چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 14:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

رقابت شاعران پنج استان در شهر همدان

 

 

مراسم اختتاميه همايش منطقه‌اي جشنواره شعر فجر در استان همدان با برپايي برنامه‌هاي ويژه هايي با حضور مسئولان و جمعي از شاعران پنج استان لرستان، مرکزي، کردستان، کرمانشاه، ايلام و همدان و به ميزباني شهر همدان برگزار شد.

اين برنامه با ديدار شاعران غرب کشور با نماينده ولي فقيه در استان همدان و امام جمعه همدان شروع شد. آيت‌الله غياث‌الدين‌طه ‌محمدي، پس از شنيدن اشعار هفت شاعر حاضر در اين ديدار، گفت:«شاعران بايد قدر طبع شعري خود را بدانند و از آن در راه خدمت به دين خدا و هدايت خلق استفاده کنند.»

نماينده ولي فقيه و امام جمعه همدان با بيان اين‌که شعر بايد هدفمند باشد ادامه داد:«گاهي با يک بند شعر مي‌توان مطالب زيادي را در اوج زيبايي و سهولت به مخاطب انتقال داد.»

وي افزود:«اشعار بي‌اساس و بي‌محتوا مذمت شده است و انسان در قبال تمام کلماتي که به کار مي‌برد، مسئول است، لذا شاعران بايد از سرودن اشعاري که به سود دنيا و آخرتشان نيست پرهيز کنند.»

آيت‌الله طه‌محمدي در ادامه با اشاره به حضور شعر در عرصه‌هاي حق‌طلبي گفت:«در عرصه حق و حق طلبي يک شاعر بايد از منافع خود بگذرد و حقيقت را بيان کند تا شعرش ماندگار شود و نسل‌هاي آينده از آن استفاده کنند.»

در اين ديدار همچنين خسرو بيات، مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان گزارشي از روند برگزاري جشنواره شعر فجر منطقه غرب کشور در همدان ارايه کرد.

وي گفت:«همدان امسال براي نخستين‌بار ميزبان جشنواره شعر فجر به عنوان استان معين پنج استان کردستان، ايلام، لرستان، کرمانشاه و مرکزي است.»

يکي ديگر از برنامه‌هاي جشنواره منطقه‌اي شعر فجر در همدان، برگزاري کارگاه آموزشي شعر بود که با حضور شاعران منتخب استان‌هاي ايلام، همدان، کردستان، لرستان، مرکزي و کرمانشاه در مجتمع فرهنگي بوعلي سيناي همدان برگزار شد.»

در اين کارگاه تعدادي از شاعران به قرائت اشعار خود پرداختند و در ادامه اين اشعار توسط ساير شاعران منتخب غرب کشور نقد شد.

ميهمانان جشنواره منطقه‌اي شعر فجر در همدان سپس به مجتمع فرهنگي – توريستي گنجنامه رفتند و از اين مکان تاريخي و فرهنگي ديدن کردند.

برنامه‌هاي اين جشنواره منطقه‌‌اي با برپايي آيين اختتاميه در مجتمع فرهنگي بوعلي سينا، با حضور رضا حميدي، دبير هفتمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر، عليرضا قاسمي‌فرزاد، معاون سياسي امنيتي استانداري همدان و خسرو بيات، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمع زيادي از علاقه‌مندان شعر، برگزار شد.

در اين برنامه پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به جشنواره شعر فجر در همدان از سوي خسرو بيات مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي، قرائت شد.

در بخشي از اين پيام آمده است: «ادبيات فقط دستور و قافيه داني و هنر متن خواني نيست بلکه هر دفتر شعر که به بازار سخن مي‌آيد جهاني سرشار از اشارت‌هاي پيدا و پنهان به معشوق سرمدي است، شعر در ايران هيچگاه به محاق نرفت و هرگز خزان نديد و انقلاب شکوهمند اسلامي بر شکوه آن افزود و اکنون به يمن وجود شاعراني بزرگ و تعهدمدار بهار شعر و ادب فارسي هويدا شده است.»

در اين برنامه برخي از شعرا به نمايندگي از استان‌هاي مدعو شعرخواني کردند و موسيقي سنتي گروه فارابي  اجرا شد.

در اين مراسم و علاوه بر سخنراني عليرضا قاسمي فرزاد معاون سياسي - امنيتي استانداري همدان، خسرو بيات، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان و رضا حميدي دبير جشنواره شعر فجر، ياد شاهرخ اورامي، شاعر فقيد کردستاني گرامي داشته و با اهداي لوح تقدير از خانواده وي تجليل شد.

در ادامه مراسم با اهداي لوح، تنديس جشنواره و جايزه نقدي از نمايندگان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌هاي مدعو در جشنواره شعر فجر تقدير به عمل آمد.

در پايان از بين 300 اثر شعري رسيده به دبيرخانه جشنواره در قالب‌هاي کلاسيک، سپيد و نيمايي، از شاعران منتخب اين جشنواره با اهداي لوح و جايزه نقدي تقدير شد.

 

سه‌شنبه 1 اسفند 1391 - 10:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری