چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

اشارات موسيقي

 

 

اشارات موسيقي

گردآورنده : محمدمهدي محمدي     

چاپ و شمارگان : اول 86- 1100 نسخه      

ناشر : سوره‌مهر

 

پيشگفتار ناشر ،‌ مقدمه گردآورنده ، سروش ، مثنوي ، گنج سوخته ، چهار باغ ،‌ روح‌الارواح ، خسرواني ،‌ چكاوك ،‌ متن و حاشيه ، راست ،‌ رنگ اصول ، راز و نياز ،‌آزادوار ، قطار ،‌پروانه ، داد و بيداد ، نمايه و همچنين كتاب‌نامه  عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . مركز موسيقي حوزه‌هنري در ابتداي كتاب حاضر بيان مي‌كند كه اشارات موسيقي ، اولين كتابي است كه به زبان فارسي و براي موسيقي ايراني ، در قالب « گزين‌گويه‌ها » بلند ، فراهم شده است. اين مركز ادامه مي‌دهد كه همچنين اولين كتاب در اين نوع خاص است كه سخنان آن از يك نفر نيست ،‌بلكه از آثار تعداد قابل توجهي از موسيقيدانان ،  پژوهشگران و روزنامه‌نگار ممتاز درباره موسيقي ايراني گرد آمده و بر حسب تقسيم‌بندي مطلوب مولف ،‌ به نحوي كه در كتاب ديده مي‌شود مرتب شده است . مركز موسيقي حوزه هنري يادآور مي‌‌شود كه در  اين كتاب بخش قابل اعتنايي از مهم‌ترين آراء و عقايد درباره موسيقي ايران و وضعيت آن در يك دوره زماني مشخص گردآوري شده و مي‌توان آنرا نماينده برگزيده‌‌اي از انواع سليقه‌هاي هنري در اين مسير تاريخي دانست . اين مركز در پايان پيشگفتار خود يادآور مي‌‌‌شود كه « اشارات موسيقي » بعد از مطالعه و بررسي در شوراي كارشناسي مركز موسيقي حوزه هنري ، كه با حضور متخصصان برجسته موسيقي كشور تشكيل مي‌شود واجد ارزش براي انتشار شناخته شده است و بعد از ويرايش‌هاي لازم براي چاپ و نشر آماده گرديده است.

گردآورنده كتاب حاضر نيز در مقدمه خود بيان مي‌‌كند كه بزرگان و استادان در هر عرصه‌اي ،  روشنگر و هدايت‌گر سالك‌اند. محمدمهدي محمدي ادامه مي‌دهد كه اينكه انساني ،‌ سالهاي بسيار از عمر خويش را در راه آموختن و رسيدن به كمال در رشته‌اي صرف مي‌كند ، ‌مطلبي نيست كه به آن كم توجهي شود . كساني كه مي‌خواهند قدم درراهي بگذارند ، قطعا ًاگر از تجربيات و دانسته‌هاي صاحب نظران آن راه غافل شوند و بخواهند همه چيز را خود تجربه كنند و همه اتفافات مسير را با ترازوي حواس و انديشه خود بسنجند علاوه بر از دست‌دادن زمان ،‌گاه با تكيه بر دانش اندك خود ،‌ ره به تركستان مي‌‌‌برند و از حقيقت آن طريق غافل مي‌مانند. محمدي يادآور مي‌شود كه هنرمنداني عاشق ، سالها در آموزش رموز و دقايق موسيقي كوشيده‌اند ،‌ در خلوت خويش ،‌گوش جان به الحان موسيقي ايراني سپرده‌اند ، با توجه به تجزيه و تحليل و شناخت آنها ، ارتباطي نزديك و صميمي با اين هنر برقرار كرده اند و گاه سخاوتمندانه  حاصل تلاش بي وقفه خود را در منظر منتظران و مشتاقان قرار داده‌اند . وي يادآور مي‌شود افرادي معدود رنج سفر را برگزيده‌اند و با بصيرت و آگاهي ،‌ هر كجا رد پا و اثري از سخن جان و دل ‌،‌ در آب و گل اين ملك يافته‌اند مشتاقانه و از بيم امحاء جمع آوري كرده‌اند. سخنانشان را بشنويم و بي‌راهه نرويم . از تفرقه و گوش سپردن به آواها و نواهاي ويرانگر بپرهيزيم تا « مجموع » شويم و در عرصه دل و جانمان مجالي براي اهريمن نماند و سروش طلوع كند.

محمدمهدي مهدوي علت انتشار كتاب حاضر را ارج نهادن و يادآوري سخنان بزرگان ،‌استادان و هنر آموختگان موسيقي مي‌داند ، ‌تذكري كه از سر درد است تا با توجه بيشتر ، خود را از گم‌گشتگي در اين هجوم ويرانگر كه بر سرزمين و موسيقي‌مان آمده است ،‌ برهانيم.

در بخش چكاوك كتاب حاضر مي‌خوانيم :

پرويز مشكاتيان 

زماني كه يك آهنگساز سرگرم‌ساختن يه آهنگ مي‌شود ، اگر كلامي رسا بيابد كه گوياي لحظات روحي و بيانگر احساس او باشد ،‌‍ همان شعر را براي آهنگش برمي‌گزيند و اين بستگي به شعرهايي دارد كه در چنته اوست و وقتي كه يك جريان عظيم را ( مثل موسيقي ) به شعر اضافه مي‌‌كند چقدر صداقت داشته باشد كه سايه روشنهاي شعر را نمايان كند. يعني اينكه به هر حال چيزي به وجود بياورد كه دكلمه همان شعر به وسيله يك گوينده بسيار دانا و توانا ،‌متفاوت باشد. آن وقت است كه در فراز و نشيب روح شعر موفق است با افزودن نغمه به آن ، ‌شعر را متعالي كند .

اشارات موسيقي با گردآوري محمدمهدي محمدي در چاپ نخست خود با شمارگان 1100نسخه و با قيمت 4350 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

 

دوشنبه 14 اسفند 1391 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری