چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 18:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

تجلي اوصاف امام‌علي(ع) در ادب فارسي

 

 

تجلي اوصاف امام علي ( ع ) در ادب فارسي

نويسنده : يدالله هاشمي

چاپ و شمارگان : اول 82 – 2000 نسخه     

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

سيد عباس شجاعي در مقدمه كتاب حاضر بيان مي‌كند كه كتابي كه در پيش روي خوانندگان است عصاره يك دنيا عشق و خلوص و ارادت است كه در قالب كلمات ، به پاي مظهر علم ،‌ فضيلت ،‌ تقوا ،‌جوانمردي ، و عدالت نثار شده است. به اشاره دوست دانشوري به نام آقاي طالشي كه سالهاست بر مسند استادي نشسته و ديرگاهي كه در خدمت صاحبدلان و اهل فضيلت ايستاده است. شجاعي ادامه مي‌دهد كه بعنوان امتثال امر خواسته كه رقمي و قلمي بزند و به اين نتيجه رسيده است كه سخن گفتن درباره شخصيتي چون علي‌( ع ) كه برخي او را از فرط جلالت و عظمت تا سرحد خدايي رسانيده و خدايش خوانده‌اند ،‌ و گروهي از فرط بي‌معرفتي و بي‌خبري از اينكه حضرتش در محراب عبادت و هنگام نيايش به معبود خويش پيوسته و شهيد محراب گشته است و نغمه « فزت و رب الكعبه » اش‌ملكوت آسمانها را پركرده است تعجب مي‌كنند  ،‌ و گروهي هم بر اين باور و انديشه‌اند كه علي ( ع) خداست و لاغير ، و بر اين اعتقاد تا سرحد مرگ پاي مي‌فشارند و از سويي ديگر ،‌گروهي بي‌خبر در اين شگفتي ،‌كه علي ( ع ) را با محراب و خدا چه كار ؟ با اين همه فاصله از فرش تا عرش ،‌ چه چيزي مي‌‌تواند بگويد كه حتي آن ( بضاعت مزجاه ) را كه بعضي دارند و وي دارا نيست ،

وي يادآور مي‌شود كه از علي حرف زدن كاري بس نابخردانه و دور از بلاغت و انصاف است نه وي و نه هيچ صاحب‌انديشه‌اي را جرئت و توان راه‌يافتن و انديشيدن در آسمان بلند اوصاف علي ( ع ) ميسر نيست و پرواز به چكاد عرفان و شناخت و معرفت آن يگانه عالم وجود ، امكان عقلي ندارد. سيدعباس شجاعي بيان ميكند كه حضرت مولي‌الموالي ، ابرمردتاريخ انسانيت ،‌ امپراتور جهان اسلام ، علي ( ع ) ،‌ به جهات متعدد كه در ابعاد گوناگون كتاب و رساله و عقل و شعر نثر نگارش يافته و كنگره ها و سمينارها و بزرگداشتهاي زيادي برپا گشته و لا تعد و لا تحصي و به انگيزه‌هاي مختلف ،‌ دوست و دشمن و عامه و خاصه و آشنا و بيگانه هرچه در توان داشتند و هرچه مي‌توانستند در  مقام (‌ له و عليه ) سخن گفته‌ اند و مطلب  نگاشته‌اند كه در تاريخ نگارش و كتابت شگفت‌انگيز است ،‌و همگان از اين كاوش و كنكاش در جهان علم و  ادب ، دين ،‌فرهنگ  ، ‌مذهب و مكتب دقيقه‌اي و نكته‌اي را از نظر دور نداشته‌اند و طرفه اينجاست كه سرانجام همگي به عجز و ناتواني خويش اعتراف كرده و سرتسليم و بندگي بر آستان حضرتش نهاده‌اند.

شجاعي در پايان مقدمه خود تاكيد مي‌كند كه در ادبيات جهان بويژه ادبيات فارسي از كسايي مروزي تا سعدي و از سعدي تا شهريار و از شهريار تا همه شاعران و انديشمندان و فرزانگان آزادانديش روزگار تا عاشقان و عارفان و پروانگان شمع معرفت و ولايت علوي در زمان و عصر ما كدام شاعر دل‌آگاه و نويسنده فرزانه را مي‌توان سراغ گرفت كه از علي ( ع ) يا يكي از ابعاد وجودي آن حضرت سخن نگفته باشد ،‌ و كدام اثر فرهنگي و علمي و عرفاني را مي‌توان يافت كه علي و نهج‌البلاغه در آن راه نيافته باشد  و شهيار عاشق و عارف زمان ما، خدا را در چهره و حقيقت علي ( ع ) مي‌يابد و با شناخت علي خدا را مي‌شناسد و از سر آشفتگي و شگفتي در مقابل عظمت و بزرگيها وكارهاي خارق‌العاده برون از حد بشري علي ( ع ) اين اعجوبه جهان خلقت لب به سخن مي‌گشايد:

و مات الشافعي و ليس يدري      علي ربه‌ام ربه‌الله

 نويسنده در بخش ديدگاههاي كتاب حاضر مي‌نويسد :

امام خميني ( ره ) :

من درباره شخصيت امير چه مي‌توانم بگويم . كسي كه انسان كامل است و مظهر جميع اسماء و صفات حق تعالي . تمام اسماء و صفات الهي در ظهور و بروز دنيا و عالم با واسطه رسول اكرم ( ص) در اين شخصيت ظهور كرده است و ابعادي كه در او مخفي است بيشتر از آنست كه از او ظاهر باشد.

طه حسين : علي مي‌خواست عدالت را به منتهي درجه در ميان مردم برقرار كند . اگر چيزي در بيت‌المال مي‌يافت همه را به عدالت و انصاف ميان مسلمين تقسيم مي‌كرد.

تجلي اوصاف امام علي ( ع ) در ادب فارسي به قلم يدالله هاشمي در چاپ نخست خود با قيمت 7000 ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

دوشنبه 21 اسفند 1391 - 8:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری