يكشنبه 26 خرداد 1398 - 1:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام عباس اسكندري
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم

 

سيره نبوي؛ الگوي زيست مومنانه

 

 

در شرايطي که امروزه از جمله مهم ترين ضرورت‌ها در جامعه ما، توجه ويژه به مساله اخلاق و تهذيب است، فرصت بسيار خوبي است تا در اين زمينه بيش از پيش بينديشيم و به اتخاذ راهکارهاي عملي به منظور ارتقاي سطح اخلاقي جامعه اقدام كنيم.

شکي در اين مساله نيست که امروزه متاسفانه يکي از خلاء‌هاي جدي که در سطوح مختلف جامعه احساس مي شود، خلاء اخلاق نبوي است.

با توجه به اين که پيامبر اعظم (ص) - بنا بر تعبير زيبا و رساي قرآن کريم - از اخلاق والايي برخوردار هستند و به طور خاص يکي از ويژگي هاي ايشان به عنوان «خلق عظيم» ياد شده است، از اين رو حضرت ختمي مرتبت (ص) والاترين الگوي اخلاقي و رفتاري براي همه انسان ها از آغاز خلقت تا پايان آن به شمار مي روند.

واقعيت امر آن است که امت اسلامي در پيروي از پيامبر خويش که به حق رحمت للعالمين مي باشند، بايد در همه امور و به ويژه در بحث اخلاق و رعايت اصول اجتماعي و مباني معاشرتي، به سيره نبوي عمل کند و اين الگو را در همه لحظات عمر مقابل خويش داشته و بدان پايبند باشد.

مسلمانان به ويژه با تاسي به اخلاق و سيره خاتم الانبيا(ص) بايد در رعايت حقوق يکديگر، پيشتاز و سرآمد باشند و حقيقتا رعايت حقوق افراد در شرايطي که امروز دنيا وضع آشفته و نا به ساماني از حيث اخلاقي و معنوي پيدا کرده است، از ضرورت صدچنداني برخوردار است.

بدون ترديد ما اگر مي خواهيم که جامعه ما به رشد و پيشرفت حقيقي و پايدار دست يابد و از آن سو سبک زندگي ما واقعا يک زندگي و زيست مومنانه باشد، بايد از راه و روش و سيره و سنت پيامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) تبعيت کنيم.

به نظر مي رسد که متاسفانه در اين باره کوتاهي هايي داشته ايم که بايد با تجديد نظر در رفتارهاي خود و به ويژه سبک زندگي مان در صدد جبران آن ها برآييم.

گرچه علما و روحانيون و استادان و بزرگان ما علاوه بر برنامه هاي تبليغي همواره به بيان اين حقايق و معارف نوراني و انسان ساز از ديرباز اهتمام داشته و دارند و علاوه بر آن در سيره و سلوک زندگي خود نيز اين را عملا نشان داده اند، اما با اين حال همه ما بايد در اين مسير نوراني بيش از پيش کوشيده و گام هاي جدي تري را براي تبيين و ترويج اخلاق نبوي برداريم تا ان شاء الله بتوانيم به خوبي از ثمرات آن در جامعه ايماني خويش بهره ببريم.

در اين ميان، دستگاه هاي مختلف به ويژه رسانه‌هاي جمعي و به طور خاص در رسانه ملي مي بايست به اين مهم اهتمام جدي داشت تا مردم با سيره واخلاق نبوي آشنايي بيشتري پيدا کرده و از اين رهگذر زندگي خويش را هر چه بيشتر و بهتر نورانيت و معنويت ببخشند.

البته به لطف الهي مردم ما به دليل عشق و علاقه وافري که به پيامبر (ص) و خاندان پاک و مطهر ايشان دارند، همواره سعي کرده اند که الگوها و شاخصه هاي زندگي را از سيره اين بزرگواران برگرفته و آن را سرمشق خود قرار دهند. با اين همه بايد به طور ويژه در مراکز آموزشي ما از مقطع ابتدايي تا تحصيلات تکميلي و نيز در مراکز اداري کشور، الگوي اخلاق و رفتار نبوي وجود داشته باشد.

رعايت حقوق شهروندي و نيز توجه به مباحث مربوط به عفاف و حجاب در شرايط کنوني بيش از هر چيز ديگري بايد مد نظر باشد و ما به طور خاص بايد در عرصه امر به معروف و نهي از منکر به منظور اصلاح عيوب و نواقص اخلاقي و رفتاري خود پيشگام باشيم تا ان شاء الله به معناي واقعي، جامعه ما يک جامعه نبوي، علوي و فاطمي باشد.

 

 

يكشنبه 29 بهمن 1391 - 13:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری