جمعه 9 خرداد 1399 - 3:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

رونمايي از 2 کتاب و يک ترانه در اختتاميه ادب و هدايت

 

 گزارش نشست خبري جايزه هنري «ادب و هدايت»

نشست خبري جايزه هنري ادب و هدايت، صبح شنبه 28 بهمن در اتاق بازرگاني ايران با حضور محمد سرشار، رئيس حوزه هنري استان تهران، جمشيد نهاونديان رئيس اتاق بازرگاني ايران و عباس محمدي، دبيرعلمي جشنواره برگزار شد.

 

نهاونديان: گسترش فعاليت‌هاي حوزه اقتصاد و فرهنگ

 جمشيد نهاونديان، رئيس اتاق بازرگاني ايران در اين نشست اظهار داشت: بهانه اين حرکت و جايزه، اتفاقي بود که احساسات علاقمندان به مکتب عقل و عدل را آزرده کرد؛ اثري در سطح وسيع منتشر شده بود که در آن اهانت نسبت به شأن و شخصيت امام هادي صورت گرفته بود، معمولاً نتيجه نهايي اين اتفاقات تابع اين است که چگونه دنبال و موجب چه اقداماتي شود، يک حادثه نامطلوب مي‌تواند با يک برخورد مطلوب تبديل به يک نتيجه درخشان شود، همانند زلزله‌اي که با طراحي مهندسي و آسيب‌شناسي به ايمن‌سازي آن منطقه منجر و آن محيط را به مدت طولاني بيمه خواهد کرد. در پديده‌هاي فرهنگ اجتماعي هم اينگونه است اگر يک اهانت سبب شود يک حرکت گسترده آگاهي‌بخش براي معلم ادب و هدايت صورت گيرد مطلوب است، اما واکنش و تحليل‌ها هم بايد با برنامه‌ريزي انجام شود، به خصوص اين نگراني وجود داشت که در واکنش به اين اتفاق حرکت‌هاي تندي را شاهد باشيم که بهانه‌اي براي اهانت‌هاي بيشتر را فراهم کنند.

 نهاونديان خاطرنشان کرد: مهم بود که بتوانيم پاسخ مناسب به اين اهانت ارائه کرده و از اين چالش فرصت بسازيم؛ عده‌اي از دوستان بصير به اين فکر افتادند که آنچه رخ داده يک اثر فرهنگي است، پس لازم است پاسخ آن در قالب مجموعه اثر فرهنگي ـ هنري ارائه شود، زيرا پاسخ هر پديده بايد از جنس همان پديده باشد. با توجه به اين موضوع و با تأکيد بر اينکه در پاسخ نبايد شائبه ضديت با آزادي متصور شود، اقداماتي صورت گرفت.

 رئيس اتاق بازرگاني ايران، ضمن اشاره به بيانات گوهربار امام هادي(ع)، اظهار داشت: در ميراث گرانقدر برجاي مانده از اين امام همام، در بيانات شريف ايشان، يکي از غني‌ترين فرمايشات ايشان پيرامون اختيارمندي انسان است که در کتاب تحفة‌العقول مندرج شده است و از فرازهاي بسيار عميق آن کلام، تأکيد بر اين است که انسان‌ها، حتي امامان پاک که پاکي آنها تضمين شده است، در رفتارشان مختارند؛ از اين رو، حيف بود در تصويرسازي براي اين امام طرفدار آزادي، از روش‌هايي استفاده مي‌شد که تهديد آزادي تلقي شود، بدين سبب جايزه ادب و هدايت طراحي شد تا هنرمندان متعهد از اين فرصت استفاده کرده و جنبه‌هاي شخصيتي و آموزه‌هاي مکتب آن امام را ارائه کند.

 به گفته اين فعال اقتصادي، نکته جالب اين حرکت، حضور و قدم به ميدان نهادن فعالان اقتصادي است، پشتيباني از حرکت‌هاي زيربنايي فرهنگي همواره توسط فعالان بخش خصوصي صورت مي‌گرفته، اما اين سنت بايد احياء شود و تأمين را نبايد از دولت مطالبه کنيم، در يک اقتصاد مردمي، مردم هستند که بايد از پروژه‌هاي فرهنگي پشتيباني کنند.

 اين مقام مسئول در ادامه سخنان خود، ابراز داشت: يکي از حرکت‌هاي نويي که در اين سال‌هاي اخير به همت اعضاي هيئت نمايندگان شکل گرفت، تأسيس جامعه نيکوکاري ابرار بود که نمادي است بر اين مفهوم که فعالان اقتصادي بايد در کنار فعاليت خود اين مسئوليت اجتماعي را جدي بگيرند و اتاق بازرگاني به عنوان تشکل تشکل‌ها، جامعه نيکوکاري تأکيد داشته باشد تا کارهاي خير اقتصادي را هم با هم‌افزايي انجام دهد و در تعريف‌هايي از نيکوکاري خود را به احسان‌هايي چون صدقه تبديل نمي‌کند بلکه به عمل صالح در تمام حوزه‌ها توجه دارد. پرداختن به جايزه ادب و هدايت مصداقي بر اين گسترش نگاه است.

 

    سرشار: مسئوليت فرهنگي فعالان اقتصادي، منحصر به حمايت آنان از توليد کتاب، فيلم، تئاتر و موسيقي نيست

 محمد سرشار، رئيس حوزه هنري استان تهران، ضمن اشاره به جشنواره، مطالبي پيرامون همکاري حوزه هنري و اتاق بازرگاني ابراز داشت و افزود: برگزاري جايزه هنري ادب و هدايت، يکي ديگر از گام‌هاي همکاري حوزه هنري استان تهران و اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران است. اين همراهي نتيجه فهمي مشترک از تحليل محيط جهاني و منطقه‌اي کنوني ايران است.

 به گفته وي: هجمه فرهنگي و اقتصادي استکبار جهاني به کشورمان، اين بار نخبگان و جوانان اين مرز و بوم را به مقاومت فرهنگي و مقاومت اقتصادي واداشته و اين عرصه‌هاي جديد، شعار پرغناي جنگ، کار تا پيروزي را پرتلألؤتر ساخته است. اميد است که به اراده خدا با پيوند هدفمند فرهنگ و اقتصاد به گذر کشتي جمهوري اسلامي ايران از اين طليعه تاريخي کمکي شود.

 رئيس حوزه هنري استان تهران، بيان داشت: اما حضور در اتاق بازرگاني و در کنار رسانه‌نگاران، فرصتي کوتاه است تا از مسئوليت متقابل عرصه فرهنگ و اقتصاد بگويم، هر چند که به دليل حضور در اين فضاي اقتصادي، بيشتر توجهم به فعالان اقتصادي خواهد بود.

 سرشار ضمن اشاره به اينکه مفهوم مسئوليت اجتماعي، سرمايه‌داران و فعالان اقتصادي، مفهومي است که چند دهه ذهن انديشمندان و پژوهشگران و مديران را به خود مشغول کرده و در کشور ما سابقه کهن دارد، اضافه کرد: اينکه در دهه 90 بايد از مفهوم مسئوليت فرهنگي، فعالان اقتصادي سخن گفت، همين امروز، برخي توليدکنندگان ايراني، بستني توليد خود را با تصويري از «بن‌تن» روانه بازار مي‌سازند و بسته‌هاي پاستيل خود را با طرح «اسکري‌ميکس» به فروش مي‌رسانند و بر پشت خودروهاي ملي خود نام‌هاي فارسي را با حروف‌هاي انگليسي حک مي‌کنند. کيف و لوازم تحرير ساخت ايران را با تصويري از باربي مي‌آرايند، اما هرکدام از ما چنين نمونه‌هايي را در خاطر خود داريم. اين نابهنجاري فرهنگي نشان مي‌دهد که برخي از فعالان اقتصادي به کارکردهاي فرهنگي خود توجه ندارند.

 وي تصريح کرد: اين دغدغه‌هاي فرهنگي نسبت به فعاليت‌هاي اقتصادي، در قالب مفهومي به نام مسئوليت فرهنگي قابل تعريف است که يکي از اجزاي آن، مسئله پيوست‌نگاري فرهنگي است. مسئوليت فرهنگي فعالان اقتصادي، منحصر به حمايت آنان از توليد کتاب، فيلم، تئاتر و موسيقي نيست، بلکه مهمتر به تأثيرات فرهنگي فعاليت اقتصادي بر فرهنگ عامه مي‌پردازد. اين دغدغه مسئله‌اي است که بايد به هم‌انديشي فعالان اقتصادي بيانجامد تا نتيجه آن را در زندگي روزمره مردم مشاهده کنيم. بنده خدا را شاکرم که مسئولان بلندپايه اين نهاد اقتصادي اين دغدغه را دارند.

 وي در پايان افزود: درباره مسئوليت اهالي فرهنگ نسبت به اقتصاد بايد در فرصت مناسب‌تري صحبت کنيم. اگر پيشگامان عرصه جهاد نظامي، اينکه نورچشمان ما هستند و زندگي آنان سرنوشت جوانان ماست، بايد در عرصه جهاد اقتصادي نيز پيشگامان آن را بشناسيم و زندگي آنان را با ابزار هنر سرمشق جوانان قرار دهيم، بديهي است که در فرهنگ ديني ما، کسب روزي حلال همتراز با جهاد در راه خدا دانسته شده و پيشوايان شيعه به فعاليت‌هاي اقتصادي اشتغال داشته‌اند. اگر به فيلم‌هاي تازه توليد شده امسال نگاهي بيندازيد به نظر فقير نمايش شخصيت فرد بازاري بيوه‌اي که به دنبال ازدواج به دختري جوان و خوش‌آب‌و رنگ است، نه کمکي به مقاومت اقتصادي ما مي‌کند و نه باري را از دوش فرهنگ ما در مقاومت فرهنگي‌اش برمي‌دارد.

 

 محمدي: رونمايي از 2 کتاب و يک ترانه در اختتاميه

دبير جشنواره ادب و هدايت عباس محمدي ضمن يادي از فاضل نظري رييس اسبق حوزه هنري تهران و يكي از پيشگامان راه اندازي اين جايزه گفت: اختتاميه جايزه ادب و هدايت روز سه شنبه اول اسفند ساعت 18 در تالار سوره حوزه هنري برگزار مي شود.

عباس محمدي با بيان اينكه استقبال زيادي تا زمان تمديد مهلت ارسال آثار جايز ادب و هدايت شده بود، گفت: تا پايان روز نهم دي ماه جمعا 917 اثر به دبيرخانه اين جايزه ارسال شد كه از اين تعداد 743 اثر در بخش شعر و ترانه، 61 اثر در بخش متن ادبي، 17 اثر در بخش نمايشنامه، 23 طرح فيلمنامه و 73 داستان كوتاه دريافت گرديد.

 وي ادامه داد: پس از داوري هاي انجام شده، 125 اثر به مرحله نهايي راه يافتند كه از اين تعداد 94 شعر، 4 متن ادبي، 5 نمايشنامه، 5 فيلمنامه و 17 داستان كوتاه آثار نهايي را تشكيل مي دادند.

 دبير جايزه ادب و هدايت داوران اين جايزه را معرفي كرد و گفت: در بخش شعر، ترانه و متن ادبي محمد علي بهمني و عليرضا غزوه، در بخش داستان كوتاه جهانگير خسروشاهي و احمد شاكري، در بخش فيلمنامه ناصر هاشم زاده و در بخش نمايشنامه كوروش زارعي داوران اين جايزه ادبي را تشكيل مي دادند.

 عباس محمدي خاطر نشان كرد: فراخوان جايزه ادب و هدايت در سطح تهران به صورت پرتابل شهري در 20 نقطه و طي 10 روز اعلام شد و از امروز تا روز سه شنبه و روز اختتاميه نيز پرتابل هاي شهري اعلام مي شود.

 وي در خصوص ويدئو كليپي كه در روز اختتاميه رونمايي مي شود، افزود: دبيرخانه اين جايزه يك قطعه موسيقي با شعر رضا نيكوكار يكي از برگزيدگان جايزه ادب و هدايت، آهنگسازي محمد رضا چراغعلي و خوانندگي جواد بخشش به توليد رسانده كه در روز اختتاميه از آن رونمايي خواهد شد.

 محمدي گفت: با رصدهاي كلي از فضاي مجازي و مطبوعات، 1500 اثري كه در رابطه با بمب گذاري و تخريب از حرم امام هادي (ع) توليد شده است در دو كتاب خضر دهم و چراغ راه تو روشن گردآوري شده كه در روز اختتاميه رونمايي مي شوند.

 دبير جشنواره ادب و هدايت در پايان بيان داشت سخنران مراسم روز اختتاميه حجت الاسلام فاطمي نيا خواهد بود.

در ادامه اين مراسم، اصحاب رسانه سؤالاتي مطرح و مسئولان پاسخ دادند.

 محمدي دبير علمي اين جشنواره در پاسخ به سؤال فارس درباره حمايت‌هاي صورت گرفته از آثار توليدشده جايزه هنري گفت: حمايت از توليد آثار فاخر، شعر و داستان، منتخب از آثار انجام شد و در بخش فيلمنامه پس از داوري، آثار فاخر با طرح حمايت مواجه شدند، البته بخش نمايشنامه و ترانه نيز اينگونه بود تا درنهايت يکي از ترانه‌هاي برگزيده طبق نظر شوراي کارشناسي توليد شد که اجراي آن برعهده جواد بخشش است تا اين اثر به همراه ساير آثار در مدح و منقبت اهل بيت به صورت آلبوم منتشر شود.

 محمد سرشار رئيس حوزه هنري استان تهران در پاسخ به سؤال ديگر فارس، درباره جشنواره نخستين جايزه هنري «ادب و هدايت» خاطرنشان کرد: اين قبيل جشنواره‌ها، برگزار و با تقدير از برگزيدگان معمولاً تمام مي‌شوند، اما جايزه هنري ادب و هدايت براي شناسايي ابعاد شخصيت حضرت امام هادي(ع) و معرفي جايگاه ايشان به مسلمانان و ديگر حق‌طلبان طراحي شده و با برگزاري مراسم اختتاميه به پايان نرسيده، بلکه توليد آثار درباره آن حضرت آغاز خواهد شد، اما در آيين پاياني، نفرات اول 30 ميليون ريال، نفرات دوم 20 ميليون ريال و نفرات سوم 10 ميليون ريال دريافت خواهند کرد. اين موضوع به عنوان تقدير از آفريننده اثر است، اما اقدام ديگر اينکه از آثار برگزيده براي توليد، توزيع و نشر در جامعه حمايت مي‌شود.

 وي ادامه داد: در اين راستا و براي حمايت، يکي از ترانه‌هاي برجسته تبديل به اثري موسيقيايي شده تا به همراه 2 عنوان کتاب رونمايي شود و در ادامه در دسترس عمومي قرار گيرد. البته درباره نمايشنامه‌ها و فيلمنامه‌ها هم حمايت‌هايي مي‌شود تا طرح فيلمنامه‌هاي برتر با قرارداد به توليد فيلم سينمايي کوتاه و داستاني منجر شود.

 نهاونديان رئيس اتاق بازرگاني در پاسخ به سؤالي درباره دوره‌هاي آتي اين جشنواره، آن را منوط به ارزيابي دوره اول دانست.

لازم به ذكر است آيين اختتاميه نخستين دوره جايزه هنري «ادب و هدايت» با حضور محمد نهاونديان، رييس اتاق بازرگاني، محمد سرشار، رييس حوزه هنري استان تهران، علي‌اصغر خامنوي، مديرعامل جامعه نيكوكاري ابرار و دبيران علمي و اجرايي جايزه، سه شنبه اول اسفند، ساعت 9 و 30 دقيقه در اتاق بازرگاني ايران برگزار مي‌شود.

 

يكشنبه 29 بهمن 1391 - 9:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری