پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 23:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

گزارش اختتاميه جشنواره شعر فجر

 

هفتمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر 7 اسفند با حضور معاون اول رئيس جمهور، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمع زيادي از شاعران ايراني و خارجي در تالار وحدت برگزار شد.

  محمدرضا رحيمي، معاون اول رئيس جمهور در سخناني در اين مراسم گفت: بنده از سوي آقاي احمدي‌نژاد و اعضاي هيئت دولت به ساحت شاعران اداي احترام مي‌کنم.

 وي افزود: شعر در روح و جان ادبيات ماست و گاهي مي‌شود سخنرانيهاي متعدد و گفتار بزرگان را در دو مصرع خلاصه کرد. بيان مطلب و تفهيم آنچه در دلِ گوينده آن مي‌گذرد، گاهي با يک بيت و گاهي با نيم بيت شعر قابل انجام است.

 معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: زبان فارسي و زبان دلگشاي ما آراسته است به اشعار شاعران و بزرگان که هر آئينه روح را لطافت مي‌بخشد و جان را طراوتي ديگر.

 محمدرضا رحيمي گفت: هر چه از شعر شاعران و از جوشش و انقلابي بگويئم که در جان شاعران صورت مي‌گيرد، باز هم اداي دِين اين مهم را نمي‌توانيم بکنيم.

حسيني:‌ مشارکت تمام استان‌ها با محوريت ميزباني 7 استان ‌از شاخصه‌هاي بارز اين دوره است

 سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم مشارکت تمامي استان‌ها با محوريت و ميزباني 7 استان را از شاخصه‌هاي بارز اين دوره دانست و عنوان کرد: حضور بيش از دوهزار شاعر با بيش از 46 هزار اثر، بيانگر ميزان تلاش دبيرخانه و استقبال و لطف شاعران خصوصاً جوانان است.

 وي افزود:‌ شرح دلدادگي ذهن به زيبايي‌ها، شکوه از غربت محتوم بشر، اين‌همه تنهايي‌ها، داعيه‌داري در دير مغان، بيرق شيدايي‌ها، خرقه و دفتر خود را گرو بگذاشتن و بر دل آيينه شاهي و همه و همه نشان از خاطره پنهان در ضمير فطرت است که چون دور ماند از اصل خويش بازجويد روزگار وصل خويش !

 حسيني تصريح کرد:‌ شاعر رسالتش بيشتر باز تعريف روياهايي است، از جنس اتصال نفس به نفوس فلکي و ملکي که به ميزان طهارت روح و تطهير نفس، بدو تفويض شود که قرآن در مورد انبياء و اخص حضرت ابراهيم خليل‌الله علي نبينا و آله و عليه‌السلام فرمود: «قَد صَدَّقتَ الُرّؤيا» و يا در وادي مکاشفه تحفه‌اي به دستش دهند.

 به گفته وزير ارشاد، شاعري موهبتي است و وديعه‌اي، که هرچه در سلامتش کوشيده شود، هم خُبث پوشيده شود و هم طيبت جوشيده شود؛ دوام يابد، ماندگار شود که در غير آن‌صورت، مضمحل گردد و زار و نزار شود.

 حسيني افزود: هفتمين جشنواره شعر فجر به منزل آخر رسيد و کار هم به قدرداني از دست‌اندرکاران کشيد و هم تقدير از برگزيدگان،‌  مشارکت تمامي استان‌ها با محوريت و ميزباني 7 استان از شاخصه‌هاي بارز اين دوره بود.

 وي گفت:‌ احترام به اديبان و شاعران و در خدمت ايشان بودن به مدت بيست روز و گشت‌و‌گذاري از جنس تعلقات ملي، پديده‌اي نو در اين مراسم عاصم بود که الحق مديريت هم به سلامت، قاسم بود.

 حسيني گفت:‌ فراهم آوردن فرصتي براي شنيدن دو هزار و 300 سروده از شاعران برجسته، نامدار و تمهيداتي به منظور تعميم اين هنر يگانه تاريخ در جمع نمازگزاران جمعه همزمان ‌با هفته وحدت در نعت‌ رسول ‌اله(ص)، از تلاش‌هاي ويژه اين دوره بود.

 وي تصريح کرد:‌ حضور بيش از دو هزار شاعر با بيش از 46 هزار اثر بيانگر ميزان تلاش دبيرخانه و استقبال و لطف شاعران خصوصاً جوانان است. نقش حضوري با 60 درصد پررنگي نسبت به سال قبل!

حميدي:‌ ارسال 46 هزار و 851 اثر به دبيرخانه

در ادامه مراسم همچنين رضا حميدي دبير هفتمين جشنواره شعر فجر در سخناني گفت: جشنواره شعر فجر فرصتي مغتنم براي پاسداشت و تکريم شعر و گردآمدن چهره‌هاي درخشان شعر امروز است.

 وي ادامه داد: در جشنواره هفتم 2037 شاعر با ارائه 46 هزار و 851 اثر شرکت کردند که حضور بانوان 40 درصد بود.

 حميدي با بيان اين مطلب که در اين دوره رشد 60 درصدي متقاضيان شرکت در بخش‌هاي شش‎‌گانه را شاهد بوديم، گفت: کاروان جشنواره شعر فجر با برگزاري آيين افتتاحيه در جزيره خارک آغاز شد و پس از آن در ابوموسي، قشم، همدان، قزوين، خراسان رضوي، شيراز و... ادامه يافت.

 دبير جشنواره شعر فجر تصريح کرد: امسال به بهانه توجه به رويکرد مردمي، شاعران استان‌هاي مختلف با حضور در نماز جمعه و 2300 فرصت شعرخواني مردم را ميهمان شاعرانه‌هاي خود کردند.

 وي ادامه داد: در اين دوره آثار 1409 شاعر مورد ارزيابي قرار گرفت که نمايندگاني از داوران هر بخش به همراه تعدادي از اعضاي هيئت علمي با هدف حفظ وحدت رويه و بر اساس ملاک‌هاي مدون به بررسي اوليه پرداخته و آثار 430 نفر از شاعران را در اختيار هيئت داوران نهايي قرار دادند تا کار انتخاب نهايي با دقت و انصاف و تنها بر اساس شناسه‌هاي کدگذاري شده انجام شود.

 دبير جشنواره شعر فجر گفت: برگزاري نمايشگاه شعر و عکس و رونمايي از کتاب «شعرها و چهره‌ها» و سالنامه‌ شاعران،‌ هم‌چنين نکوداشت مرحوم خليلي در خارک، مرحوم اورامي در همدان، تجليل از سالها مساعي استاد باقرزاده در خراسان رضوي از ديگر برنامه‌هاي جشنواره هفتم بود.

 حميدي ادامه داد: تا نام فردوسي در ميان تک‌تک ما زنده است؛ ما به گذشته افتخار مي‌کنيم، تا ديوان حافظ وجود دارد به آينده اميد داريم، تا زماني که با مولانا و آثارش آشنا هستيم، چشم به دست ديگران نداريم و تا مشفق‌، سبزواري، بهمني، نظمي، براتي‌پور و مجاهدي‌ها و اسرافيلي‌ها را دوست داريم قدر و قيمت زندگي در کشور فرزانگان را مي‌دانيم.

 محمدعلي بهمني ديگر سخنران اين نشست بود که در سخناني کوتاه بخشي از بيانه‌ هيئت داوران که شامل تشکر از اصحاب رسانه بود را قرائت کرد.

 

 در اين برنامه و با حضور معاون اول رئيس جمهور از برگزيدگان هفتمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با اهداي سرو بلورين و جوايز نقدي تقدير شد.

 رونمايي از دو کتاب «شعرها و چهره‌ها» و «سالنامه شاعران» از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره بود.

 بهترين شاعر از نگاه مردم

در جشنواره امسال شعر فجر همچنين بهترين شاعر از نگاه مردم انتخاب شد. در اين طرح که با استفاده از نظرسنجي از قشرهاي مختلف مردم اعم از دانشگاهيان، چهره‌هاي سياسي و نخبگان عرصه فرهنگ انجام شده است، دو شاعر گوي سبقت را از 196 شاعر ديگر ربودند.

 بر اين اساس و پس از آنکه علي معلم دامغاني، سيدحميدرضا برقعي، فاضل نظري، عليرضا قزوه، محمدرضا شفيعي کدکني و محمدعلي بهمني بيشترين آراي مردم را به خود اختصاص دادند، در نهايت وعليرضا قزوه و سيدحميدرضا برقعي حائز بيش‌ترين آراء شدند.

 عليرضا قزوه هنگام دريافت اين جايزه مردمي، آن را به استاد محمدرضا شفيعي کدکني تقديم کرد.

 همچنين در بخش بهترين کتاب‌هاي شعر از نگاه مردم، آثار فاضل نظري شامل سه‌گانه‌ها (گريه‌هاي امپراطور، اقليت و آنها)، همچنين حق‌السکوت و حفره‌ها به عنوان آثار برگزيده انتخاب شد.

 بر اساس اين گزارش داوران جشنواره امسال شعر فجر نيز پس از بررسي آثار تمام شاعران، سرانجام احمدرضا احمدي را به خاطر مجموعه اشعارش به عنوان بهترين شاعر کشور برگزيدند.

معرفي حاميان شعر

همچنين در اين برنامه حاميان شعر در بخش‌هاي مختلف به شرح زير معرفي شدند:

 بخش نهاد تخصصي شعر فاخر آئيني: در اين بخش دبيرخانه دائمي شعر آئيني برگزيده شد و محمدعلي مجاهدي مسئول اين دبيرخانه لوح سپاس و جايزه مربوط به آن را دريافت کرد.

 بخش ناشران: در اين بخش انتشارات فصل پنجم که طي 4 سال فعاليت 235 عنوان کتاب شعر منتشر کرده، برگزيده شد. پرويز بيگي حبيب‌آبادي مدير انتشارات فصل پنجم در هنگام دريافت جايزه خود، آن را به شاعران جواني که امکان چاپ اشعارشان را ندارند، تقديم کرد.

 وي گفت: اگر هدايايي که به انتشارات فصل پنجم تعلق گرفته، ضميمه‌اي داشته باشد، حتماً صرف چاپ مجموعه‌هاي شعري شاعران جواني خواهد شد که در دورافتاده‌ترين نقاط کشور فرصت چاپ اشعارشان را ندارند و هنر ملي ما را پاس مي‌دارند.

 بخش سايت برگزيده: در اين بخش پايگاه خبري شاعران پارسي‌زبان که در 2 سالي که از راه‌اندازي‌اش مي‌گذرد، 1500 عضو را به خود جذب کرده و روزانه 30 تا 40 هزار کليک مي‌خورد، برگزيده شد و عبدالرحيم سعيدي‌راد لوح سپاس و جايزه مربوط به اين بخش را دريافت کرد.

 برنامه صدا و سيما: در اين بخش برنامه راديويي ققنوس شبکه فرهنگ صداي جمهوري اسلامي ايران برگزيده شده و مرتضي صداقت‌‌پور تهيه کننده اين برنامه لوح سپاس و جايزه مربوطه را دريافت کرد.

معرفي برگزيدگان جشنواره شعر فجر

بر اساس اعلام برگزارکنندگان، برگزيدگان اين جشنواره به شرح زير هستند:

 بخش شعر نو (نيمايي و سپيد) مهرداد احمدي از کردستان، الهه تاجيک زاده از تهران و محمدمهدي سيار  از تهران به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم را کسب کردند.

 در بخش شعر سنتي ساجده جبارپور ماسوله از گيلان و حامد ابراهيم پور از تهران به ترتيب به عنوان نفرات دوم و سوم انتخاب شدند. اين بخش برگزيده اول نداشت. همچنين اميد مهدي نژاد از تهران شايسته تقدير شناخته شد.

 در بخش سرود و ترانه احمد اميرخليلي از تهران رتبه دوم را کسب کرد و حامد عسگري از تهران و عاليه مهرابي مريم آبادي از يزد مشترکاً رتبه سوم را کسب کردند. اين بخش نيز برگزيده اول نداشت.

 در بخش شعر کودک و نوجوان طيبه شاماني از تهران رتبه دوم را کسب کرد و محمد صارمي شهاب از همدان و منيره‌هاشمي از خراسان رضوي مشترکاً رتبه سوم را به خود اختصاص دادند. اين بخش هم برگزيده اول نداشت. همچنين مريم اسلامي از تهران شايسته تقدير شناخته شد.

 در بخش نقد و پژوهش احسان شواربي مقدم از تهران و مهرداد نصرتي از کرمان به ترتيب دوم و سوم شدند. اين بخش هم رتبه اول نداشت. غلامرضا کافي از فارس شايسته تقدير شناخته شد.

 در بخش پيامبر اعظم (ص) محمدحسن مهدوياني از اصفهان و محمدرضا طهماسبي از تهران به ترتيب اول و دوم شدند. اين بخش رتبه سوم نداشت. حسنا محمدزاده از اصفهان شايسته تقدير شناخته شد.

 به اين ترتيب جشنواره شعر فجر با معرفي 19 برگزيده به کار خود خاتمه داد.

 بر اساس اين گزارش استان تهران با 10 منتخب بيشترين آمار برگزيدگان را به خود اختصاص داده است و پس از آن استان اصفهان با دو منتخب در رتبه دوم قرار دارد.

 سهم استان‌هاي کردستان، گيلان، يزد، فارس، کرمان، همدان و خراسان رضوي هم هر کدام يک برگزيده بوده است.

 

چهارشنبه 9 اسفند 1391 - 11:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری