دوشنبه 12 خرداد 1399 - 0:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آيات كلام‌الله و كلام معصومين(ع) به زبان تصوير

 

گزارشي از نمايشگاه «بسم‌الله»


نمايشگاه تصويرسازي آيات كلام‌الله و كلام معصومين در صفحات «بسم‌الله» گروه مجلات همشهري در خانه هنرمندان ايران برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، در اين نمايشگاه 75 اثر از هنرمندان گرافيست همچون مرتضي آذرخيل، سعيد بهداد، حامد جابرها، محمدعلي حليمي، ايمان خاكسار، محمدمهدي رمضاني، علي عطايي، بهرام غروي و مجيد كاظمي به نمايش گذاشته شده است.

اين آثار كه به شكل پوستر با ذكر موضوعيت آنها به نمايش گذاشته شده، شامل آثار برگزيده هنرمندان گرافيست گروه مجلات همشهري است كه در طول سال‌هاي اخير در اين مجلات همشهري منتشر شده است.

 اين آثار با نگاه به آيات، روايات و احاديث تصويرسازي شده و در سال‌هاي اخير در صفحات آغازين مجلات همشهري منتشر شده است.

آثاري با عناوين: «و او آن را كلمه‌‌اي پاينده در نسل‌هاي بعد از خود قرار داد» آيه 28 سوره زخرف،

«به فرمان خدا عمل كنيد كه سود دهد، دعا شنيده شود و بالاتر رود» سخني از امام علي(ع)؛

«هر كه در پي رياست باشد به مهلكه مي‌افتد و هر كس خودبيني در دلش راه‌يابد هلاك مي‌شود»سخني از امام موسي كاظم(ع)؛ «يار چون وصله جامه است پس آن را همرنگ انتخاب كن» سخني امام علي (ع)؛

«بدبخت كسي است كه از آمرزش خدا در اين ماه عظيم محروم شود» سخني از رسول اكرم(ص)؛

«داناترين مردم به زمان كساني هستند كه از حوادث زمان دچار شگفتي نشوند» سخني از امام علي(ع)،

«تو حق را بشناس آنگاه تشخيص اينكه كدام گروه بر حق و كدام يك ناحق است آسان خواهد بود»سخني از امام علي(ع)؛

«روزه بگيريد تا تن‌درست شويد» سخني از رسول خدا(ص) از هنرمند گرافيست، سعيد بهداد در اين نمايشگاه ارائه شده است.

«هر چه از دنيا از دستت رود غنيمت است»؛

 «دروغ‌گويي عيبي رسوا كننده است، چون معمولا دروغ بزودي آشكار مي‌شود و انسان دروغ‌گو در ميان مردم رسوا مي‌شود» سخني از امام علي(ع) توسط علي عطايي ارائه شده است.

آثاري همچون «شما را از دنيا بر حذر مي‌دارم زيرا اين دنيا شايسته استقرار براي سكونت نيست و خانه‌اي نيست كه بتوان به آن اميد هميشگي داشت» سخني از امام علي(ع)؛

«هر كس را در مال او شريكي است، وارث و حوادث» سخني از امام علي(ع)؛

«نبرد با دشمنان خدا دري از درهاي بهشت است كه خداوند اين در را به روي خواص و اوليا باز كرده است» سخني از امام علي(ع) با هنرمندي بهرام غروي به نمايش گذاشته شده است.

عناوين «كساني كه به آيات خدا كفر مي‌ورزند، پيامبران را به ناحق مي‌كشند و دادگستران را به قتل مي‌رسانند را از عذابي دردناك خبر بده» آيه 21 سوره آل عمران؛ از مجيد كاظمي؛

«دهان پر است جهان خموش را از راز / چه مانع‌ست فصيحان حرف پيما را» مصرعي از مولونا جلال‌الدين بلخي، از محمد مهدي رمضاني؛

«شنواترين گوش‌ها آن است كه از اندرز و نصيحت پند پذيرد» سخني از امام حسن(ع) از مرتضي آذرخيل و نيز آثاري از حامد جابرها در اين نمايشگاه عرضه شده است.

از محمدعلي حليمي آثاري چون «هيچ‌كس را جز به قدر ظرفيت و توانش تكليف نمي‌كنيم» آيه 62 سوره مومنون؛ «هر گاه پاسخ‌ها بسيار همانند شد پاسخ درست پنهان مي‌شود» در اين نمايشگاه وجود دارد.

اكبر هاشمي، سردبير ارشد گروه مجلات همشهري، در حاشيه برگزاري اين نمايشگاه در گفت‌وگو با ايكنا گفت: «گروه مجلات همشهري از ابتداي شكل‌گيري به دنبال اين بود كه ارزش‌ها و مفاهيم كلام ائمه و آيات قرآن را با زبان جديد به مخاطبان منتقل كند.

در اين گروه سعي شد با جذب گرافيست‌ها و روزنامه‌نگاران حرفه‌اي، روزنامه‌نگاري نويني را در عرصه‌هاي مختلف پايه‌گذاري شود، در عرصه مذهبي نيز سعي شد قالب جديدي براي انتقال مفاهيم اسلامي در نظر گرفته شود.»

وي افزود: «در مطبوعات ما عبارت «بسم‌الله الرحمن الرحيم» يا كلام معصومين معمولا داراي جايگاه ويژه‌اي نيستند و يا نام خدا به يك صورت تكراري در همه آنها تكرار مي‌شود.

گروه همشهري قصد كرد تا كار نويني را در اين زمينه انجام دهد و از تصويرسازان خواست تا قالب جديدي را براي ارائه معرفي كنند. اين كار پس از شروع جايگاه ويژه‌اي پيدا كرد و به نوعي المان گروه مجلات همشهري شد.»

سردبير ارشد گروه مجلات همشهري در ادامه در مورد روند طراحي اين آثار عنوان كرد: «موضوعات تصويرسازي شامل جملاتي از آيات كلام‌الله و يا سخنان بزرگان دين و ادب، طي جلساتي تصويب مي‌شد و طراحي‌هاي اوليه آن نيز با همفكري در جلسات مختلف شكل مي‌گرفت و براي تصويرسازي به دست گرافيست‌ها سپرده مي‌شد.»

وي اظهار كرد: «همشهري داراي 19 مجله است كه در اغلب آنها فرم صفحه بسم‌الله كه در آن تصويري با مضمون ديني ارائه مي‌شود رعايت مي‌گردد. يكي از دلايل برگزاري نمايشگاه، ضمن تشويق دوستان گرافيست به اين امر براي ادامه كار با قدرت بيشتر، دريافت نظر مخاطبان و نقد و بررسي آثار توسط صاحب‌نظران و اصحاب فضل است؛ زيرا چنين كاري قبلا در عرصه مطبوعات انجام نشده است. بازخورد مخاطبان در اين عرصه براي ما حائز اهميت است.»

هاشمي در مورد چاپ همزمان اين آثار در مجلات عنوان كرد: «اينگونه نيست كه طرح خلق شده توسط گرافيست‌ها در همه نشريات بصورت همزمان استفاده شود. وجود مجلات متفاوت براي مخاطبين با سنين و رويكردهاي مخاطب موجب مي‌شود كه هر نشريه آثار متناسب با موضوع و مخاطب خود را چاپ كند.»

وي ادامه داد: «سردبير و مدير هنري هر نشريه براساس جامعه مخاطبين خودشان موضوعات، آيات و روايات را انتخاب مي‌كنند و با كمك گرافيست مرتبط با حوزه‌شان طرح مورد نظر را اجرا مي‌كنند.

مثلا در مجله «سر نخ»، به دليل ارتباط موضوع آن با حوادث، آيات و رواياتي براي تصويرسازي پيشنهاد مي‌شود كه دوري از منكرات را نهيب بزند تا انسان‌ها مورد خشم و غضب خداوند واقع نشوند.»

اين فعال رسانه‌اي اضافه كرد: «در «همشهري جوان» بيشتر از مفاهيم مثبت و اميدبخش استفاده مي‌شود و «خردنامه» كه در حوزه انديشه و براي مخاطب خاص توليد مي‌شود متناسب با مخاطب خودش سوژه‌ها را انتخاب و كار مي‌كند.»

وي گفت: «اين آثار از سال 83 توليد شده و حجم آنها بسيار زياد است. وسعت محدود خانه هنرمندان موجب شد كه ما تعداد محدودي اثر براي حضور در نمايشگاه ارائه كنيم؛ اما اميدواريم از سال آينده اين آثار به صورت ويژه و جداگانه براي هر يك از مجلات برگزار شود.»

وي با اشاره به استقبال مخاطبان از تصاوير ارائه شده در نمايشگاه عنوان كرد: «در اين حوزه درخواست‌هايي بر مبني اين داشته‌ايم كه اين آثار به صورت پوستر و يا آلبوم منتشر شود و هم‌اكنون در حال پيگيري اين موضوع هستيم.»

 

دوشنبه 30 بهمن 1391 - 11:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری