شنبه 25 مرداد 1399 - 20:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

حل‌المسائل باس‌ها و آوازهاي داده شده

 

حل‌المسائل باس‌ها و آوازهاي داده شده

نوشته : تئودور دوبوا

مترجم : محسن الهاميان

چاپ و شمارگان : دوم 89- 2500 نسخه

ناشر :‌ سوره‌مهر

 

كتاب حاضر از دو بخش و يك ضميمه با عناوين هارموني مطبوع ،‌ هارموني نامطبوع ،  آلتراسيون‌ها ،  تاخيرها و پدال‌ها تشكيل شده است.محسن الهاميان در پيشگفتار كتاب خود بيان مي‌كند كه هارموني درسي نيست كه مثل تاريخ و جغرافي با خواندن متن بتوان آنرا ياد گرفت . براي درك مفاهيم هارموني و به كارگيري آن به عنوان پايه اوليه براي نوشتن موسيقي ، اين علم بايد مثل موم در دست آهنگساز نرم باشد و بتواند از هر زاويه‌اي كه ميل دارد به آن نگاه كند و مواد مورد نياز خود را به سادگي و با قاطعيت انتخاب نمايد . الهاميان ادامه مي‌دهد كه براي دست يافتن به چنين قدرتي در هارموني ، خواندن اين علم بصورت تاريخ و جغرافي واكتفاء به حل مساله‌اي به اندازه بند انگشت آنهم تا حصار هارموني مطبوع و آنهم بدون مطالعه مودولاسيون را نمي‌توان هارموني يادگرفتن گفت.

وي يادآور مي‌شود اگر استادي هم بتواند از اين حصار عبور كند و مثلا ٌ صحبت از آكوردهاي هفتم دومينانت كرد ،‌چون صحبت مودولاسيون به دو جلسه آخر آموزش هارموني موكول شده شاگرد هرگز با پيچيدگي‌هاي هارموني آشنا نشده و بي‌خبر از هارموني باقي خواهد ماند . مترجم كتاب در پايان بيان مي‌كند كه در رساله هارموني تئودور دوبوا جدا از آن كه هر مطلبي به دقت و به شكل ساده مطرح شده براي هر نكته درسي تعدادي مسئله داده شده كه حل آنها نقاط تاريك را براي ذهن هنرجويان روشن مي‌كند و نكته‌اي در ابهام باقي نمي‌گذارد. همچنين براي راهنمايي بيشتر ، ‌حل مساله‌هاي رساله در مجله جداگانه‌اي ارائه شده كه شاگردان تنها بعد از حل خود بايد به حل‌المسائل مراجعه و حل خود را با حل مولف مقايسه نمايند. البته به اين نكته هم بايد توجه شود كه يك مساله هارموني مي‌تواند به شكل‌هاي بسيار متفاوتي حل شود و دو مساله‌اي پيدا نخواهد شد به يك شكل حل شده باشد. محسن الهاميان در ادامه مطلب خود بيان مي‌‌كند بنابراين اگر شاگردان اختلافي در حل خود با حل مولف مي‌بينند دليل آن نيست كه حل ايشان اشتباه است ولي بايد در نظر داشت كه حل مولف بهترين حلي است كه مي‌تواند به عمل آمده باشد. بنابراين شاگردان باجديت بايد تمام مساله داده‌شده را نه يك‌‌بار كه چندين‌بار حل كنند تا كم‌كم ذوق خود را پرورش داده و به راه‌‌حل‌هاي ظريف‌تري برسند و بعد از چندين سال مداومت و كار مدام به هارموني كه علم در پايه موسيقي است دست يابند.

حل‌المسائل باس‌ها و آوازهاي داده شده به قلم تئودور دوبوا و با ترجمه محسن الهاميان در چاپ دوم خود با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 3100 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسيده است.

 

 

سه‌شنبه 1 اسفند 1391 - 10:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری