآوري کند که وقتي درآمد بيشتري دارند بايد ماليات بيشتري هم بپردازند.

کينگ که حدود 28 درصد از درآمدش را بابت ماليات مي‌پردازد، از ثروتمندان خواست تا بپذيرند که سقف مالياتشان تا 50 درصد بالا برود. البته اين تلاش استفن کينگ در مجلس آمريکا راه به جايي نبرد و قانون دريافت ماليات بيشتر از ثروتمندان در نهايت تصويب نشد.

کينگ اما در برابر قانون استفاده از اسلحه هم ساکت نماند و پس از ماجراي خونبار تيراندازي در يک مدرسه ابتدايي، اعلام کرد يکي از کتاب‌هايش را براي هميشه از کتابفروشي‌ها جمع مي‌کند.

اين کتاب که «خشم» نام دارد و سال 1977 منتشر شده بود، درباره ميل به آدمکشي در قهرمان داستان است و دانش آموزي در مرکز داستان قرار داشت که با يک تفنگ به مدرسه مي‌رود و گروهي از همکلاسي‌هايش را به رگبار مي‌گيرد.

وقتي براي گوش نويسنده آذربايجاني قيمت تعيين شد

اکرم آيليسلي نويسنده آذربايجاني يکي ديگر از خبرسازهاي جهان بود که براي انتشار جديدترين رمانش در مرکز توجه قرار گرفت.

او که در اين رمان تلاش کرده بود تا آذربايجاني‌ها و ارمني‌ها را به ايجاد روابط دوستانه ترغيب کند، در کشورش به عنوان يک خائن شناخته شد و مشکلات زيادي برايش به وجود آمد.

اين نويسنده آذربايجاني در رمان «روياهاي سنگ» رفتارهاي خشونت بار مردم دو کشور را در مرکز توجه قرار داده بود و مي‌خواست به اين ترتيب به آنها يادآوري کند که رفتارهاي بهتري را در پيش بگيرند. اما رفتاري که در برابر خود او شد نشان داد که نه مردم و نه دولت آذربايجان قادر به درک اين حرف‌ها نيستند.

براي اعتراض به اين رمان مردم خشمگين در برابر خانه نويسنده 76 ساله جمع شدند و در شعارهايشان او را خائن خواندند و براي آوردن گوش او يک جايزه 10 هزار يورويي تعيين کردند.

در اين ميان مجلس هم بيکار نماند و گفت اصلا بايد ديد او آذربايجاني است يا نه و براي تحقير او انجام آزمايش ژنتيک را تصويب کرد.

دولت الهام علي اف هم همه افتخارهاي اين نويسنده را که از سال 1987 به عنوان نويسنده ملي آذربايجان شناخته شده، از او سلب کرد و حتي مسئله سلب تابعيت را طرح کرد و البته افراد خانواده او را هم از کار برکنار کرد.

آيليسلي اين شرايط را بدتر از مشکلات ايدئولوژيکي دوره اتحاد شوروي خواند و گفت آنها حتي دارند هويت مرا زير سوال مي‌برند و مرا ارمني مي‌خوانند.

با اين حال اين نويسنده تاکيد کرد که در آذربايجان حقوق انساني زير پا گذاشته مي‌شود و دولت، نمايندگان و قانونگذاران به جاي اين که سعي کنند راه‌هايي پيدا کنند که اين دو ملت در هماهنگي با هم زندگي کنند، سعي دارند تا صداي مردم را خاموش کنند.

در برابر همه اين تهديدها برخي از کشورهاي غربي و روسيه از او دعوت کردند تا کشورش را ترک کند اما آيليسلي از ترک کشورش خودداري کرد.

مقايسه تکثير نسل در خاندان سلطنتي بريتانيا با زاد و ولد پانداها!

يکي ديگر از سخنان پر سروصداي سال گذشته حرف‌هاي هيلاري مانتل نويسنده بريتانيايي که دو بار جايزه بوکر را براي نوشتن رمان‌هاي تاريخي اش دريافت کرده، درباره عروس سلطنتي بريتانيا بود.

هيلاري مانتل که در کتابش «جسدها را بالا بياوريد» شخصيت تاريخي آن بولين را که مورد توجه پادشاه بود در مرکز توجه خود قرار داده، او را با کيت ميدلتون همسر پرنس ويليام نوه ملکه اليزابت مقايسه کرد و گفت عروس ملکه چشماني مرده و لبخندي تصنعي دارد.

او دوسش کمبريج را عاري از شخصيت و شبيه مانکن‌هاي پشت ويترين‌ها ناميد و گفت او تنها يک هدف دارد و آن اين است که وارثي براي تاج و تخت سلطنتي به دنيا بياورد.

اين نويسنده پرطرفدار کيت ميدلتون را يک شاهزاده «ساخته و ماشيني» خواند که همه کارهايش را يک کميته طراحي مي‌کند و خود او از هوش و ذکاوتي که آن بولين داشت، برخوردار نيست.

او از اين هم جلوتر رفت و گفت کيت ميدلتون يک عروسک است که ژنده‌هايي بر او آويزان شده و بدون مسئوليتي در قبال جايگاهش، تنها با آنچه مي‌پوشد خودش را تعريف مي‌کند و اصلا قدرت خطرپذيري که ويژگي يک شخصيت متمايز است، در او وجود ندارد.

نويسنده 60 ساله لبخند عروس سلطنتي را هم پلاستيکي و اندامش را دوکي شکل ناميد و در مقايسه با آن بولين گفت او يک بازيگر پرقدرت بود، زني باهوش و باهويت. خانم نويسنده زاد و ولد در خاندان سلطنتي را هم با تکثير نسل پانداها که به دشواري انجام مي‌شود مقايسه کرد.

او سپس گفت که تفاوتشان در اين است که خاندان سلطنتي در زادن پانداهاي جديد مشکلي ندارند، اما اين پانداهاي نورس خيلي گران تمام مي‌شوند و سخت با محيط تطابق پيدا مي‌کنند.

هر چند اين گفته‌ها با واکنش‌هاي مختلفي روبه رو شد و حتي ديويد کامرون نخست ‌وزير بريتانيا را هم به واکنش واداشت، اما مانتل اخيرا دوباره برنظراتش تاکيد کرد و گفت حاضر نيست تغييري در حرف‌هايش بدهد.

اعلام بازنشستگي فيليپ راث و بي‌خبري از واقعيت جهان

فيليپ راث نويسنده برجسته آمريکايي هم در آستانه 80 سالگي با اعلام اين که قلمش را براي هميشه زمين مي‌گذارد، در مرکز توجه زيادي قرار گرفت.

او که نويسنده 26 رمان و يکي از نامزدهاي هميشگي دريافت جايزه ادبي نوبل است، در گفتگويي با يک مجله فرانسوي گفت:«‌دارم واقعيت را به شما مي‌گويم، اين کار را مي‌کنم».

منظور او از اين کار پايين گذاشتن قلمش بود. راث گفت با دنياي داستان وداع مي‌کند و ديگر نمي‌خواهد بيشتر از اين بخواند، چيز ديگري بنويسد، و حتي ديگر نمي‌خواهد درباره چيزي حرف بزند.

راث تاکيد کرد همه اين کارها ديگر برايش کافي است و اگر يک کتاب ديگر بنويسد مي‌داند کاري ناموفق کرده و چيزي جز يک کتاب ميانه حال نخواهد بود.

اما حقيقتي که از همه تلختر بود اين بود که نويسنده‌اي که بيش از 50 سال به نوشتن پرداخته، گفت چيزي از آمريکاي امروز نمي‌‌داند و تنها با تماشاي تلويزيون از وقوع اتفاق‌ها با خبر مي‌شود.

نويسنده روسي: من نماينده دزدها نيستم!

و شايد آخرين نويسنده‌اي که حرف‌هايي پر سروصدا به زبان آورد ميخاييل شيشکين نويسنده روسي باشد که همين چند روز پيش سخناني بر زبان آورد که باور کردني نبود.

اين نويسنده مشهور روسيه که در جهان شناخته شده است گفت در نمايشگاه کتاب آمريکا شرکت نمي‌کند چون دولت روسيه را «هرم دزدها» مي‌داند.

در نمايشگاه بوک اکسپو يا نمايشگاه کتاب آمريکا که در ماه مه (ارديبهشت)برگزار مي‌شود روسيه نيز حضوري فعال دارد و شيشکين در برابر سوالي که از او پرسيده شد آيا براي تقويت کشورش در اين نمايشگاه شرکت مي‌کند يا نه، گفت با توجه به اين که کلا با سياست‌هاي فعلي روسيه مخالف است حاضر به شرکت در اين نمايشگاه هم نيست. او گفت قدرت در روسيه توسط کلاه بردارها و يک رژيم جنايتکار در اختيار گرفته شده است.

اين حرف‌ها مقامات روسيه را دچار شوک کرده و رييس آژانس فدرال رسانه‌ها و مطبوعات گفت اين اتفاقي است که وقتي يک نفر خيلي از سرزمين مادري اش دور باشد مي‌توان انتظارش را داشت.

شيشکين گفته بود مي‌خواهد نماينده يک روسيه ديگر، روسيه خودش باشد نه روسيه دزدها! او از سال 1995 در سوييس زندگي مي‌کند و رمان‌هاي مهمي نوشته و جوايز مهمي نيز دريافت کرده است.َ

 

يكشنبه 18 فروردين 1392 - 13:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری