شنبه 14 تير 1399 - 2:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه دومين جشنواره مادران قصه‌گو با تجليل از حجت‌الاسلام راستگو برگزار شد

 

دومين جشنواره مادران قصه‌گو با حضور امير خوراکيان، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مرتضي احمدي، محمود حکيمي، گيتي خامنه، مجيد قناد و جمعي از پيشکسوتان عرصه قصه‌گويي و مادران قصه‌گوي تهراني عصر دوشنبه 21 اسفند در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران برگزار شد.

قصه‌گويي 6 هزار مادر تهراني

 در ابتداي اين مراسم جعفر رئيسيان زاده دبير دومين جشنواره مادران قصه‌گو به حضور بيش از 5 هزار و 300 مادر تهراني در کارگاه‌هاي مقدماتي و بيش از 680 نفر در کارگاه‌هاي تخصصي اين جشنواره اشاره کرد و گفت: کارگاه‌هاي اين جشنواره از نيمه بهمن تا نيمه اسفند ماه برگزار و فرآيند داوري از 18 اسفند ماه آغاز شد.

 وي افزود: برگزيده‌هاي کارگاه‌هاي مقدماتي براي نخستين بار در جشنواره شرکت کرده بودند و شرکت کنندگان کارگاه‌هاي تخصصي دوره مقدماتي را در نخستين جشنواره مادران قصه‌گو گذرانده بودند که از مجموع اين دو کارگاه، 24 برگزيده بخش مقدماتي و 19 برگزيده بخش تخصصي در مراسم اختتاميه معرفي مي‌شوند. از مجموعه اين 43 نفر 6 نفر به عنوان نفرات اول تا سوم هر دو سطح معرفي خواهند شد.

توسعه کشور بدون ترويج فرهنگ مطالعه ممکن نيست

 در ادامه اين مراسم امير خوراکيان رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با تأکيد بر اهميت قصه و قصه‌گويي اظهار داشت: کار تربيتي که از درون خانواده‌ها شکل مي‌گيرد، اثربخشي ويژه‌اي خواهد داشت و اين اقدام که به دست دستگاه‌هاي رسمي کشور در طول سال هاي گذشته کمتر اتفاق افتاده بود، از سوي مادران محقق شد.

 وي مطالعه و کتابخواني را از موضوعات مؤثر در فرهنگ عمومي کشور برشمرد و افزود: امکان ندارد کشور بخواهد توسعه يابد، اما فرهنگ مطالعه در آن رونقي نداشته باشد. نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم که شهروندان بدون اينکه اهل مطالعه باشند قوانين را رعايت کنند و در اداره شهر و کشور مشارکت داشته باشند.

  خوراکيان به مجموعه‌اي از برنامه‌هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران براي ارتقاء فرهنگ کتابخواني در پايتخت اشاره کرد و گفت: دهمين نمايشگاه ياد يار مهربان با بيش از 30 ميليارد ريال اعتبار و با حضور بيش از 8 هزار مدرسه به منظور اهداي کتاب به کتابخانه مدارس و تجهيز اين کتابخانه‌ها برگزار شد.

 وي در ادامه افزود: همه اين برنامه‌ها يک سو قرار مي‌گيرند اما اقدامي که از درون خانواده‌ها در راستاي ارتقاء فرهنگ مطالعه صورت مي‌گيرد اثربخشي ويژه‌تري خواهد داشت. وقتي مادري در فضاي خانواده براي فرزند خود قصه مي‌گويد، شنيدن آن قصه تنها يکي از برکات اين اقدام است.

 خوراکيان تقويت اهميت کانون خانواده، تثبيت هويت فرهنگي و شناسايي استعدادهاي کودکان و نوجوانان را از ديگر برکات قصه‌گويي مادران در خانواده‌ها برشمرد و گفت: سال گذشته سه هزار مادر در اين جشنواره شرکت کردند. امسال تعداد شرکت کنندگان به بيش از 6 هزار نفر رسيده است. اميدواريم که در سال آينده شاهد حضور هزاران نفر از مادراني باشيم که به دست شرکت کنندگان همين دوره قصه‌گويي را فراگرفته‌اند.

تجليل از سه پيشکسوت عرصه قصه گويي و داستان نويسي

 در ادامه اين مراسم با حضور مرتضي احمدي بازيگر و گوينده پيشکسوت، محمود حکيمي، نويسنده و امير خوراکيان از حجت الاسلام راستگو، عذرا وکيلي گوينده برنامه سلام کوچولو و محمدرضا سرشار تجليل شد.

 در اين بخش مرتضي احمدي به بخشي از فعاليت‌هاي خود در زمينه تأليف، کارگرداني، اجرا و گويندگي برنامه‌هاي مرتبط با کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: از لطف هميشگي تمامي مردم ايران سپاسگزارم.

 همچنين محمود حکيمي از دريافت مجوز کتاب «حضرت مهدي، پيام آور مهرورزي و محبت» خبر داد و گفت: در اين کتاب که مجوز آن امروز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت شد، با احاديث نشان داده شده که حضرت وليعصر(عج) ادامه دهنده راه مهرورزي پيامبر(ص) و امامان است.

  حجت الاسلام راستگو هم با حضور روي صحنه برنامه‌اي را براي نحوه بيدار کردن و آموزش نماز صبح به کودکان با شعر و داستان اجرا کرد و با تقدير از حکيمي گفت: اين استاد بيش از 150 کتاب در حوزه کودک و نوجوان تأليف کرده اند.

 عذرا وکيلي نيز با اشاره به سابقه 41 ساله پخش برنامه سلام کوچولو از راديو ايران گفت: محمدرضا سرشار شخصيت فرهنگي ارزشمندي است که براي تأليف داستان زندگي پيامبر(ص) 5 سال زمان گذاشتند و در همکاري با ايشان اين داستان به صورت قصه و نمايش اجرا شد.

 وي همچنين با تشکر از سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران افزود: از اينکه جريان قصه گويي مادران تهراني به همت شهرداري در پايتخت آغاز شده بسيار خوشحالم.

رونمايي از کتاب گيتي خامنه

 در ادامه اين مراسم ضمن تجليل از مادران قصه‌گوي برگزيده مناطق بيست و دوگانه تهران و اجراي برنامه‌هاي قصه گويي از سوي عذرا وکيلي و گروه برنامه سلام کوچولو، کتاب شعر و داستان «آبي، آبي، آينه» تأليف گيتي خامنه رونمايي شد. اين کتاب ويژه کودکان و نوجوانان به همت فرهنگسراي انديشه و از سوي موسسه نشر شهر منتشر شده است

 

سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 13:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری