چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جايزه اي سياسي به فيلمي دروغ پرداز

 

نگاهي به واکنش سينماگران، منتقدين و مسئولين به برنده شدن فيلم آرگو در اسکار

 

سخنان وزير ارشاد:

‌سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حاشيه اختتاميه هفتمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر در جمع خبرنگاران پيرامون فيلم آرگو گفت: «آرگو يک فيلم ضد ايراني است و کاملا مشخص است که نه جنبه هنري آنچناني دارد و نه محتواي مورد توجهي، اما بالاخره از ابتدا تبليغات و سرمايه‌گذاري وسيعي انجام دادند تا جايزه اسکار به اين فيلم تعلق بگيرد. حرکت سياسي در حال انجام بود تا اين فيلم اسکار را دريافت کند، کاملا مشهود بود که يک حرکت سياسي در حال انجام است.»

حسيني ادامه داد: «شايد آنها عصباني بودند از اينکه ما امسال بخاطر جسارتي که به ساحت نوراني پيامبر(ص) شده بود اسکار را تحريم کرده و شرکت نکرديم، ‌آنها به دنبال فيلمي رفتند با مضموني که مطابق واقع نيست، يک چهره نامناسبي از مردم ايران ارائه مي‌شود، اما برخي از سياستمداران آنها هم اعتراف کردند که اين با واقعيت‌ها تطابق ندارد، اين يک حرکت سياسي بود که به جنبه حرفه‌اي خدشه وارد کرد.

آنها با چنين رخدادهايي اعتبارشان را از دست مي‌دهند، اين موضوع درباره فيلمي که درباره پاکستان با نام «سي دقيقه پس از نيمه شب» ساخته شده هم صادق است چراکه برخي پاکستاني‌ها به دليل خلاف واقع بودن فيلم به آن اعتراض کرده‌اند، برخي پاکستاني‌ها در فيلم به زبان عربي صحبت مي‌کنند در حالي که در پاکستان مردم يا به زبان اردو يا پشتو سخن مي‌گويند.

اين موارد براي مردم ديگر کشورها حالت فکاهي دارد، اما آنها تبليغات خود را انجام داده و در پي اثرگذاري ميان افکار مردم دنيا هستند. کاملا امسال مشخص بود اسکار جنبه سياسي دارد و صحه بر اين ماجرا اعلام برگزيده‌ها از کاخ سفيد است.»

سخنان مدير امور بين الملل بنياد سينمايي فارابي:

«امير اسفندياري» مدير امور بين الملل فارابي در گفت و گو با خبرگزاري فارس درباره سياسي عمل کردن اسکار گفت: «امسال اسکار سياسي عمل کرد و من بسيار خرسندم از اين که ميشل اوباما جايزه «آرگو» را اهداء کرد به نظرم بسيار اتفاق خوبي براي ايران بود، زيرا کاملا نشان داد جايزه امسال جايزه‌اي کاملا سياسي بود و فيلم «آرگو» فارغ از امتيازات هنري ديده شد.»

وي در ادامه افزود: «توجه به اين نکته ضروري است که اکثر ايراني ها که در ايران يا خارج از آن زندگي مي کنند از ارايه جايزه آکادمي اسکار بهترين فيلم به «آرگو»، آزرده خاطر شدند به اين دليل که «آرگو» يک فيلم ضد ايراني است.

اما سال گذشته با اسکار ارايه جايزه بهترين فيلم خارجي  به «جدايي نادر از سيمين» همه ايراني‌ها خوشحال شدند و اين طبيعي بود زيرا اين فيلم ، فيلمي خوب از سينماي ايران است.»

اسفندياري در ادامه توضيح داد: «ممکن است برخي از افراد بازهم سياسي بودن اسکار را تعميم بدهند  به ارايه جايزه سال گذشته به فيلم «جدايي نادر از سيمين»، اما بهتر است بازخوردها و نقدها را در سراسر جهان ببينند، جوايزي که جشنواره هاي مختلف به فيلم «جدايي نادر از سيمين» دادند را بررسي کنند و ببينند در نقدهايي که نوشته شده اکثرا به امتيازات هنري فيلم اشاره شده است.»

مدير بين‌الملل فارابي در خاتمه افزود: «اگر نقدهاي «آرگو» را مرور کنيد نقاط ضعف فيلم بيشتر عيان مي شود و خوشبختانه نحوه اهداي جايزه به اين فيلم نيز تاييد همين نکته است.»

نظرات دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر:

«محمد خزاعي» دبير سي‌امين جشنواره فيلم فجر در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در مورد ارزيابي خود از برگزاري مراسم اسکار، اظهار داشت: «اگر يک بررسي و تحليل راجع به مراسم اسکار و ساير جشنواره‌هاي معتبر دنيا داشته باشيم، مشاهده خواهيم کرد که بالاخره هر کدام از اين جشنواره‌ها يک استراتژي براي خودشان دارند و شما مي‌توانيد ردپاي سياست را در پشت پرده اين جشنواره‌ها را به وضوح مشاهده کنيد.»

وي در ادامه افزود: «همين طور که بعضي وقت‌ها دبيران جشنواره‌هاي معتبر دنيا در مصاحبه‌ها و خاطراتشان اغراق مي‌کنند که هر از گاهي که تغييراتي در سياست نظام آن کشور به وجود مي‌آمد، آن را از ما مي‌خواستند و مي‌گفتند که براساس آن برنامه‌ريزي کنيد.»

خزاعي تصريح کرد: «بر کسي پوشيده نيست که يکسري جشنواره در دنيا در حال برگزاري است که به دنبال اهداف سياسي هستند و مسائل پشت پرده را دنبال مي‌کنند. اينکه مي‌گويند اسکار يک مراسم سياسي است حرف و بحث امسال ما نيست بلکه ساليان سال است که منتقدان سينما اين مسئله را گوشزد مي‌کنند و روي سياسي بودن اين مراسم صحه مي‌گذارند.

طبيعي هم هست که اين مراسم اهداف و استراتژي‌هاي خاص خود را دنبال کند و براي آن برنامه‌ريزي داشته باشند، ما براي جشنواره فيلم فجر و جشنواره‌هاي موضوعي خودمان هم برنامه‌ريزي داريم و مي‌گويم امسال براي ما مفهوم و فلان موضوع حائز اهميت است.»

خزاعي در ادامه اذعان کرد: «هيچ کس انتظار نداشت که اسکار امسال را «آرگو» دريافت کند، نه منتقدان داخلي و نه منتقدان خارجي، حتي نشريات تخصصي خارجي روي ساختار «آرگو» نقد جدي داشتند و در نقدهايشان آورده‌اند که «آرگو» فيلم قوي نيست بلکه فيلمي کاملاً متوسط و معمولي است پس نشان مي‌دهد انتخاب اين فيلم براي جايزه اسکار بيشتر وجه سياسي دارد و پرداختن و مانور دادن روي اين فيلم به خاطر اين است که تمام مردم دنيا اين کار را تماشا کنند.»

خزاعي ادامه داد: «شما اگر تحليلي سياسي نسبت به «آرگو» داشته باشيد، در فيلم مي‌بينيد که چهره خوبي از مردم ايران نشان نمي‌دهد و يک تحريف کامل تاريخ است که چهره بسيار بد از ايران نشان مي‌دهد.»

دبير سابق جشنواره فيلم فجر در ادامه افزود: «ببينيد چه اتفاقي رخ مي‌دهد که همسر رئيس جمهور آمريکا اين خبر را اعلام مي‌کند، کاملاً نمادها سياسي است.»

وي در ادامه به فارس، گفت: «شما ببينيد «آرگو» در کارگرداني نامزد دريافت جايزه اسکار نيست و در خيلي از رشته‌هاي ديگر نيز نامزد کسب جايزه اسکار نيست که مي‌آيد و فيلم برگزيده اسکار مي‌شود.»

خزاعي در ادامه خاطرنشان کرد: «البته هراز چندگاهي يک موج فرهنگي و نقد مي‌آيد و بعد از مدتي هم به زودي به دست فراموشي سپرده مي‌شود. مشکل ما «آرگو» نيست، آنها فيلم جديدي دارند مي‌سازند راجع به کودتاي 28 مرداد که سراسر تحريف تاريخ است و هيچ کس واکنشي نشان نمي‌دهد؟ چرا ما استراتژي نداريم؟ چرا آنقدر درگير مسائل روزمره شده‌ايم؟»

خزاعي در ادامه افزود: «وقتي درحوزه فرهنگ و سينما استراتژي نداشته باشيم اين اتفاقات هم رخ مي‌دهد، جايزه اسکار که سياسي است و ما هم خيلي نبايد نگران اين جايزه باشيم.

به نظر من سينماي ايران بايد تلاش کند و برنامه‌ريزي جدي داشته باشد و به جاي اختلافات و گرفتاري‌هاي روزمره پاسخ نيازهاي مردم باشد.»

وي ادامه داد: «براي کشورهاي همسايه که به لحاظ مذهب، ديني، فکر و عقيدتي به ما نزديک هستند، برنامه‌ريزي داشته باشيم.»

خزاعي تصريح کرد: «پارسال فيلم اصغر فرهادي جايزه اسکار را کسب کرد فيلمي که سياسي نبود و در حوزه سينماي اجتماعي تعريف مي‌شد. آن‌ها فيلم بر عليه ما مي‌سازند، برنامه‌ريزي و استراتژي دارند اما متاسفانه ما برنامه‌ريزي نداريم و حاصلش جز پر شدن برخي روزنامه، سايت و خبرگزاري است اما برنامه‌ريزي انقلابي چه مي‌شود؟ نکاتي که مقام معظم رهبري فرمودند چه مي‌شود؟»

وي ادامه داد: «بايد شروع کنيم و برنامه ريزي جدي براي سينماي ايران داشته باشيم و اختلافات و کدورت‌ها را دور بريزيم تا سينماي ايران بتواند در جهان معتبر شود.»

محمد خزاعي در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «يک نکته را هم فراموش نکنيم که اصلا لابي کار صهيونيست است، تاريخ که بگذرد خيلي از حقايق بيشتر روشن مي‌شود، آن‌ها دوست دارند نسبت به ايران تبليغات منفي داشته باشند و ايران را روز به روز منزوي نشان دهند  و ما بايد براي آينده سينماي ايران برنامه‌ريزي منسجم و دقيقي داشته باشيم.»

نظرات دو کارگردان و يک بازيگر:

محمد مهدي عسگرپور کارگردان سينماي ايران در واکنش به جايزه بهترين فيلم اسکار 2013 که به آرگو اختصاص يافت و چگونگي اعلام آن توسط همسر رئيس‌جمهوري آمريکا به خبرگزاري مهر گفت: «جايزه آرگو بيش از آنکه يک جايزه سينمايي باشد يک جايزه سياسي تلقي مي‌شود.»

وي ادامه داد: «سابقه اسکار اينگونه بوده که وقتي قرارست فيلمي اسکار بهترين فيلم را بگيرد، معمولا نامزد بهترين کارگرداني هم هست اما امسال آرگو در ميان پنج فيلم نامزد بهترين کارگرداني نبود. اين موضوع جاي تعجب دارد که فيلمي نامزد بخش کارگرداني نباشد اما جايزه بهترين فيلم را بگيرد!»

اين کارگردان سينماي ايران با اشاره به اينکه جايزه اسکار اعتبار جديدي براي آرگو در حوزه سينمايي و فرهنگي  ايجاد نمي‌کند، توضيح داد: «اما در محدوده سياسي ممکن است براي آنها اعتبار بيشتري به ارمغان آورد. اين جايزه به عنوان يک پالس کاملا مشخص از طرف يک جريان سينمايي است و يک دستاورد سياسي تلقي مي‌شود. به اعتقاد من آکادمي اسکار امسال و در اين دوره خيلي به اعتبار خود فکر نکرده و حتي به اين بخش به گونه‌اي بي‌توجهي کرده است.»

عسگرپور ادامه داد: «در صورتي که اگر به سال‌هاي قبل اين جوايز فکر کنيم، متوجه مي‌شويم که در دوره‌هاي گذشته آنها تلاش مي‌کردند اين جوايز را کمتر به مسايل سياسي آلوده کنند و حتي اعتبارشان براي آنها اهميت بيشتري داشت اما امسال به گونه اي ديگر عمل کردند.»

وي تاکيد کرد: «به هر حال من و خيلي از همکاران سينمايي‌ام اين فيلم را ديده‌ايم. فارغ از مسايل سياسي، آرگو در قد و قواره بهترين فيلم جايزه سال سينماي جهان يا همان اسکار نيست.

اين فيلم بيشتر در حوزه هاي سياسي معنا پيدا مي کند تا حوزه هاي فرهنگي. در هر صورت من معتقدم آکادمي اسکار امسال کمتر به اعتبار خود فکر کرده و مدتها طول مي کشد تا اعتبار گذشته خود را احيا و اين اتفاق را جبران کند.»

عسگرپور در ارتباط با اعلام جايزه از سوي ميشل اوباما و دخالت کاخ سفيد در اين جايزه سينمايي عنوان کرد: «اين يک حرکت فرهنگي و سينمايي تلقي نمي شود. اين حرکت کاخ سفيد نشان مي دهد که اين فيلم به کمک هاي بسياري نياز دارد تا به صورت يک اثر سينمايي مطرح شود و آن خلاهايي که آرگو دارد، حداقل با چنين حرکت‌هايي پر مي‌شود. به عقيده من خيلي واضح و مستقيم اين حرکت را مي شود، سياسي تلقي کرد.»

مسعود ده نمکي درباره اسکار گرفتن «آرگو» مي گويد: «بهتر است به جاي فحش دادن به اسکار مسئولان فرهنگي ما از اسکار ياد بگيرند. البته منظورم از مسئولين فرهنگي فقط دست اندرکاران وزارت ارشاد نيست. به نظر من کل مهندسي فرهنگي کشور بايد از عملکرد اسکار بياموزند يعني مي بايست پاي ارزشهاي خودشان بايستند و فيلمهاي در جهت سياستهاي خودشان را تجليل کنند! در صورتي که مسئولين ما به جاي اينکه در دفاع از ارزشهاي انقلاب پاي آثار خوب بايستند مي روند سمت فضاي اپوزيسيون نوازي.

به نظر من جايزه دادن به فيلمهايي مانند «آرگو» از سوي اسکار جاي تعجب ندارد؛ آنها جشنواره ها و مراسم سينمايي خود را براساس سياستهاي خودشان اداره مي کنند و همين سياستها است که چيدمان آثار جشنواره هايي مثل کن، برلين و ونيز و مراسمي مثل اسکار و گلدن گلوب را شکل مي دهد.

اين سياستهاي فرهنگي ماست که جهت گيري اصولي ندارد. اگر اسم اين را اصولگرايي بگذاريم، اسکار اصولگراتر از جشنواره هاي وطني است چون برگزارکنندگان اسکار و جوايزي از اين دست صريحا پاي اصولشان مي ايستند و به فيلمهايي توجه مي کنند که برآورده کننده منافع ملي شان باشد اما ما به جاي ايستادن پاي منافع ملي، باندبازي، اپوزيسيون نوازي و دسته بندي هاي صنفي و سياسي را اولويت جشنواره هايمان قرار مي دهيم. »

همايون ارشادي بازيگر سينماي ايران هم که در فيلم‌هاي بين‌المللي نيز ايفاي نقش کرده است در گفتگو با خبرگزاري مهر, آکادمي اسکار را يک رويداد سينمايي - سياسي دانست و گفت: «من به عنوان بازيگر سينماي ايران هيچگاه فيلم‌هاي خارجي را که درباره ايران ساخته مي‌شود نمي‌بينم؛ چراکه معتقدم فيلم‌هايي از اين دست بيش از اينکه دغدغه شناخت ايران و ايراني را داشته باشد منافع و اهداف سياسي بنگاه‌هاي غرب را تامين مي‌کند. به همين دليل حاضر نيستم فيلم‌هاي سياسي که خارج از کشورم درباره ايران ساخته مي‌شود، ببينم.»

وي در ادامه افزود: «موضوعات مطرح شده در اغلب اين آثار حقيقت ندارد و نمي‌توان به عنوان يک مرجع به فيلم‌هايي از اين دست اعتماد و مراجعه کرد.

ضمن اينکه طبق تعريف‌هايي که شنيده‌ام فيلم آرگو از جهت مضمون استناد تاريخي دچار مشکل است و جدا از محتوا به لحاظ ساختار هم دچار اشکال‌هايي دارد.»

ارشادي که اولين حضورش در مجامع سينماي جهان را با آثار عباس کيارستمي تجربه کرده است، در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به سياسي بودن اکثر جشنواره‌هاي خارجي بيان کرد: «تجربه نشان داده که اغلب جشنواره‌هاي دنيا سياسي هستند و در اين ميان اسکار سياسي‌ترين جايزه سينمايي است و باز هم تجربه نشان داده فيلمي که از اين آکادمي جايزه مي‌گيرد، جوايز ساير جشنواره‌هاي نامدار جهاني را نيز از آن خود مي‌کند.»

بازيگر فيلم بادبادک‌باز همچنين اشاره کرد: «سال گذشته فيلم جدايي نادر از سيمين ساخته اصغر فرهادي هم برنده جايزه اسکار شد. البته اين فيلم از نگاه من بيش از اينکه جنبه‌هاي سياسي داشته باشد از ارزش‌هاي سينمايي برخوردار بود و نمي‌توان جايزه‌اي که از آن خود کرد صرفا سياسي دانست. اما فيلم آرگو و نحوه اعلام جايزه آن از سوي ميشل اوباما و همچنين صحبت‌هاي بن افلک کاملا جنبه سياسي داشت.»

ارشادي در پايان افزود: «من از جمله بازيگران کم‌حرف سينماي ايران هستم و به ‌ويژه از 6 ماه گذشته تصميم گرفته بودم که با هيچ رسانه‌اي صحبت نکنم. اما کم و کيف اهداي اين جايزه به شکلي بود که به عنوان يک ايراني خودم را مسئول مي‌دانم که نسبت به چگونگي اهداي اين جايزه و ويديو کنفرانس ميشل اوباما و صحبت‌هاي بن افلک واکنش نشان دهم. معتقدم اين نوع برخورد و اهداي جايزه براي يک ايراني مسئله ملي محسوب مي‌شود و بايد نسبت به آن واکنش نشان داد.»

نظرات سه منتقد سينمايي:

«جبار آذين» منتقد و مدرس سينما در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در مورد ارزيابي خود از مراسم اسکار، اظهار داشت: «مراسم سينماي، سياسي اسکار که از همان آغاز تاسيس با سرمايه و هدايت صهيونيست‌ها شکل يافت، همچنان در همان مسير و در راه خدمت به اهداف استکبار، جهان اسلام و مردم جهان به کار خود ادامه مي‌دهد.»

وي در ادامه افزود: «اين تصور که مجريان و سياستگذاران اين مراسم صرفاً به سينما مي‌انديشند و انتخاب‌هايشان در مدار فرهنگ و هنر است، تصوري کاملاً باطل است.»

آذين تصريح کرد: «سرمايه‌گذاران و برگزارکنندگان اين مراسم طي سال‌ها ثابت کرده‌اند که هيچگونه سنخيتي با فرهنگ‌ها و هنرهاي انساني ندارند و مشخصاً سياسي عمل مي‌کنند و اگر تحت شرايطي فيلمي هم از کشورهاي در حال توسعه به دليل مضامين انساني در اين برنامه مطرح شده و جايزه‌اي دريافت کرده است، به دليل شرايط و فشارهاي اخلاق‌مدارانه جهان است و البته ويژگي‌هاي هنري و اجتماعي خود اثر، چنانچه فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي به دليل شاخصه‌هاي خود اثر و جهاني شدن نمايش آن نگذشت تا اسکارنشينان به اين اثر و ايران سياست تحميل را تزريق کنند.»

آذين ادامه داد: «اسکار امسال با اهتزاز درآوردن پرچم يک اثر ضدايراني و تحريف شده تاريخ انقلاب اسلامي نشان داد که جهان استکبار بازهم همچنان در مسير اسلام‌هراسي و ايران‌ستيزي گام برمي‌دارد و فيلم منتخب اين مراسم يعني «آرگو» در ساخته عوامل استکبار به سفارش صهيونيست است.»

وي در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «اسکار امسال نيز يکبار ديگر پرده از سياست‌هاي استکبار آن برداشت و ماهيت اين مراسم را به جهانيان نشان داد.»

«سعيد مستغاثي» منتقد سينما هم در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در مورد ارزيابي خود از مراسم اسکار امسال، اظهار داشت:  «مراسم اسکار امسال هم مثل سال‌هاي قبل بود، مثل هر سال چه به لحاظ ساختار و محتوا به فيلم‌هايي جايزه اهدا شد که از حالت سينمايي و حالت هنري به دور بوده‌اند.»

وي در ادامه افزود: «از سال 1928 که اين مراسم اجرا شد بنيان‌گذاران آن اعلام کردند براي تقويت صنعت سينماي آمريکا و ايدئولوژي فرهنگ آمريکايي اقدام به تاسيس چنين جشنواره‌اي کرده‌اند و متاسفانه دوستان در ايران خوش خيال بودند که چنين جايزه‌اي را هنري مي‌دانستند و سال به سال سياسي بودن اين جايزه عيان و عيان‌تر مي‌شود.»

رئيس سابق انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران تمام فيلم هاي برگزيده 85 دوره اسکار را به لحاظ ساختار سطح پايين دانست و اذعان داشت: «تمام اين سال‌ها به فيلم‌هاي بسيار ضعيف و متوسط جايزه اسکار اهدا شده اما چون امسال فيلم «آرگو» ضد ايراني بود، بسيار بحث برانگيز شده است.»

مستغاثي تصريح کرد: «آرگو فيلمي متوسط و رو به پايين است که از فيلم «جيمز باند» هم سطحش پايين‌تر است. فيلم حادثه‌اي و احمقانه‌اي است که بيشتر به شعار و شعرهاي دهه 30 و 40 بسنده کرده است و بر اساس سياست روز آمريکا ساخته شده است. من اين فيلم را ضد ايراني و اسلامي مي‌دانم چون همه آدم‌ها در اين فيلم از روحيه خشني برخوردار هستند.»

وي در ادامه افزود: «فيلم‌هاي سال‌هاي گذشته اسکار مثل «سخنراني پادشاه» و ... هم آثار ضعيف بودند و که در راستاي سياست آمريکا ساخته شده بودند.»

اين منتقد با اشاره به اعلام اهداي جايزه اسکار به فيلم «آرگو» توسط همسر رييس جمهور آمريکا ، اظهار داشت: «زماني مي‌گفتند جايزه اسکار سياسي نيست اما همين چند سال گذشته در يک مراسم از معاون کلينتون تقدير کردند.

در طول اين سال‌ها کاخ سفيد هيچگاه براي فيلمي بيانيه صادر نکرد اما سال گذشته براي فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين» آمدند و بيانيه صادر کردند.»

وي ادامه داد: «به نظر من ما بايد به خودمان بيايم و مسئولين ما در اين زمينه منفعل عمل نکنند و به جاي لابي در اسکار به فکر ساخت چند فيلم خوب باشند.»

مستغاثي در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد:  «اسکار براي هنرمندان و مردم آمريکا سال‌هاست که از رونق افتاده و ماييم که آن را بزرگ کرده‌ايم. «وودي آلن» سال گذشته اصلا در اين مراسم حضور پيدا نکرد چون به آن اعتقادي ندارد. اين فقط يک مراسم شهري است. ما خودمان را بايد محکوم کنيم که در جشنواره فجر به فيلم‌هاي ضد ايراني جايزه مي‌دهيم.»

«شهرام خرازي‌ها» عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در مورد ارزيابي خود از مراسم اسکار، اظهار داشت: «اين آکادمي از بدو پيدايش تا کنون همه اقدامات و جهت گيري‌هايش آميخته با سياست بوده است و «آرگو» هم فيلمي است که از قبل جهت تخريب وجهه ايران در سطح جهاني با نقشه قبلي صهيونيست‌ها ساخته شده است.»

وي در ادامه افزود: «آرگو فيلمي است که سرمداران آمريکا هم سنديت‌اش را بارها و بارها زير سوال برده‌اند آکادمي اسکار جايزه را به اين فيلم بدهد، فيلمي که سرشار از تحريف و اشتباهات متعدد تاريخي است.»

خرازي‌ها تصريح کرد: «بارها و بارها آکادمي جوايزش را به فيلم‌هايي اهدا کرد که در آن تحريف تاريخ رخ داده است که از جمله آنها مي‌توان به فيلم‌هاي استيون اسپيلبرگ اشاره کرد.»

عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در ادامه افزود: «جايزه اسکار جايزه‌اي سياسي به تمام معنا است و قابل پيش بيني بود که آکادمي به «آرگو» جايزه بدهد.»

وي در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «باعث تاسف است که فيلمي که به لحاظ ساختار و مضمون جزو آثار درجه سوم آمريکا به حساب مي‌آيد جايزه اسکار را دريافت کند.»

 

 

يكشنبه 13 اسفند 1391 - 9:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری