يكشنبه 18 خرداد 1399 - 11:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

درامي جنايي درباره انقلاب اسلامي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني «شب زده»( فرزاد مؤتمن) به مناسبت پخش از شبکه نمايش

 

فرزاد مؤتمن متولد 19 مرداد 1336 در تهران است. او دوران كودكي و نوجواني را در مناطق نفت خيز جنوب گذارنده است. مؤتمن  بعد از اتمام تحصيلات در مقطع متوسطه براي ادامه تحصيل راهي آمريکا شد.

وي در سال 1979(ميلادي) تحصيل در رشته سينما را رها کرد و به ايران برگشت. مؤتمن بعد از آن به عکاسي، فيلمبرداري و مستند سازي روي آورد. او همچنين از سال 1378 به ساخت فيلم‌هاي سينمايي و به طور همزمان، تدريس در دانشگاه سوره مشغول شد.

فرزاد موتمن (كارگردان فيلم شب زده) درباره داستان فيلم شب زده و ساخت آن مي گويد: «اين فيلم داستاني نوشته مسعود صباح است و درباره ‌مريم فارغ‌التحصيل رشته ادبيات است که از وحيد نامزد خود كه ظاهرا مفقود شده بي‌اطلاع است و به همراه دوستان خود در جستجوي اوست، پدر و مادر مريم از وضعيت كنوني او رنج برده و او را به فراموشي آنچه كه در گذشته اتفاق افتاده تشويق مي‌كنند، مريم در پي راهي براي كشف حقيقت است.

وقتي فيلمنامه را خواندم آنچه نظرم را جلب کرد ژانر جنايي فيلم بود. اين ژانر را خيلي دوست دارم و قبلا هم چند کار سينمايي در اين ژانر ساخته‌ بودم. قصه شب‌زده در سال‌هاي 55 و 56 و آخرين سال‌هاي حکومت پهلوي در روزهاي انقلاب اتفاق مي‌افتد. شب‌زده دور از شعار است و بيشتر يک قصه جنايي را به تصوير کشيده و مسائل سياسي و انقلابي در پس زمينه کار هستند.»

موتمن درباره شخصيت هاي فيلم مي گويد: «شخصيت‌هاي محوري قصه، دخترعمو و پسرعمويي که به روي هم اسلحه مي‌‌کشند، برايم جالب بود. سعي کردم شخصيت‌هاي شب‌زده براي مخاطبان باورپذير باشند، چرا که خودم انقلاب را از نزديک حس و از تجربياتم استفاده کردم. من در سال‌هاي انقلاب تحصيلاتم را در آمريکا رها کردم و به ايران آمدم. يادآوري اين روزها در اين فيلم برايم لذتبخش بود.»

موتمن درباره پايان شب زده مي گويد: «وقتي ساخت فيلم را شروع کرديم، دو پايان براي آن در نظر گرفتيم و هر دو پايان ضبط شد. من پاياني را مي‌پسندم که انتخاب نشد. البته نظر مسئولان رسانه‌هاي تصويري اين طور بود که آن پايان انتخاب شود. اين فيلم از توليدات موسسه رسانه‌هاي تصويري است و در نسخه dvd همان پاياني را مي‌بينيم که من مي‌پسندم.»

موتمن درباره بازيگران فيلم مي گويد: « اين فيلم سه کاراکتر اصلي دارد که براي اين سه نقش بايد بازيگران 20 تا 30 سال انتخاب مي‌شدند. طناز طباطبايي، بابک حميديان و رحيم نوروزي نقش اين سه شخصيت را بازي مي‌کنند. نقش نوروزي کم‌رنگ‌تر است، اما من خيلي خوش شانس بودم که توانستم بازيگراني جوان و با استعداد براي اين فيلم انتخاب کنم.

ارسلان(با بازي بابک حميديان) فرصت‌طلب است و براي يافتن موقعيت بهتر جذب ساواک مي‌شود. علاقمند بودم شخصيتي انتخاب کنم که چهره سمپاتيک داشته باشد و کليشه نباشد. بازي طباطبايي را هم خيلي دوست داشتم و در يکي از فيلم‌هاي من نقشي کوتاه بازي کرده بود. از بازي اين دو بازيگر راضي‌ام.»

موتمن درباره فعاليت کارگردانان سينما در تلويزيون مي گويد: «همه جاي دنيا کارگردانان سينما براي تلويزيون هم فيلم مي‌سازند و از ميان فيلمسازان مطرح مي‌توانم از مايک نيکولز، جيم مک برايد و روبرتو روسليني نام ببرم که براي تلويزيون هم آثاري شاخص ساختند.

البته وقتي مي خواهيم براي تلويزيون فيلم بسازيم با داستان‌هاي ساده‌تر رو به رو هستيم که پيچيدگي کمتري دارد، چرا که براي مخاطب‌ عادي‌ ساخته مي‌شود، در حالي که مخاطب سينما خودش فيلم را انتخاب مي‌کند. آثار تلويزيوني کمي تخت‌تر و راز و رمزها کمتر است.

توليد فيلم‌هاي تلويزيوني اتفاقي مثبت است و خوب هم سرمايه‌گذاري مي‌شود، ولي اينکه ناگهان تصميم مي‌گيرند انبوه‌سازي کنند و فيلم‌هاي خارجي پخش نکنند و توليد فيلم‌هاي ايراني بالا برود، درست نيست، چرا که به اندازه کافي روي فيلمنامه کار نمي‌شود. خيلي از فيلم‌هايي که کارگرداني‌اش به من پيشنهاد شد نيز مشکل فيلمنامه داشتند.

مسئولان تلويزيون اگر قصد دارند چنين کاري را انجام دهند، مي‌توانند برنامه‌ريزي بلند مدت انجام دهند و فرصت نگارش به نويسندگان بدهند تا بتوانند روي فيلمنامه‌ها کار کنند. متاسفانه برخي مديران فقط نزديک به دماغ‌شان را مي‌بينند و خيلي آينده نگر نيستند. توجه به کميت و بي‌توجهي به کيفيت به توليدات تلويزيوني صدمه مي‌زند.»

بابک حميديان متولد 19 بهمن 1359  در تهران و فارغ التحصيل رشته نمايش با گرايش طراحي صحنه از دانشگاه آزاد اسلامي است.

او در سال 1378 با حضور در يک نمايش، بازيگري را آغاز کرد و پس از آشنايي با آتيلا پسياني عضو گروه «بازي» شد. اولين نقش حميديان در سينما بازي در فيلم «قدمگاه» به کارگرداني محمدمهدي عسگرپور بود.

بابک حميديان درباره بازي شب زده مي‌گويد: «فضاي قصه که در زمان انقلاب مي‌گذرد و کاراکتري که بايد ايفا مي‌کردم برايم خيلي جذابيت داشت. از حضور فرزاد موتمن به عنوان کارگردان خيلي لذت بردم، چرا که از او خيلي چيزها ياد گرفتم.

... در فيلم شب زده نقش ارسلان را بازي کردم که گرايشات سياسي دارد. ساواکي نيست، ولي به گونه‌اي با آنها همکاري مي‌کند. فضاي اين فيلم تلويزيوني متفاوت از فيلم‌هايي با حال و هواي انقلابي بود که تاکنون ديده‌ام...»

حميديان درباره همکاري با موتمن مي‌گويد: «او از بهترين کارگردانان سينماي ايران است که آرامش و وسواس خاصي در کار دارد و به بازيگر احترام مي‌گذارد. اين ويژگي‌ها را همه کارگردانان يک جا ندارند. او وقت زيادي براي بازيگر مي‌گذارد...»

حميديان درباره مقوله بازيگري در حال حاضر مي گويد: « متاسفانه تعريف بازيگري با چيزهايي که الان با آن مواجه هستيم گم شده. هر آدمي با اندک توانايي‌هاي ظاهري معمولي که اصلا هويت آرتيستيک ندارد مي‌تواند وارد فضاي بازيگري شود.»

طناز طباطبايي متولد 20 ارديبهشت سال 1362 در تهران(محله نياوران) و فارغ التحصيل کارگرداني تئاتر است. طباطبايي با شرکت در کلاسهاي آزاد بازيگري خود را به جامعه بازيگري معرفي کرد.

او در حالي که هنوز يک ماه از شروع کلاسهاي بازيگري اش نگذشته بود براي بازي در سينما انتخاب شد. طناز طباطبايي اولين بازي خود را در سال 80 در فيلم «جواني» انجام داد.

اما اولين حضور جدي و پررنگ طباطبايي در سينمادر سال 83 و با بازي در فيلم «ديشب باباتو ديدم آيدا» به كارگرداني «رسول صدرعاملي» رقم خورد. بعد از آن طباطبايي با بازي در چند فيلم، سريال و تله ‌فيلم توانست خودش را به مخاطب نشان دهد و قابليت‌هاي بازيگري‌اش را به نمايش بگذارد. بازي در سريال «ميوه ممنوعه»(حسن فتحي) جزو بازي هاي شاخص او در تلويزيون است.

طناز طباطبايي درباره بازي در شب زده مي‌گويد: « وقتي فيلمنامه شب زده را خواندم برايم جذابيت خاصي نداشت، ولي فرزاد موتمن گفت قصد دارد فيلم را به نوعي ديگر پيش ببرد. بعد از اينکه فيلمنامه بازنويسي شد خيلي جذاب‌تر شد.

علاوه بر آن من قبل از آن هيچ وقت نقش اول بازي نکرده بودم که در اين فيلم برايم اين فرصت پيش آمد و بازي در نقش مريم هم برايم جذابيت داشت. قبلا با فرزاد موتمن فيلم جعبه موسيقي را کار کرده بودم و با سبک او کاملا آشنايي داشتم. البته نوع بازي که او از بازيگران مي‌گيرد متفاوت با کارگردانان ديگر است.»

طباطبايي درباره مقوله بازيگري مي گويد: « بازيگري براي من يعني زندگي. بازيگري از زندگي جدا نيست، بازيگري اگر همه زندگي يك بازيگر نباشد نمي‌تواند خوب بازي كند. نه به دليل عشق و علاقه به بازيگري، در واقع بازيگري در ذات خودش زندگي كردن در شخصيت ديگري است.

من ياد گرفتم از صبح كه بيدار مي‌شوم تا شب كه مي‌خواهم بخوابم با دقت به همه چيز نگاه كنم، به رفتار خودم در درجه اول، در ابتدا بايد خودم را بشناسم. بايد در طول روز دائما مراقب رفتار و حركاتم باشم و عادت‌هاي روزمره خودم را خوب بشناسم و كشف كنم تا ياد بگيرم عادت‌هاي شخصي‌ام را در نقش‌ها تكرار نكنم.

اين باعث عدم تكرار مي‌شود و دائما پيرامون خودم را مي‌بينم. خوب شنيدن، خوب ديدن و خوب درك كردن، درست و خوب نگاه كردن به آدم‌ها در طول روز به درك درست از موقعيت‌هاي رئال(واقعي) روزمره رسيدن اين نگاه من به بازيگري است. دنيا از نگاه يك بازيگر بعد عميق‌تري پيدا مي‌كند. تصميم دارم تا وقتي زنده‌ام بازيگري را ادامه دهم.

... براي من هم تجربه نقش هاي متفاوت لازم است. براي اينکه خودم را محک بزنم. اگر بتوانم اين تفاوت ها را در خودم ايجاد کنم و خودم باور کنم که مي توانم اينقدر متفاوت باشم، اين باور در انتخاب هاي سينمايي ام هم تاثير مي گذارد و انگار با تجربه اين نقش هاي متفاوت رشد پيدا مي کنم.

من به کمتر ديده شدن اعتقاد دارم و فکر مي کنم اگر من سالي يک يا دو فيلم کار کنم، حالا دو تا تئاتر هم کنار اينها کار کنم، بهتر از اين است سالي 5 تا فيلم کار کنم که هيچکدام فرقي با آن يکي ندارد. ترجيح مي دهم در سينما سالي يک فيلم کار کنم اما آن يک فيلم کار متفاوتي باشد و همينطور در تئاتر هم در کاري حاضر شوم که تئاتر متفاوتي باشد.... من هميشه مطمئنا سراغ کارهاي متفاوت مي روم و کارهاي تکراري انجام نخواهم داد. »

کيانوش گرامي، بهرام ابراهيمي، سيروس ميمنت، آرش تاج، فرهاد بشارتي، سيف جمالي و ... از ديگر بازيگران «شب زده» هستند. از ساير عوامل فيلم تلويزيوني شب زده مي ‌توان به سعيد شاهسواري (تهيه‌کننده)، جواد صفا(مدير تصويربرداري)، مهدي آزادي(صدابردار)، شيوا خجسته(طراح گريم)، ليلا ميري و عنايتي(طراحان صحنه و لباس)، حسين رستمي(مديرتوليد)، امير سليماني(دستيار اول کارگردان)، طوفان نهان قدرتي(دستيار دوم کارگردان) و ناصر اسماعيل‌زاده(برنامه‌ريز) اشاره کرد. اين فيلم تلويزيوني به سفارش موسسه رسانه‌هاي تصويري توليد شده است.

 

سه‌شنبه 8 اسفند 1391 - 14:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری