سه‌شنبه 24 تير 1399 - 8:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

خاموشي: حوزه‌هنري کودک‌ونوجوان بايد کودکان را به زيبايي‌هاي دين سوق دهد

 

گزارش آيين افتتاح حوزه هنري كودك و نوجوان

 

 آيين گشايش حوزه هنري كودك و نوجوان با حضور سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، محمدحمزه زاده، خسرو زينال پور و عليرضا معيني بخش معاونان حوزه هنري مسئولين مراكز و دفاتر اين نهاد و جمع كثيري از هنرمندان و نويسندگان و شاعران كشور در تالار مهر حوزه هنري برگزار شد.

سالاري: تحقق ارزش هاي اسلامي در جامعه را از كودكان آغاز كنيم

سالاري كارشناس دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري در آغاز اين مراسم به تبيين اهميت تربيت نسل جوان از نگاه مقام معظم رهبري پرداخت و گفت: هدف كلان رهبر انقلاب تشكيل تمدن نوين اسلامي است كه پس از وقوع بيداري اسلامي در منطقه شكل جدي تري به خود گرفته است و ايشان تاكيد بيشتري بر اين مهم نموده اند.

اين كارشناس در ادامه گفت: رهبر انقلاب براي رسيدن به تمدن نوين اسلامي 5 مرحله را ترسيم كرده اند كه اولين مرحله در 22 بهمن ماه 57 با پيروزي انقلاب اسلامي تحقق يافت. دومين مرحله تشكيل نظام اسلامي است كه به تصويب مردم رسيده باشد. مرحله سوم تشكيل دولت اسلامي و سازكارهاي نظام اسلامي است و تشكيل كشور اسلامي كه در آن صفات حميده اسلامي فراگير و نهادينه شود مرحله چهارم محسوب مي شود و در مرحله پاياني تمدن الگوساز اسلامي شكل خواهد گرفت.

وي ادامه داد: فرمولي كه از نظر مقام معظم رهبري مي تواند ما را به اين مراحل برساند دو چيز است؛ يكي توليد فكر و ديگري پرورش انسان است و مطالبات رهبر انقلاب از مسئولان فرهنگي در همين دو خلاصه مي شود.

سالاري افزود: اين دو موضوع با هم رابطه اي ديالكتيكي دارند يعني توليد فكر در پرورش نيروي انساني تاثيرگذار است و پرورش انسان در توليد فكر اثر گذار خواهد بود.

اين كارشناس ادامه داد: پيشرفت هايي كه تاكنون داشته ايم از منظر مقام معظم رهبري عموما پيشرفت هاي ابزاري بوده كه بايد به سمت پيشرفت حقيقي سوق داده شود؛ پيشرفت حقيقي از منظر ايشان چيزي نيست جز تحقق ارزشهاي اسلامي و سبك زندگي منطبق با اين ارزشها.

وي اظهار كرد: سوال اينجاست كه از كجا بايد شروع كرد؟ پاسخ اين سوال در آثار مقام معظم رهبري اين است كه بايد از كودكان و نوجوانان شروع كنيم؛ در اين زمينه تاكيدات مهم مقام معظم رهبري بر انجام كارهاي جمعي، خردورزي (جدي گرفتن آموزش فلسفه براي كودكان و نوجوانان)، خودباوري، اعتماد به نفس ملي، حلم و بردباري، همت بلند و ايجاد نگاه جهاني، كتابخواني، تن به كار دادن، انضباط اجتماعي و ... بارها و بارها به بهانه مختلف تكرار شده است.

سالاري در پايان سخنانش گفت: چه قدر خوب است كه موضوع تشكيل تمدن نوين اسلامي كه رهبر انقلاب اين قدر بر آن تاكيد دارند با تلاش تك تك ما انجام گيرد و همه ما تحقق آن را مسئوليت و وظيفه خود بدانيم و به نوبه خود و در حد توانمان براي ساختن آن گام برداريم.

 

خاموشي: حوزه‌هنري کودک‌ونوجوان بايد کودکان را به زيبايي‌هاي دين سوق دهد

دكترسيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در اين مراسم ضمن اظهار تبريك به خاطر افتتاح حوزه هنري كودك و نوجوان گفت: تاسيس حوزه هنري كودك و نوجوان از آغاز پذيرفتن مسئوليتم در سازمان تبليغات اسلامي آرزوي من بود.

وي با اشاره به اهميت سبك زندگي اسلامي اظهار كرد: در سال 91 طي اردويي كه داشتيم حدود 6 جلسه مفصل در ارتباط با سبك زندگي براي جوانان صحبت كرديم و در آن زمان نمي دانستم كه اين موضوع دغدغه جدي مقام معظم رهبري هم هست و اكنون كه اين دغدغه وجود دارد بايد با جديت بيشتري به اين موضوع پرداخته شود.

خاموشي با بيان اينكه ما كه از قديمي هاي اين شهر هستيم و روابط گذشته را تجربه كرديم بايد براي انتقال سبك زندگي گذشته به نسل هاي آينده تلاش كنيم، افزود: حدود 70 سال است كه در خانه پدربزرگ ما مجالس روضه برپا مي شود و من از كودكي در آن شركت مي كردم و از چايي اين روضه ها نوشيده ايم؛ چنين جلساتي بود كه جوانان ما را ساخت به نوعي كه دغدغه آنها دين بود نه تظاهر به دينداري.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي خاطرنشان كرد: ابتدا فكر نمي كرديم موضوع سبك زندگي تا اين حد اهميت يابد اما به هر حال وقتي خانواده يا جامعه اي هويت گم شده اي داشته باشد موضوع سبك زندگي برايش اهميت مي يابد.

اين مقام مسئول بينش و اعتقاد موحدانه را نخستين و مهمترين ويژگي سبك زندگي اسلامي دانست و گفت: اگر اين بينش و اعتقاد موحدانه در جوانان، خانواده و جامعه عمق پيدا كند هنگامي كه كشور و اعتقادات ما در خطر قرار گيرد تك تك افراد جامعه بويژه جوانان حاضرند براي دفع اين خطر جانشان را فدا كنند.

وي افزود: جواناني كه در دفاع مقدس به مصاف دشمن رفتند فيلسوف يا حكيم نبودند و آنچه آنها را به اين ايثار و جانفشاني ترغيب كرد همين بينش الهي و موحدانه بود.

وي با بيان خاطره اي از رفتنش به جبهه در آغاز عمليات كربلاي پنج خاطرنشان كرد: رزمندگان ما از همه چيز خود گذشتند و مهمترين مسئله برايشان اعتقاد و دين و كشورشان بود و اين موضوع براي انتخاب راه در آينده بسيار مهم است.

خاموشي ادامه داد: اگر جواني واقعا بداند كه با خدا معامله مي كند در زمينه سبك زندگي مشكلات ما حل خواهد شد و اين هدفي است كه مسئولان فرهنگي بايد به آن توجه ويژه داشته باشند.

اين مقام توضيح داد: در بينش و اعتقاد موحدانه خداوند اصل است و تمدن انساني در ظل و سايه مشروعيت شرع مقدس قرار مي گيرد و اگر در جايي تعارضي ميان اين تمدن انساني و آموزه هاي الهي قرار بگيرد ايده هاي خداباورانه معيار و اصل تلقي مي شود. اگر براي سامان دادن به سبك زندگي اين نوع نگاه را نداشته باشيم چندان تفاوتي با سبك زندگي غرب يا شرق نخواهيم داشت.

خاموشي با بيان اينكه تاكيد مقام معظم رهبري در بحث سبك زندگي بر همين بينش الهي و موحدانه است، افزود: چنين بينشي انسان، خانواده، جامعه، كشور و شهر و ديار را قاعده مند مي سازد و اين دقيقا موضوع مورد نياز ماست. اين قاعده مندي براي شكل گيري فرهنگ و تمدن نوين اسلامي ضروري است.

وي با بيان اينكه دين اسلام در زمينه ارائه قواعد زندگي و بيان احكام فروگذار نكرده است، اظهار عقيده كرد: يكي از مهمترين معيارهاي ما براي استقرار سبك زندگي اسلامي بايد اين باشد كه دين حداكثري حاكميت يابد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: اينكه عده اي مي گويند اسم مان مسلمان باشد كافي است و بايد دل پاك باشد اصلا درست نيست، داشتن اين نگاه حداقلي به دين نه تنها بسنده نيست بلكه ممكن است موجب انحراف شود.

اين مقام مسئول با اشاره به حديثي از امام صادق(ع) توضيح داد: در حديث اشاره شده كه كسي به امام عرض مي كند كافي است اهل ولايت باشيم و هر كاري كه مي خواهيم انجام دهيم؛ امام به شدت با اين موضع برخورد مي كنند و مي فرمايند وقتي ما به عمل مامور شده ايم چطور شما مي خواهيد از عمل بر طبق اعتقاداتتان سر باز بزنيد.

وي افزود: امام(ع) تاكيد كرده اند كه حتما بايد ايمان صحيح به همراه عمل صحيح بر طبق اعتقادات و بر اساس ايمان به خدا با هم ملازم باشند والا راه نجاتي وجود ندارد. اين غايت سبك زندگي اسلامي است كه بايد در پي آن باشيم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي خطاب به مسئولان حوزه هنري گفت: حوزه هنري اگر مي خواهد با تبيين و استقرار سبك زندگي اسلامي براي كودك و نوجوانان تاثيرگذار باشد بايد تلاش كند كه بچه ها با آموزه هاي كمال جوي اسلام آشنا شده و بر مبناي آنها زندگي كنند.

خاموشي «انقلاب اسلامي»، «دفاع مقدس» و «حوزه ارزشها» را سه محور اصلي فعاليت سازمان تبليغات و حوزه هنري خواند و گفت: حوزه هنري كودك و نوجوان بايد در اين زمينه ها فعاليت كند به شكلي كه كارهاي با كيفيت و هدفمند توليد شود، نه اينكه كار فله اي صورت گيرد و تاثيري نداشته باشد.

 

رئيس حوزه هنري: چشم‌انداز حوزه هنري کودک و نوجوان پاسخگويي به 30 درصد مطالبات مخاطب است

همچنين محسن مومني شريف در اين مراسم گفت: حوزه فعاليت‌هاي مربوط به کودک و نوجوان در کشورمان از يک نوع گستردگي برخوردار است که هر سازماني که در اين بخش کار کند، نمي‌تواند به آن بي‌اعتنا بوده و در ضمن انتهايي براي کارش متصور نيست. از سال‌هاي قديم، مديران حوزه هنري نسبت به حوزه فعاليت‌هاي کودک و نوجوان بي‌اعتنا نبودند ولي کارهاي حوزه بزرگسالان از درخششي برخوردار بودند که باعث شدند آثار مربوط به کودکان ديده نشود.

 وي افزود: بنابراين براي اين که کارهاي کودک و نوجوان به صورت تخصصي انجام شوند، قرار بر اين شد که حوزه هنري کودک و نوجوان کار خود را به طور رسمي شروع کند و زحمات آماده‌سازي‌اش، تحقيقات و مطالعاتش هم از دو سال پيش کشيده شده است. در حوزه هنري اگر کاري انجام مي‌شود، بايد حق مطالعه،‌ پيش از اجرايش ادا شود و اگر کاري اين چنين انجام شود، کار هدفمندي خواهد بود. آغاز به کار حوزه هنري کودک و نوجوان به معني انشقاق در حوزه هنري نيست، بلکه نشانه به کارگيري تخصص در کار است. مسئولان حوزه هنري چنين تشخيص دادند که فعاليت‌هاي مربوط به مخاطبان کودک و نوجوان به دليل گستردگي بايد توسط نهادي جداگانه و تخصصي دنبال شود،‌ بنابراين حوزه هنري کودک و نوجوان متولد شد.

 رئيس حوزه هنري ادامه داد: با توجه به تفاوت‌هاي ماهوي که بين نگرش کودکان و نوجوانان با ديد بزرگسالان وجود دارد، طبيعي است که حوزه بخواهد، فعاليت‌هاي بخش کودک و نوجوان را به طور تخصصي پيگيري کند. بايد توجه کنيم اگر در هر بخش و موضوع ديگري مجاز به واردات از ديگر کشورها باشيم، در زمينه کودک و نوجوان مجاز به انجام چنين کاري نيستيم و نمي‌توانيم از هر دستاوردي که مربوط به ديگران است، بهره ببريم. اما متاسفانه امروز شاهد عکس اين موضوع هستيم و با همه تلاش‌هايي که در حوزه‌اي مانند کتاب و ادبيات مي‌شود، به ويژه فعاليت‌هايي که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و وزارت آموزش و پرورش انجام مي‌دهند، هنوز هم نسبت آثار ترجمه به تاليف بسيار تامل‌برانگيز است. در بخش فيلم و انيميشن که اوضاع خيلي بدتر است. اين شرايط در صورتي وجود دارند که در کشورمان زمينه‌ رشد و توسعه اين حوزه‌ها وجود دارد.

 مومني شريف گفت: اگر مردم در حوزه‌هاي مختلف‌، محصول خارجي را بر داخلي ترجيح مي‌دهند اتفاقا در زمينه فرهنگ و هنر علاقه‌مند به آثار بومي هستند. اما دليل شرايط فعلي‌مان اين است که کار نمي‌کنيم و توليد نداريم. پس مسئولين به اين موضوع توجه بيشتري داشته باشند. امسال هم شرايط کشور طوري رقم خورده که در يک جنگ اقتصادي قرار داريم و نبايد اين‌گونه باشد که اولين جايي که بودجه‌اش کم و تعديل مي‌شود، دستگاه‌هاي فرهنگي و هنري باشد. اخيراً هم اشاره شده است که سال آينده، حمايت‌‌ها از نهادهايي کم مي‌شود که در اين حوزه‌ها فعال هستند. اين نهادها متاسفانه، قسمت‌هايي هستند که براي فعاليت‌هاي فرهنگي در 20 سال آينده‌شان برنامه دارند. بنابراين کم کردن بودجه و اعتبار فرهنگي قطعا سياست اشتباهي است که بايد اصلاح شود.

 وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: تفاوت حوزه هنري با ديگر نهادهاي فرهنگي و هنري در کشور در اين است که حوزه با مخاطب کودک خود حرکت کرده و در بزرگسالي هم او را رها نمي‌کند. يعني حوزه در واقع مخاطبان آينده خود را پرورش مي‌دهد. درخواست و مطالبه مردم هم در طول سال‌ها از حوزه همين بوده است. گاهي اين سئوال مطرح شده است که وقتي نهادي مانند کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان وجود دارد، چه لزومي دارد که حوزه‌اي به نام حوزه هنري کودک و نوجوان آغاز به کار کند؟ در پاسخ به اين سئوال گفته‌ام که گذشته از فرق‌ها، گستردگي اين گروه سني آن‌قدر زياد است که اگر همه باهم و با همه توانمان کار کنيم،‌ شايد بتوانيم 50 درصد مطالبات اين گروه سني را پاسخ بدهيم.

 رئيس حوزه هنري در پايان سخنانش گفت: تاسيس و افتتاح حوزه هنري کودک و نوجوان، اتفاق بزرگي است و ما هم در چشم انداز آن، توانايي پاسخ‌گويي به 30 درصد مطالبات مخاطبان را ديده‌ايم. کار در اين زمينه شرايطي دارد که آن را تبديل به يک جهاد مي‌کند.

 

عزت‌الله الوندي: سال آينده 120 عنوان کتاب توسط حوزه هنري کودک و نوجوان چاپ مي‌شود

عزت‌الله الوندي دبير دفتر ادبيات کودک و نوجوان حوزه هنري نيز در اين مراسم گفت: اواسط آبان ماه 90 کاري را در حوزه هنري شروع کرديم که تا پايان سال گذشته، برنامه‌ريزي‌ها براي انجامش طول کشيد و وقتي وارد سال 91 شديم حجم کار به شکلي بالا رفت که توليد 100 کتاب را در طول يک سال رقم زد. دفتر ادبيات کودک و نوجوان حوزه هنري چند ماه قبل از شروع سال 91 همه انرژي خود را روي برگزاري نشست‌هاي کارشناسي و تشکيل شوراها و راه‌اندازي پروژه‌هايي گذاشته بود که قرار بود سال آينده‌اش کليد بخورند. در اين مدت توانستيم با همکاري 48 نويسنده، بيش از 100 کتاب منتشر کنيم.

 وي افزود: ما کتاب‌هاي حوزه کودک را به دو بخش خردسال و کودک تقسيم کرديم و به توليد شعر و داستان روي آورديم. تصويب آثار هم با سختگيري و کارشناسي‌هايي در حکم صافي‌هاي دقيق انجام شدند و اين‌گونه نبود که هر کاري را براي چاپ تصويب کنيم. به اين ترتيب از 100 عنوان يادشده، 41 کتاب، مجموعه شعر کودک و خردسال بودند. باقي آثار هم داستان و زندگينامه داستاني بودند.

 اين نويسنده گفت: حسين فتاحي، محمدرضا بايرامي، مصطفي خرامان، داوود اميريان، مسعود اميرخاني، زهرا حيدري و من از ناظران و مجريان پروژه‌هاي مختلفي بوديم که در دفتر ادبيات کودک و نوجوان حوزه توليد شد و مي‌شود. براي سال آينده هم طرح رمان کودک را داريم که در مرحله اول آن، 10 عنوان و تا پايان سال آينده 25 عنوان از آن منتشر مي‌شود. تاريخ استعمار در جهان، عنوان مجموعه ديگري است که قرار است سال آينده در 25 جلد و به مرور منتشر شود. اصحاب ائمه و پيامبر هم موضوع ديگر مجموعه‌اي است که مي‌‌خواهيم سال آينده در قالب 20 جلد به انتشار برسانيم.

 الوندي ادامه داد: ادبيات دفاع مقدس، خاطرات و کتاب‌هاي انقلاب هم موضوع کتاب‌هايي هستند که سال آينده، انتشارشان را دستور کار داريم. با توجه به خواسته آقاي خاموشي بر توليد 300 کتاب،‌ مي‌توانيم بگوييم که توانايي توليد 300 کتاب را داريم و در سال آينده 120 عنوان کتاب در دفتر ادبيات کودک و نوجوان حوزه به چاپ خواهيم رساند.

 

دولت آبادي: پايه اي ترين حركت فرهنگي كشور آغاز شده است

حسن دولت آبادي مدير بخش كودك و نوجوان مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در اين مراسم گفت: بسيار خوشحالم كه پايه اي ترين حركت فرهنگي كشور آغاز شد و از آقاي مومني كه بدون تبليغ ولي عميق و پرتلاش مشغول به كار هستند تشكر مي كنم. ايشان در ابتداي سال وعده دادند كه امسال سال كودك و نوجوان باشد و پايه اي ترين اقدام عملي كودك و نوجوان را آغاز كردند و آن هم ايجاد يك مركز تئاتر و ادبيات و موسيقي كودك و نوجوان است.

 دولت آبادي افزود: شخصا از اينكه يكي از آرزوهايم توسط ايشان تحقق پيدا كرده سپاسگذارم. اگر قرار است آينده اي متعادل با بزرگسالاني سالم و جامعه اي بي دغدغه داشته باشيم نبايد در بزرگسالي برنامه ريزي كنيم.

 وي ادامه داد: هدفي بر اساس اهداف عميق حوزه هنري تبيين كرديم و بعد از تشكيل دفتر از چند تن از متخصصين همچون دكتر وفاداري، داوود كيانيان، كريم اكبري مباركه، ... و خود من اعضاي شوراي تخصصي را تشكيل داديم و سعي كرديم آثاري كه مي رسيد را مطالعه كنيم و دوستاني را هم در اين زمينه دعوت كرديم و فعاليت هايشان را براي اجراي خاص تئاتر كودك و نوجوان برشمرديم.

 اين نمايشنامه نويس كودك و نوجوان عنوان كرد: چند اقدام ابداعي پس از شروع به كار دفتر كودك و نوجوان مركز نمايشي صورت گرفته است. براي اولين بار مسابقه نمايش نامه نويسي كودك و نوجوان را برگزار مي كنيم. كه 3 نمايشنامه برتر از نمايشنامه هاي شركت كننده در اين مسابقه را هم چاپ مي كنيم و همچنين براي نفر اول تا دهم، از نمايشنامه نويسان بزرگ دعوت مي كنيم تا آثار را بخوانند و كلاس هايي نيز برايشان برگزار مي كنيم و نمايشنامه نويس تربيت كنيم.

وي ادامه داد: در عرصه نمايش نامه نويسي نه تنها ما بلكه دنيا فقير  است و از آغاز تا به امروز 300 نفر نمايشنامه نويس داريم و اين رقم بسيار كمي است و به همين دليل نيز تصميم به تربيت و آموزش نمايشنامه نويسان كرده ايم.

 اين مقام مسئول  اظهار داشت: قبل از اينكه تئاترهاي ما به اجرا گذاشته شوند چه در تهران و چه شهرستان، كارشناسان كودك و نوجوان را مي فرستيم تا تئاترها را ببينند و اصلاح كنند تا وقتي وارد جشنواره مي شويم مشكلات اوليه را نداشته باشند و در جشنواره "ماه " نشان داديم كارها چقدر قدرتمند است.

 وي با بيان اينكه مركز هنرهاي نمايشي به دليل مراجعه بيش از اندازه، پاسخگوي مدارس تهران نيستيم، گفت: به دليل استقبال زياد علي رغم اينكه سالن هاي بزرگي داريم پاسخگوي مدارس نيستيم و به همين خاطر در دهه فجر ناچار شديم گروهي را به مدارس اعزام كنيم.

 دولت آبادي خاطرنشان كرد: بخشي از اجراهاي ما به استانها اختصاص دارند و تمركز ويژه حوزه هنري و دفتر تئاتر كودك ونو جوان بر حوزه كودك و نوجوان شهرستان ها و استان ها ست. 70 درصد تئاترها ي شركت كننده در جشنواره "ماه" 91 در شهرستان و 30 درصد در تهران بود.

 مدير بخش تاتر بيان كرد: با حوزه هاي هنري استان ها تعامل جدي داريم و استان ها در اولويت هستند و نشست حضوري با هنرمندان استان ها برگزار مي كنيم و كارشناساني را  براي تقويت آثار آنها مي فرستيم و همچنين تلاش مي كنيم تعداد نمايش هاي استان ها در تهران را افزايش دهيم.

 اين مدير توضيح داد: با دفتر تئاتر دفاع مقدس هم صحبت كرديم تا بتوانيم تئاترهاي دفاع مقدس را در مدارس گسترش دهيم و همچنين سمينار جهاني تئاتر را برگزار كرديم و تعاملي هم با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان داشتيم.

 دولت آبادي در مورد فعاليت هاي بين المللي نيز گفت: مركز استيژ سه تئاتر را به ما معرفي و در جشنواره ما شركت كرد و خودش حمايت مالي كرد و شرايط براي حضور خانم «ايوت هاردي» ريس استيژ بين المللي كه مهمان كانون پرورش فكري بودند فراهم شد. مراسم روز جهاني كودك و نوجوان را هم استيژ برگزار كرد و ما هم همكاري داشتيم به صورتي كه كتاب ها و فيلم هايي از حوزه را به هنرمندان اهدا كرديم.

 وي در پايان به جشنواره كودك و نوجوان در سال 90 اشاره و اظهار كرد: در بخشي از جشنواره بزرگسال" ماه"آثار كودك نيز اجرا شد و اختتاميه نيز به صورت جداگانه برگزار شد و در سال 92 تئاتر كودك و نوجوان جشنواره ايي مجزا در كنار جشنواره ماه خواهد داشت.

 

پيروز ارجمند: كودكان به موسيقي خاص خود نياز دارند

پيروز ارجمند رييس مركز موسيقي حوزه هنري در اين مراسم ضمن اظهار تبريك به خاطر افتتاح حوزه هنري كودك و نوجوان گفت: مركز موسيقي حوزه در راستاي موسيقي كودك و نوجوان، چه در حوزه  انتشار و چه در توليد آلبوم هاي موسيقي داراي فعاليت هاي خيلي چشم گيري نبوده است كه به طور مشخصي تاثير گذار بوده باشد به جز اندكي كه در حوزه آموزش بوده است.

 ارجمند ادامه داد: ما به طور جدي وارد اين فعاليت شديم و همچنان هستيم و خوشحاليم كه در واقع يار و ياور ديگري و محلي در حوزه موسيقي كودك و نوجوان داريم كه بتوانيم حضور بيشتري را داشته باشيم.

 اين هنرمند به ذكر آثار توليد شده پرداخت و بيان كرد: آثاري به صورت كاست توليد شده است و كارهاي خوبي از جمله اين كارها است، اثري از خانم سالم كه بر اساس موسيقي هاي محلي ايران كار كردند و كار خوبي است و اين كار را به صورت مجدد انتشار مي يابد.

 وي به كاري از آقاي فياض با عنوان "سبد سبد ستاره" اشاره كرد و اظهار داشت: اين كار از اولين كارهاي مركز موسيقي بوده و كار ارزشمندي است.

 مدير مركز موسيقي حوزه هنري با بيان اينكه يك كار هم از آثار كتاب هاي درسي داريم افزود: اين اثر تبديل به موسيقي شده است و اميدوارم اين كار را ادامه دهيم. با توافقي كه با مدير محترم فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش داشتيم در ده بند وارد مذاكره شديم و 10 تفاهم را انجام داديم كه الان 5 بند از آن اجرايي شده است.

 ارجمند بيان كرد: قطعا موسيقي ملي ما مهم است  و دوست داريم براي فرزندان اين آب و خاك نمونه هاي را توليد كنيم كه الگويي متناسب با يك كودك ايران اسلامي باشد.

 اين هنرمند موسيقي اذعان كرد: برنامه هايي را براي امسال و سال آينده در نظر داريم و با وزارت آموزش و پرورش براي توليد 32 سرود آواي مهر به توافق رسيديم. آواي مدرسه براي اولين بار به حوزه هنري داده شده است تا مجموعه اي را براي كل مدارس ايران توليد كنيم. يك مجموعه از آن قبل از عيد با عنوان آواي مهر رونمايي خواهد شد.

 وي از برگزاري كنسرت هاي كودك و نوجوان خبر داد و اظهار كرد: ما كنسرت هاي كودك و نوجوان را برگزار خواهيم كرد زيرا كودكان به موسيقي خاص خود نياز دارند و اميدواريم از اين آشفتگي موسيقي نامتناسب با مقطع سني آنها دوري شود.

 ارجمند در پايان گفت: لالايي ها را مجددا انتشار خواهيم داد زيرا فرهنگ لالايي در حال  از بين رفتن است. همچنين امسال اولين جشنواره تخصصي گروه كودك و نوجوان را در سه گروه سني برگزار مي كنيم.

 

صفوي: 15 سريال و مجموعه انيميشن در دست توليد است

مدير مركز مطالعات و توليدات انيميشن حوزه هنري كه در مراسم تاسيس حوزه هنري كودك و نوجوان سخن مي گفت تاكيد كرد: توليد زياد مد نظر مركز انيميشن نيست، بلكه سعي داريم توليداتمان نمونه باشند.

سيد مسعود صفوي مدير مركز مطالعات و توليدات انيميشن حوزه هنري با بيان اين كه انيميشن صنعت فرهنگي است، گفت: در انيميشن هنرهاي مختلف مانند تجسمي، موسيقي و ادبيات همه كنار هم هستند و رشد انيميشن اتفاق بزرگي در صنعت جهان بوده است.

 وي ادامه داد: سال هاست كه انيميشن هاي مختلفي در جهان ساخته مي شود و وقتي حوزه هنري مي خواهد وارد چنين فضايي شود كه 70 ، 80 سال تجربه در آن وجود دارد و مخاطب نيز تمام محصولات جهان دسترسي دارد نمي تواند با برنامه ايي ضعيف كه در آن خلاء هست آغاز به كار كند.

 صفوي ادامه داد: نمي توان چيزي را ساخت كه مردم نمي پسندند و بخواهيم پيام را در قالبي ضعيف ارائه كنيم، كانون پرورش فكري كودك و نوجوان و تلويزيون در اين زمينه كار كرده اند و حوزه هنري نمي تواند با دستي خالي و قالبي ضعيف كار كند و بايد نگاهي خاص داشته باشد.

 مدير مركز مطالعات و توليدات انيميشن حوزه هنري با تاكيد بر اين كه اصل براي يك اثر هنري مخاطب است، گفت: بدترين اتفاقي كه ممكن است براي صاحب اثر و تهيه كننده رخ دهد اين است كه برنامه اش ديده نشود.

 صفوي اعلام كرد: مركز انيميشن حوزه هنري حدود 15 سريال و مجموعه انيميشن دارد كه در سال آينده توليد مي شود.

 وي افزود: انتقال فرهنگ ها و سودآوري اقتصادي در دنياي امروز انيميشن اهميت دارد و به طور مثال كشور ژاپن 6 برابر درآمد نفتي ما از انيميشن هايي كه توليد مي كند سود مادي به دست مي آورد، انيميشن سازي هاي دنيا در حال حاضر تغيير شكل داده اند و مانند كمپاني هاي بزرگ شده اند.

 صفوي درباره فعاليت هاي مركز انيميشن گفت: توليد زياد مد نظر مركز انيميشن نيست، بلكه سعي داريم توليداتمان نمونه و با كيفيتي بالا باشد، انيميشن از تنها صنايعي است كه دانش محور و در عين حال سودآور است.

 او با اشاره به آثار توليد شده در اين مركز عنوان كرد: «تاريخ از اين ور» اثر جديدي است كه توسط مركز انيميشن ساخته شده و سريال «هوشان» نيز از اواخر سال آينده پخش مي شود، «اعلا و غلوم» ، «بيگي و دوستان» و آثاري ديگر نيز در حال توليد توسط اين مركز هستند.

 

محمد سرشار: برخي توليد كنندگان با سرمايه داخلي فرهنگ غربي را ترويج مي كنند

 محمد سرشار رييس حوزه هنري كودك و نوجوان و استان تهران در آيين تاسيس حوزه هنري كودك و نوجوان گفت: بايد نبض بازار فرهنگي را در دست بگيريم كه متاسفانه اين بازار در حال حاضر در دست ما نيست.

رييس حوزه هنري استان تهران با بيان اين كه سرمايه انساني مهمترين سرمايه هر جريان فكري و حكومتي است، عنوان كرد: براي اين كه بتوانيم جريان انساني را داشته باشيم در آموزه هاي اسلامي مان هم آمده است كه تربيت را بايد قبل از انعقاد نطفه شروع كرد.

 وي ادامه داد: بايد براي موج هاي جمعيتي ديگر نيز آماده باشيم و نبض بازار فرهنگي را در دست بگيريم كه متاسفانه اين بازار در حال حاضر در دست ما نيست و حتي برخي توليد كنندگان فرهنگي نيز باسرمايه داخلي فرهنگ غربي را ترويج مي كنند.

 رييس حوزه هنري كودك و نوجوان با اشاره به برخي دلايل راه اندازي حوزه هنري كودك و نوجوان گفت: بازار كودك و نوجوان تنوع قالبي زيادي دارد و خانواده ها نيز براي نيازهاي فرهنگي و هنري كودكان هزينه مي كنند.

 سرشار همچنين گفت: شيوه گذران وقت كودك و نوجوان ايراني در حال تغيير است و ما نتوانسته ايم مديريت كنيم و براي كاش هزينه هاي توليد كيفيت آثار را كاهش داده ايم و اين مساله باعث بروز مشكل شده است.

 وي درباره فعالت حوزه هنري كودك و نوجوان در حوزه استان تهران گفت: حوزه هنري استان تهران از لحاظ ذاتي سازمان آينده نگري محسوب مي شود كه مي تواند فناوري ها و ايده هاي مختلف را امتحان كند.

 او خاطرنشان كرد: واحدهايي كه تا به حال فعاليت مي كردند فعاليت هايشان را ادامه مي دهند و مراكز تخصصي ديگر حوزه هنري به اين سمت مي روند كه فعاليت هاي كودك و نوجوانشان را به طور ويژه دنبال كنند. مراكز استاني حوزه هنري نيز در ادامه اين روند در صورت فعاليت هاي مناسب داراي مركز كودك و نوجوان مي شوند.

 سرشار گفت: براي ارتباط با مراكز هنري حوزه هنري ستاد كوچك و فشرده اما چابكي را راه اندازي كرده ايم كه با تعامل مناسب با مديران و كارشناسان به فرايند توليد تخصصي هنري مي پردازد.

 رييس حوزه هنري استان تهران ادامه داد: اميدواريم حوزه هنري كودك و نوجوان مهمترين دستيار خانواده ها در امر تربيت و آموزش كودكان و نوجوانان باشد و اولين مكاني كه خانواده ها به آن اعتماد مي كنند اين مركز باشد و از اهداف ما نيز معرفي نام حوزه هنري كودك و نوجوان به عنوان برند مطلوب و منتخب خانواده هاي ايراني است تا در دراز مدت مخاطبان بالقوه اين مركز باشند.

 وي با تاكيد بر توليد محصولات متنوع در عرصه كودك و نوجوان، عنوان كرد: حوزه هنري كودك و نوجوان تجربيات داخلي و جهاني را بررسي مي كند و از مشاور هاي علمي استفاده مي كند تا فعاليت هايش را به بهترين نحو انجام دهد.

 وي يكي از فعاليت هاي اساسي مركز كودك و نوجوان را پرورش استعداد هاي هنري در اين زمينه عنوان كرد و گفت: يكي از فعاليت هايي كه در كنار توليد براي كودكان دنبال مي كنيم پرورش استعدادها است.

 

شنبه 12 اسفند 1391 - 13:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری