شنبه 14 تير 1399 - 4:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

طراوت مثنوي مولانا و شعر حافظ به خاطر پيوند با قرآن است

 

اختتاميه دومين جشنواره جلوه‌هاي قرآني آيات در آئينه نشريات مکتوب و ديجيتال

دومين جشنواره جلوه‌هاي قرآني آيات در آئينه نشريات مکتوب و ديجيتال شنبه 19 مهر، با حضور وزير فرهنگ ارشاد اسلامي، جمعي از نمايندگان مجلس و مديران رسانه در تالار اصلي برج آزادي برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم بيژن نوباوه از اعضاي هيئت داوران اين جشنواره در سخناني با اشاره به اينکه عدم توانايي انسان در بهره‌برداري از قرآن را خود او پديد آورده است، گفت: برگزاري جشنواره آيات کاري بي‌بديل در نمايش بهره‌برداري از آيات قرآن است، اما توقع ما از چنين جشنواره‌اي و از رسانه‌ها براي کار قرآني بسيار بيشتر از اين‌هاست.

وي با تاکيد بر اينکه جامعه‌اي از قرآن بهره مي‌برد که خودش را تزکيه کرده باشد، گفت: نگاه ما به قرآن در امر رسانه بايد والاتر از امروز باشد. در حال حاضر مسئله خبرسازي و خبررساني قرآني بايد مورد توجه قرار بگيرد.

نوباوه ادامه داد: بسياري از رسانه‌هاي ما منتظر هستند تا رويدادي رخ دهد و درباره آن اطلاع‌رساني شود، اما رويدادهاي قرآني مثل خود کلام وحي در کشور ما مهجور است. نبايد عادت کنيم که اخبار مذهبي در رسانه‌ها تنها به همين اخبار قرآني خلاصه شود، درست است که نهايت دين قرآن است، اما مي‌شود بسياري از اخبار ما در زمره اخبار مذهبي ديني و قرآني قرار بگيرد.

وي همچنين به موضوع خبرسازي و توليد خبر اشاره کرد و گفت: اخبار محرک و مهيج قرآني در کشور بسيار کم توليد مي‌شود و موضوعاتي مانند توجه به قرآني کريم در سبک زندگي کمتر مورد توجه رسانه‌هاي ماست. کمترين توقع ما اين است که اخبار قرآني لااقل مانند اخبار علمي توليد و ديده شود. البته ما همه اين مشکلات را متوجه رسانه‌ها نمي‌دانيم و معتقديم حوزه‌هاي عليمه و مراکز علمي هم بايد تلاش بيشتري در اين راستا داشته باشند.

خبر عظيم خبر از حکمت خداست

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام سعيدرضا عاملي از ديگر اعضاي هيئت داوران در سخناني حقيقت کلام الهي را متجلي در قرآن معرفي کرد و گفـت: عالم، تجلي‌بخشي از حقايق الهي است و اگر جلوه‌هايي از حقيقت کامل الهي را بخواهيم بايد آن را در قرآن بجوييم.

وي ادامه داد: در هر دوره از پيشرفت علوم تجربي پارادايم‌هايي وجود داردکه مانند نخ تسبيح زنجيره علوم را به هم وصل مي‌کند. در دو دهه اخير علوم تجربي به اين نتيجه رسيده‌اند که علم با همه قدرتش بر بنيان‌هاي سست و در مسير آزمون و خطا قرار گرفته است و با همين بنيان است که به دنبال کشف حقيقت جهان مي‌گردد.

عاملي همچنين گفت: علم غربي ظرفيت ندارد که خالق و حکمت هستي را شبيه‌سازي کند، اما ما با قرآن از اين امکان برخورداريم که حکمت خدا را رمزگشايي کنيم.

اين استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: رسانه قدرت توليد واقعيت را دارد، اما خبر عظيم خبر از حکمت خداست که پيرامون آن حرف زدن آسان نيست. عرصه خبرسازي و خبردهي عرصه بسيار مسئولانه‌اي است و اميدوارم اين مسابقه هم آغازي باشد براي ايجاد اخلاق رسانه‌اي و دور شدن از توليد خبر فاسق و همچنين حرکت به سمت توليد خبري که ذکر الهي را در خود داشته باشد.

داوري بيش از 32 هزار اثر

در ادامه اين مراسم سيداحسان قاضي‌زاده، دبير اين جشنواره نيز در سخناني اظهار داشت: اين جشنواره نزديک به 6 ماه فراخوان خود، بيش از 32 هزار اثر را دريافت کرد و با حضور جمعي از بهترين اساتيد روزنامه‌نگاري به داوري آنها پرداخت.

وي افزود: از ميان آثار رسيده بيش از 30 هزار اثر در حوزه رسانه‌هاي مکتوب و 2 هزار اثر در بخش توليدات راديويي و تلويزيوني ارسال شده بود که داوري آنها را بسيار دشوار کرد.

قرآن مدرس مخاطب‌شناسي به رسانه‌هاست

  لاله افتخاري نماينده مجلس شوراي اسلامي در سخناني با اشاره به نقش رسانه‌ها در انتقال فرهنگ قرآني گفت: قرآن‌کريم خود يک پيام مقدس است و از جانب خداوند براي همه کساني که در راه رسيدن به او حرکت مي‌کنند، ارسال شده است.

وي افزود: بايد نقش و نحوه پيام‌رساني و استفاده از قرآن را عملا بياموزيم و اين يعني مخاطب‌شناسي در انتشار و توليد پيام بايد بر مبناي قرآن صورت پذيرد. رسانه‌ها هم بايد از خود قرآن الهام بگيرند که چطور مي‌شود با مخاطب روبرو شد؛ گاهي با الفاظ صميمي و گاهي هم کوبنده.

افتخاري تاکيد کرد: در تمام جريان خبرسازي بر اساس قرآن کريم، مهم اين است که رسانه هدف خودش را گم نکند و نقش هدايتگري و روشنگري خودش را از ياد نبرد. اصحاب رسانه هم بايد با الهام از متن قرآن سوژه‌هاي خود را پيدا کنند. قرآن و پيامش براي بندگان خداوند گاهي عذاب است و گاهي رحمت، بايد از ظرفيت‌ها و نحوه‌هاي بيان در قرآن استفاده کرد و هنر توليد محتواي رسانه‌اي را در خدمت قرآن در آورد. از سوي ديگر رسانه‌ها بايد به سويي بروند که تربيت قرآني جامعه را هم مد نظر خود بياورند.

وي همچنين با اشاره به طرح جامع حفظ قرآن کريم گفت: رسانه‌ها بايد همه زمينه‌هاي اجراي اين طرح را فراهم سازند؛ در غير اين صورت تنها با بيانيه و سخنراني و مصوبه داشتن به جايي نمي‌رسيم. اين درباره همه موضوعات صدق مي‌کند. به اعتقاد من، سينما و تئاتر ما هم بايد در خدمت قرآن قرار بگيرد و نمايش دهنده آيات کلام وحي باشد.

 نقص بزرگ رسانه‌ها نداشتن بخش قرآني 

در اين مراسم حجت‌الاسلام حميد محمدي، معاون قرآني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني اظهار داشت: رسانه‌ها مانند دست و زبان در بدن هستند که همه از دست آنها شکايت دارند و در قيامت هم هر آسيبي به ديگر اعضا مي‌رسد ناشي از بي‌مبالاتي اين دو عضو است. رسانه اگر جايگاه ويژه خود را پيدا نکند، مانند يک زبان موذي در بدن سالم عمل مي‌کند؛ زباني که مي‌تواند هم دافع سيئات و جاذب حسنات باشد و هم بالعکس.

محمدي افزود: رسانه‌ها مي‌توانند ظرفيت عظيم خود را در خدمت قرآن درآورند و جايگاه خود را به عنوان يک جايگاه ويژه در مجموعه ابزارهايي که محتواي قرآن را نشر مي‌دهند، تثبيت کنند.

معاون قرآني وزير ارشاد افزود: خود قرآن يک ابر رسانه است و در خط مقدم ابلاغ رسالات الهي به شمار مي‌رود. اگر نقطه نهايي ما تمسک به قرآن باشد، مي‌توانيم با ابزار آموزش در رسانه‌ها، مسيري به سمت تمسک به قرآن ايجاد کنيم.

وي افزود: نقص بزرگ رسانه‌هاي ما اين است که بخش قرآني ندارند. اگر اين بخش در ساحت خبرگزاري‌ها و نشريات ايجاد شود، مي‌توان با سبک‌ها و شيوه‌هاي جذاب بهتري قرآن کريم را در رسانه‌ها زير پوشش قرار داد، ولي اگر با چند شبکه راديو تلويزيوني و چند رسانه قرآني در کشور فکر کنيم که رسالتمان را ايفا کرده‌ايم، شک ندارم که رفتاري ناصحيح از خود نشان داده‌ايم.

وي در پايان حق‌گويي، سودگويي، احترام به مخاطب، دوري از شايعه پراکني و تجسس را از ويژگي‌هاي يک رسانه قرآني معرفي کرد.

طراوت مثنوي مولانا و شعر حافظ به خاطر پيوند با قرآن است

در پايان اين مراسم، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دقايقي به سخنراني پرداخت.

حسيني در ابتدا با تقدير از دست‌اندرکاران برگزاري اين جشنواره گفت: اين حرکت در ابتداي راه است و ان‌شا‌الله سال به سال بهتر خواهد بود و نخبگان و هنرمندان بيشتري بر اين مبنا از مضامين قرآني بهره خواهند برد.

وي افزود: اگر مثنوي مولانا و شعر حافظ هنوز طراوت دارد به خاطر پيوند آنها با قرآن است. حافظ و مولانا را درس قرآن ماندگار کرده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين با اشاره به ظرفيت بالاي رسانه ملي در پرداختن به قرآن کريم گفت: رسانه‌هاي کشور بايد بيش از پيش به موضوع قرآن در رسانه‌ها توجه داشته باشند و بالاتر از اين بايد بر مبناي قرآن کريم حرکت کنند. اين يعني مشق رسانه بايد بر مبناي قرآن باشد و اگر چنين شد اخلاق رسانه‌ها هم متجلي از قرآن خواهد بود.

وي افزود: آنچه ما از خبرنگاري داريم برگرفته از فرهنگ غرب است و به کشور ما وارد شده است، اما ما بايد گام به گام به سمت رسيدن به آرمان مطلوب و نهايي‌مان که بهر‌ه‌برداري از قرآن در انتقال پيام است نزديک شويم.

حسيني در پايان با اشاره به آياتي از قرآن کريم گفت: قرآن قول ثقيل است. به همين خاطر برخي مي‌گويند وقتي قرآن چنين متن عظيمي است، ديگر ما را با قرآن و خواندنش چه کار؟ در حالي که خود کلام وحي در چهار آيه از خود بيان مي‌کند که ما قرآن را براي شما آسان بيان کرده‌ايم. اين يعني همان قول ثقيل که روايتي قابل فهم در درون خود دارد. 

معرفي برگزيدگان

بر اساس آراء هيئت داوران اين جشنواره و در بخش مقاله، سيدمحسن امين از نشريه وحي، محسن مير‌باقري از نيم‌سال‌نامه مطالعات قرآني و حديث و مرضيه ابوالحسني از خبرگزاري شبستان به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم را به دست آوردند.

در بخش شعر نيز عليرضا قزوه و علي فردوسي نفرات اول و دوم را به نام خود ثبت کردند و جشنواره برگزيده‌اي در رتبه سوم نداشت.

در بخش عکس، نقي‌خوش خلق، حميد موقر و علي محمدي نفرات اول تا سوم را به نام خود ثبت کردند و در بخش داستان هم کبري بابايي، احمد صادقي و مريم قاسم احمد رتبه‌هاي اول تا سوم را به دست آوردند.

در بخش خبر، زهره سعيدي خبرنگار روزنامه ايران اول شد، ليلا محمدي از خبرگزاري ايکنا رتبه دوم را به دست آورد و حميد نورشمسي از خبرگزاري مهر عنوان سوم اين بخش را مال خود کرد.

اين جشنواره همچنين خبرگزاري ايکنا را به عنوان خبرگزاري برتر، شبکه راديويي قرآن را به عنوان شبکه برتر راديويي و شبکه قرآن و معارف سيما را به عنوان شبکه برتر تلويزيوني معرفي کرد.

همچنين علي اکرمي، تهيه‌کننده برنامه «اسراء» به عنوان بهترين‌ برنامه‌ساز تلويزيوني انتخاب شد و مونا توسلي و منيژه جوادي، تهيه‌کنندگان برنامه «ضحي» رتبه دوم بخش بهترين برنامه تلويزيوني را از آن خود کردند و زهرا چخماقي از باشگاه خبرنگاران جوان براي تهيه برنامه گزارش خبري از برنامه «درس‌هايي از قرآن» سوم شد.

همچنين پايگاه خبري افکارنيوز به عنوان پايگاه خبري برتر معرفي شد و در بخش مطبوعات نيز هيچ نشريه‌اي حائز رتبه برگزيده نشد.

اين جشنواره همچنين در بخش ويژه‌اي از قرآن‌ياران شامل افراد و موسساتي که در ترويج فرهنگ قرآني تلاش داشته‌اند، قدرداني کرد. در ميان اين برگزيدگان افرادي چون حجت‌الاسلام راستگو، وحيد غفران‌نيا (خردسال‌ترين قاري کشور)، سيدحميد حسيني، لاله افتخاري (نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي)، سعيد مقيسه (مدير شبکه تهران)، مجيد اميدي شهرکي (مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي)، رحيم خاکي (مديرعامل سابق خبرگزاري ايکنا)، سيدنظام‌الدين موسوي (مديرعامل خبرگزاري فارس)، وحيد صدوقي (مديرعامل همراه اول)، بيژن مقدم (مديرمسئول روزنامه جام جم)، حسين شريعتمداري (مديرمسئول روزنامه کيهان)، مرتضي نبوي (مديرمسئول روزنامه رسالت)، علي اسماعيلي (سرپرست معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي)، ابراهيم بهاري، حميد شاه‌آبادي (معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي)و جمعي از مديران کانون‌هاي برتر تبليغاتي حضور داشتند. 

 

يكشنبه 20 اسفند 1391 - 12:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری