يكشنبه 19 ارديبهشت 1400 - 15:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

روايت ايستادگي و مقاومت

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني «ماه روي سکو»( آرش معيريان) به مناسبت پخش از شبکه نمايش

 

«ماه روي سکو» تله فيلمي 90 دقيقه‌اي است که به سفارش مرکز صدا و سيماي جزيره کيش با مشارکت شرکت نفت فلات قاره ايران توليد شده است. اين فيلم علاوه بر به تصوير کشيدن خودباوري و اتکا نيروهاي متدين و مستعد داخلي در مقابله با تحريم هاي همه جانبه عليه کشورمان، داستان دلاورمردهاي سخت کوش صنعت نفت را در عرصه هاي پرافتخار هشت سال دفاع مقدس و زنده نگه داشتن شريان حياتي مهم صادرات نفت به نمايش مي گذارد.

آرش معيريان (کارگردان فيلم) در سال 1350 در تهران متولد شده و فوق ديپلم برنامه نويسي کامپيوتر، ليسانس کارگرداني سينما از دانشگاه هنر و فوق ليسانس ادبيات نمايشي از دانشگاه تهران است.

معيريان مدرس کارگرداني فيلم و تدوين در دانشگاه هاي هنر (دانشکده سينما و تئاتر)، دانشگاه سوره (تهران و اصفهان)، و دانشگاه جامع علمي کاربردي سروش (صداوسيما)، مؤلف و مترجم متون سينمايي در نشريه‌ها و ماهنامه‌ها و فصلنامه هاي تخصصي حوزه سينماست.

شروع فعاليت حرفه اي معيريان در سينما از سال 1370 با دستياري کارگردان، منشي گري صحنه و دستياري تدوين در مجموعاً 25 فيلم سينمايي و سريال و سازنده حدود 10 عنوان فيلم کوتاه، مستند و کليپ است.

ساعت شلوغي، سايه روشن، داماد خجالتي، شير و عسل، احضار شدگان، آنکه دريا مي‌رود، چپ دست شارلاتان، کما و تيک آف فيلم و مجموعه‌هاي ساخته شده توسط معيريان است.

داستان «ماه از روي سکو» چند روز قبل از حلول سال نو و هنگامي كه کارکنان سکوي نفتي براي حضور در كنار خانواده هايشان آماده مي شوند، از پيدا شدن يک نشتي در لوله‌هاي انتقال نفت آغاز مي‌شود. گروه غواص‌ها براي ترميم اين نشتي وارد عمل شده و پس از بررسي پي مي‌برند که چند نشتي ديگر نيز در لوله‌ها وجود دارد. در عمليات ترميم، سرپرست تيم دچار سانحه مي‌شود و اين آغاز ماجراهاي ديگر است.

معيريان درباره چگونگي توليد اين فيلم مي‌گويد: «بخش قابل توجهي از اين تله‌فيلم روي سکوهاي نفتي ابوذر و جزيره خارک و لاوان فيلمبرداري شده و بخش‌هاي کوتاهي هم در اصفهان و تهران کار شده است. بخش عمده اي از ماجراي فيلم در زير آب مي‌گذرد بنابراين فيلمبرداري بسيار خاصي در اين زمينه صورت گرفته است.

من به شخصه عادت كرده ام كه در بدترين شرايط با كمترين امكانات چيزي كه ايده آلم هست را اجرا كنم. بخشي از اين به توان شخصي برمي گردد و بخشي هم مربوط به همياري نيروها است. واقعيت اين است كه تمام نيروهاي ما و نفتي ها خيلي همكاري كردند. البته ما هم در حد توانمان سعي كرديم ولي شرايط كار در فضايي غير از سكو راحت تر است.

يكي از دلايلي كه باعث شد اين كار را قبول كنم اين بود كه با هر تجربه اي شناخت، بينش و جهان بيني انسان تغيير مي كند. ما هم بايد متوجه باشيم كه دنيا هماني نيست كه ما مي بينيم. وقتي زحمات شبانه روزي نيروهاي متخصص و زبده را مي بينم احساس مي كنم به جاي اينكه نفت براي ما باشد ما مال نفت هستيم.»

آرش معيريان درباره پذيرش کارگرداني فيلم مي گويد: «پس از خواندن طرح اوليه فيلمنامه احساس كردم قابليت كار دارد. توافق هاي اوليه حاصل شد و پس از برگزاري جلسات مختلف با نفتي ها پروژه آغاز شد... فكر مي كنم وظيفه هر فيلمسازي است كه در كنار فيلم هاي سينما و گيشه در حد توان هم براي نمايش مشقات و سختي هاي آدم ها در هر زمينه اي تلاش كند.»

سيروس گرجستاني يکي از بازيگران فيلم مي گويد: «...اينكه انسان 15 روز وسط آب و دور از خشكي زندگي كند تجربه جالبي است. از اين جهت كه تلاش و عشق آنهايي را كه در سكوهاي نفتي كار مي كنند را مي بينيم و به نمايش خواهيم گذاشت تا مردم ببينند كه عده اي در اين سرزمين شب و روز تلاش مي كنند تا سيستم را براي استخراج نفت سالم نگه دارند.

ما ديده ايم وقتي كه لوله ها نشتي پيدا مي كنند چطور اينها شبانه در اين اقيانوس تلاش مي كنند تا آنرا رديابي كنند. وقتي فكرش را مي كنم اينجور زندگي براي من سخت و توام با وحشت است. از طرفي همنشيني با اين آدم ها نشان مي دهد كه چقدر مخمل گونه اند و چه روحيه لطيفي دارند.

من در اين سناريو نقش رئيس توربين را دارم كه داستان او را تقريبا همه كاركنان اينجا دارند. كسي كه روي سكو كار مي كند براي مسئوليت و عشقش به كار مجبور است خيلي لحظات را از دست بدهد.

مثلا در نقشي كه من دارم دخترم قرار است ازدواج كند. اتفاقي كه براي هر پدري ممكن است يكبار در زندگي رخ بدهد. اما من مجبورم به دليل مشكلي كه پيش آمده روي سكو بمانم. واقعيت اينست كه اين مردان ابتدا با سكو ازدواج كرده اند.»

محمد صادقي که در اين فيلم نقش مسئول سکو را بازي کرده مي گويد: «در اين فيلم من نقش مسئول سكو را دارم. فردي به نام سليم كه از حس مسئوليت بسيار بالايي برخوردار است. او در قبال شغلش بسيار مسئول است و از آسيب هاي بالقوه اي كه مي تواند متوجه شغلش شود خبر دارد.

قبل از اين كار اصلا با سكو نشينان آشنايي نداشتم. البته در فيلم هاي غربي پرداخت هاي غيرواقع بينانه اي از زندگي روي سكوهاي نفتي ديده بودم اما زندگي روي سكو و بازي در اين فيلم برايم تازگي داشت. به نظر مي رسد اينجا همه عضو يك خانواده بزرگ هستند. گاهي بدون گفت و گو با هم مراوده دارند و اكثرا شغلشان را دوست دارند.

نفت اصلي ترين منبع درآمد كشور است كه بايد بيشتر به آن پرداخته شود. بايد مستندها و فيلم هاي سينمايي بيشتري ساخته شود تا مردم پيچيدگي هاي اين شغل را بدانند. فيلم «ماه از روي سكو» در واقع يكي از همان قدم هاست كه به شكلي واقع بينانه به گوشه هايي از مشكلات سكو نشينان مي پردازد.»

كوروش تهامي(بازيگر) مي گويد: «اين نخستين تجربه من براي كارهايي از اين دست بود. زندگي كردن در اين شرايط راحت نيست اما بازيگر بايد تحمل موقعيت هاي خاص را داشته باشد. پيش از اين خبرهايي در تلويزيون يا روزنامه ديده بودم. هيچ وقت نمي دانستم اينقدر شرايط كاري سخت است.

همه ما ايراني ها ياد گرفته ايم يك جورهايي با صرفه جويي از اين ثروت ملي استفاده كنيم. نفت از استخراج تا پالايش و تا وقتي كه به دست مردم برسد مراحل بسيار سختي را طي مي كند. اين شعاري است كه بگوييم مصرفم را كنترل مي كنم. اما مي دانم از اين به بعد هربار كه بخواهم بنزين بزنم ياد بچه هاي سكو مي افتم.»

سپند اميرسليماني (بازيگر) مي گويد: «فكرش را هم نمي كردم كه قرار است جايي كار كنم كه نه موبايلي آنتن بدهد و نه ارتباطي با خشكي داشته باشيم. هيچ تصوري هم از لباس غواصي و زندگي روي دريا نداشتم. فكر نمي كردم كه زندگي روي سكو اينهمه به خطر نزديك باشد.

هرگز در اين سالها با چنين شغلي آشنا نشده بودم كه در ميان خطر زندگي كني و مرگ از بغل گوشت رد شود. من در خانواده اي اهل هنر به دنيا آمدم. همه دوستان مان هم از ميان هنرمندان بودند. طبيعي است كه من با اين شغل بيشتر مانوس شوم. اما شايد اگر پيش از اين با زندگي روي سكو آشنا مي شدم اين شغل را انتخاب مي كردم.

ما ملت خوشبختي هستيم كه نفت داريم. اينكه ثروتي داشته باشي كه همه آنرا ندارند اما اين را نمي دانم كه چقدر نسبت به آن درست عمل كرده ايم و نمي دانم هم چقدر خوشبختيم.»

در تله فيلم ماه بر روي سکو بازيگراني چون محمد صادقي، محمد کاسبي، سيروس گرجستاني، مهدي اميني‌خواه، سپند اميرسليماني، محسن قاضي‌مرادي، مهوش وقاري، اليکا عبدالرزاقي، روشنک عجميان، ملکه رنجبر، ليلا بلوکات و کوروش تهامي ايفاي نقش کرده اند و فيلمنامه آن را چيستا يثربي نوشته است.

تله فيلم  «ماه بر روي سکو» روي سكوي نفتي ابوذر در خليج فارس توسط بابك بذرافشان فيلمبرداري شده است. عليرضا كلانتري صدابردار، مهرنوش الفتي منشي صحنه، علي عارفي طراحي گريم و منصوره قاضي طراحي صحنه و لباس اين پروژه را برعهده داشته اند.

فيلم تلويزيوني«ماه بر روي سکو» در بخش جنبي جشنواره فيلم فجر و همچنين در جشنواره بين المللي فيلم کيش جوايزي به دست آورده است.

 

 

 

سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری