پنجشنبه 26 تير 1399 - 4:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

به دنبال ايجاد تعليق در داستان يک «فرش»

 

نگاهي به گروه فيلمسازي فيلم تلويزيوني «گره آخر»(حسن لفافيان) به مناسبت پخش از شبکه نمايش

حسن لفافيان(کارگردان گره آخر) در بيست و پنجم فروردين ماه سال 1347 در مشهد متولد شد. او البته در زاهدان بزرگ شده و از سال 1360 به عضويت مركز هنرهاي نمايشي استان سيستان و بلوچستان درآمد.

او با تنها گروه نمايشي اداره تئاتر استان همكاري خود را شروع كرد و به موازات آن در تئاترهاي دانش آموزي نيز در زمينه هاي بازيگري، كارگرداني و نويسندگي همکاري كرد.

لفافيان در سال 1365 به عضويت انجمن سينماي جوانان زاهدان درآمد و فعاليت خود را در زمينه ساخت فيلم هاي كوتاه 8 ميلي متري آغاز نمود و همزمان در زمينه تئاتر هم فعال بود.

او در سال 1365 نمايش «عكس يادگاري»، به كارگرداني (آقاي سلمان فارسي صالح زهي) را با گروه نمايشي استان سيستان و بلوچستان در جشنواره تئاتر فجر در تهران اجرا كرد.

 لفافيان در سال 1366 نمايش آب، باد، خاك به كارگرداني آقاي سلمان فارسي صالح زهي را در جشنواره تئاتر فجر در تهران به روي صحنه برد؛ كه كليه جوايز اصلي آن سال جشنواره را به خود اختصاص داد. از جمله بهترين بازيگر مرد، بهترين نمايش، بهترين نويسندگي، بهترين كارگرداني، بهترين طراحي صحنه و بهترين گروه موسيقي و ...

لفافيان در هنگام عضويت در انجمن سينماي جوانان زاهدان، 9 فيلم 8 ميلي متري ساخت؛ با نامهاي : (ليلا ـ پرستوها اومدن ـ تا نبض حسين صبح ـ عين خزان دور برگ و ...) که زمان آنها از 10 دقيقه تا 27 دقيقه است و براي اين فيلم ها جوايز فراواني دريافت كرده است.

او در سال 1367 در رشته سينما در دانشگاه هنر پذيرفته شد و تحصيل در اين رشته را در گرايش كارگرداني به پايان رساند.

لفافيان در طي دوران تحصيل، 3 فيلم دانشجويي 16 ميلي متري ساخت و 1 فيلم بلند را نيز براي كميته انقلاب اسلامي به نام نگهبان و همچنين 1 فيلم نيمه بلند 16 ميلي متري ديگر به نام لحظه هاي گمشده، براي مركز مستند و سينماي تجربي کارگرداني كرد.

 لفافيان پس از طي دوران سربازي يك برنامه گزارشي به نام «نگاه دوم» براي شبكه دوم سيما در 10 قسمت ساخت و در سال 1378 فيلم آموزشي به نام «گشت بازجويي مقدماتي» را كارگرداني كرد.

علي‌اصغر صديقي(تهيه کننده گره آخر) درباره داستان گره آخر مي گويد: «گره آخر درباره رضا دولتخواه است که پس از تلاش بسيار موفق به طراحي نقشه فرشي بديع و زيبا مي شود.

 نقشه اين فرش قرار است توسط دستگاه هاي جديد کارخانه فروزنده، پدر نامزد رضا به بهره برداري برسد اما حضور سامان نماينده دستگاه هاي جديد از آلمان تمامي برنامه هاي رضا و افسانه نامزدش را به هم مي ريزد و.....»

حسن لفافيان(کارگردان) درباره «گره آخر» مي گويد: «طرح اوليه اين فيلم متعلق به محمدرضا گوهري بود و تعليق‌هايي داشت که ترغيبم کرد با آرش قادري براي فيلمنامه صحبت کنم.

بعد از نگارش فيلمنامه هم خودم به همراه عليرضا احدي آن را بازنويسي کرديم. در واقع موضوع دزديده طرح فرش من را براي ساخت کار ترغيب کرد، از سوي ديگر يک قصه جنايي پليسي هم روايت مي‌شد.»

لفافيان درباره فضاي فيلم مي گويد: «در حال حاضر فيلم‌هاي 90 دقيقه‌اي کمتر سراغ تيرگي‌ها مي‌روند. سعي کرديم در فيلم فضايي تاريک را فراتر از کادرهاي معمولي به تصوير بکشيم.

به نظرم در همه خانواده‌ها هميشه يک فضاي سرد حاکم است. افسانه فروزنده در قصه گذشته‌اي تاريک دارد. به همين دليل وقتي دوربين به خانه او مي‌رود، سعي کرديم فضايي مرده را نشان دهيم، حتي در خانه رضا دولتخواه به خاطر نبود پدر و مادر، فضاي گرم وجود ندارد.

در خانه رضا حتي با وجود رنگ‌هاي گرم و دار قالي باز هم فضا سرد است. او از افسانه فريب مي‌خورد و سايه شوم بر زندگي‌اش نقش بسته است. در قصه گره آخر فضاي خاکستري وجود ندارد و قصه هم جنايي پليسي است، به همين دليل بايد تيرگي‌ها بيشتر مي‌شد.

به همين دليل با فرشاد محمدي مدير تصويربرداري و داريوش پيرو طراح صحنه براي درآمدن اين فضاي تيره خيلي صحبت کرديم تا رنگ‌ها مردگي را نشان بدهد، چرا که شخصيت‌هاي درگير اتفافات زيادي مي‌شوند که رنگ اين اتفاقات تيره است.»

لفافيان درباره ريتم فيلم مي گويد: «اين قضيه تعمدي و فيلم 111 دقيقه بود و در اين زمان قاتل دائم در گردش بود و لحظه به لحظه به اطلاعات پليس اضافه مي‌شد. سعي کرديم مکث داشته باشيم، تا اينکه ريتم تند باشد تا بيننده روي نماها فکر و اطلاعات را دريافت کنند. البته با سعيد سالارزهي تدوينگر صحبت کرديم و مي‌توانستيم پلان‌ها را کوتاهتر کنيم.»

لفافيان درباره بازي بازيگران فيلم مي گويد: «در رابطه رضا و بابک در قصه، از روي عمد بازي‌ آنها را تصنعي قرار دادم. براي اينکه دوستي رضا با بابک صادق است، اما بابک صادق نيست. به همين دليل وقتي او را بغل مي‌کند خيلي بي‌تفاوت اين کار را مي‌کند. در مجموع از بازي بازيگران راضي هستم...»

گره آخر به کارگرداني حسن لفافيان و تهيه‌کنندگي علي‌اصغر صديقي، داستان يک طراح فرش به نام رضا است که بر مبناي يک سنگ 900 ساله نقشه فرشي را طراحي مي‌کند. قرار است بافت اين فرش در روز افتتاح کارخانه آغاز شود، اما در روز افتتاح قتلي اتفاق مي‌افتد و نقشه به سرقت مي رود.

در فيلم گره آخر پژمان بازغي، نگار فروزنده، آرش تاج، بهمن دان، افشين نخعي، مسعود سخايي، مجتبي طباطبايي و علي مرتضوي بازي کرده‌اند.

ديگر عوامل اين فيلم تلويزيوني عبارتند از: نويسندگان فيلمنامه:آرش قادري و عليرضا احدي(بازنويسي حسن لفافيان)، مدير تصوير برداري: فرشاد محمدي، طراح صحنه و لباس: داريوش پيرو، صدابردار: مهدي آزادي، طراح چهره پردازي: ابوالفضل رستمي، جلوه هاي ويژه: داوود رسوليان، برنامه ريز و دستيار کارگردان: حسين خضوعي، مدير توليد: عليرضا آقااکبري، مشاور رسانه اي: مجيد توکلي، عکاس: حمزه اولياءزاده، منشي صحنه: ندا قائدي مقامي، مدير تدارکات: رحيم بياباني، گريم: امير کاوه و پرستو تراب زاده.

 

چهارشنبه 2 اسفند 1391 - 14:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری