سه‌شنبه 17 تير 1399 - 14:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

انقلاب اسلامي مديون جامعه قرآني است

 

گزارشي از هفتمين همايش تكريم چهره‌هاي قرآني كشور

هفتمين همايش تجليل از چهره‌هاي قرآني و همچنين مراسم اختتاميه اولين دوره مسابقات قرآني تسنيم ويژه دستگاه‌هاي فرهنگي كشور  پنج شنبه 26 بهمن‌ماه، با حضور حجت‌الاسلام خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي، مهدي قره‌شيخ‌لو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم و جمعي از جامعه قرآني كشور در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم كه در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، قاسم مقدمي، قاري بين‌المللي كشورمان به تلاوت آياتي از كلام الله وحي پرداخت و در ادامه آن نيز سرود ملي كشورمان در سالن برگزاري اين مراسم طنين‌انداز شد.

تكريم 154 فعال قرآني در ادوار گذشته همايش تكريم چهره هاي قرآني

در ادامه اين مراسم مهدي قره‌شيخ‌لو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم، در سخناني با اشاره به ولادت حضرت عبدالعظيم حسني(ع) گفت:  اميدواريم اين وظيفه اي كه بر عهده ما نهاده شده است به بهترين نحو انجام گيرد.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: ما در حد بضاعت خودمان از چهره هاي قرآني كشور تجليل خواهيم كرد كه اميدواريم اگر كوتاهي صورت گرفت بخشيده شود.

وي در ادامه به بيان توصيحاتي در مورد مراسم تجليل از چهره هاي قرآني پرداخت و افزود: در شش دوره گذشته تكريم چهره هاي قرآني مجموعاً از 154 نفر از اساتيد برجسته قرآني تجليل شده است. تجليل از برگزيدگان قرآني بر اين اساس است كه اين عزيزان در سه گروه مورد تجليل قرار مي گيرند، گروه اول افرادي هستند كه در همان سال در مسابقات بين المللي قرآن حائز رتبه شده اند.

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم تصريح كرد: گروه دوم افرادي هستند كه حائز مدارك درجه يك و دو حفظ كل قرآن كريم هستند و گروه سوم نيز افرادي هستند كه داراي سابقه بيش از سه دهه تلاش براي ترويج و آموزش قرآن كريم هستند كه امسال نيز بر همين اساس از برگزيدگان و اساتيد برجسته كشور تجليل خواهد شد.

مهدي قره شيخ لو در ادامه به بيان آماري از برگزيدگان شش دوره قبل همايش تكريم چهره هاي قرآني پرداخت و اظهار كرد: در شش دوره گذشته اين همايش در مجموع از 39 قاري، 22 حافظ كل قرآن كريم و 93 پيشكسوت قرآني تجليل شده است. امشب نيز در خدمت شش قاري، چهار حافظ و 24 پيشكسوت و استاد قرآني هستيم.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: در بين افرادي كه امشب مورد تجليل قرار خواهند گرفت از نوجوان 15 ساله تا بزرگمرد و پيشكسوت 90 ساله كه بيش از 70 سال سابقه تدريس و آموزش قرآن كريم دارند، حضور خواهند داشت.

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم در ادامه سخنان خود با تأكيد بر اينكه يكي ديگر از ويژگي هاي هفتمين جشنواره تكريم چهره هاي قرآني همزماني با اولين دوره مسابقات قرآن تسنيم است، گفت: همچنين از ديگر نكات اين دوره مي توان به تجليل از خانواده مرحوم محمدعلي اوحدي اشاره كرد كه متأسفانه ايشان اكنون در ميان ما نيستند و از خانواده اين خادم قرآني تجليل خواهد شد.

مهدي قره شيخ لو در ادامه سخنان خود در هفتمين همايش تكريم چهره هاي قرآني گفت: در اينجا لازم مي دانم ياد و خاطره همه پيشكسوتان قرآني كشور كه در حال حاضر در ميان ما نيستند را گرامي بداريم پيشكسوتاني همچون مرحوم صبحدل، مرحوم شكوهنده، مختاري و ساير درگذشتگان قرآني.

وي خاطرنشان كرد: اميدوارم خداوند متعال به همه قرانيان ما عمر طولاني و با عزت عنايت فرمايد. ما از باب احساس وظيفه و تكليف اهتمام به برگزاري اين همايش گرفته ايم كه اميدواريم با اين كار بتوانيم گوشه اي از زحمات بسيار زياد اساتيد قرآني را جبران كرده باشيم و اميدواريم نواقص موجود در اين كار را بر ما ببخشند.

تجليل از نفرات اول نخستين دوره مسابقات قرآني تسنيم يكي ديگر از برنامه‌هاي اين مراسم بود كه بر اساس آن رتبه‌هاي اول رشته‌هاي مختلف در دو بخش بانوان و آقايان به روي سن آمده و هداياي خود را دريافت كردند.

بر همين اساس رتبه اول رشته قرائت تحقيق بخش آقايان حبيب صداقت از صدا و سيماي تهران، رتبه اول رشته قرائت ترتيل بخش آقايان نيز به محمد دلالي از سازمان تبليغات اسلامي سمنان تعلق گرفت. در رشته حفظ كل قران كريم نيز پيمان ايازي از اداره تبليغات اسلامي رتبه اول را به دست آورد.

همچنين در رشته حفظ بيست جزء، 10 جزء، پنج جزء و مفاهيم قرآن كريم نيز به ترتيب محسن حاج حسيني از بنياد شهيد تهران، محمد ضرغام از تبليغات اسلامي تهران، فرض الله محمدپور از تبليغات اسلامي تهران و امير فرتاج از ستاد اقامه نماز استان همدان حائز رتبه‌هاي اول شده و جوايز خود را دريافت كردند.

در بخش بانوان و در رشته قرائت تحقيق نيز مهيندخت كوچك‌زاده از بنياد شهيد كرمان رتبه اول را كسب كرد، در رشته قرائت ترتيل بتول صحاف از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تهران حائز رتبه اول شد و در رشته حفظ كل نيز معصومه صالحي از آستان مقدسه حضرت معصومه(س) به عنوان نفر اول شناخته شد و جوايز خود را دريافت كردند.

بر اساس اين گزارش در رشته‌هاي حفظ 20 جزء، 10 جز، پنج جزء و مفاهيم قرآن كريم نيز به ترتيب خانم ها نفيسه افصحي از آستان مقدسه حضرت معصومه(س)، مريم عادل‌نيا از اداره تبليغات اسلامي اصفهان، معصومه ناصري از تبليغات اسلامي خوزستان و زينب نيكخواه بهرامي از صدا و سيماي البرز حائز رتبه‌هاي اول شدند و جوايز خود را دريافت كردند.

همچنين قرار بر اين شد كه جوايز نفرات دوم و سوم اين دوره از مسابقات به حساب آنها واريز شود.

در ادامه اين مراسم پيام آيت‌الله‌العظمي مكارم شيرازي به هفتمين همايش تكريم چهره‌هاي قرآني توسط حجت‌الاسلام صفي‌خاني قرائت شد. در اين پيام آمده است:

قبل از هر چيز تشكيل اين مراسم قرآني را به همه شما عزيزان در دهه فجر پيروزي انقلاب اسلامي مخصوصاً دست اندركاران، مسئولان محترم سازمان دارالقرآن‌الكريم و همه عزيزاني كه در اين مجلس باشكوه شركت كرده‌اند تبريك مي‌گويم و صميمانه تشكر مي‌كنم.

قرآن، كلام نوراني خدا و دستورالعمل جاوداني سعادت بشر و حلقه اتصال تمام مسلمين جهان است در شرايطي كه مسلمين در برابر هجوم بي‌رحمانه دشمنان احتياج به اتحاد و همبستگي دارند بهترين راه اين است كه همگي گرد قرآن جمع شوند، اين همان حبل‌الله و رشته محكم الهي است كه تمام دل‌ها را به هم مربوط مي‌كند و در سوره آل عمران به آن دعوت نموده و مي‌فرمايد: «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ»، اعتصام به حبل‌الله همان تمسك عمومي به تعليمات اين كتاب بزرگ است.

اين همان نور و هدايتي است كه در آيات سوره مائده به آن اشاره فرموده و مي‌گويد: «قد جاءكم من الله نور و كتاب مبين يهدي به الله من اتبع رضوانه سبل السلام و بخرجهم من الظلمات الي النور» آري! همه در پرتو هدايت آن از ظلمات پراكندگي و اختلاف و نزاع و كشمكش رهايي مي‌يابند و به سرچشمه نور كه همان برادري و اخوت اسلامي است باز مي‌گردند و از هدايت‌هاي آن بسوي علم و دانش و پيشرفت و تعالي بهره مي‌گيرند( آشنايي جوانان و نوجوانان با اين كتاب بزرگ آنها را در برابر تهاجم فرهنگي دشمن و تلاش او براي تخريب مباني اعتقادي و اخلاقي آنان حفظ مي‌كند).

اينجانب به همه عزيزاني كه در اين جشنواره و فعاليت‌هاي قرآني شركت كرده‌اند خوش آمد مي‌گويم و مطمئن هستم كه شما عزيزان با آشنايي با قرآن و تعليمات حيات بخش اسلام راه سعادت و خوشبختي را مي‌پيمائيد و مي‌توانيد در آينده افرادي دانشمند و پيشگام و پاك و مومن و پر تلاش باشيد و به كشور خود كمك كنيد.

آري آينده كشور به دست با كفايت شما ساخته مي‌شود به شرط اينكه همواره در سايه هدايت‌هاي قرآن گام برداريد. به همه شما عزيزان توصيه مي‌كنم همه روز آياتي از قرآن را بعد از نماز صبح بخوانيد و درباره معني آن بينديشيد و محتواي آن را در زندگي خود پياده كنيد تا لذت خوب زيستن و آرامش روح و آسودگي خاطر و پيشرفت و ترقي را بچشيد من از خداي بزرگ براي همه شما و پدران و مادران و معلمان و اساتيد شما موفقيت و سربلندي و عزت و سلامت روح و جسم مي‌خواهم و اميدوارم همواره در سايه قرآن از همه خطرات جسمي و روحي در امان باشيد.

پخش كليپ زيباي باران نور و تجليل از چهره هايي كه در سال 1391 در مسابقات بين المللي حائز رتبه شده اند و نيز حفاظ قرآن داراي مدارك درجه يك و دو از ديگر بخش هاي هفتمين همايش تكريم چهره هاي قرآني بود. در اين بخش از قاسم مقدمي، حسن دانش، رضا گلشاهي، مجيد فقيه، ابوذر كرمي، حسين معتمدي، محمد مقدسي اقدم، فاطمه بديعي، زهرا عساكره و محمد مهدي بحرالعلوم تجليل به عمل آمد.

در ادامه اين مراسم معرفي و تجليل از اساتيد برتر هفتمين همايش تكريم چهره هاي قرآني صورت گرفت. در اين بخش از اساتيدي همچون محمدرضا ستوده نيا، غلامرضا شاه ميوه، محمود لطفي نيا، سركار خانم پيردهقان، محمود غفاري، علي اصغر زنگانه، نگار چهل اميراني، علي اكبر ربيع نتاج، اسماعيل معتمدي،محمدباقر نشيبا عراقي، حسن رضائيان، سيدحسين ميرجعفر تفتي، مححمد كاظم حسن زاده و اكبر حاج فتحعلي تجليل شد.

اجراي برنامه ابتهال خواني محمود لطفي نيا بخش ديگر از هفتمين دوره تكريم چهره هاي قرآني بود كه مورد توجه حاضران در اين مراسم قرار گرفت.

معرفي و تجليل از پيشكسوتاني كه بيش از چهار دهه فعاليت قرآني داشته اند يكي ديگر از برنامه هاي اين مراسم بود. در اين بخش نصرالله فولاديان پور، علي وليزاده، صفرعلي رجبعلي زاده، محمد علي دهدشتي، هادي محمدي فروزان فر، مرتضي هاماني، علي اكبر عرب احمدي و كريم خاقاني محمدي بر روي سن حاضر شده و لوح هاي تقدير خود را دريافت كردند.

همچنين در ادامه اين مراسم لوح تقدير به خانواده مرحوم اوحدي به پاس يك عمر تلاش و خدمتگزاري قرآني به خانواده وي اهدا شد و پسر وي در زمان دريافت هدايا از پيام مقام معظم رهبري به مناسب درگذشت مرحوم اوحدي تشكر كرد.

انقلاب اسلامي مديون جامعه قرآني است

بخش پاياني هفتمين همايش تكريم چهره هاي قرآني سخنراني حجت الاسلام والمسلمين خاموشي بود. وي در سخناني با اشاره به حديث شريف ثقلين گفت: پيامبر اكرم(ص) در زمان رحلتشان دو چيز را در ميان امتش به امانت گذاشتند، قرآن را و عترت و فرمودند اين دو را در ميان شما به امانت ميگذارم تا در قيامت و در حوض كوثر بر من وارد شوند.

وي در ادامه با اشاره به اينكه افتخار مي كند كه در جمع قرآني حضور دارد، افزود: تقدير از چهره هاي قرآني نه تنها براي ما و براي كل سازمان تبليغات اسلامي به عنوان يك افتخار بزرگ به حساب مي آيد بلكه اين كار در كل مجموعه فرهنگي كشور بزرگترين افتخار محسوب مي شود.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي با تأكيد بر اينكه براي افتخار خواهد بود كه مروجان قرآن كريم را مورد تقدير قرار دهيم، تصريح كرد: البته بهترين تقدير از مروجان قرآن كريم توسط امام علي(ع) صورت خواهد گرفت و چه تقديري بالاتر از انكه توسط امام علي(ع) تقدير صورت گيرد.

حجت الاسلام والمسلمين خاموشي اظهار كرد: ما بايد روايات را بساير بيشتر از اين وارد زندگي خود كنيم و البته نبايد فراموش كرد كه قرآن را همراه با روايت به ديگران آموزش دهيم.

وي در ادامه به بيان روايتي از ابن صولي اهوازي پرداخت و خاطرنشان كرد: ابن صولي اهوازي از زبان پدرش مي گويد زماني كه امام رضا (ع) وارد ايران شدند و از جنوب غرب ايران عازم شمال شرق بودند در محلي سؤالي از افرادي كه گرد وي جمع شده بودند پرسيدند و فرمودند برترين نعمت خداوند به شما كه در قيامت از آن سؤال مي شود چيست؟، عده اي گفتند آب گوارا، برخي خواب آرام و عده اي ديگر نيز طعام طيب را برترين نعمت خداوند دانستند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي افزود: در اين بين امام (ع) صداي خود را بلند كردند و فرمودند اينگونه آيات قرآن را تفسير مي كنيد؟ اگر كسي به فرد ديگر اكرامي بكند و هديه اي به او دهد نبايد به رخ او بكشد و و اگر اين كار را بكند كريم نخواهد بود بنابراين چگونه مي توانيد برترين نعمت خداوند را كه در قيامت در مورد آن سؤال خواهد شد، اين چيزها بدانيد در حالي كه خداوند كريم است.

حجت الاسلام خاموشي گفت: بر اساس اين روايت چيزي كه برترين نعمت خداوند معرفي شده است و در قيامت از آن سؤال خواهد شد محبت به اهل بيت(ع) و اطاعت از ولي امر است يعني هم امر اطاعت و هم امر محبت ورزيدن مورد سؤال قرار مي گيرد.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود به روايتي از پيامبر اكرم(ص) اشاره كرد و افزود: پيامبر اكرم(ص) در زمان رحلت خطاب به حضرت علي (ع) فرمودند يا علي اول چيزي كه پس از مرگ سؤال مي شود شهادت خداوند و پس از آن شهادت پيامبر (ص) و سپس شهادت ولي الله است

رئيس سازمان تبليغات اسلامي كشور در بخش ديگري از سخنان خود حلقه هاي قرآني در كشور اشاره و اظهار كرد: حلقه هاي قرآني در كشور بايد توسعه پيدا كند چرا كه راه نجات ما هم همين است مهمترين كار ما بايد اين باشد كه در زير پرچم امام حسين(ع) تدريس و آموزش قرآن كريم را انجام دهيم.

حجت الاسلام خاموشي در ادامه سخنان خود در هفتمين همايش تكريم چهره هاي قرآني گفت: كسي كه قرآن تدريس مي كند جز از خداوند و ائمه اطهار(ع) توقع تقدير و تجليل ندارد و عمل خالص هم همين است كه اراده اي نداشته باشيم كه كسي از ما تجليل و تقدير كند الا خداوند متعال و ائمه اطهار(ع).

وي در بخش پاياني سخنان خود انقلاب اسلامي را مديون قرآنيان دانست و تصريح كرد: انقلاب اسلامي در حال حاضر و در گذشته نيز مديون شما قرآنيان است و در آينده هم بقاي اين نهضت در دستان شماست. ما بايد پشتيبان نظام اسلامي مان تا زمان ظهور حضرت مهدي(عج) باشيم.

در انتهاي اين مراسم نيز سيد محسن موسوي بلده، از پيشكسوتان قرآني كشور دعاي ختم اين مراسم را به زيبايي هر چه تمام تر تلاوت كرد.

 

سه‌شنبه 1 اسفند 1391 - 10:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر