جمعه 16 خرداد 1399 - 8:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

نگاه حرفه اي به سينما دارم

 

 گفت وگو با محمد رضاعباسيان دبير جشنواره سي و يکم فجر

مقدمه : دبيري و برگزاري جشنواره اي در حد و اندازه جشنواره فيلم فجر با تمام حواشي که دارد يک کار چالش برانگيز و پر مخاطره محسوب مي شود . بعد از برگزاري مستقل جشنواره فيلم فجر از بنياد سينمايي فارابي اين دومين سال است که جشنواره به صورت مستقلي برگزار مي شود . با محمد رضا عباسيان دبير جشنواره سي و يکم فجر در باره برگزاري جشنواره گفت وگويي انجام داده ايم .

 

در جشنواره سي و يکم فجر شاهد چه ويژگي هاي جديدي بوديم ؟

  جشنواره فيلم فجر مهم ترين  جشن دهه فجر محسوب مي شود و جشنواره در کانون توجهات قرار دارد .نگاه جديدي در سازمان سينمايي وزارت ارشاد وجود دارد .که حوزه برگزاري جشنواره ها رويکرد مستقلي داشته باشد . جشنواره سي ام و سي ويکم بر خلاف سنت هاي سال هاي قبل که مديران فارابي عهده دار اين سمت بودند . توسط دبيراني برگزار شد که در فارابي حضور نداشتند . در دوره هاي بيست و هشتم و بيست و نهم هم مهدي مسعود شاهي دبيري جشنواره را برعهده داشت وقرار بود موسسه اي تاسيس شود به نام موسسه امور جشنواره ها . به لحاظ حقوقي تاسيس موسسه جديد در نهادهاي دولتي ممنوع است و به لحاظ حقوقي اين اتفاق رخ نداد .نيابتا اين مسئوليت به موسسه رسانه هاي تصويري واگذار شد . موسسه رسانه هاي تصويري در کنار فعاليت عرصه فيلم در شبکه نمايش خانگي بحث جشنواره و بين الملل سازمان سينمايي را برعهده گرفت . سال گذشته بعداز بيست و نه دوره که فارابي جشنواره را برگزار کرد . موسسه رسانه تصويري به لحاظ حمايت مالي در کنار جشنواره بود .از شروع کار تلاشمان اين بوده  که جشنواره برود به سمت استانداردهايي که در جشنواره هاي الف جهاني مورد استفاده قرار مي گيرد .در بحث ويژگي هاي جديد در جشنواره بايد عنوان کنم که کاهش جوايز اولين تغييربود . امسال 14 جايزه و دو بخش از جشنواره حذف شده است واصرار داريم که تعداد فيلمهاي بخش هاي رقابتي نسبت به گذشته کاهش يابد.

به چه دليل بايد شاهد کاهش سيمرغ ها و تعداد فيلمها  باشيم ؟

 براي اينکه جشنواره حرفه اي و استاندارد تر برگزار شود . در آئين نامه جشنواره هم تعداد حداکثربيست و شش فيلم براي انتخاب در بخش سوداي سيمرغ و در بخش فيلم اولي حداکثريازده فيلم درنظر گرفته شده است . آلان بيست و پنج فيلم در بخش سوداي سيمرغ رقابت مي کنند وتلاش کرده ايم بهترين فيلمها را در جشنواره نشان بدهيم . جشنواره فيلم فجر ويترين سينماي ايران است و با نمايش فيلمهاي خوب شان برگزاري جشنواره را قصد داريم حفظ کنيم و با نمايش منتخب فيلمهاي توليد شده در يک سال ، با عدم نمايش بقيه فيلمها يک پويايي براي يازده ماه باقيمانده سال حفظ کنيم و ديدن فيلمها براي همه در ايام سال جذابيت داشته باشد وخيلي از فيلمها در زمان اکرانشان براي اولين بار رونمايي مي شوند و اين سياست گذاري يک خدمت به اکران فيلمها است .

ارزيابي فيلمها توسط نهادهاي مختلف فرهنگي ، سياسي و اجتماعي چه ويژگي هايي دارد ؟

اتقاق خوبي که در اين چند دوره اخير برگزاري جشنواره رخ داده است اين مسئله است که سينما از حياط خلوتي بيرون آمده و همه در موردش اظهار نظر مي کنند . اين اتفاق ،اتفاق خجسته و مهمي است ونشان دهنده جايگاه مهم جشنواره است .علاوه بر بخش تجلي اراده ملي که نهادها و سازمانها مي آيند فيلمها را داوري و قضاوت مي کنند .امسال نهادها و ارگان ها مشارکت گسترده تري نسبت به سال هاي قبل داشته اند و در حدود چهل و چهارنهاد در جشنواره امسال داورانشان فيلمها را مورد ارزيابي قرار مي دهند .حوزه علميه قم ، وزارت آموزش و پرورش و سايرنهادها از اين جمله هستند .

چقدر در ارائه ملاک براي انتخاب فيلمها توسط هيات انتخاب تاثير داريد ؟

معيارها بر اساس استراتزي سازمان سينمايي کشور انجام مي شود و اين معيارها مشخص و واضح است . دبير هر دوره جشنواره بر اساس نوع نگاهي که به برگزار جشنواره دارد در جلساتي که با هيات انتخاب برگزار مي کند در مورد آنها توضيحاتي ارائه مي کند و هيات انتخاب هم بر اساس تشخيص وموازين فيلمها را انتخاب مي کنند.

آيا مي شود در نحوه انتخاب و داوري جشنواره يک سياست واحد تهيه و تدوين شود تا اعتراضات به حداقل برسد؟

هميشه در جشنوارها در بحث رقابت بازنده و برنده وجود دارد و طبيعي است بازنده ناراضي است . در رقابت هايي که متر و معياراندازه گيري مشخص و فيزيکي است  شخص معترض نمي تواند اعتراض داشته باشد که چرا به طور مثال از رقيبش ديرتر به خط پايان رسيده است . در رقابتهاي هنري چون انتخاب و داوري سليقه اي است  طبيعي است فيلمسازان و هنرمندان خودش را محق مي داند که بايد انتخاب و يا برنده مي شدند و اين حق را دارند که معترض باشند . بهترين کاري که برگزار کننده اين نوع رقابتها که جشنواره فيلم فجر در اين بحث مي گنجد  مي توانند انجام بدهد اين است که ترکيبي از داوران دور هم جمع شود که انتخابشان قطعيت حداکثري داشته باشد و آثار توسط داوراني که از طيف هاي مختلف هستند انتخاب شوند و با اعمال اين شيوه ميزان رضايت مندي  بيشترهمه فراهم مي شود . اما در کنار اين مسئله اگر به تجربه هاي مختلف جشنواره فيلم فجرتوجه کنيد هميشه نسبت به انتخابها اعتراضاتي وجود داشته است . در جشنواره فيلم فجر امسال به طور حتم هيات انتخاب صد در صد استقلال راي در کارشان داشتند .

 آيا هر نوع فيلمي مي تواند در جشنواره فيلم فجر حضور داشته باشد  ؟

نگاه حرفه اي به سينما دارم. ممکن است يک فيلم صد درصد گيشه ا ي و تجاري داشته باشيم . طبيعي است جاي اين فيلم در جشنواره فيلم فجر نيست . ممکن است اين نوع فيلمها سالم و آموزنده هم باشند .اما جاي اين نوع فيلمها در جشنواره فيلم  نيست . نگاهمان به جشنواره  فيلم فجربايد تفاوت پيدا کند . جشنواره فيلم فجر محل رونمايي همه داشته هاي سينماي ايران نيست . بلکه محل عرصه بهترين هاي سينماي ايران است . جشنواره فيلم فجر شانيت هنري، رقابتي و سينمايي خاص خودش را دارد و از همه مهم تر در طول سال جشنواره هاي متعددي در کشورمان برگزار مي شود که بقيه فيلمها مي توانند در اين جشنواره حضور داشته باشند . خيلي از فيلمها مي شود در جشنواره کودک رونمايي شود و اين نوع فيلمها در جشنواره فيلم فجر حضور نداشته باشند .

جشواره امسال به لحاظ تنوع ژانري چه ويژگي هايي داشت ؟

امسال بحث تنوع به صورت چشمگيري در جشنواره ديده شد . برخلاف سال هايي که اغلب فيلمها در آپارتمان هاي بالا شهر جريان داشت و بيشتر مخاطبان هم با اين فيلمها ارتباط برقرار نمي کردند. امسال تنوع  جغرافيايي ، موضوعي و لوکيشني زيادي داريم .تاريخ اسلام ، تاريخ معاصر ، دفاع مقدس ، موضوعات منطقه اي وبين المللي شامل بحث افغانستان ، عراق ، سومالي ، بحث مهاجرت به اروپا ، بحث انرژي هسته اي ، انيميشن ، موضوعات اجتماعي ، بحث معنويت و حضور روحانيت و خواهران طلبه موضوعات و ژانرهايي متفاوت جشنواره هستند .در بحث تنوع جغرافيايي شاهد يک رشد چشمگيرهستيم . 17 فيلم در جشنواره امسال لوکيشن هايشان در شهر تهران بوده است . بقيه فيلمها در شهرهايي مثل کهکليويه و بوير احمد ، بوشهر ، خوزستان ، يزد ، کرمان ، شهرهاي شمالي و يا کشورهايي مثل آلمان ، افغانستان ، سومالي ، ترکيه و روسيه و عراق فيلمبرداري شده است .

 

  

 

يكشنبه 13 اسفند 1391 - 9:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری