دوشنبه 23 تير 1399 - 6:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

آيين رونمايي از كتاب "ستاره هاي نبرد هوايي"

 

 

مراسم رونمايي از كتاب "ستاره هاي نبرد هوايي" با حضور محسن مومني شريف، مقامات لشكري، نيروي هوايي ارتش ايران و خانواده هاي خلبانان 8 سال دفاع مقدس دوشنبه 30 بهمن در حوزه هنري برگزار شد.

سرهنگي: خلبانان در تمام دنيا از محبوبيت خاصي برخوردارند

در ابتداي اين مراسم مرتضي سرهنگي مدير دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري، ضمن ابراز خرسندي از جشن كوچكي كه براي رونمايي از كتابي بزرگ برگزار شد، گفت: خاطرات از قديمي ترين همدم هاي انسان هستند و خاطره گو جهان پيرامونش را براي ما تعريف مي كند و ما هم براي ديگران نقل مي كنيم و اين گفته ها برايمان مي ماند و فراموش نمي شود.

 وي ادامه داد: چيزي كه در جنگ اتفاق افتاد ابزار بزرگ دشمن نبود بلكه نقشه بزرگي بود كه براي كشورمان كشيدند و تصميم داشتند كشورمان را به 5 ايران كوچك تقسيم كنند.

 سرهنگي با اشاره به اين كه  ارتش كشورمان در جنگ تحميلي از 15 كشور اسير داشت، عنوان كرد: ارتش از اسيران به خوبي نگهداري مي كرد و يادم است كه در آن زمان كه تخم مرغ و كره را بايد كپني و به سختي تهيه مي كرديم براي صبحانه به اسيران كره و تخم مرغ مي دادند.

 اين نويسنده انقلاب و دفاع مقدس گفت: در آن زمان فرمانده اردوگاه اسرا، معاون، سرباز، اسير عراقي و من خبرنگار همه يك نوع غذا در اردوگاه مي خورديم.

 او اظهار داشت: صدام با كشوري جنگ كرد كه 7 برابر از خودش بزرگتر بود و 36 كشور اين فاصله را پر كردند و خيلي ها در سرتاسر دنيا مي خواهند درباره دفاع مقدس ما بدانند و وظيفه ما اين است كه همزمان با انتشار خاطرات خلبانان به كمك نيروي هوايي و خلبان مهرنيا، اين آثار را به زبان هاي ديگر نيز ترجمه كنيم.

 سرهنگي ترجمه خاطرات خلبان هاي دفاع مقدس را به زبان هاي ديگر از اركان اصلي فعاليت هاي حوزه هنري دانست و افزود: به خصوص كه خلبان ها در تمام دنيا از محبوبيت خاصي برخوردارند و البته بعيد مي دانم در دنيا خلباناني مانند خلبانان ايراني پيدا شود.

 مدير دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري همچنين به توليد كتاب خاطرات مهدي تهاميان، رزمنده  و اسير نوجوان دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: زماني كه عراقي ها تهاميان را اسير مي كنند 13 سالش بوده است و او را در گردان ها و تيپ ها و لشكرهايشان مي چرخوانند تا به نيروهايشان روحيه بدهند و بگويند رزمندگان ايران همين كودكان هستند و نبايد از آنها ترسيد.

 نصيرزاده: دفاع مقدس به مبناي تحولات فرهنگي كشور بدل شود

در ادامه مراسم عزيز نصيرزاده معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي اظهار كرد: جنگ ها همواره مبناي تحولاتي از جمله تحولات نظامي، جغرافيايي، اجتماعي و فرهنگي در جوامع بوده و هستند؛ سوال اينجاست كه آيا جنگ تحميلي عراق عليه كشور ما نبايد مبناي تحولات فرهنگي و اجتماعي براي جوانان ما باشد.

نصيرزاده افزود: به نظر من شهدا و قهرمانان ما مانند شهيد دوران كه توانست اراده دشمن را درهم بشكند مي توانند بهترين الگو براي نسل امروز و آينده قرار گيرند.

معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش در همين خصوص ادامه داد: اگر ويژگي ها و انگيزه هاي معنوي دفاع مقدس را به درستي استخراج كنيم و در اختيار جوانانمان قرار دهيم آنها از اين ارزشها الگو خواهند گرفت.

وي خاطرنشان كرد: همانگونه كه مسئولين ما در دوران جنگ توانستند اقتصاد كشور و جنگ را اداره كنند مسئولين امروز هم مي توانند با الگو قرار دادن آنها بر مشكلات امروز فائق آيند.

اين مقام لشكري كشور با تاكيد بر ابعاد فرهنگي جنگ تحميلي اظهار كرد: بايد زواياي مختلف معنوي و فرهنگي دفاع مقدس ثبت و ضبط شود تا الگوي مناسبي از بعد فرهنگي براي جوانان و نسل هاي بعدي در دستور كار قرار گيرد.

به گفته نصيرزاده در جنگ تحميلي تمام دنيا از شرق تا غرب پشت صدام بودند و تجهيزاتشان را در اختيار عراق قرار دادند. وي اظهار كرد: كل توانمندي مادي دنيا در جنگ تحميلي در برابر توانمندي معنوي جمهوري اسلامي قرار گرفتند و درست به همين دليلي است كه ما اين جنگ را دفاع مقدس مي ناميم.

وي در اين مراسم به تبيين دلايل رخ دادن جنگ تحميلي پرداخت و گفت: از بدو پيروزي انقلاب اسلامي، استكبار جهاني تلاش فراواني كرد تا انقلاب ما به اهدافش نرسد؛ هدف از اين انقلاب چيزي است كه امروز شاهد آن هستيم يعني تاثيري كه جمهوري اسلامي در منطقه نهاده است.

نصيرزاده افزود: وي از تحريكات قوميت هاي مختلف شروع كرد اما انقلاب اسلامي از همه شيطنت هاي آن ها در امان ماند تا اينكه به فكر مبارزه نظامي افتادند و صدام را در اين ميان گزينه خوبي يافتند.

 وي با اشاره به تجهيز همه جانبه عراق توسط استكبار اظهار كرد: نيروي زميني ما هنوز سازماندهي مناسبي براي مقابله با حمله عراق را نداشت و در ماه هاي اوليه جنگ اين نيروي هوايي بود كه توانست مانع پيشروي بيشتر دشمن را بگيرد.

معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش در ادامه تصريح كرد: نيروي هوايي از همان ابتداي جنگ تحميلي نقش تعيين كننده اي در جنگ داشت و مدارك زيادي بر اين حقيقت اذعان دارد. نيروي هوايي از آغاز در خط مقدم جنگ حضور داشت و بخش عمده اي از جهاد بر دوش اين نيرو بود.

اين مقام مسئول توقف پيشروي بيشتر ماشين جنگي عراق، از كار انداختن قدرت هوايي رژيم بعث، تضعيف اقتصاد عراق بواسطه ممانعت از صادرات نفت و در هم كوبيدن پايگاه هاي مهم هوايي رژيم صدام را از تاثيرات مهم و تعيين كننده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي در جنگ تحميلي بر شمرد و گفت: با توجه به اين تاثيرات مهم استراتژي صدام براي تجاوز به ايران كاملا تغيير كرد.

نصيرزاده ادامه داد: پيش از آن صدام خيال مي كرد كه به راحتي مي تواند در مدت زمان اندكي كشور ما را تصرف كند و تاكيد مي كرد كه اين جنگ يك پياده روي تفريحي براي سربازان ما خواهد بود؛ اما با اين مقاوت و تاثيرات اساسي نيروي هوايي مجبور شد استراتژي جنگ سريع خود را با استراتژي جنگ فرسايشي عوض كند.

وي با اشاره به اهميت خاطرات خلبانان و قهرمانان دفاع مقدس خاطرنشان كرد: خلبانان در جاهايي نبرد مي كردند كه مقدم تر از خط مقدم بود و شايد به خاطر نوع مبارزه در حين پرواز در خاك دشمن نتوانند به خوبي خاطراتشان را براي ثبت كردن ارائه كنند و اين باعث شده كمتر به اين خاطرات پرداخته شده است.

اين مقام با بيان اينكه پيشتر كتاب هاي «آسمان مال من است» و «قهرمان جنگ» را كه مشتمل بر خاطرات ايثارگران نيروي هوايي بود رونمايي كرديم، اكنون هم به همت حوزه هنري و انتشارات سوره مهر كه اهميت ويژه اي به خاطرات خلبانان نشان مي دهد از كتاب مهم «ستاره هاي نبرد هوايي» رونمايي خواهيم كرد.

معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش در پايان از سوي فرماندهي نيروي هوايي ارتش از امير مهر نيا تدوين گر كتاب و مرتضي سرهنگي مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري و مسئولان انتشارات سوره مهر به خاطر انتشار اين اثر تشكر و قدرداني كرد.

احمد مهرنيا، تدوينگر كتاب «ستاره هاي نبرد هوايي»: آيندگان بايد بدانند امنيت كشور را چه كساني رقم زدند

احمد مهرنيا؛ خاطره نگار، در ادامه مراسم اظهار كرد: انگيزه اي كه باعث شد اين كتاب را جمع آوري كنم اين بود كه خودم كه يك خلبان بوده ام بسياري از خلبانان ايثارگر و همكارانم را كه در جنگ تحميلي فداكاري كرده بودند نمي شناختم و با خود گفتم وقتي ما خلبانان، همكارانمان را نميشناسيم چطور مي توان از ديگران انتظار داشت؛ به اضافه اينكه چطور مي توانيم ايثارگري هاي آن ها را به ديگران بشناسانيم.

مهرنيا با بيان اينكه عمليات الوليد كه توسط خلبانان نيروي هوايي انجام شد دنيا را حيرت زده كرد، افزود:: در عمليات الوليد بيش از دويست نفر از نيروهاي ارتش فعاليت داشتند كه بيش از هفتاد نفر آنها خلبان بودند اما خود من همه اين ها را نمي شناختم. آنچه كه بهانه من براي خلق اين اثر شد اين سوال بود كه نسل هاي آينده چطور مي توانند اين خلبانان را بشناسند.

وي خاطرنشان كرد: همه مردم ما در دفاع مقدس سهيم بودند و رويداد بزرگي را رقم زدند و وظيفه ما اين است كه اين نقش را بازگو كنيم؛ بايد تصوير تلاش همه مردم و قهرمانانمان در اين جنگ را نشان دهيم تا بتوانيم اين تصاوير را در كنار هم گذاشته و تابلوي بزرگ دفاع مقدس را خلق كنيم.

اين خاطره نگار در ادامه با تاكيد بر اين مهم كه علي رغم همه تلاش ها هنوز نتوانسته ايم تابلوي عظيم دفاع مقدس را به نمايش بگذاريم، گفت: همه دست به دست هم بدهيم تا مطالب و خاطرات باقي مانده به نسل هاي بعدي منتقل شود.

مهرنيا در ادامه گفت: من از همه كساني كه صاحب خاطره هستند خواهش مي كنم خاطراتشان را مكتوب كنند كه اگر اين كار انجام نشود نمي توانيم مختصات دقيقي از آن همه تلاش و فداكاري را به آيندگان انتقال دهيم.

اين خلبان بازنشسته و پژوهشگر در بخش ديگري از سخنانش گفت: درست است كه در دوره اي زندگي مي كنيم كه به يك رهبر اكستر براي اجرايش مدال مي دهند، به فوتباليست ها و  كشتي گيرها جوايز هنگفت دويست سكه اي مي دهند و خلبانان و قهرمانان بسياري در همين نيروي هوايي هستند كه با مشكلات اقتصادي زندگي مي كنند و مورد تجليل و تكريم قرار نمي گيرند و در اين شرايط درخواست نوشتن خاطرات از اين عزيزان شايد انتظار بي موردي باشد.

وي در ادامه گفت: وقتي از هنرپيشه هايي كه به جاي ما نقش بازي مي كنند و به آنها سمند و پرايد هديه داده مي شود و آنها از اين جوايز گلايه مي كنند چطور مي توان از خلباني كه كسي حتي او را نمي شناسد انتظار داشت بيايد و خاطراتش را بنويسد.

مهر نيا در پايان سخنانش گفت: وقتي با بسياري از اين خلبانان تماس مي گرفتم يا گلايه مي كردند و يا با عذرخواهي از عدم تمايلشان براي مصاحبه حرف مي زدند و شايد به خاطر اصرار بيش از حد من بود كه اين كتاب به شكل كنوني اش رسيد.

در مراسم رونمايي از كتاب «ستاره هاي نبرد هوايي» اسامي فرزندان خلباناني كه خاطراتشان در اين كتاب آمده بود خوانده شد و همه آنها مورد تشويق حاضران در اين مراسم قرار گرفتند؛ در پايان مراسم هم به محلقا احمد بيگي، سلماز اربابي، مريم خان جاني، آسيا ذكي خاني، مجيد فرجادي، پارسا مهرنيا و مهدي ناصحي پور به نمايندگي از همه فرزندان اين خلبانان لوح تقدير و هدايايي اعطاء شد.

در آغاز اين مراسم توسط گروه موسيقي از ارتش جمهوري اسلامي ايران سرود جمهوري اسلامي ايران و سرود هاي ديگري اجرا شد.

 

چهارشنبه 2 اسفند 1391 - 14:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری