شنبه 21 تير 1399 - 12:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مومني شريف: اورامي صداي انقلاب اسلامي در کردستان بود

 

گراميداشت ياد و خاطره مرحوم شاهرخ اورامي در حوزه هنري

مراسم گراميداشت ياد و خاطره مرحوم شاهرخ اورامي شاعر اهل تسنن كشورمان سه شنبه يكم اسفند با حضور محسن مومني شريف و جمعي از شاعران پيشكسوت كشور و خانواده و نزديكان آن شاعر در تالار مهر حوزه هنري برگزار شد.

در اين مراسم شخصيت هاي ادبي و فرهنگي همچون محسن مومني شريف، مجبتي رحماندوست نماينده مجلس، علي موسوي گرمارودي، مصطفي محدثي خراساني، اميرحسين فردي، عباسعلي براتي پور، علي داودي، فاضل نظري، سعيد بيابانكي، مهدي مظفري ساوجي، محمود حبيبي كسبي و همچنين حجت الاسلام علم الهدي معاون امور ايران در مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و حجت الاسلام بهاري مدير مركز اسلامي غرب كشور حضور داشتند.

در ابتداي اين مراسم علي داوودي مدير دفتر شعر حوزه هنري در سخناني با اشاره به برگزاري بيش از 9 مراسم بزرگداشت براي شاعران انقلاب در شش ماهه دوم امسال گفت: برگزاري اين مراسم‌ها به معني آن است که سرعت حرکت روزگار بسيار بيشتر از ما است و بايد بيش از پيش قدر داشته‌هايمان را بدانيم.

 وي با اشاره به مرحوم اورامي گفت: اورامي شاعري فراتر از قالب‌هايي بود که براي معرفي شاعران به کار مي‌بنديم.تمام جان اورامي شاعر بود و بايد گفت که او در زمان حياتش تنها شاعري نکرد و بيشتر از شاعري، عاشق بود.

 داوودي با اشاره به فعاليت‌هاي اورامي در موضوع تقريب مذاهب اسلامي گفت: فعاليت‌هاي او در اين عرصه ريشه در خوي و منش او داشت و تمام کساني که زندگي او را در طول سال ديدند تصديق مي‌کنند که او به اهل بيت(ع) و دين خود ارادت ويژه داشت و همين موضوع از او يک معلم اخلاق ساخته بود.

 

وجود اورامي آکنده از صداقت بود

 در ادامه اين مراسم عباسعلي براتي‌پور شاعر پيشکسوت انقلاب اسلامي به ايراد سخنراني پرداخت.

وي پس از قرائت شعر «بس كه مي ترسم از جدايي ها / مي گريزم ز آشنايي ها» اظهار كرد: برخي از ما شيعيان كه نگاه ديگري به اهل تسنن داريم بايد ذهنيتمان را تغيير دهيم، متاسفانه برخي شيعياني كه به مكه و مدينه مشرف مي شوند برخورد زشت وهابيون مطرود را به حساب اهل تسنن مي گذارند.

 وي تصريح كرد: بسياري از اهل تسنن معتقدند و به پيامبر و ائمه (ع) ارادت دارند، استكبار و استعمار بين مسلمانان تفرقه مي اندازد تا ما فكر كنيم كه دشمن يكديگر هستيم.

 براتي پور گفت: در برخوردهايي كه با اورامي داشتم و صحبت هايي كه كرديم خيلي چيزها را از زبان ايشان فرا گرفتم و اين آشنايي عميق خيلي زود تمام شد.

 عباسعلي براتي با اشاره به خاطره ايي كه از مرحوم اورامي داشت، گفت: در سفر مهمانان همايش بين المللي باران غدير به مشهد مقدس با مرحوم اورامي همسفر و هم اتاق بودم و اورامي در آن سفر حاجتي داشت كه مي گفت بارها از امام رضا (ع) خواسته ولي به حاجتش نرسيده است. او نا اميد شده بود و يك روز قبل از پايان سفر بازگشت و به حرم نيامد. من به او گفتم كه به حرم مي روم و برايش دعا مي كنم و از امام رضا (ع) مي خواهم حاجتش را برآورده كند.

 براتي پور ادامه داد: پس از گذشت چندين روز به من پيامك زد و گفت بزرگان مانند كوه مي مانند كه هر چه از آنها دورتر مي شويم به عظمت آنها بيشتر پي مي بريم. من هم از او پرسيدم كه حاجتش برآورده شد يا خير و او گفت كه گاهي ناز كردن صدها نياز را برآورده مي كند و ما شاعران اين كار را خوب بلديم.

 اين شاعر گفت: شب وفات امام رضا (ع ) به او پيامكي زدم كه جواب من را نداد و روز بعد در اخبار تلويزيون خبر فوتش را ديدم كه بسيار متاثر شدم.

 سخنان و خاطرات عباسعلي براتي پور حضار و به خصوص خانواده مرحوم اورامي را به شدت تحت تاثير قرار داده بود.

اورامي مايه وحدت در کردستان بود

در ادامه حجت الاسلام علم الهدي معاون ايران در مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي با بيان اين كه فوت اورامي براي هيچكس باور كردني نبود، گفت: هنوز هم باورمان نمي شود كسي كه با لبخندش، با اشعار في البداهه اش و سخنان شيرين اش دل ها را به هم  پيوند مي داد از پيشمان رفته باشد.

 وي با اشاره به سفر حجي كه با مرحوم اورامي رفته بود و ذكر خاطراتي از آن سفر، گفت: اورامي در آن سفر و در ديگر جلسات ما باعث تجميع مذاهب مي شد و با اشعاري كه در جلسات مي خواند همه توجهات را به سمت خود جلب مي كرد.

 علم الهدي ادامه داد: سال گذشته در همايش جمع زيادي از بلوچ ها ، اهل سنت و شيعيان كه در كرمان برگزار شد، اورامي به قدري في البداهه براي كرماني ها شعر گفت كه سالن از تشويق هاي حضار به انفجار رسيد.

 معاون ايران در مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي فقدان اورامي را به جامعه هنري و تمام كساني كه دغدغه امت واحده اسلامي را دارند تسليت گفت و از حوزه هنري براي برپايي چنين مراسمي تقدير و تشكر كرد.

داشتن اورامي مايه افتخار کردستان است

امجد اويسي شاعر خوش ذوق استان كردستان، دوست قديمي و همشهري شاهرخ اورامي در مراسم بزرگداشت آن مرحوم با تقدير از مسئولان حوزه هنري براي برگزاري اين نكوداشت، اظهار كرد: خدا را سپاس مي گويم كه هنوز در كشور مان كساني يافت مي شوند كه دلشان براي ادبيات اين سرزمين مي تپد.

وي علي رغم حضور مومني شريف رئيس حوزه هنري تاكيد كرد: من رئيس حوزه هنري را به چهره نمي شناسم  اما اگر محسن مومني شريف را ببينم به خاطر پاسداشت ادبيات در كشور دست او را مي بوسم.

ويسي در ادامه گفت: هنوز 20 دقيقه مانده بود كه جنازه شاعر ارزشمند شاهرخ اورامي عزيز را به خاك بسپاريم كه پيام تسليت اين عزيز به دست ما رسيد و اين از سوي رئيس حوزه هنري كار بسيار ارزشمندي و به ياد ماندني بود.

وي همچنين به خاطر انتخاب «مرادي» رئيس حوزه هنري استان كردستان از مومني شريف تشكر و قدرداني كرد و گفت: اگر چند مدير ديگر مانند آقاي مرادي در استان كردستان حضور داشتند هيچ تفاوت و تفرقه اي ميان اهل سنت و تشيع در كردستان وجود نداشت.

اين شاعر كرد ادامه داد: به خود افتخار مي كنم كه امروز در جمع عزيزاني هستم كه يار ديرينم شاهرخ اورامي به وجود يكايكشان افتخار مي كرد.

ويسي درباره شخصيت اورامي هم گفت: اورامي واقعا يك شاعر بود؛ يك عاشق بود و چون عاشق بود حرف مي زد و هرگاه حرف مي زد يا شعر مي گفت از همين عشق اش نشأت مي گرفت.

وي افزود: شاهرخ اورامي همواره سعي مي كرد با شعرهايش باعث خوشحالي و شادي مخاطب شود و رسالت ادبي خود را همين مردم دوستي و انتقال شادي به مردم مي دانست.

اين شاعر استان كردستان در پايان غزلي را كه براي از دست دادن شاهرخ اورامي سروده بود قرائت كرد كه مطلع آن چنين بود:

اي همانكه چشم هايت عاشقي را مي سرود

 گفته بودي قصد رفتن داري اما زود بود

 

مرگ يک شاعر مرگي طبيعي نيست

 قادر طراوت پور مسئول دفتر شعر وزارت ارشاد سخنران بعدي اين مراسم بود.

اين شاعر گفت: وقتي در روز تشييع جنازه اورامي به كردستان رفتم ديدم مردم كردستان حضور پرشوري در مراسم داشتند و تنها علما و روحانيان و هنرمندان و شاعران نبودند كه اورامي را دوست دارند بلكه همه مردم او را دوست دارند .

طراوت پور در ادامه گفت: رسم هاي گوناگوني در بزرگداشت شاعران در تمام نقاط جهان وجود دارد كه يكي از آنها رسم «عرس» است كه در هندوستان برگزار مي شود.

وي افزود: در هندوستان وقتي شاعر از دنيا مي رود جشن مي گيرند و شايد «عرس» با واژه «عروسي» ما هم خانواده باشد؛ واقعا براي مرگ يك شاعر نبايد سوگوار بود چرا كه خدمتي بالاتر است شاعري وجود ندارد.

مدير دفتر شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: مرگ يك شاعر مانند مرگ ديگران يك فقدان صرف نيست، نوعي شادمانگي و جشن است؛ چه ويژگي اي بالاتر از اين كه كسي به دنيا بيايد و با سرايش شعر به همگان خدمت كند و همه بواسطه اشعارش او را دوست بدارند؟

قادر طراوت پور پس از سخنانش قصيده اي را با موضوع «انتظار» خطاب به حضرت وليعصر(عج) قرائت كرد كه مطلع آن چنين بود؛

اي نامده، با نام تو پا پا شدم از جا

 اي آمده دنيا به اميد تو به دنيا

شاعر نام‌آشناي کردستان، در کشور غريب بود

حجت الاسلام احمد علي بهاري نماينده مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در مراسم بزرگداشت شاهرخ اورامي گفت: اورامي انساني باصفا، صادق، شجاع، متعهد، انقلابي و محب اهل بيت(ع) بود. من خودم كه سابقه 20 سال سابقه آشنايي و همكاري با او را داشتم به عينه اين صفات را در او ديدم.

بهاري خاطرنشان كرد: در دوران اوايل انقلاب كه كردستان ناامن بود و عده اي فرصت طلب بواسطه شيطنتشان نام كردستان را لكه دار كرده بودند، حرف زدن، دفاع كردن و شعر سرودن از انقلاب و نظام اسلامي شجاعت و جسارت زيادي مي خواست؛ دشمن پاسخ حنجره اي را كه از انقلاب سخن مي گفت و دفاع مي كرد با گلوله مي داد، اما شاهرخ اورامي در همان ايام شجاعانه از انقلاب و نظام اسلامي دفاع كرد، سخن گفت و شعر خواند.

وي با اشاره به تاليفات شاهرخ اورامي «تولاي علي (ع)» و «شعاع مهر حسين(ع)» با محوريت شعر آييني استان كردستان، گفت: اورامي براي جمع آوري اين دو كتاب زحمات بسياري كشيد تا بتواند گنجينه شعر استان كردستان را به خود مردمان اين استان و كل كشور معرفي كند.

بهاري اورامي را داراي توانايي هاي خاصي براي جذب مخاطبانش دانست و گفت مهمترين ويژگي او صميميت و سوز دل و صفا و عشق او بود و در هر جلسه اي حضور مي يافت همه را به خود جذب مي كرد.

ادبيات متعهد با فقدان اورامي دچار خسارت جبران ناپذيري شد

 در ادامه اين مراسم و پس از شعر خواني علي‌محمد مودب، محسن مومني شريف به سخنراني کوتاهي پرداخت.

 رئيس حوزه هنري در مراسم بزرگداشت «شاهرخ اورامي» شاعر اهل سنت استان كردستان گفت: جاي خالي اورامي به اين زودي ها پرشدني نيست و ادبيات و هنر متعد كردستان و كشورمان با وفات اين شاعر آييني دچار خسارت جبران ناپذيري شد.

 محسن مومني شريف گفت: وقتي آقاي مرادي (رئيس حوزه هنري استان كردستان) خبر رحلت اين ايشان را به من داد سعي كردم در سريع ترين زمان به كردستان بروم و در راه همواره به اين نكته فكر مي كردم كه خسارت فقدان اين شاعر به سادگي جبران نخواهد شد.

وي ادامه داد: شاهرخ اورامي نماينده تام و تمام هنر و ادبيات متعهد استان كردستان و غرب كشور بود و دوستان هنرمند اين استان بايد تلاش كنند تا صداي هنر و ادبيات متعهد كه اورامي نماينده آن بود باز هم از اين استان شنيده شود.

رئيس حوزه هنري با بيان اينكه شاهرخ اورامي ويژگي هاي داشت كه به سختي ممكن است در كسي جمع شود، افزود: من بيش از ده سال بود كه ايشان را مي شناختم و در برخي از ديدارهايمان اين شاعر از دشواري هايي كه در راه ارتقاء و معرفي ادبيات و هنر متعهد انقلابي با آن ها مواجه بود براي من سخن مي گفت و از سرزنش هايي به او مي شد درد دل مي كرد.

مومني شريف افزود: اورامي از سرزنش هايي كه در اين راه به او مي شد هيچ هراسي نداشت؛ شايد تحمل چنين دشواري هايي در تهران راحت باشد اما در استاني مانند كردستان كار ساده اي نيست؛ حضور در عرصه هاي روشنفكر زده بيمار جسارت و غيرت خاصي مي طلبد كه اورامي واجد آن بود.

اين مقام مسئول با آرزوي مغفرت و رحمت براي شاهرخ اورامي اظهار كرد: دوستان من در حوزه هنري استان كردستان وظيفه دارند در خصوص انتشار آثار و تنظيم يادنامه براي اين هنرمند و اديب متعهد اهتمام و اقدام لازم را صورت دهند.

مومني در پايان با قرائت بيتي از شاهرخ اورامي «روز مرگم گريه لازم نيست لبخندي بزن/بازديد من از اين سياره پايان ياقته است»، خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه گويي شاعران رفتن خويش را پيش بيني مي كنند بايد به اين موضوع توجه كنيم كه آخرين پيام اورامي اين بود كه بعد از من نيازي به گريه نيست و لبخند بزنيد زيرا كه ديدار ما از سياره خاكي تمام شده است.

وجه قالب شخصيت اورامي مهرباني‌اش بود

علي موسوي گرمارودي در اين مراسم هنگامي كه براي اهدا لوح تقدير به همسر اين شاعر به جايگاه آمد در سخنان كوتاهي اورامي را سرشار از مهرباني خواند و تاكيد كرد: گمان نمي كنم هيچ فردي اعم از شاعر و غير شاعر كه حتي يكبار بار با او برخورد كرده باشد مهرباني را كه تمام قامت در اين شاعر تجلي داشت مشاهده نكرده باشد.

گرمارودي ادامه داد: لبخندي كه هميشه بر لبان شاهرخ اورامي نقش بسته بود از آثار همين مهرباني شخصيت و وجود او بود.

اين پژوهشگر ادبي اظهار كرد: حظ من از محضر اين شاعر مهربان چندان زياد نبود اما در همان چند نوبتي كه در دانشگاه تقريب مذاهب و نيز در استان كردستان خدمت ايشان بوديم اين مهرباني خالصانه را به خوبي در او تشخيص دادم و با خودم گفتم حيف است امروز كه بزرگداشت اين هنرمند است اين نكته مغفول مانده را در اينجا بيان نكنم.

وي ضمن اظهار تسليت به خانواده مرحوم اورامي كه در مراسم حضور داشتند سورده اش با عنوان «قطعه مهرباني» را براي حاضران در جلسه قرائت كرد كه مطله آن چنين بود؛

اي خوش آنان كاندرين نامهربان دنياي بد

 عمر را در كار خوب مهرباني كرده اند

 

در پايان مراسم بزرگداشت شاهرخ اورامي تقدير نامه ها و هداياي حوزه هنري و مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي توسط محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، حجت الاسلام بهاري از مجمع تقريب مذاهب، علي موسوي گرمارودي و مرادي، رئيس حوزه هنري استان كردستان به «شمسي صوفي آرا» همسر شاهرخ اورامي كه در اين مراسم حضور داشت، اهدا شد.

 

يكشنبه 6 اسفند 1391 - 12:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری