چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قرآن صاعد

 

 

قرآن صاعد/ پژوهشي پيرامون مسئله دعا در فرهنگ اسلامي

تاليف : عليرضا برازش

چاپ و شمارگان : ششم 90/ 1000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميرکبير

 

کتاب حاضر از 11 فصل با عناوين ارزش و ماهيت دعا در اسلام ، مقايسه دعا با ساير اعمال از نظر معيارهاي ارزشي الله ، جايگاه دعا در مسير خلقت ، داعيان ، فلسفه دعا و دلايل ارزش و اهميت فراوان آن ، فوايد دعا ، اجابت دعا ، دعا و قضا و قدر ، تاخير اجابت با تاخير عملي شدن مورد درخواست ، شرايط حقيقي بودن دعا و علل عدم استجابت برخي دعاها ، شرايط ديگري جز شرايط اصلي که رعايت آنها بازده و پاداش دعا را افزون مي کند ، اوقات و مکانهايي که در آنها امکان استجابت بيشتر و کيفيت پاسخ خداوند برتر است ، راه دعا ، پيش از دعا  و همچنين وسع و استطاعت در امر دعا تشکيل شده است .

مولف در ابتداي کتاب بيان مي کند که دعا از جمله مفاهيم اسلامي است که عقيده مسلمانان درباره آن بسيار متفاوت است. گروهي آنچنان دعا در متن زندگي خود قرار داده اند که گويي در همه حالات با دعا همراه هستند و گروه ديگر آنچنان بدان بي اعتنا هستند که گويي ، دعا يک عمل سفارش شده اسلامي نيست . عليرضا برازش ادامه مي دهد که آغداز آشنايي اش با دعا و دعاخوانان و نظاره ديدگاههاي مختلف و گاه متضاد مسلمانان درباره آن ، در انديشه شناسايي دعا بدان مفهومي که حضرت حق و اولياء گرامي اش در نظر داشته اند ، بوده است. برازش يادآور مي شود که پس از کاوشي چند ، اين نتيجه بدست آمد که دعا نيز همچون ساير اعمال عبادي ، مقدمات و موخرات و راه ورودي و خروجي دارد. در فضايل آن سخن بسيار گفته‌اند و البته هيچ يک بي حکمت نبوده و نيست و فلسفه و حکمت دعا و آداب گوناگون آن روشن و بين است.

نويسنده کتاب بيان مي کند که مباني بحث ها دراين نوشتار بر منابع دست اول اسلامي يعني قرآن و حديث است و وي در نوشتار خود در پي اثبات حقانيت و اصالت خدا ، قرآن ، حديث و يا متن ادعيه نبوده است زيرا در کتب مربوطه به خود بحث و اثبات شده‌اند بلکه رواياتي را که علماي اسلام انتساب آنها را به شارع مقدس معتبر و بدون ترديد دانسته اند تصديق کرده و پايه بحث قرار داده است. عليرضا برازش ملاک و معيار اصلي و حقيقي را خدا مي داند و کلام پيامبر و ائمه عليهم السلام نيز با تاييد خداوند اعتبار پيدا مي کند. برازش ادامه مي دهد که از کلام غيرمعصوم هم آنچه با احاديث پيامبر وائمه عليهم السلام تاييد شود ، قابل اعتماد و تکيه خواهد بود ، وگرنه قابل اعتماد نخواهد بود . وي در پايان مقدمه خود يادآور مي شود که هرگز ادعا نکرده است که در اين موضع حرف آخر را زده است بلکه اميدوار است که دانشمندان و علماي اسلام با تحقيقات عميق تر و با قلم شيواتر « دعا »  را هرچه بهتر به تشنگان راستين بشناسانند .

در بخش حالت اضطرار کتاب حاضر مي خوانيم :

اضطرار ، شدت احتياج است و هر چه شدت احتياج بيشتر شود ، شدت درجه اخلاص بالاتر مي رود . شدت و ضعف احتياج ، به دست ما نيست ، بلکه ما در نهايت و شدت احتياج هستيم ، ما که سراسر وابستگي ، نياز و فقر هستيم ، در نهايت احتياج و اضطرار نسبت به يگانه قائم بالذات و يگانه خالق هستي قرار داريم . ولي ما خود را و موقعيت خود را و درجه وابستگي و احتياج خود را فراموش مي کنيم . به وجود آمدن حالت اضطرار ،  هنگامي دست مي دهد که ما از خود و از دارايي ها خود و که همگي جعلي و فرضي است مطلع شويم و از حقيقت هستي غافل نشويم . ما اگر خدا را و خود را آنچنانکه بايد بشناسيم مضطر خواهيم شد . اگر درباره درياي غنا و بي نيازي در مقابل فقر مطلق بينديشيم ، خود بخود احساس وابستگي و اضطرار به ما دست خواهد داد و اين درک و شناخت را درجات عالي ا مام زمان عليه السلام واجد است. زيرا در تفسير آيه مزبور هم  داريم که مضطر واقعي امام عصر ارواحنا فداه مي باشد .

قرآن صاعد/ پژوهشي پيرامون مسئله دعا در فرهنگ اسلامي به قلم عليرضا برازش در چاپ ششم خود با شمارگان 1000 نسخه و با قميت 3100 تومان توسط موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است.

 

 

 

چهارشنبه 2 اسفند 1391 - 13:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری