شنبه 10 خرداد 1399 - 18:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آغاز سال نو مزين به کلام الله مجيد

 

گزارشي از برنامه هاي سيما براي تحويل سال نو  

 

شبکه هاي سيما ويژه برنامه هاي تحويل سال نو خود را بر محور حضور مجريان تلويزيوني طراحي کرده اند؛ مجرياني که در سال 91 بيشترين حاشيه ها را براي اين رسانه رقم زدند.

به گزارش خبرگزاري ايرنا، سال 91 را مي توان سال مجريان تلويزيوني براي اين رسانه عنوان کرد؛ مجرياني که هر از چندگاهي خبرهاي حاشيه اي از آنان در رسانه ها منعکس مي شود و حتي گاهي تا ممنوع التصوير شدن برخي چهره ها پيش مي رود.

با همه اين اوصاف و حاشيه ها، وقتي سخن از ويژه برنامه ها و رقابت شبکه ها براي جذب مخاطب بيشتر و به دنبال آن جلب آگهي هاي بازرگاني بهتر پيش مي آيد، همه اين بايدها و نبايدها کنار گذاشته مي شود.

سال جاري مجريان پرحاشيه تر از هر سالي در تلويزيون ظاهر شدند؛ از حوادث خرمدره و کشته شدن چند کودک در برنامه يک مجري تلويزيون گرفته تا گمانه زني بر سر ممنوع التصوير شدن برخي از آنان؛ تغيير مجريان برنامه هاي پرمخاطب مانند ˈهفتˈ و ˈماه عسلˈ و کوچ برخي مجريان از شبکه هاي سراسري به شبکه هاي تخصصي جديدالتاسيس از ديگر حواشي بود، که مجريان براي تلويزيون رقم زدند.

در چنين شرايطي ويژه برنامه هاي تحويل سال 92 شبکه هاي تلويزيوني قرار است با محوريت همين مجريان حاشيه ساز و با حضور حدود 400 مهمان اعم از چهره هاي هنري، اجتماعي و ورزشي روي آنتن برود و آنان مردم را در لحظه هاي تحويل سال سرگرم کنند.

طبق اعلام شبکه هاي سيما مجريان متعددي اجراي اين ويژه برنامه را بر عهده دارند اما به عقيده صاحب نظران حوزه تلويزيون، مجريان نوروزي شبکه هاي دو و سه رقابت نانوشته اي در اين زمينه خواهند داشت.

سهم شبکه يک از مجريان تلويزيوني

محمدسلوکي و اميرحسين مدرس مجريان برنامه تحويل سال شبکه يک هستند که با عنوان ˈ هفت سينˈ پخش مي شود.

اين شبکه برنامه نوروزي ديگري هم به نام ˈفصل نوˈ دارد که از 26 اسفند با حضور يکي از مجريان اجرا مي شود.

اميرحسين مدرسˈ و ˈفرزاد جمشيديˈ مجريان ويژه برنامه تحويل سال 91 اين شبکه بودند که حال، جمشيدي يکي از حاشيه سازان امسال تلويزيون جاي خود را به سلوکي سپرده است.

خانواده شهدا بخصوص خانواده هاي شهداي هسته اي، جانبازان جنگ تحميلي، هنرمندان، ورزشکاران، جمعي از نخبگان و کارشناسان در رشته هاي مختلف، روحانيون و چهره هاي مذهبي و سياسي، سرداران و فرماندهان جنگ، مسؤولان، قاريان قران و ... از جمله مهماناني هستند که لحظه تحويل سال به شبکه يک مي آيند.

کوچ ناتمام ˈعليخانيˈ به شبکه دو

حضور موفق احسان عليخاني در ويژه برنامه تحويل سال 91 شبکه دو سبب شد تا مسوولان اين شبکه، ويژه برنامه نوروز امسال را نيز به وي بسپارند؛ عليخاني که با برنامه ˈماه عسلˈ شبکه سه جاي خود را بين مجريان تلويزيوني باز کرده بود، چندي است که اجراي برنامه ˈ پشت صحنهˈ را در شبکه سه بر عهده دارد.

از نوروز 91 به بعد که عليخاني مجري ويژه برنامه تحويل سال شبکه دو بود، اخباري مبني بر ممنوع التصوير بودن او منتشر شد، در شب يلدا، مجري ويژه برنامه شبکه سه شد.

دو نيمه سيبˈ عنوان ويژه برنامه شبکه دو براي تحويل سال 92 است که اين برنامه از 26 اسفند در جدول پخش اين شبکه قرار مي گيرد تا چهره هاي فرهنگي و هنري تا پيش از نوروز از دستاوردهاي سال 91 سخن بگويند.

برنامه تحويل سال ˈدو نيمه سيبˈ از ساعت 11 صبح شروع مي شود و تا اذان مغرب ادامه دارد.

همه چيز با ˈعلي ضياءˈ

علي ضياءˈ را مي توان از مجريان بسيار جوان تلويزيوني دانست که از ماه رمضان امسال به پاي ثابت برنامه هاي زنده و اصلي شبکه سه تبديل شد.

وي امسال به جاي عليخاني ويژه برنامه ماه رمضاني ˈماه عسلˈ را اجرا کرد و از ابتداي زمستان نيز مجري برنامه صبحگاهي ˈويتامين 3ˈ اين شبکه بود و اکنون قرار است ويژه برنامه نوروزي را اجرا کند.

به گفته تهيه کننده ويژه برنامه تحويل سال شبکه سه، قرار است بازيگران مجموعه هاي تلويزيوني و فيلم هاي سينمايي مهمان اين برنامه زنده باشند.

البته در کنار ضياء، سيدمحمدرضا حسينيان ديگر مجري شبکه سه نيز در ويژه برنامه تحويل سال حضور دارد.

برنامه تحويل سال نو در شبکه سه با نام ˈصد سال به اين سال هاˈ از هشت صبح آغاز مي شود تا ساعت 16 بعد از ظهر ادامه دارد.

شبکه سه سال گذشته اجراي ويژه برنامه تحويل سال را به فرزاد حسني سپرده بود و اکنون مي خواهد با دعوت از چهره هاي ورزشي و هنري مخاطبان خود را غافلگير کند.

چهار مجري براي يک ويژه برنامه

باغ ايراني عنوان ويژه برنامه تحويل سال شبکه تهران است که از ساعت هشت صبح آغاز مي شود؛ اين شبکه در يک اقدام جالب از مخاطبانش خواسته است تا هنرمندان مورد علاقه شان را براي حضور در اين برنامه اعلام کنند.

اجراي اين برنامه به احسان کرمي، بهروز رضوي، گيتي خامنه و رامبد جوان سپرده شده است تا به خاطر طولاني شدن برنامه، اجراي مجريان نيز براي بيننده کسالت بار نشود.

مصطفي شريفي(تهيه کننده برنامه ويژه تحويل سال نو شبکه تهران) مي گويد: «برنامه ويژه تحويل سال 92 شبکه تهران با عنوان باغ ايراني در ادامه محتواي جشن بچه هاي ديروز از ساعت 8 صبح تا 17روي آنتن مي رود.

کارگرداني اين برنامه برعهده سياوش صفاريان پور، محمد فواد صفاريان پور و مصطفي شريفي است. ويژه برنامه سال تحويل نو شبکه تهران با شبکه هاي ديگر متفاوت است و مجري محور نيست و بيشتر بر برنامه هاي توليدي تکيه دارد.»

او همچنين اضافه کرد: «برنامه هاي توليدي پرمحتوا و جذاب بوده و درباره چهره هاي بزرگ هنر موسيقي تلويزيون ايران و بازيگران تلويزيوني ساخته شده است.»

تهيه کنندگي برنامه ويژه تحويل سال نوي شبکه 5 برعهده مصطفي شريفي و محمد فواد صفاريان پور است.

محمود شهرياري در جام جم

شبکه هاي سه گانه جام جم طولاني ترين ويژه برنامه را براي ايرانيان خارج از کشور پيش بيني کرده است تا تمام کره خاکي را پوشش دهد.

محمود شهرياري ديگر مجري حاشيه ساز سال 91 اجراي ويژه برنامه تحويل سال شبکه جهاني جام جم را بر عهده دارد؛ او پاي ثابت شبکه تهران بود اما سال 91 به خاطر يکي از اجراهاي خود که حاشيه ساز شده بود، از اين شبکه رفت و مجري شبکه بازار شد؛ وي سال گذشته مجري نوروزي شبکه تهران بود.

در اين ويژه برنامه علاوه بر بخش هاي اصلي انعکاس لحظات تحويل سال، گفتگو با کارشناسان و ميهمانان و اجراي موسيقي و ترانه هاي نوروزي و نمايش هاي طنز و سنتي پيش بيني شده است.

در اين ويژه برنامه تمامي مجريان، کارشناسان و هنرمندان برنامه هاي عمومي شبکه نظير اينجا ايران است، خانه مهر، ترنم جام و ... مشارکت و حضور داشته و علاوه بر ايشان کارشناسان فرهنگ عامه در خصوص آداب و رسوم نوروز در ميان اقوام مختلف ايراني و نيز کشورهاي حوزه نوروز و کارشناسان ايرانشناسي در خصوص بهار و طبيعت و مناطق جذاب و ديدني ايران در ايام نوروز و بهار سخن خواهند گفت.

شايان ذکر است در اين برنامه منتخبين برنامه فجر و برترين ها که از سوي مخاطبان شبکه انتخاب شده اند معرفي و تقدير مي شوند.

حضور خوانندگان پاپ، سنتي، بازيگران طنز از تهران و شهرستانها و اجراي ترانه هاي ريتميک نوروزي، ديدار با ورزشکاران، بازيگران، چهره هاي ماندگار، روحانيون و خانواده معظم شهدا در اين برنامه پيش بيني شده است.

همچنين در لحظات عرفاني تحويل سال، با اماکن متبرکه از جمله حرم مطهر امام رضا (ع) و حضرت شاهچراغ (ع) ارتباط زنده برقرار مي شود.

مرضيه فرآورده(مديرکل تامين برنامه شبکه جهاني جام‌جم) درباره برنامه‌هاي تحويل سال شبکه جام‌جم مي گويد: «ويژه برنامه لحظات سال تحويل که شامل 800 دقيقه است را به شکل زنده به روي آنتن مي‌بريم و علاوه ‌بر آن، ساير برنامه‌هاي شبکه از جمله «آفتاب مهرباني»، «خانه مهر»، «ترنم جام»، «بچه‌هاي ايران» و «روشنا» نيز به صورت ويژه در ايام نوروز از شبکه‌هاي جام‌جم پخش خواهند شد.»

فرآورده افزود: «ويژه برنامه لحظات تحويل سال نو به صورت زنده روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه - 29 و 30 اسفندماه - از شبکه‌هاي جام‌جم پخش مي‌شود.»

رقابت نانوشته بين مجريان

کنار شبکه هاي اصلي، ديگر شبکه هاي تلويزيوني معاونت سيما نيز ويژه برنامه هاي متعددي را براي ساعات پاياني سال 91 و آغاز سال نو تدارک ديده اند.

تنها تفاوت اين برنامه ها را مي توان در ترکيب مهمانان و نيز اجراي مجريان تلويزيوني خلاصه کرد و بايد منتظر بود تا معلوم شود در اين رقابت نانوشته بين مجريان اين رسانه، کداميک گوي سبقت را از ديگر همکارانش خواهد ربود.

همچنين براي نخستين بار در رسانه ملي در زمان تحويل سال، قاريان  بين المللي در برنامه هاي ويژه شبکه هاي مختلف سيما حضور خواهند داشت.

حضور قاريان در برنامه ها

همچنين به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه قرآن و معارف سيما، با توجه به تقارن ساعات تحويل سال با اذان ظهر، طبق هماهنگي هاي انجام شده با شبکه هاي مختلف سيما قرار است، قاريان بين المللي با حضور در ويژه برنامه هاي  تحويل سال، با تلاوت آياتي چند از کلام ا... مجيد آغاز سال جديد را مزين  به واژگان ملکوتي وحي کنند.

لازم به ذکر است، فهرست نام اين بزرگواران به شرح ذيل مي باشد:

شبکه اول-محمد رضا پورزرگري

شبکه دوم-حسين رستمي

شبکه سوم-مسعود نيکدستي

شبکه چهار-دکتر قاسم رضيعي

شبکه تهران-محمد حسين سبزعلي

شبکه قرآن و معارف-سعيد طوسي

شبکه جام جم-حسين فردي

شبکه ورزش-مسعود گرجي

 

 

 

دوشنبه 28 اسفند 1391 - 11:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری