سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

گردهم آيي بزرگ قصه گويان جهان در تبريز

 

گزارشي از حضور مهمانان خارجي در شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي

 

شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي در تبريز، علاوه بر حضور گسترده قصه گوياني از سراسر کشور، ميزبان هنرمندان قصه گو از کشورهاي مختلف هم هست که دور هم جمع شده اند تا از تازه ترين تجربه هاي خود در اين زمينه بگويند. در ميان مهمانان اين جشنواره بين المللي، يازده قصه‌گوي خارجي از کشورهاي روسيه، استراليا، کانادا، مالزي، فرانسه، پرو، پرتغال، سنگاپور، ژاپن و اسپانيا به ايران آمده‌اند تا همان قصه‌هايي را روايت کنند که کودکان ديگر کشور‌هاي جهان از آن لذت برده‌اند و پاي اين قصه‌ها نشسته‌اند. «الکساندر کايمانوف» يکي از اين ميهمانان قصه‌گوي بين‌المللي کشور روسيه، عضو اتحاديه هنرمندان و فولکلور اين کشور و از داوران جشنواره‌هاي قصه‌هاي «شاه پريان» روسيه است.

«آلومبه هلن» از کنيا نيز قصه‌گو، نويسنده، مدير و دبير جشنواره قصه‌گويي در سازمان فرهنگي هنرهاي معاصر آفريقايي است. اين سازمان برگزاري جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي «سيوانا» را از سال 2009 بر عهده دارد.

«آنه‌استوارت» از کشور استراليا ديگر شرکت‌کننده خارجي جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي، در کارنامه‌ خود عنوان‌هايي مانند قصه‌گو، پژوهشگر و محقق بين‌المللي را ثبت کرده است. وي صاحب چندين مقاله با موضوع قصه‌گويي و عضو فعال انجمن زنان استراليا است.

همچنين«رکساناخان» قصه‌گوي بين‌المللي مسلمان از کانادا و نويسنده مشهور با اصالت پاکستاني است که در شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي تبريز داوري قصه‌هاي خارجي بر عهده او گذاشته شده است. وي در سن سه سالگي به کانادا مهاجرت کرده و کتاب‌هاي او در کشورهاي استراليا، نيوزلند، ژاپن و ايتاليا به چاپ رسيده است. «بدون مورد»، «آب نبات بزرگ قرمز رنگ است»، «بسيار خب» از  آثار رکساناخان است که تاکنون جوايز متعددي را در سطوح بين‌المللي به خود اختصاص داده است.

حضور در جشنواره آسيايي «مطالب کودکان 2012»، «جشنواره قصه‌گويي هميلتون on 2010»، «جشنواره قصه‌گويي لاتيتود»، «کيچنرon 2009، 2010»، «کنوانسيون انجمن کتاب‌داران کانادا» و «ادمونتون ab 2010» در کارنامه رکساناخان وجود دارد.

«حسينيه ماماتو» ديگر قصه‌گو و نويسنده مسلمان 63 ساله است که از کشور مالزي براي شرکت در اين جشنواره به ايران سفر کرده است. «ماماتو» قصه‌گويي بين‌المللي و مدرس کارگاه‌هاي آموزشي در کتاب‌خانه‌ها و مدارس است، در حالي که به نمايش نيز علاقه‌مند است و جايزه بهترين کارگردان را در مسابقه نمايش ملي سال 1974 از آن خود کرده است.

 در همين حال  «نيکلاس بناونتورا ويدال» قصه‌گوي بين‌المللي، فيلم‌ساز و نمايش‌نامه‌نويس از کشور فرانسه ديگر قصه‌گوي اين جشنواره است که خود برگزار کننده جشنواره‌هاي بين‌المللي قصه‌گويي و کارگاه‌هاي آموزشي با موضوع قصه‌گويي است. وي در ايالات متحده آمريکا، آرژانتين، اکوادور، کلمبيا، مکزيک، جمهوري دومينيکن، پورتوريکو، کرواسي، پرتغال و در آفريقا در جزيره ايوري، مالي، بورکينوفاسو، ماداگاسکار، ژينا اکواتويال جشنواره قصه‌گويي برگزار کرده است.

اين قصه‌گو تاليف مقاله و کتاب‌هاي زيادي را به زبان فرانسوي در کارنامه‌ خود ثبت کرده است.

«واي که ويلگاس» ديگر ميهمان جشنواره قصه‌گويي به عنوان محقق، قصه‌گو و مدير جشنواره قصه‌گويي کشور پرو مدرسه‌اي براي قصه‌گويي به نام  مدرسه واژگان در کشور پرو در سال 2007 تاسيس کرده است.

 «ويلگاس» از فن قصه‌گويي به عنوان يک ابزار در سازمان‌ها، شرکت‌ها، بيمارستان‌ها و زندان‌ها استفاده مي‌کند و تاکنون موفق شده است کارگاه قصه‌گويي را در 17 کشورجهان برگزار کند.

 «آنا صوفيا پيوا» پژوهش‌گر، محقق و عضو سازمان  «قصه‌هاي عاميانه» و مطالعات اقوام ليسبون از کشور پرتغال به ايران آمده است.

وي که تجربه قصه‌گويي در کشورهاي نيويورک و برزيل را در پرونده کاري خود دارد به عنوان مدرس کارگاه‌هاي آموزشي قصه‌گويي بر قدرت لحن، صوت و اجراي موزيکال و شفاهي در قصه‌ها تأکيد دارد.

«راجر جن کينز» قصه‌گوي سنگاپوري خالق کتاب دو جلدي  «قصه‌هايي براي آموزش اخلاقي» است که به عنوان منبعي در اختيار معلمان قرار دارد. جن کينز فعاليت خود را با برپايي يک دوره قصه‌گويي براي معلمان وزارت آموزش و پرورش شروع کرد و از آن پس براي يک هزار و صد قصه‌گو کارگاه آموزشي برگزار کرده است.

«محمد حمو محمد» نويسنده و قصه‌گوي مسلمان اسپانيايي ديگر شرکت کننده حاضر در جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي است که براي دومين بار به ايران سفر کرده است و در سومين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي رضوي نيز حضور داشته است.

«سوچي آزوما» نيز قصه‌گوي بين‌المللي اسطوره‌ها و افسانه‌هاي کهن ژاپن است که با انجمن فرهنگي آراکوان ژاپن همکاري دارد.

براي برپايي هر چه باشکوه تر شانزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي در تبريز، روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون از ماه‌ها پيش با انتشار فراخواني به زبان‌هاي مختلف جهان بيش از 700 رايانامه را در اختيار علاقه‌مندان به قصه‌گويي در سراسر جهان قرار داد که از ميان 50 قصه‌گوي متقاضي شرکت در جشنواره به دبيرخانه معرفي و از بين آن‌ها 11 قصه‌گوي اصلي انتخاب شدند.

 

 

سه‌شنبه 1 اسفند 1391 - 10:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری