چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 0:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

بارقه‌هاي آفتاب

 

 

بارقه‌هاي آفتاب – آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران- جلد پنجم

مولف : دكتر علي‌اكبر ولايتي

چاپ و شمارگان : اول 90 – 2000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

مقدمه ، سلطان محمد عراقي ، فريد‌الدين عطار ، علي بن عباس مجوسي / اهوازي ، عوفي بخارايي ،‌ عين‌القضات همداني ، فارابي ،‌ فردوسي ،‌  ابراهيم فزازي ،‌ ملامحسن فيض كاشاني ، قائم مقام فراهاني ، زكريا قزويني ، عبدالله بن علي كاشاني ، كريم‌خان زند ، كليني رازي ، عبدالقادر گيلاني و نمايه عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند. نويسنده در ابتداي كتاب حاضر بيان مي‌كند كه همواره در كشورهاي گوناگون كوشش‌هايي در به تصوير كشيدن چهره بزرگان و انديشمندان گذشته ، كساني كه پيش از ورود صنعت عكاسي به كشورهاي اسلامي مي‌زيسته‌اند ، وجود داشته و دارد . اين تصاوير در قالب تمبر ، نقاشي مينياتور و مانند آن روانه بازار شده و متاسفانه در وراي برخي از آنها سوءنيت نيز ديده مي‌شود . دكتر علي‌اكبر ولايتي ادامه مي‌ دهد كه در كشور ما نيز طي دهه‌هاي گذشته براي به تصوير كشيدن چهره بزرگان كوشش‌هايي شده است. در ادامه اين كوشش‌ها گروهي به سرپرستي نويسنده كتاب مصمم مي‌شوند تا در كوششي اوليه تصويري از 110 تن از انديشمندان دوره اسلامي را فرام آورند.

ولايتي ادامه مي دهد كه در كشور ايران اسلامي در طي دهه‌هاي گذشته براي به تصوير كشيدن چهره بزرگان كوشش‌هايي شده است و برهمين اساس است كه امروز ما بر سر شكل ظاهري و چهره حكيم ابوالقاسم فردوسي ،‌ براساس تنديس ساخته شده در ميدان فردوسي تهران ،‌ حكيم ابوعلي سينا ،‌ براساس نقاشي‌ها و تمبرهاي تصوير شده از شيخ‌الرئيس و چند شخصيت ديگر ، تفاهم ذهني داريم و هرگاه كه نامي از اين بزرگواران به ميان مي‌آيد ، بي‌اختيار همين تصاوير كمابيش استاندارد شده در ذهن همه ما نقش مي‌بندد. وي يادآور مي‌شود كه براساس همين تجربه اندك به منزله بخشي از تجربه هاي مجموعه آفتاب ، گروهي به سرپرستي ايشان تشكيل مي‌شود تا در كوششي اوليه تصويري از 110 تن از انديشمندان دوره اسلامي فراهم شود. كوشش نخستين و فراگيري كه براي تصويرسازي بزرگان و آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و ايران در كشور ايران اسلامي است . تصاويري كه بايد آنها را ويرايش اوليه و خام به حساب آورد و فقط نخستين كوشش‌ها براي يكسان‌سازي چهره بزرگاني دانست كه نهايي شدن آن همكاري همه هنرمندان و اهل فرهنگ را مي‌طلبد .

كريم‌خان زند ، زندگي و احوالات و وقايع زندگي از جمله بخش‌هاي كتاب حاضر است. زندگي ، ‌جنگ با محمدحسن خان قاجار ،‌ قتل عام افغان‌ها ،‌ فتح آذربايجان ،‌ اقدامات كريم‌خان در سواحل جنوب ، مرگ كريم‌خان ،‌خدمات عمراني كريم خان ، ‌شخصيت و عقايد كريم‌خان و منابع موضوعات اصلي اين بخش از كتاب را تشكيل مي‌دهد. كريم‌خان زند فرزند ايناق ،‌ رهبر طايفه لر زند و موسس سلسله زنديه است. ايل زند از ايل‌هاي بزرگ اطراف ملاير بود . در زمان نادرشاه افشار سرپرستي طايفه زند را فردي به نام مهدي خان برعهده داشت كه پايگاه خويش را در روستاهاي پري ( پيري ) و كمازان قرار داده بود و به همراه افرادش گاهي به غارت و دزدي دست مي‌زده است.

بخش « فتح اروميه » به اين موضوع اشاره مي‌كند كه فتحعلي خان پس از شكست خود در تبريز ،‌ در اروميه به استحكام قلاع پرداخت و منتظر حمله كريم خان مي‌شود.كريم‌خان با درايت و پيش بيني سرما سپاه خود را به اروميه مي‌برد . فتحعلي خان پس از نه ماه در محاصره بودن تسليم خان زند مي‌شود و كريم‌خان در نهايت احترام با او رفتار مي كند  پس از فتح اروميه به عللي نامعلوم كريم خان برادر خود ، شيخ علي خان ، را به دست خويش كور كرد . اين كار ناپسند سايه تاريكي بر شخصيت برجسته كريم‌خان مي‌افكند ،‌ هرچند كه گفته شده شيخ علي خان ،‌ را به دست خويش كور كرد . اين كار ناپسندانه سايه تاريكي بر شخصيت برجسته كريم‌خان مي‌افكند. هرچند كه گفته شده شيخ علي خان به سبب احترام فراوانش نزد كريم‌خان بسيار مغرور و خودسر شده بود و اسباب خشم و نارضايتي زند را فراهم مي‌ساخت.

كريم‌خان در سالهاي آخر زندگي خود از بيماريهاي بسياري رنج مي‌برد ؛‌ ازجمله بيماري هاي كليه و سل و كهولت سن كريم‌خان در روز 13 سال 1193 در حدود 80 سالگي در شيراز وفات مي‌كند. بلافاصله پس از مرگ كريم‌خان ميان بازماندگان او براي بدست آوردن سلطنت درگيري خونيني رخ مي‌دهد و بنابراين جنازه كريم‌خان سه روز بر روي مي‌ماند.

بارقه‌هاي آفتاب – آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران- جلد پنجم به قلم دكتر علي‌‌اكبر ولايتي در چاپ نخست خود ، شمارگان 2000 نسخه و با قيمت 29500 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشار اميركبير به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

يكشنبه 29 بهمن 1391 - 12:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری