شنبه 21 تير 1399 - 11:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

فيلمي از سينماي جنايي و اجتماعي

 

نگاهي به گروه فيلمسازي يک فيلم شبکه ويدئويي کشور: «باغ قرمز»(امير سماواتي)

 

امير سمواتي(کارگردان باغ قرمز) پيش از اين به عنوان تهيه كننده و كارگردان چندين فيلم، سريال و برنامه هاي مختلف تلويزيوني را ساخته است و تهيه كنندگي فيلم هاي سينمايي "نجوا"، "نفس عميق"، "كافه ترانزيت" و "مردي كه گيلاس هايش را خورد" را عهده دار بوده است.

سماواتي درباره باغ قرمز مي گويد: «فيلم «باغ قرمز» از جايگاه خاصي در ميان فيلم هايم برخوردار است و پرداختن به مضموني جنايي و اجتماعي از مهمترين شاخصه هاي اين فيلم است. از ديگر شاخصه هاي اين فيلم درون مايه روانشناختي آن است که مخاطب را جذب مي کند.»

وي درباره داستان فيلم مي گويد: «داستان فيلم چند پاره است و بايد اين چند پارگي در ژانر فيلم وجود داشته باشد. ما قصه‌هاي اجتماعي، پليسي و درام خانوادگي را در اين فيلم در قالب زوج‌هاي مختلف روايت كرده‌ايم و قاعدتا بايد چند پارگي را نشان مي‌داديم، چون در واقع قشر‌هاي اجتماعي جامعه نيز چند پاره هستند.»

سماواتي در مورد فيلمنامه باغ قرمز مي گويد: «طبيعي است فيلم‌نامه‌اي كه به دست‌اندركاران مي‌رسد، براساس سلايق و نگاه كارگردان تا بيست درصد تغيير مي‌كند. ما طي جلساتي با خانم سهيلي نظراتمان را مي‌گفتيم و ايشان تغييرات لازم را اعمال مي‌كردند.

به نظر من تا زماني كه يك محصول نهايي نشده است مي‌توان در آن تغيير ايجاد نمود، حتي ممكن است مجبور باشيم صحنه‌هايي را بعد از پايان فيلمبرداري دوباره ضبط و به فيلم اضافه كنيم و يا قسمتي را دوباره صداگذاري كنيم.»

سماواتي درباره شروع فعاليت هنري خود مي گويد: «بيش از ده سال(سال هاي 65 تا 75) سابقه کار تلويزيوني دارم و تجربيات خوبي در اين سال ها کسب کردم و معتقدم، تلويزيون مي بايست فضاي مناسبي براي تبلور استعداد جوانان و هنرپيشه هاي آينده باشد.

برنامه سينماي جوان، آفتاب عالم تاب، پليس آسماني، با بچه هاي مدرسه، مسابقه محله، مدرسه، عيد اومد بهار اومد، جنگ فرزندان ايران و نامه ها و نشانه ها، تابستانه و پاييزه از جمله کارهاي تلويزيوني من است.

شايد امروز هنوز تصويري از برنامه تلويزيوني « آفتاب عالم تاب » که در سال 72 پخش مي شد در خاطر مردم باقي باشد، اين برنامه با اينکه اولين برنامه ويژه کودک و نوجوان در ابتداي صبح يعني ساعت 6 تا 7 بود ولي مهجوريت خاصي داشت.

توليد اين برنامه موجب شد تا تلويزيون برنامه هايي را ويژه کودک و نوجوان اختصاص داده و بعدها حتي گروه کودک و نوجوان ايجاد کرد و همچنان اين گروه صبح زود برنامه هاي متنوعي پخش مي کند که ريشه اش به سال هاي 72 و برنامه «آفتاب عالم تاب » برمي گردد.

اوايل سال 71 ، علي صادقي که امروز بازيگر تواناي سينما و تلويزيون محسوب مي شود، براي اولين بار در برنامه « با بچه هاي مدرسه» حاضر شد و توسط اين برنامه معرفي شد. علي صادقي اولين کار هنري خود را در اين برنامه انجام داد، بنابراين يک برنامه تلويزيوني خوب مي تواند هنرمندان آينده اين کشور را متولد کند.

از ديگر برنامه هايي که در تلويزيون کار کردم، «مسابقه محله» با اجراي روشن پژوه است که امروز او نيز براي خود کسي شده و توانايي هاي بالايي دارد، همچنين هنرمنداني همچون جواد رضويان، يوسف تيموري و مهران غفوريان و بسياري از بازيگراني که امروز موفق هستند، براي اولين بار با همين برنامه هاي تلويزيوني معرفي شدند.

مجموعه طنز «لبخند سوم»، اولين سري کارهاي طنز بود که تلويزيون در برنامه هاي کودک پخش مي کرد و يکي از برنامه هاي خوب در طول 12 سال کار کودک من محسوب مي شود.

اولين سريالي که ساختم «ماجراي آقاي خير خواه » در سال 65 بود که اولين کار طنز تلويزيوني محسوب مي شود، البته آن دوران حال و هواي جنگ بود و وقتي اين سريال را ساختم بسياري از مديران ان زمان من را ماخذه کردند که در چنين شرايطي چرا سريال طنز ساختيد.

معتقدم، وادي تلويزيون مخاطب گسترده تري دارد و از آنجايي که سرمايه گذاري شخصي نياز ندارد، فضا مناسبي براي تجربه اندوزي و جايگاه خوبي براي رشد در عرصه سيما و سينما است، بنابراين توصيه مي کنم هنرمندان از برنامه هاي تلويزيوني شروع کنند.»

 سماواتي درباره شروع فعاليت سينمايي خود مي گويد: «بعد از همه اين فعاليت ها وارد سينما شدم و فعاليت هاي سينمايي خود را از سال 64 آغاز کردم و در ساخت فيلم هايي مانند «توهم»(به عنوان دستيار کارگردان) شرکت داشتم.»

امين تارخ هم در مورد باغ قرمز مي گويد: «باغ قرمز به لحاظ فيلمنامه نويسي به نظرم يک اتفاق در سينماي ايران است. يعني اينکه يک نقاش 39 ساله که هرگز تجربه فيلمنامه نويسي نداشته و بيشتر به عنوان يک نقاش کار مي کرده، اقدام به نوشتن يک فيلمنامه مي کند و حاصلش مي شود اين فيلمنامه که به نظرم به لحاظ ساختاري دراماتيک و قصه و قصه پردازي خيلي موفق است و از اين ديد به نظرم يک اتفاق تازه در سينماي ايران است.

من اميدوارم که اين فيلمنامه نويس موفق بشود که در آينده فيلمنامه هاي بهتري را ارائه بدهد چرا که اين قابليت و ظرفيت هاي لازم را مي شود در آن ديد. از جانب آقاي امير سماواتي اين فيلمنامه پيشنهاد شد، من هم فيلمنامه را خيلي پسنديدم؛ اصولا هم جنون کار کردن با کارگردان هاي کار اولي را دارم. يعني خيلي دوست دارم با کساني که مي خواهند تجربه ي اولشان را بکنند، کار بکنم؛ چون معمولا در اين مواقع بازيگر برنده مي شود.

 آقاي سماواتي تهيه کنندگي زياد انجام دادند، در ضمن تحصيلات در زمينه سينما دارند، حتي به عنوان کارگردان تحصيلات دارند؛ اين خب به به اصطلاح يک نقطه قوت بود براي فيلم و براي اين انتخاب؛ از طرف ديگر به هر حال انعطاف لازم را کارگردان هاي کار اولي دارند براي اينکه خودشان را هماهنگ بکنند با نيروهاي حرفه اي. آدم هاي حرفه اي در اين فيلم هستند، اعم از بازيگر، فيلمبردار و خب طبيعتا گروه تهيه و توليد. اين ها و خود نقش آيتم هايي بودند که مرا تشويق کردند که کار بکنم.»

ليلا اوتادي در مورد نقشش در فيلم مي گويد: «اسم نقش من الميرا است. نقش همسر من را در فيلم آقاي تارخ بازي مي کند. البته همسر اولشان فوت شده اند و من نقش همسر دومشان را بازي مي کنم. از همسر اولشان يک دختر دارند (نيکي نصيريان). بين من و آن دختر يک چيزهايي پيش مي آيد که باعث مي شود پليس وارد ماجرا شود و مشکوک بشود. اين نقشي بود که به دليل آن اضطرابي که داشت از آن خوشم آمد.»

فريد‌الدين (بازيگر فيلم «باغ قرمز») درباره نقشش در فيلم مي گويد: «در صحبتي كه با كارگردان داشتم، ايشان گفتند كه داوود بايد شخصيتي گنگ و ناشناخته در فيلم داشته باشد و اين شخصيت در واقع قالب نقش مقابلش يعني مهناز بود.»

 فهرست عوامل «باغ قرمز» عبارت است از:

تهيه کننده و کارگردان: امير سمواتي، نويسنده: پريچهر سهيلي، مدير فيلمبرداري: غلامرضا آزادي، دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: محمد موفق، صدابردار: سعيد احمدي، طراح صحنه و لباس: سيد احمد ساکت، طراح چهره پردازي: مرتضي ضرابي، مدير تدارکات: علي اصغر رسولي، طراحي حرکات اکشن: گروه 13، عکاس: امير عابدي، فيلمبردار پشت صحنه: رضا عاطفي، مجري طرح: سيداحمد ساکت، مدير روابط عمومي: مسعود نجفي، منشي صحنه: نرجس ابراهيمي، دستيار دوم کارگردان: پرستو مدانلو، گروه فيلمبرداري: کاميار شيسي، مجيد مهربان،محمد الهياري، علي کرمي، ايرج کرمي، دستيار طراح صحنه: مجيد گودرزي، دستيار لباس: سميه شهرايي، دستياران صدا: امير قرباني، رضا واعظي، دستياران چهره پردازي: شهرزاد اکبري، کامران علي حسيني، گروه تدارکات: يوسف پناهي، برزو تقي نژاد، خليل فيضي، سينه موبيل: محمد رضا عليزاده، حمل و نقل: عليرضا جمالي، کامران کاظمي.

 بازيگران: امين تارخ، شقايق فراهاني، ليلا اوتادي، مرتضي ضرابي، رامين راستاد، نيکي نصيريان، شيرزاد کيايي و فريدالدين.

 

 

يكشنبه 29 بهمن 1391 - 12:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری